Upgrade from Duetto III

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 15 Φεβ. 2015, 22:38

Το τελευταίο καιρό γλυκοκοιτάω άλλες μηχανές που από την αρχή της είχα αποκλείσει λόγω της δυσκολίας συντήρησής τους αλλά και των δυνατοτήτων που παρέχουν.

Το κόστος εκτοξεύεται (στην καλύτερη περίπτωση €3000 επιπλέον) στα ύψη και είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάρω ποτέ την αντίστοιχη αναβάθμιση στο φλυτζάνι που να δικαιολογεί αυτή την υπέρβαση.

Έχοντας δοκιμάσει καφέ από πολύ ακριβότερες μηχανές (πολύ αξιόλογα setup) δεν έχω μείνει άφωνος από τη γεύση τους συγκριτικά με το δικό μου setup!

Υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες οι οποίοι συντελούν σημαντικά στην μετάβαση και επειδή το μικρόβιο είναι μικρόβιο έφτασε ο καιρός, αλλαγής της μηχανής μου η οποία δεν χρειάζεται συστάσεις.

Η απορία μου εστιάζεται στις μελλοντικές επιλογές μοντέλων ή αν θα προχωρήσω σε custom μηχανή όπως τη θέλω εγώ.

Κατά σειρά προτεραιότητας.

1.Custom
2.Speedster
3.Slayer
4.Synesso Hydra
5.La marzocco Linea - GS3 (Strada grouphead mp)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 15 Φεβ. 2015, 22:44

Φιλε Γιωργο, οτι και να διαλεξεις ειναι τουμπανο :new_shocked:
Ενα να ξερεις, καθε Παρασκευη θα παιρνουμε το αεροπλανο με τον Στελιο και θα ρχομαστε για καφε στο σπιτι σου :tooth:
Δεν τη γλιτωνεις... :yourock:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 15 Φεβ. 2015, 22:56

αν μπορουσες να μου εξηγησεις σε τι εστιαζουν αυτες οι μηχανες και μπορουν να δωσουν καλυτερο φλυτζανι θα μου ελεινες μια μεγαλη απορια..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 16 Φεβ. 2015, 02:13

Τελικά θα περάσεις και το ταβάνι !
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 16 Φεβ. 2015, 02:22

Φίλε Βασίλη περάσαμε πολύ όμορφα το Σάββατο που ήρθε ο Στέλιος, αναμένουμε και εσένα.

Δε χρειάζεται να αλλάξω μηχανή για να έρχεστε συχνότερα (ιδιαίτερα με το υφιστάμενο setup) άλλωστε είμαστε και εμείς φιλόξενοι, απλά είμαστε επιλεκτικοί. :tooth:

Η προτεραιότητα μου είναι custom μηχανή, άλλη αίσθηση έχει να χτίζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου μια μηχανή και διαφορετικά είναι να την παίρνεις έτοιμη.

Η μηχανή θα μπορούσε να έχει στοιχεία από τις υπόλοιπες που ανέφερα.

Sky is the limit :2funny:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 16 Φεβ. 2015, 10:35

Καλημέρα δεν ξερω αν καποιος εχει εμπειρια να σε βοηθησει, αλλα απο αυτα που διαβαζω εχω να πω...
H Gs3 ειναι το επομενο βημα μετα την duetto και θα ηταν η λογικη-οικονομικη επιλογη, αρα την αποκλειουμε :tooth:
Η custom επιλογη ειναι μια πολυ μεγαλη προκληση η οποια μπορει να πετυχει, μπορει και οχι. Νομιζω πως οσο καλη και να βγει δεν θα εχει το φινιρισμα της εργοστασιακης και δεν ξερω αν θα μπορεσεις να πετυχεις κατι καλυτερο απο slayer ( αφου ειναι μεσα στις επιλογες σου)
Η slayer πολυ εντυπωσιακη, αλλα δεν θα την εβαζα σπιτι μου, ειναι θεμα γουστου, νομιζω πως μετα απο λιγο καιρο θα κουρασει.
Εγω θα επελεγα αναμεσα στην slayer και στην hydra. Λενε πως η slayer ειναι κορυφη, ενας barista απο το nomad που τις εχει δουλεψει και τις δυο μου ειπε καλυτερη η hydra. Σιγουρα το profiling το χρειαζεσαι ειτε σε 4 stages ειτε οχι. Σε οποια απο τις δυο και να πηγαινα θα εκανα custom επιλογες - χρωματα
BiqOjwOCIAEOaza.jpg
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 16 Φεβ. 2015, 11:29

Καλημέρα και σε ευχαριστώ φίλε μου. Αυτά τα 4 stages με έχουν φάει...

Άσε που παίζει η πιθανότητα να τη βρω σε άλλη τιμή.

Από την άλλη η gs3 δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερη από τη Duetto (γνωρίζω ανθρώπους που τις έχουν και τις 2!) αλλά με την αλλαγή του grouphead πας αλλού...

Βέβαια στη gs3 ο μελλοντικός ιδιοκτήτης έχει πολλά θέματα... δυσκολία συντήρησης (ακριβά ανταλλακτικά), συχνές αλλαγές τσιμουχών, διαρροές, αδυναμία επιλογής steam on/off.

Το πιο σωστό και λογικό είναι να παραμείνω με τη Duetto μου αλλά επειδή δεν είμαι πάντοτε λογικός κοιτάζω άλλες...

Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι αυτές οι μηχανές "μιμούνται" τις μηχανές με lever δηλαδή προσπαθούν να προσoμοιάσουν τη μεταβλητή πίεση του μοχλού (ο μοχλός λειτουργεί σαν αντλία) φτιάχνοντας μεταβλητά προφίλ (pressure profiles).

Αν το ζητούμενο είναι η αναζήτηση/βελτίωση του φλιτζανιού γιατί να μη αγοράσεις μια μηχανή lever η οποία θα είναι πολύ οικονομική (από €300!) και θα πρέπει να αγοράσεις μηχανή με σημαντικό κόστος απόκτησης > €7000 ? Είναι θέμα marketing ; εκμετάλλευσης ; εγωισμού ; ομορφιάς ; ψυχολογίας ;

Ε ρε ξύλο που μου χρειάζεται :tooth:
Πολύ ακριβό χόμπι έχω/έχουμε ή το μικρόβιο του καφέ απλώς δεν παλεύεται.

Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που μαζεύουν χρήματα για ταξίδια, για ακριβά κρασιά για ακριβά αυτοκίνητα κ.α.

Θέλω να πάψω να έχω ενοχές στη ζωή μου γιατί η ζωή είναι στιγμές τις οποίες θέλω να ζω, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι αύριο μπορεί να μη ζω.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 16 Φεβ. 2015, 12:51

Μπράβο ρε φίλε μαζί σου! :Yeah:

Για να πω την αλήθεια κι εγώ πριν πάρω τη Duetto μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό να περιμένω να μαζέψω κι άλλα λεφτά και να κάνω μια και καλή την καφρίλα...αλλά επειδή η διαφορά στην τιμή ήταν μεγάλη και επειδή συνήθως λεφτά που αφήνω στην άκρη για κάτι, σιγά σιγά κανιβαλίζονται προτίμησα να πάρω τη Duetto και βλέπουμε... :priest:

GS3 και speedster δε θα τις σκεφτόμουνα καν. Custom το βλέπω πολύ δύσκολο και χρονοβόρο να φτάσεις στο επίπεδο των έτοιμων λύσεων. Προσωπικά σε θέματα θερμοκρασιακής σταθερότητας, ροής, ατμού κτλ δεν πιστεύω ότι σε οικιακό επίπεδο θα προσφέρουν κάτι παραπάνω οι αναβαθμίσεις που κοιτάς. Το μόνο που μπορεί να αναβαθμιστεί είναι το pressure profiling.

Εγώ θα κοίταζα μόνο ανάμεσα σε Slayer και Hydra με custom χρώματα κτλ και για τις 2. Επίσης έχω την εντύπωση ότι flow control έχει μόνο η Slayer, οπότε θεωρώ ότι μόνο αυτή αξίζει τον κόπο από άποψης αναβάθμισης. Για μένα η μονή slayer αν την παραγγείλεις με custom χρώματα, ξύλα κτλ είναι μακράν η πιο όμορφη μηχανή που υπάρχει.

Άντε Θα μας κάνεις και review την καινούρια σίτα που φοράνε οι slayer που είναι σα την ims με επίστρωση teflon!

Φώτο

Βίντεο
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 16 Φεβ. 2015, 14:09

Καφρίλα είναι George και το ξέρουμε καλά και οι 2 ιδιαίτερα με την μηχανή που έχουμε!

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά που γράφεις.

Το κακό στη slayer είναι τα ανταλλακτικά (χρόνος αναμονής,κόστος) και φυσικά τίθεται θέμα υποστήριξης στην Ελλάδα.

Με τη speedster θα είναι ακόμα χειρότερα αλλά εμφανισιακά μου αρέσει πολύ περισσότερο.

Η GS μου αρέσει πολύ το design ενώ η Hydra έρχεται τελευταία (αν και δίνει δυνατότητα προσωπικής επιλογής χρώματος κ.α.)

Για το θέμα custom μηχανής έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή της.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Upgrade from Duetto III

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 16 Φεβ. 2015, 14:24

Θα δώσω μια ψήφο στην slayer λόγω pressure profiling ,ποιότητα κατασκευής και ονοματος :headbang3: Στην θέση σου πάντως θα σκεφτόμουν να κρατήσω την duetto και να πάρω και μια bezzera Strega για χειροκίνητο pressure profiling, ειδικά αν σου αρέσουν οι καφέδες με φρουτενια προφίλ.
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron