Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 07 Απρ. 2017, 12:48

Καλημερα!
Εχω καναδυο ερωτησεις για την εν λογω μηχανη μιας και νομιζω οτι για τις δικες μου αναγκες ειναι just right. Να εξηγησω πως παρα το γεγονος οτι η γυναικα μου το χειμωνα θα πιει 1-2 cappuccino τη μερα δεν με απασχολει ιδιαιτερα η εναλλαγη λειτουργιας του μονου boiler.Αν τα κανει μονη της δεν χρησιμοποιει το ακροφυσιο(παρα τα απειρα σεμιναρια μου) αλλα κατι γαλατιερες,ενω αν τα κανω εγω δεν μου ειναι ιδιαιτερος κοπος να κανω την αλλαγη καφε-ατμο. Παμε λοιπον στις αποριες:
-Απ'οτι εχω δει ο αισθητηρας του PID ειναι τοποθετημενος στο νερο του boiler και οχι στα τοιχωματα αυτου,οποτε σε συνδυασμο με το Ε61 θα πρεπει να μην υπαρχει μεγαλη αποκλιση στην επιθυμητη θερμοκρασια νερου. Η αντισταση δε νομιζω οτι μειωνει αξιοσημειωτα το χωρο του boiler(500ml) ωστε να μειωνεται δραματικα η θερμοκρασια απο την εισαγωγη κρυου νερου. Ισχυει κατι διαφορετικο?
-Η opv φανταζομαι ειναι ρυθμιζομενη ετσι?
Ο προβληματισμος οσον αφορα το PID ηρθε μετα την εγκατασταση φτηνιαρικου στη baby οπου ουσιαστικα μετραω πλεον θερμοκρασια τοιχωματος αλουμινενιου boiler. Σιγουρα ηταν αναβαθμιση εναντι του εργοστασιακου θερμοστατη αλλα νομιζω πως η μετρηση θερμοκρασιας νερου αντ'αυτου θα προσδιδει μεγαλυτερη ακριβεια.
Πιστευω οτι με αυτη θα κλεισω απο μηχανη.Σπανια θα κανω 5-6 καφεδες back to back αλλα ακομα και τοτε μεχρι να αλεσω/πατησω θα εχει ερθει στα καλα της. Επισης προτιμω να παρω το "καλο" μιας κατηγοριας(single boiler) παρα το εισαγωγικο μιας αλλης(HX oscar).
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 07 Απρ. 2017, 18:06

Εγώ δε θα πήγαινα σε μόνου boiler ενώ υπάρχει η υπόνοια καπουτσίνο. Ακόμα και έναν να κάνω μου φαίνεται πολύ άβολο.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nextsak » 07 Απρ. 2017, 18:20

Οσον αφορα τη σταθεροτητα, δεν εχω μετρησει τη δικη μου, αλλα δες βιντεακια.
https://youtu.be/VuWxgoYyw0k
Εχει και με αλλες θερμοκρασιες. Το pid ειναι ακριβεστατο
nextsak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Νοέμ. 2014, 12:33
Ονομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: VARIO
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 07 Απρ. 2017, 20:32

Indeed ακριβεστατο! Ευχαριστω!
Οσον αφορα τα cappuccino λεω πως δε με πειραζει η εναλλαγη για τον εξης λογο. Θελει περιπου μισο λεπτο για να πιασει θερμοκρασια ατμου(πες 1' να εισαι μεσα). Μεχρι να παω να φερω γαλα,να γεμισω κτλ θα ειναι κομπλε. Απο εκει και περα αν παω σε hx χανω την πολυτελεια του pid το οποιο το θελω πιο πολυ για να ρυθμιζω το προφιλ που θα παρω. Επομενη επιλογη ειναι η double boiler expobar αλλα με τρομαζει το χασμα τιμης που εχει με αλλες db παρα το γεγονος οτι δεν εχω διαβασει κατι τρανταχτα κακο.
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 08 Απρ. 2017, 12:56

Ο συλλογισμός σου είναι σωστός, και εγώ τον ίδιο είχα και κατέληξα σε αυτή τη μηχανή. Προχώρα άφοβα δεδομένου και της χαμηλότερης τιμής που μπορείς να την βρείς στην Ελλαδα και όχι απο ευρωπαϊκά σαιτ. Μπορεις να την δεις και ζωντανα στο workshop στην Kudu στο Γκάζι. Η μηχανή είναι πολύ σταθερή αξιόπιστη και εγώ 2 εβδομάδες τώρα χαίρομαι καφεδάρες, παίρνω το προφίλ του κάφε όπως αναφέρεται στη συσκευασία και πειραματίζομαι με τις θερμοκρασίες.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nextsak » 08 Απρ. 2017, 15:23

Και να συμπληρωσω,
αν και ειναι τελειως προσωπικη αποψη,
οτι μεχρι 1000 ευρω ειναι μακραν η πιο ομορφη.
nextsak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Νοέμ. 2014, 12:33
Ονομα: ΘΑΝΑΣΗΣ
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: VARIO
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 08 Απρ. 2017, 21:52

Η unica είναι μια καλή επιλογη με κάποιους συμβιβασμούς.
Το pid της ειναι ακριβέστατο όπως είδες και δεν πέφτει ούτε βαθμο κατα την εκχύλιση ενος επρεσσο , βασικά λόγω του μεγεθους του boiler μιας και κατα την διαδικασία δεν χρειαζεται να αναψει καθόλου η αντισταση.Η opv βεβαιως και ειναι ρυθμιζόμενη αλλά πρέπει να λύσεις το κάλυμα της μηχανης χάνοντας την εγγύηση.
Αν φτιάχνεις 1 μέχρι 2 καπουτσίνο τη φορά θα σε καλύψει εύκολα μιας και μπορείς να φτιάξεις 2 εσπρεσσάκια και μετά να κάνεις το αφρόγαλα και για τα 2.Ο συμβιβασμός της διαδικασίας είναι το ''αδειασμα'' του boiler απο το πολύ νερό όταν γυρνας τη μηχανη σε λειτουργία ατμού.Αυτό θέλει για 5-10 δευτερόλεπτα να βγάλεις το επιπλέον νερό σε ενα άλλο δοχείο μεχρι να βγαίνει μονο ατμός.Μετά πολύ εύκολα αφού κάνεις το αφρόγαλα αλλάζεις πάλι λειτουργία σε εκχύλισης για καφέ και ανοίγεις την αντλία να γεμίσει με νερό το boiler.Ετσι πέφτει και η θερμοκρασία του άμεσα!
Αν χρειαστεις παραπάνω καπουτσίνο τη φορά , τότε εμπλεξες οπότε εκει πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 1364 ευρω για την expobar (τιμή barista.gr) για να εχεις αμεσα ατμο και εκχύλιση.Βέβαια τα +450 ευρώ (+50%) είναι κι αυτά ένα θέμα για να εχεις αυτή την επιπλέον ευκολία του αμεσου ατμού.Αντίθετα αν είσαι άνετος για τέτοιο ποσό , γιατι να μην έχεις κι αυτή την επιλογη?
Αν φτιάχνεις μονο εσπρέσσο , τότε δεν το συζητάμε.....βούρ στο ψητό.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 09 Απρ. 2017, 16:36

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες! Λογικα μετα τις διακοπες θα την παραγγειλω καθως απ'οτι βλεπω διαθεσιμη δεν υπαρχει αρα απο τη στιγμη που θα γινει επαφη με το εργοστασιο θα ρωτησω αν ειναι δυνατο να ερθει ρυθμισμενη στα 9 bar!
Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερα τα 450€ διαφορας με την expobar να μπουν στο budget του μυλου. Εκει θα φανει ουσιαστικη διαφορα
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 10 Απρ. 2017, 20:43

Σωστός συλλογισμός τάπαμε δε τάπαμε.... :Yeah:
Με το καλό.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 11 Μάιος 2017, 20:56

Πρόσφατα κάνοντας αφαλάτωση στην unica παρατήρησα το εξής:
  • όταν έτρεχα νερό απο το group μέχρι και 300cc συνεχόμενα , η θερμοκρασία στο Pid δεν επεφτε καθόλου κατα τη διάρκεια της ροής του νερού.Οταν τελείωνα τη ροή του νερού , ξεκινούσε να πέφτει η θερμοκρασία και έπεφτε γύρω στους -10 βαθμούς απο την αρχική.
  • Αντίθετα όταν έτρεχα νερό απο το ακροφύσιο του ατμού , η θερμοκρασία στο Pid έπεφτε άμεσα και μέχρι να τραβήξω τα 300cc είχε πέσει η θερμοκρασία μέχρι και -30 βαθμούς!

Γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό ?

Παρομοίως κάποιες φορές παρατηρώ οτι ενώ εχω ρυθμίσει το pid π.χ. στους 93 μπαίνω για 3 δευτερόλεπτα στο μενού για να αλλάξω θερμοκρασία και μέχρι να επιστρέψω το Pid δέιχνει 95 ή και 96!Πρακτικά αδύνατο σε 3 δευτερόλεπτα να έχει ανέβει η θερμοκρασία 2-3 βαθμούς και αυτό δεν συμβαίνει και πάντα.

Απο τα παραπάνω συμπεραίνω οτι ίσως ο αισθητήρας της θερμοκρασίας να είναι στο κέλυφος του boiler κι εμείς να βλέπουμε την ενδειξη απλά με ενα καλά ρυθμισμένο offset.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron