Αγορά μηχανής for a lifetime

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αγορά μηχανής for a lifetime

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 22 Δεκ. 2015, 19:29

Κάτοχος της Lelit PL41EM εδώ και λίγο καιρό, ιδιαίτερα ευχαριστημένος, κατάλαβα τι πάει να πει αναβάθμιση προερχόμενος απο Gaggia Baby.
Σιγά σιγά όμως, έχοντας και έναν Super Jolly, μπαίνω στη διαδικασία εξεύρεσης μηχανης που θα τη κρατήσω αρκετά χρόνια,
με την απαραίτητη συντήρηση φυσικά, και δε θα με απογοητεύσει.
Θέλω μονό boiler ορειχάλκινο, dual θα με βόλευε μόνο με δυνατότητα απενεργοποίησης του ενός on demand αλλα εκει νομίζω πάμε στα 1000+, 58mm basket και αρκετή ποικιλία σε εξαρτήματα και extras, τριπλό basket, ims, vst baskets, showers screens κλπ.

Οι κυριότερες υποψίες είναι οι Lelit PL41 Plus T PID και Vibiemme Domobar μεταχειρισμένη πολύ καλή που παίζει γύρω στα 450-500.
Το PID δε με καίει, θέλω να έχει θερμοκρασιακή σταθερότητα βέβαια αλλα και σχετική αξιοπιστία.

Ποια η γνώμη σας, τι θα προτείνατε;
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Αγορά μηχανής for a lifetime

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 23 Ιαν. 2016, 02:52

Επανέρχομαι θέτοντας τον εξής προβληματισμό καθώς το πήρα απόφαση, Lelit Plus T PID ή Ascaso Uno Prof PID?
Άλλη σοβαρή εναλλακτική σε αυτή τη τιμή υπάρχει;
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Αγορά μηχανής for a lifetime

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 22 Απρ. 2016, 11:14

Φίλε μου εγώ κοιτάω, όπως θα δεις και στο πιο πάνω topic που άνοιξα πρόσφατα, την Unica Bezzera που είναι SBDU με PID και την βρίσκεις καινούργια απο την Ελλάδα κάτω απο 900 ευρώ. Τώρα για μεταχειρισμένες μηχανές, αν δεν έχεις γνωστό δεν ξέρω πως μπορείς να βρεις γιατί εγώ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη αλλά και να έβγαζα δεν θα ήξερα τι να προσέξω..
Μια value for money μηχανή με πολύ καλές κριτικές τόσο στο φόρουμ μας όσο και στο εξωτερικό, είναι η Nuova Simonelli Oscar (τώρα βγήκε και η NS Oscar II) η οποία είναι HX αν ενδιαφέρεσαι και για milk froathing.
Για τις lelit δεν έχω διαβάσει πολλά γιατί μου φαίνεται ότι κοστίζει πολλά λεφτά και δεν ξέρω (επαναλαμβάνω δεν ξέρω) κατά πόσο αλλάζεις κατηγορία απο μια Gaggia Classic .

Στην περίπτωση της Oscar πας σε μια HX μηχανή, ενώ στην περίπτωση της Unica πηγαίνεις σε E61 group και σε έναν απο τους καλύτερους (κατά γενική ομολογία και χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία),και δή Ιταλό, κατασκευαστές μηχανών espresso.

Ελπίζω κάποιος που ξέρει περισσότερα να απαντήσει γιατί και εγώ είμαι στο ψάξιμο και δεν μιλάω εκ πείρας αλλά μετά απο ποοοολύ διάβασμα και ψάξιμο σε φόρουμ απο Αμερική μέχρι Αυστραλία :priest:
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Αγορά μηχανής for a lifetime

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 22 Απρ. 2016, 15:35

Το θέμα είναι κάποιων μηνών.
Τελικά κατέληξα στην Ascaso Uno Prof PID σε πολύ καλή τιμή και απολαμβάνω φανταστικούς καφέδες.

:)
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron