Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 07 Οκτ. 2016, 13:23

Για την expobar λες για το offset?
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2016, 19:18

xristaras έγραψε:Ενα μειον ειναι οτι δεν μπορεις να ελεγχεις τη θερμοκρασια στο boiler του ατμου οπως στην rocket R 58 και στην alex duetto iii

Μπααα αυτο σε καμμια περιπτωση δεν ειναι μειον φιλε Χρηστο.Μην κολλας σε αυτο.Δεν προσφερει τιποτα ιδιαιτερο αυτη η δυνατοτητα.

xristaras έγραψε:Δεν ξερω τι γινεται με το boiler του καφε γιατι ειπωθικε οτι ειναι πολυ μεγαλο 1.5 lt σε σχεση με τις αλλες που εχουν 600ml
Θα ηθελα να εξηγησει καποιος γιατι ειναι αυτο αρνητικο.

Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι αρνητικο αλλα οτι δεν θα την αγοραζα γι αυτην την επιλογη αλλα ειπα ομως αστειευομενος οτι ζεις κι ετσι.Αυτες οι επιλογες σε θερμοσυφωνικες μηχανες δεν σημαινουν οτι θα πιεις χειροτερο καφε ...μην τρομαζεις με κατι τετοια.
xristaras έγραψε:.απαραδεκτα πραγματα για τα λεφτα που δινεις...παντως θεωρειται η καλυτερη της κατηγοριας δεν ξερω το γιατι και ποσο καλυτερη ειναι απο τις αλλες και αν αληθευουν ολα αυτα

Shit happens.Μην αφοριζουμε ομως μια τετοια υλοποιηση για κατι πραγματικα μηδαμινο.Ισα ισα που το μικρο υψος οπως λενε οι διαφοροι ανα τον κοσμο εγω το θεωρω προσον και δειχνει την εσπρεσσοκαταβολη της μηχανης.
.
xristaras έγραψε:Νομιζω αμα ειχα τωρα τα λεφτα τα επιπλεον θα επαιρνα την rocket...για την ωρα το σκεφτομαι ακομα τι να κανω..να παρω expobar η να μαζεψω και αλλα για την rocket?

Εγω παλι θα επαιρνα την izzo ;)
xristaras έγραψε:Αυτο επισης που μου αρεσε στην rocket και ειναι πολυ χρησιμο ειναι οτι στο manual στο λεει ακριβως τι διαφορα θερμοκρασιας boiler με νερου στην εκχυλιση...δηλαδη εχεις 105 στο pid πραγματικη 92. Εχεις 106 στο pid πραγματικη 93,5
Βεβαια δεν εχει ακριβως 93 που ειναι η στανταρ.

Aναλογως το νερο και το υψομετρο της περιοχης που βρισκεται καποιος αυτα διαφερουν και δεν ειναι απολυτα νουμερα.
Χαλαρωστε παιδια με αυτες τις μερκετιστικες τοποθετησεις γιατι ετσι παρασερνεται καποιος σε οχι και τοσο σωστες αγορες.
Η ουσια ειναι πρωτα απο ολα να πιεις ενα καφεδακι καλο στο σπιτι σου και αφου ανεφερες τη οικιακη χρηση τοτε να σου πω οτι και με μια lelit για οικιακη χρηση μια χαρα καφεδακι κανεις.
Το οτι πληρωνεις παιρνεις παει κυριως στην ποιοτητα κατασκευης και στην υλοποιηση γενικοτερα μιας και οπως ξερουμε η αποδοση ειναι δυσαναλογη με την τιμη.
Πληρωνεις πολλα για μικροδιαφορες και οσο ανεβαινουν οι απαιτησεις τοσο οι μικροδιαφορες ειναι μικροτερες ακομα ενω η τιμη πολυ μεγαλυτερη.
Αρα δεν στοχευεις απλα σε οικιακη χρηση αλλα σε hi-end αποδοση για οικιακη χρηση.
Επειδη λοιπον φιλε Χρηστο αυτο δεν τελειωνει ποτε σου ευχομαι Καλη τυχη :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 07 Οκτ. 2016, 20:34

Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.Να εισαι καλα. :Yeah:
Να πω οτι εχω την lelit plust 41 plus pid απο απροσεξια δεν την εβαλα στο προφιλ μου.
Απλα μου εχει μπει το μικροβιο :jerking: Φανταζομαι καταλαβαινεις.Θα προσπαθησω να μαζεψω χρηματα για την alex duetto iii.
Και ξερω οτι στο μελλον θα πρεπει να παρω και ενα καλυτερο μυλο και μετα εκλεισα.
Παντως απ' οτι διαβαζω εδω μεσα...εισαι κορυφη!!! Μπραβο σου!!!Εχουν πολυ βαρυτητα οι αποψεις σου για μενα και γενικα το forum βοηθαει πολυ τον κοσμο που ασχολειται ή θελει να ασχοληθει με τον καφε.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2016, 21:28

Εμμμ ειδες που το ειπες και συ.Μικροβιο και μαλιστα μετα απο λιγο γινεται χρονια παθηση :lol:
Φιλε μου προσωπικα στη θεση σου θα κοιταγα για καλο μυλο και οχι για μηχανη.Με αυτη που εχεις και εναν καλο μυλο εγω προσωπικα μπορω να συναγωνιστω στα ισια μια izzo ζευγαρωμενη με εναν μετριο μυλο τυπου mazzer.
Το παραπανω που θα παρεις απο μια τετοια ειναι η σταθεροτητα σε συνεχη παραγωγη εν μεσω επισκεψεων η ταυτοχρονη παραγωγη ατμου και η αισθηση χρησης γενικοτερα.
Ωχ βλεπω να τα παιρνουν μερικοι μερικοι (θεσσαλονικη μερια)και ποιος τους ακουει :lol:

Υ.γ.Σε ευχαριστω θερμα για τα καλα σου λογια.Βαλσαμο ειναι στους καιρους που ζουμε. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 07 Οκτ. 2016, 21:53

εγω συμφωνω και επαυξανω ειδικα σε ενα σημειο...το μεγαλο παιχνιδι ειναι στον μυλο..για μενα χρειαζεσαι δυο μυλους.
εναν κωνικο και εναν φλατ..ετσι κερδιζεις σε γευσεις αναλογα το προφιλ που δινει καθε καφες..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 07 Οκτ. 2016, 22:06

woodsman43 έγραψε:Εμμμ ειδες που το ειπες και συ.Μικροβιο και μαλιστα μετα απο λιγο γινεται χρονια παθηση :lol:
Φιλε μου προσωπικα στη θεση σου θα κοιταγα για καλο μυλο και οχι για μηχανη.Με αυτη που εχεις και εναν καλο μυλο εγω προσωπικα μπορω να συναγωνιστω στα ισια μια izzo ζευγαρωμενη με εναν μετριο μυλο τυπου mazzer.
Το παραπανω που θα παρεις απο μια τετοια ειναι η σταθεροτητα σε συνεχη παραγωγη εν μεσω επισκεψεων η ταυτοχρονη παραγωγη ατμου και η αισθηση χρησης γενικοτερα.
Ωχ βλεπω να τα παιρνουν μερικοι μερικοι (θεσσαλονικη μερια)και ποιος τους ακουει :lol:

Υ.γ.Σε ευχαριστω θερμα για τα καλα σου λογια.Βαλσαμο ειναι στους καιρους που ζουμε. :Yeah:


Σκεφτομουν για μυλο εναν Compak K10 doser ή αλλη προταση αν εχεις...αλλα για μετα την αγορα νεας μηχανης...
Τωρα μου εβαλες σκεψεις...Η lelit ειναι πολυ καλη αλλα χανει 3 - 4 βαθμους κατα την διαρκεια της εκχυλισης βαση του τι λεει το pid.
Και σκεφτομουν οτι με μια καλυτερη μηχανη που ειναι πιο σταθερη ή και τελειως σταθερη αν ειναι αυτο εφικτο...θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα και θα ειχα και ευκολια με τα cappuccino αν και εγω espresso πινω, σπανια cappuccino (πιο πολυ για τους επισκεπτες).Ξερω βεβαια οτι η αλεση ειναι το παν στον espresso.Δηλαδη τελεια αλεση vs σταθεροτητα νικητης η τελεια αλεση ε?
Κοιτα εχω τωρα 1500 και πιστευω οτι σε 1 - 2 μηνες το πολυ θα εχω αλλα 700 για την duetto.Τα Χριστουγγενα αν παρω δωρο απο την δουλεια, γιορταζω κιολας, το 1000αρικο κουτσα στραβα για τον Κ10 θα το βρω ενω τα 2200 της duetto σχεδον απιθανο.Αυτο ειναι το σκεπτικο μου..αλλα μηπως να κανω το αναποδο τελικα? φοβαμαι μη φαω τα λεφτα μεχρι τοτε... :P
Τελευταία επεξεργασία από xristaras και 07 Οκτ. 2016, 22:32, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 07 Οκτ. 2016, 22:13

panoss έγραψε:εγω συμφωνω και επαυξανω ειδικα σε ενα σημειο...το μεγαλο παιχνιδι ειναι στον μυλο..για μενα χρειαζεσαι δυο μυλους.
εναν κωνικο και εναν φλατ..ετσι κερδιζεις σε γευσεις αναλογα το προφιλ που δινει καθε καφες..


Tα επιπεδα για σοκολατενιους και τα κωνικα για φρουτενιους...υπαρχει αυτη η φημη

Η αλλη φημη (πιο πειστικη κατα την ταπεινη μου γνωμη) επιπεδα για καφε φιλτρου και κωνικα για espresso
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2016, 22:44

Φιλοι μου φταιω κι εγω αλλα ετσι οπως παμε θα το μαμησουμε το τοπικ.Ωραια αυτη η συζητηση ομως καλυτερα να την ανοιξουμε καπου καταλληλα γιατι εδω θα χαθει. :(
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 08 Οκτ. 2016, 00:02

woodsman43 έγραψε:Φιλοι μου φταιω κι εγω αλλα ετσι οπως παμε θα το μαμησουμε το τοπικ.Ωραια αυτη η συζητηση ομως καλυτερα να την ανοιξουμε καπου καταλληλα γιατι εδω θα χαθει. :(

τοποθετησε την στο σωστο νημα Δημητρη ..
γιατι αξιζει να την ανοιξουμε την συζητηση..τα συμπερασματα πλεον ειναι πολλα..

βασικα ηθελα να πω σχετικα βαση αυτου οτι τελικα μεγαλυτερη αναβαθμιση θα ειναι για τον φιλο που εχει μια τοσο καλη μηχανη-την lelit- ενας πολυ καλυτερος μυλος παραααα η alex dueto η οποιαδηποτε αλλη..και γιατι οχι και δυο καλοι μυλοι..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 08 Οκτ. 2016, 21:04

Δηλαδή να ρωτήσω και εγώ, ο φίλος που θέλει να πάει σε izzo απο την lelit έχει μύλο mazzer (όπως γράφει στο προφίλ του). Γιατί δεν τον καλύπτει ο μύλος αυτός. μέχρι πριν απο 1 χρόνο όλοι εδω μέσα πασχίζανε να βρόυνε έναν μτχ mazzer για το σπίτι για να είναι ξένοιαστοι απο μύλο. τώρα πάλι δε ξενοιάζουμε. Που θα φτάσουμε πιά.... :banghead:
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron