Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 27 Απρ. 2016, 12:21

Aπάντηση του Gianni σε ερώτηση σχετικά με το boiler και με το αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα κατασκευής μεταξύ Magica και Unica. Τελικά μου απάντησε για την ποιότητα εκχύλισης και προς τιμήν του, ουσιαστικά μου πρότεινε την Unica σε σχέση με την πιο ακριβή Magica (HX).

"The boiler of UNICA PID (as all other boilers from Bezzera) is in copper coated with ... top secret because Bezzera does not reveal what kind of product it is.
The coffee brewing quality is very similar between the two machines, obviously if you choose a machine with pressurized boiler you will have the advantage of having plenty of steam
It is well-known the debate between single boiler and boiler with HX, here in the shop we use a Unica Pid (we do not need to make cappuccino) and I can assure you that in addition to have all coffee good the temperature stability is very good .
We did provide water for more than 80 seconds and the temperature has never lowered."

Απάντηση της Bezzera για το boiler: "All our boillers are in copper "

Aπάντηση της Bezzera σε ερώτηση σχετικά με ένα video που είχα δει απο 1st line και έλεγε ότι δεν έχει αυτόματο boiler refill.

"It has a particular system and the boiler do not needs to be refilled.
It is always full ....
Only when you want to produce steam you have to pull some water out of it to create steam "
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 16 Μάιος 2016, 12:33

Βρίσκοντας σε αυτή την τιμή την DB μηχανή Expobar Brewtus IV (Leva) νομίζω ότι κλίνω προς τα εκεί.. Τι λέτε? Έχετε προσωπική εμπειρία?
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Μάιος 2016, 08:28

Οτι πληρωνει παιρνει κανεις.
Θα την αγοραζα γιατι:Ειναι double boiler.
Εχει pid.
E61
inox
Δεν θα την αγοραζα γιατι:Eχει μεγαλο μποιλερ για το γκρουπ(μεχρι 600ml θα ηταν ιδανικο)Ζεις ομως κι ετσι :lol:
Δεν εχει περιστροφικη αντλια(optional)
Αρκετα diy κατασκευη αλλα αυτο οχι απαραιτητα κακο.Ειπαμε οτι πληρωνεις παιρνεις.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 18 Μάιος 2016, 11:00

Nομίζω το πρώτο (ότι είναι Dual Boiler) είναι και ο λόγος που κλίνω προς αυτή τη μηχανή, θα προτιμούσα την ποιότητα στην κατασκευή της Bezzera αλλά έχω πείσει τον εαυτό μου ότι προτιμώ την dual boiler αν και δεν είμαι φαν των καφέδων με γάλα.
Ίσως είναι και ένας τρόπος να είμαι "καλυμμένος" για το μέλλον και να μην ξαναχρειαστεί αναβάθμιση ο εξοπλισμός μου.
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 18 Μάιος 2016, 16:25

Αφού δεν πίνεις καπουτσίνο και εφόσον δεν χρησιμοποιείται το δεύτερο μποιλερ για προθέρμανση του νερού πριν μπει στο brew boiler, τότε πίστεψε με θα σου είναι τελειως άχρηστο
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 19 Μάιος 2016, 11:06

After ευχαριστώ για την συμβουλή σου.
Όπως το σκέφτομαι εγώ:
Δεν πίνω τώρα αλλά ποτέ δεν ξέρεις, εξάλλου η γυναίκα πίνει το χειμώνα capuccino.. όπως και καλεσμένοι. Οπότε σκέφτομαι γιατί όχι..? Γιατί να δώσω τόσα χρήματα και να μην πάω σε 2 boiler?
Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της απάντησης σου, η Expobar Brewtus IV πράγματι χρησιμοποιεί το δεύτερο μποιλερ για προθέρμανση του νερού πριν μπει στο brew boiler. Για αυτό το λόγο θα δεις και πολλά descriptions που σαν χωρητικότητα του steam boiler γράφουν 1.7l (λόγω του σωλήνα HX). Απλώς σου δίνει τη δυνατότητα να το κλείσεις "θυσιάζοντας" βέβαια και το παραπάνω πλεονέκτημα της μηχανής. Αν και για 1-2 εσπρεσσάκια δεν νομίζω να έχει πρόβλημα θερμοκρασίας η μηχανή με 1.5 l boiler και Ε61 group.
Επίσης έχει custom preinfusion chamber στο E61 που είναι ακόμα ένα + που δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως.
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 05 Οκτ. 2016, 23:04

woodsman43 έγραψε:Οτι πληρωνει παιρνει κανεις.
Θα την αγοραζα γιατι:Ειναι double boiler.
Εχει pid.
E61
inox
Δεν θα την αγοραζα γιατι:Eχει μεγαλο μποιλερ για το γκρουπ(μεχρι 600ml θα ηταν ιδανικο)Ζεις ομως κι ετσι :lol:
Δεν εχει περιστροφικη αντλια(optional)
Αρκετα diy κατασκευη αλλα αυτο οχι απαραιτητα κακο.Ειπαμε οτι πληρωνεις παιρνεις.


Καλησπερα σας.Σας διαβαζω καιρο και σημερα αποφασισα να κανω εγγραφη.Λοιπον...
Σκεφτομαι να αγορασω την expobar brewtus iv DB (rotary) για την οποια εγινε ο ανω σχολιασμος.
Προβληματιστικα οτι το μεγεθος boiler του καφε που ειναι 1,5 lt δεν ειναι ιδανικο οπως αναφερεται.Πιστευα οτι ηταν στα συν.Οντως αντιστοιχες μηχανες οπως Alex Duetto, Rocket εχουν κοντα στα 600ml.Που χανουμε εχοντας μεγαλυτερο boiler? (τριπλασιο) Ειναι πολυ κακο? Επισης επειδη με πολυ κοπο και σε πολυ χρονο εχω μαζεψει αυτα τα 1500 ευρω...οι αντιστοιχες μηχανες που προανεφερα ειναι στα 2200...Απ' οτι εχω διαβασει η expobar υστερει σε ποιοτητα κατασκευης γι' αυτο και ειναι πιο φθηνη.Επειρεαζει το αποτελεσμα στο φλυτζανι αυτο? Δηλαδη οι αλλες θα κανουν καλυτερο καφε ή απλα ειναι πιο γερες κατασκευες οπως πχ η Mazzer στους μυλους... Μου φαινεται μεγαλο βουνο να μαζεψω αλλα 700 ευρω.Αξιζει η αγορα? Παντα για οικιακη χρηση.Ευχαριστω.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoslay » 07 Οκτ. 2016, 09:04

Πρόσφατα κάτοχος της Brewtus IV-rotary. Αξίζει τα λεφτά, η κατασκευή δεν είναι φανταχτερή αλλά είναι σαν τεθωρακισμένο. Εσωτερικά δεν γνωρίζω γιατί δεν την άνοιξα και δεν έχω αρκετή εμπειρία αλλά από διάφορα review και βίντεο λένε πως είναι αρκετά καλή και δεν υστερεί κάπου, δοκίμασα σε γνωστό με τον ίδιο μύλο και τον ίδιο καφέ σε διαφορετική μηχανή (R58) και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, δεν είδα διαφορά στην γεύση.
geoslay
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιουν. 2014, 00:48
Τοποθεσία: Λάρισα
Ονομα: George
Τοποθεσια: Λάρισα
Μηχανη: Expobar Brewtus IV-R
Μυλος: Compak K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Speciality coffees

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 07 Οκτ. 2016, 10:07

Ενα μειον ειναι οτι δεν μπορεις να ελεγχεις τη θερμοκρασια στο boiler του ατμου οπως στην rocket R 58 και στην alex duetto iii
Βεβαια απειρος με μηχανες και γω δεν ξερω κατα ποσο σημαντικο ειναι αυτο...
Δεν ξερω τι γινεται με το boiler του καφε γιατι ειπωθικε οτι ειναι πολυ μεγαλο 1.5 lt σε σχεση με τις αλλες που εχουν 600ml
Θα ηθελα να εξηγησει καποιος γιατι ειναι αυτο αρνητικο.
Με την αγορα της alex και της rocket σου δινουν μαζι επιπλεον κλειστρο με μονο spout, μεταλλικο tamper,τυφλο καλαθι,βουρτσες,πετσετες που σιγουρα ανεβαζουν λιγο το κοστος ενω στην expobar νομιζω δεν παιρνεις τετοια παρελκομενα.
Εχω διαβασει σε ξενα φορουμ απο κατοχους της alex γκρινιαζουν επειδη εχει μεγαλο δοχειο για τα νερα, δεν εχει πολυ χωρο αναμεσα στα spauts και το δοχειο με αποτελεσμα να μην χωραν μεγαλυτερα φλυτζανια...αν αλλαξεις και τα χαζα spauts που φοραει χειροτερευουν τα πραγματα.επισης λενε τριζει η σχαρα...απαραδεκτα πραγματα για τα λεφτα που δινεις...παντως θεωρειται η καλυτερη της κατηγοριας δεν ξερω το γιατι και ποσο καλυτερη ειναι απο τις αλλες και αν αληθευουν ολα αυτα.Νομιζω αμα ειχα τωρα τα λεφτα τα επιπλεον θα επαιρνα την rocket...για την ωρα το σκεφτομαι ακομα τι να κανω..να παρω expobar η να μαζεψω και αλλα για την rocket? Αυτο επισης που μου αρεσε στην rocket και ειναι πολυ χρησιμο ειναι οτι στο manual στο λεει ακριβως τι διαφορα θερμοκρασιας boiler με νερου στην εκχυλιση...δηλαδη εχεις 105 στο pid πραγματικη 92. Εχεις 106 στο pid πραγματικη 93,5
Βεβαια δεν εχει ακριβως 93 που ειναι η στανταρ.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geoslay » 07 Οκτ. 2016, 11:17

Το offset από ότι είχα δει στο bella barista και σε άλλα φόρουμ είναι γύρω στο 9-10.
geoslay
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Ιουν. 2014, 00:48
Τοποθεσία: Λάρισα
Ονομα: George
Τοποθεσια: Λάρισα
Μηχανη: Expobar Brewtus IV-R
Μυλος: Compak K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Speciality coffees

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron