Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 19 Απρ. 2016, 13:04

Καλησπέρα σε όλους,
Μετά απο σχεδόν 1 χρόνο με την Gaggia Baby Class, και σαν δώρο γάμου στον εαυτό μου, το καλοκαίρι σκοπεύω να αγοράσω την μηχανή που θα έχω στο σπίτι και ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω στο μέλλον. Ψάχνω δηλαδή την "τελική" μηχανή, πάντα βάσει των τωρινών οικονομικών δεδομένων.

Το budget μου αρχικά είναι 800 ~1.000 ευρώ, με πολύ μικρά περιθώρια προς τα πάνω και μόνο περίπτωση που βρω κάτι εξαιρετικό.
Οι ανάγκες μου: Εγώ πίνω μόνο διπλό espresso η γυναίκα, η οποία προτιμά το εβαπορε γάλα χτυπημένο σε μίξερ προς το παρόν, πίνει 50% capuccino και 50% espresso.
Ποσότητες:1-2 espresso και max 1 capucinno ή (1 ακόμα espresso) τις καθημερινές και 2-3 espresso & 1-2 capuccino ή (espresso) τα Σ/Κ

Στην πραγματικότητα, τουλάχιστον αυτή την στιγμή, το steam της μηχανής το χρησιμοποιώ μόνο για να ζεστάνω το γάλα αφού το χτυπήσω στο μίξερ.

Βάσει των παραπάνω, έχοντας αποκλείσει την NS Oscar II καθώς θέλω Ε61 grouphead, έχω καταλήξει στην Bezzera Unica - PID την οποία μπορώ να αγοράσω με 800 ευρώ απο Ελλάδα.
Θεωρείτε ότι υπάρχει λόγος να ανέβω κυνηγώντας μια HX μηχανή? Διαβάζω διάφορα forum όπου λένε να μην δώσουμε τόσα λεφτά για μια SBDU ενώ μπορούμε να δώσουμε λίγα ακόμα και να πάμε σε μια Entry level HX. Είναι, όπως λένε πολλοί, μια κατηγορία πάνω οι ΗΧ ή είναι απλά άλλη κατηγορία?
Περιμένω τις προτάσεις και τις αντιρρήσεις σας γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και πρέπει να κάνουμε όλοι την καλύτερη επιλογή και μέχρι τώρα το φόρουμ σας με έχει βοηθήσει σε όλα τα βήματα μου!
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 20 Απρ. 2016, 19:11

Εντυπώσεις από χρήση Bezzera Unica από τα μέσα Φεβρουαρίου 2016 σε σύγκριση με τη προγενέστερη μηχανή μου Rancilio silvia την οποία χρησιμοποιούσα για 8 χρόνια (χωρίς pid, με την εργοστασιακή της κατασκευή).

1) Ποιότητα κατασκευής
Από εμφάνιση και σχεδιασμό είναι κομψοτέχνημα.
Από ποιότητα κατασκευής θα έλεγα ότι η silvia δεν υστερεί για να μην πω ότι υπερέχει στα σημεία.

2) Χρόνος προθέρμανσης
Την ανοίγεις από κρύα και θέλει 3 περίπου λεπτά για να δείξει το pid 92 έως 94 βαθμούς. Στα 10 λεπτά από την έναρξη λειτουργίας μπορείς να πάρεις αν βιάζεσαι espresso με τη θερμοκρασία όμως στο group οριακά σωστή.
Στα 15 λεπτά η θερμοκρασία του συστήματος είναι άριστη.
Η silvia ήταν πλήρως έτοιμη σε 10 λεπτά.

3) Ποιότητα εκχύλισης καφέ
Θα έλεγα ότι η εκχύλιση ενός espresso είναι ποιοτικότερη κατά ένα ποσοστό 10 έως 15% σε σχέση με τη silvia (βέβαια αυτό είναι απόλυτα υποκειμενικό). Σε πολλαπλές εκχυλίσεις espresso η silvia δεν μπορεί να ακολουθήσει. Δηλαδή, σε πολλαπλές εκχυλίσεις στη bezzera έχεις την ίδια ποιότητα καφέ. (Καπουτσίνο δεν πίνω και δεν έχω φτιάξει μέχρι τώρα κανένα).

4) Ευκολία χρήσης
Ημέρα με τη νύκτα, 100% μεγαλύτερη ευκολία χρήσης με τη Bezzera. Πιστεύω βέβαια ότι αν τοποθετήσεις pid και στη sillvia θα έχει αντίστοιχη ευκολία χρήσης.
Στα συν της Bezzera, ως προς την ευκολία χρήσης, είναι και η χωρητικότητα του δίσκου αποστράγγισης που φτάνει τα 750 ml και ο εύκολος οπτικός του έλεγχος για το πότε είναι γεμάτο.

5) Boiler
Δεν έχω ανοίξει τη μηχανή αλλά από φωτογραφίες που έχω δει έχω την εντύπωση ότι το boiler της bezzera δεν είναι μπρούτζινο.

7) Κατανάλωση ρεύματος
Ο πρώτος πίνακας αφορά 11 ώρες συνεχούς λειτουργίας και παρασκευή 5 espresso των 16 γραμμαρίων, ο δεύτερος πίνακας αφορά συνεχή λειτουργία μιας ώρας και τριών λεπτών και παρασκευή τριών espresso, σβήσιμο, άναμμα μετά 1,5 ώρα και παρασκευή ενός ακόμη espresso (16 γραμμαρίων πάντα). Το pid το είχα στους 92 βαθμούς.


Χρόνος ΚWatt W/ωρα Καφέδες
03.32΄ 0,557 159 4καφέδες (16 γραμμαρίων)
04.32 0,669
05.30 0,765
09.32 1,139 95,6
10.32 1,256 1καφές
11.00 1,301 118/ωρα

Χρόνος ΚWatt W/ωρα Καφέδες
00.19΄ 0,152 1 καφές
00.33΄ 0,194 1 καφές
01.03΄ 0,230 1 καφές
Μετά 1,5 ώρα άναμμα
01.13 0,360 295 1 καφές

(στη silvia δεν είχα μετρήσει κατανάλωση ρεύματος).

Σε γενικές γραμμές οι εντυπώσεις μου είναι θετικές.
Σε σχέση με HX μηχανές δεν μπορώ να κάνω κανένα σχόλιο διότι ποτέ δεν είχα.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 21 Απρ. 2016, 09:54

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή σου απάντηση, είναι πολύ χρήσιμο να διαβάζω feedback ενός χρήστη της Unica, πόσο μάλλον όταν έχει κάνει μια τέτοια μετάβαση όπου πολλοί θα έλεγαν ότι ίσως και να μην υπήρχε λόγος να πας απο Silvia se Unica. Βλέπω ότι δεν το έχεις μετανοιώσει και με δεδομένο ότι η δική μου μετάβαση θα γίνει απο Gaggia Baby class νομίζω ότι θα είναι πράγματι η μέρα με τη νύχτα.
Τώρα όσον αφορά τις καταναλώσεις δεν γνωρίζω και πολλά, θα καταλάβω μόνο αν μου πεις ότι καταναλώνει πολύ ή λίγο :)

Όποτε έχεις χρόνο θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες απαντήσεις σε πιο απλά ερωτήματα (απο περιέργεια κυρίως), όπως για τον κάνει πολύ θόρυβο κατά την εκχύλιση, αν μπορείς εύκολα να αλλάξεις το νερό, αν πιάνει πολύ περισσότερο χώρο στον πάγκο απο μια συμβατική καφετιέρα). Έχεις παρατηρήσει να "συγχωρεί" περισσότερο απο την Silva τυχών λάθη σου κατά την προετοιμασία ?

Το μεγάλο μου ερώτημα παραμένει και περιμένω απο κάποιον που έχει αντίστοιχη εμπειρία να μου πει.. Είναι υποδεέστερη η μηχανή σαν SBDU απο μια HX (π.χ.Bezzera Magica)?
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Απρ. 2016, 14:50

Για καπουτσίνο hx ή db είναι μονόδρομος

Για απόδοση σε εσπρέσο η μηχανή παίζει ρόλο και όχι το είδος της, το θέμα είναι τι κάνει μια μηχανή ΚΑΤΆ την εκχύλιση και όχι πριν από αυτήν, και για αυτό ρόλο παίζουν πολλοί παράγοντες
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 21 Απρ. 2016, 17:47

Άρα όπως καταλαβαίνω, εφόσον με καλύπτει η μηχανή, όσον αφορά την εκχύλιση του εσπρέσο είναι στο ίδιο επίπεδο με μια HX (για DB πρέπει να φτάσω στα 1.500 οπότε δεν το συζητάω δυστυχώς).
Εμένα η μέχρι τώρα εικόνα που έχω και δεδομένης της μικρής εμπειρίας που έχω, είναι ότι θα μου είναι πολύ πιο ευκολο να κάνω σωστή εκχύλιση με μια SBDU και PID παρά με μια HX που θα χρειαστεί να μάθω και να υπολογίζω κάθε φορά πόσο είναι περίπου η θερμοκρασία του boiler. Αν θέλω να κάνω μια εκχύλιση 2-3 βαθμούς πιο πάνω με την Unica θα είναι εύκολο και σταθερό, με μια HX πως θα μπορώ να το ξέρω?
Απλώς θέλω να περιορίσω τις μη σταθερές παραμέτρους παρασκευής ενός καφέ, ώστε να μένει μόνο το distribution, το tamping, η ποσότητα και το κόψιμο. Αυτά πιστεύω ότι με μια SBDU & PID (ή DB) μπορώ να τα πετύχω ενώ με μια HX όχι..
Aλλά όσο και αν έχω διαβάσει,όσα βίντεο και να δω, έχοντας δουλέψει μόνο σε μια φτωχή Gaggia δεν μπορώ να ξέρω στην πράξη τι ισχύει.
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Απρ. 2016, 18:18

Τις hx πρέπει να τις μάθεις, αν πειραματιστείς και εξοικειωθείς θα μπορείς να αλλάζεις θερμοκρασία on the fly σε κάθε εκχύλιση(αν θες)
Σίγουρα μια db με pid είναι πολύ πιο εύκολη, ΠΟΛΎ πιο εύκολη, αλλά αυτό δεν την κάνει να βγάζει καλύτερα φλιτζανια από μόνη της, ξαναλεω, σημασία έχει τι κάνει μια μηχανή ΚΑΤΆ την εκχύλιση, τι να το κάνω αν ένα pid έχει ρυθμίσει τέλεια την αρχική θερμοκρασία πχ στους 93 βαθμούς και στο τέλος της εκχύλισης έχει πάει 96 ή 90
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 21 Απρ. 2016, 19:41

Κατά τη γνώμη μου (δεν είμαι και πολύ ειδικός, αλλά ούτε και πολύ έμπειρος εν σχέσει με τα περισσότερα μέλη του forum)

Στα συν
Α) το group E61
Β) το boiler των 500 ml
Γ) το pid
Δ) θερμοκρασιακά δείχνει να είναι σταθερή κατά τη διάρκεια της εκχύλισης (πάντως για να μπορείς να αποφανθείς 100% πρέπει να την ελέγξεις με ειδικό όργανο)

Στα μείον
Α) δεν είναι ΗΧ ( Αλλά αν δεν φτιάχνεις καπουτσίνο αφαιρείς αυτό το μείον. Όπως, επίσης τι να το κάνεις να έχεις ΗΧ μηχανή χωρίς E61 boiler )
Β) το boiler δεν είναι μπρούτζινο

Όλα της είναι εύκολα.
Νερό βάζεις εύκολα, έχει και σύστημα ασφαλείας που κλείνει τη μηχανή όταν το νερό πέσει κάτω από ένα επίπεδο.
Εχει ένα θόρυβο κατά την εκχύλιση ο οποίος εξαλείφεται αν στερεώσεις καλύτερα το κάλυμμα του δοχείου νερού.


Δεν είναι Audi R8, αλλά δεν είναι και Fiat 127 (ή αν δεν τα ξέρεις τα 127 ας πούμε Fiat Panda) θα έλεγα ότι είναι Alfa Romeo Guilietta με όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα ενός Ιταλού κατασκευαστή.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 21 Απρ. 2016, 20:01

Αντί Ε61 boiler γράφουμε Ε61 group
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Απρ. 2016, 22:19

Δηλαδή όσοι έχουμε hx χωρίς e61 πρέπει να τις πετάξουμε;
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Απρ. 2016, 23:28

Ρε παιδια.Γραφετε κατι ανακριβειες που βγαζουν ματι δηλαδη.
Που ειναι το μειον στο οτι δεν ειναι μπρουτζινο το μποιλερ δηλ;
Ειναι χαλκινο με ορειχαλκινα καπακια.Τι καλυτερο απο αυτο δηλ σε αυτη την κατηγορια τιμης;Ειναι και ακριβοτερο απο ενα ορειχαλκινο για να φτιαχτει.
Τι σας επιασε με το Ε61 και το θεοποιησατε ετσι.Μια παρωχημενη υλοποιηση ειναι του 1961 η οποια καλα αποδιδει μεχρι τωρα αλλα μεχρι εκει ομως.
Απλα βγαινει παμφθηνο στους κατασκευαστες και η υλοποιηση του ειναι τοσο απλη που πολλοι ασχετοι βγαζουν μοντελα στην αγορα για πλακα βασισμενα σε αντιγραφες απο παλιοτερους κατασκευαστες.(Δεν εννοω τον bezzera βεβαια)
Η καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που κανει πιο καλα την δουλεια που τη θελουμε.
Μακαρι να κανατε ετσι για μυλο ο οποιος θα εκανε την πραγματικη διαφορα σε σχεση με μια αλλαγη απο silvia σε Ε61 single boiler.
Εκει πρεπει να δωσετε τα λεφτα και την φαια σας ουσια να την χαλασετε σε baristικες γνωσεις.
Αυτα απο μενα και συγνωμη κιολας για την παρεμβαση. :(
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη