Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 22 Απρ. 2016, 00:07

Woods :respect: :yourock:

Το διαβασα πολυ ευχαριστα το post σου :Yeah:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 22 Απρ. 2016, 08:12

UntitledA.png
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 22 Απρ. 2016, 08:13

Εχω την εντύπωση (ανέβασα τη φώτο) ότι είναι ανοξείδωτο το boiler της bezzera unica.

Συμφωνώ ότι και με μια gaggia μπορείς να πάρεις καλύτερο καφέ με καλό μύλο και μεράκι από πολύ ακριβότερες μηχανές όπως και ότι για καπουτσίνο είναι μονόδρομος το ΗΧ boiler

Δεν προτείνω σε κανένα να πετάξει τη μηχανή του επειδή δεν έχει Ε61. Απλά ανέφερα τη γνώμη μου σε κάποιον που ρώτησε για τη συγκεκριμένη μηχανή. Νομίζω ότι προσπάθησαν να την αιτιολογήσω. (Αρχίζω να αισθάνομαι ότι κακώς απάντησα και έχασα και το χρόνο μου).
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Απρ. 2016, 09:02

Για αυτό είναι τα φορουμ, για να "χάνουμε" το χρόνο μας και να ανταλλάζουμε απόψεις

Τίποτα δεν είναι καλύτερο από το άλλο στον κόσμο του καφέ, ίσως μόνο ο μπαριστα που ξέρει τι κάνει και γιατί
Κάθε καφές αποδίδει διαφορετικά σε κάθε προφίλ πιεσης και θερμοκρασίας, αν δεν του ταιριάζει, δε πα να έχεις και θεϊκό εξοπλισμό,ο καφές θα είναι μέτριος

Μην έχεις κλισε, όσες φορές έχω πιει καφεδάρες από κορυφαίο εξοπλισμό, άλλες τόσες έχω πιει αδιάφορους
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Απρ. 2016, 09:42

κατάλογος.jpeg

Eνα επιμεταλλωμενο χαλκινο μποιλερ δεν ειναι ανοξειδωτο αλλα κι αν εβαλαν ανοξειδωτο και δεν το γνωριζω τοτε η μηχανη παει ακομα σε πιο υψηλα στανταρτ σε αυτη την περιπτωση και οχι σε πιο χαμηλα.
Εκτος αυτου ομως δεν απαντησα στις ερωτησεις του φιλου μιας και ο καταλληλοτερος να απαντησει ειναι αυτος που την εχει και καλως απαντησε ο Διονυσης.
Αυτο ομως δεν με εμποδιζει να διορθωσω κατι που κανει μπαμ χωρις να νοιωθω οτι χανω τον χρονο μου γιατι εαν το βλεπαμε ετσι τοτε ολοι εσεις δεν θα εισατε τωρα με τοσες γνωσεις και τετοιο εξοπλισμο.
Ειτε αρεσει ειτε οχι το 90% των ιδιωτων βρισκονται εκει που βρισκονται σε σχεση με το αθλημα επειδη καποιοι ανα τον πλανητη χανουν τον χρονο τους καθημερινα για να ανεβαζουν πολυτιμες γνωσεις και πληροφοριες.
Χαστε προθυμα λοιπον τον χρονο σας και μην το κανετε για τα φορουμ.
Καντε το για τους αλλους.
Καθαρα για τους αλλους.
Καλημερα σας :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 22 Απρ. 2016, 09:52

After συμφωνώ απόλυτα οτι έχει σημασία τι κάνει κατά τη στιγμή της εκχύλισης και μακάρι να μπορούσα να το μάθω, αλλά προς το παρόν δεν περιμένω κάποιον να έχει μελετήσει τη θερμοκρασιακή σταθερότητα της μηχανής για να μου απαντήσει, οπότε αρκούμαι στο Ε61 που στο κάτω κάτω αυτό είναι και ένα απο τα προτερήματα του απ' όσα έχω καταλάβει. Όσον αφορά τη θερμοκρασία της HX πράγματι το ότι μπορείς να αλλάξεις on the fly την θερμοκρασία είναι ένα + αφού δεν θα χρειάζεται να περιμένεις να αλλάξει η θερμοκρασία όλης της μηχανής όπως στην SBDU. Το γεγονος όμως ότι δεν θα μάθω τις πραγματικές θερμοκρασίες εκχύλισης δεν με βοηθάει προσωπικά να γίνω καλύτερος "barista" ( :2funny: ) και αυτό είναι πάντα μέσα στις ανάγκες μας νομίζω εφόσον θέλουμε να πειραματιστούμε για να μάθουμε τον καφέ.

1821 Δεν δεν ξέρω αν θεωρείς ότι έχασες το χρόνο σου, αλλά εμένα με βοήθησε πολύ η άποψη σου έχοντας προσωπική εμπειρία με τη μηχανή που με ενδιαφέρει και με την θέληση σου να την μοιραστείς απαντώντας στις ερωτήσεις μου και σε ευχαριστώ. Οποιαδήποτε άλλη λεπτομέρεια είναι άκρως επιθυμητή μιας και απαντάς σε ένα μέρος του Topic (την συγκεκριμένη μηχανή) που δεν περίμενα να γνωρίζει κάποιος !

Woodsman με την αναφορά σου για το μύλο αναφέρεσαι (και) σε εμένα που αναλύω τόσο την αγορά μιας μηχανής, για να δεις πόσο σημαντικό είναι το φόρουμ, πριν ένα χρόνο είχα σπίτι μια μηχανή ΑΕG 120 crema 15 ετίας (δλδ τίποτα) και αγόρασα έναν Quamar Q13E http://casabarista.com/espresso-equipment/coffee-espresso-grinders/quamar-q13e/ πριν αγοράσω μια Gaggia Baby για να κάνω το αγροτικό μου. Οπότε σε ένα θέμα που ζητάω τη βοήθεια σας για να καταλάβω αν θεωρείται "λάθος" να πάρω SBDU με 800 ευρώ περιμένω να πάρω γνώμες όπως των παιδιών για να καταλάβω κάποια πράγματα (με δύο λόγια αστους να λογομαχήσουν να τα πουν έξω απο τα δοντια να μάθουμε και τιποτα :dancing: )
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harryv » 23 Απρ. 2016, 12:55

konmax έγραψε:After συμφωνώ απόλυτα οτι έχει σημασία τι κάνει κατά τη στιγμή της εκχύλισης και μακάρι να μπορούσα να το μάθω, αλλά προς το παρόν δεν περιμένω κάποιον να έχει μελετήσει τη θερμοκρασιακή σταθερότητα της μηχανής για να μου απαντήσει...

https://www.youtube.com/watch?v=VuWxgoYyw0k
https://www.youtube.com/watch?v=qMsSXYK_bBU
https://www.youtube.com/watch?v=PRS9Ec5-3KI
harryv
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Δεκ. 2014, 17:42
Ονομα: Χάρης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Bezzera Mitica S MN
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 23 Απρ. 2016, 13:16

Πολλες φορες εχω παρει καλυτερο καφε απο την πατενταρισμενη classic παρα απο την πανακριβη vbm......με παραμετρους,καφε και μυλο ιδια.. +1 στον Μαστορα λοιπον.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1821 » 24 Απρ. 2016, 07:17

Εγραψα ότι «κακώς απάντησα και έχασα και το χρόνο μου»
Εγώ επικεντρώθηκα στο ΚΑΚΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ και εσείς στο έχασα το χρόνο μου.
Ισως παρεξήγησα και εγώ ορισμένα από τα γραφόμενα, ίσως χρησιμοποίησα λάθος διατύπωση.

Αυτά είναι παρελθόν ας πάμε παρακάτω μήπως και πιούμε κανένα καλό καφέ.
1821
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Μάιος 2015, 16:24
Ονομα: Διονύσης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: tAIΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 25 Απρ. 2016, 09:50

Harryv ευχαριστώ,ομολογώ αυτά δεν τα είχα βρει! Η απόκλιση που έχει όταν αρχίζει η εκχύλιση θεωρείτε ότι είναι στα όρια του φυσιολογικού ή λάθος φαντάζομαι/ελπίζω ?
Ο μάστορας για να μην εκφέρει άποψη φαντάζομαι δεν έχει πιάσει στα χέρια του τη μηχανή ε :think: ?

Πέρα απο την Unica που ήταν απλά η δική μου απάντηση στην ερώτηση για αγορά μηχανής, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά (1.000 ευρώ +- 200)?
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη