ECM raffaello s1

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leon68 » 27 Μάιος 2016, 00:35

Φιλος απο παλια με φωναξε εδω και μερες να ξεσκαρταρουμε καποια πραγματα στο γκαραζ του(αλλα να πανε για πωληση και αλλα στον καδο).Βρεθηκα μπροστα σε μια μηχανη αγνωστη σε μενα την οποια ειχε αγορασει το 2000 για ενα μαγαζακι που ειχε νοικιασμενο σε χιονοδρομικο της περιοχης μου και που εκλεισε εδω και 3-4 χρονια.Η μηχανη ειναι μια EMC Raffaello S1 σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση(ουτε γρατσουνια).Συμφωνησαμε να την παμε σε εναν τεχνικο να την κοιταξει και αν αξιζει να την κρατησω η να πουληθει.Να σημειωσω οτι καθε χρονο της εκανε σερβις και την δουλευε με αφαλατωτη.Ο τεχνικος με πηρε τηλ σημερα να την παρω και μου ειπε οτι δεν εχει απολυτως τιποτα!!Τον ρωτησα για αλατα στο μποιλερ(ανοξειδωτο 3.5 lt) διαρροες κλπ και μου λεει τιποτα.Μου φανηκε τραβηγμενο και μου ειπε οτι η ηταν καθαρισμενο απο το προηγουμενο σερβις ή επειδη στην συγκεκριμενη περιοχη (υψομετρο 1600μ) εχει νερο απο πηγη πολυ μαλακο.
Την εφερα σπιτι το μεσημερι (το εταιρον ημισυ :waf: ) κανω τον παγκο της κουζινας εργαστηριο (σπιραλ 2μ,στην παροχη της βρυσης,αποχετευση στον νεροχυτη) και στην πριζα.Σε 15 λεπτα περιπου ζεσταθηκε (ηταν και απο τον τεχνικο ολο το πρωι ανοιχτη),η mininova διπλα ανοιχτη και αρχισαν οι δοκιμες.Μαζεψα και 3 φιλους να πινουν και αποτελεσμα?
Με kenya zanadu 20 ημερων απο valcafe ,μου ηρθε να πεταξω την wega και δεν χρονισε ακομη!
Θα ηθελα τις γνωμες σας ή αν καποιος εχει τετοια μηχανη την αποψη του.Συμφερει σαν αγορα ?(Ο βασιλης την ζηταει γυρω στα 550-600 μαζι με αφαλατωτη και μου ειπε οτι την πηρε καινουργια γυρω στα 1400)
Σκεφτομαι να την κρατησω και να δωσω την wega στον γιο μου που σπουδαζει αλλα ισως ειναι υπερβολη για φοιτητικο σπιτι.
Αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες να την δειτε.Μεχρι τοτε καθε γνωμη καλοδεχουμενη!
leon68
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Φεβ. 2016, 18:07
Ονομα: Λεωνιδας
Τοποθεσια: Τρικαλα
Μηχανη: wega mininova
2η μηχανη: gaggia evolution
Μυλος: mazzer sj aut.
2ος Μυλος: mazzer sj man.
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: οτι βρεθει!

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 27 Μάιος 2016, 01:07

Η μηχανή είναι στην ίδια κατηγορία περίπου με αυτή που έχεις, hx με 3.8l boiler, στο manual γράφει ότι θερμοσιφωνιζει επίσης

Να ξέρεις ότι σε αυτό το επίπεδο οι διαφορές είναι πολύ μικρές, περισσότερο ρόλο παίζει ο μπαριστα εκτός και αν η μηχανή είναι ρυθμισμενη λάθος

Εσύ τι καλύτερο είδες από την mininova?
Απάντησε και θα συνεχίσω
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leon68 » 27 Μάιος 2016, 01:07

IMG_20160526_155719.jpg
IMG_20160526_155730.jpg
leon68
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Φεβ. 2016, 18:07
Ονομα: Λεωνιδας
Τοποθεσια: Τρικαλα
Μηχανη: wega mininova
2η μηχανη: gaggia evolution
Μυλος: mazzer sj aut.
2ος Μυλος: mazzer sj man.
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: οτι βρεθει!

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leon68 » 27 Μάιος 2016, 01:10

IMG_20160526_155605.jpg
leon68
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Φεβ. 2016, 18:07
Ονομα: Λεωνιδας
Τοποθεσια: Τρικαλα
Μηχανη: wega mininova
2η μηχανη: gaggia evolution
Μυλος: mazzer sj aut.
2ος Μυλος: mazzer sj man.
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: οτι βρεθει!

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leon68 » 27 Μάιος 2016, 01:13

Aftergr έγραψε:Η μηχανή είναι στην ίδια κατηγορία περίπου με αυτή που έχεις, hx με 3.8l boiler, στο manual γράφει ότι θερμοσιφωνιζει επίσης

Να ξέρεις ότι σε αυτό το επίπεδο οι διαφορές είναι πολύ μικρές, περισσότερο ρόλο παίζει ο μπαριστα εκτός και αν η μηχανή είναι ρυθμισμενη λάθος

Εσύ τι καλύτερο είδες από την mininova?
Απάντησε και θα συνεχίσω

Ειναι πιο αθορυβη και σαν ποιοτητα κατασκευης στα δικα μου ματια τουλαχιστον,ειναι πολυ ανωτερη.
Το σασι της μου φανηκε πολυ πιο στιβαρο,πιο "τακτοποιημενη" εσωτερικα γενικα.Εχει καλυτερη ροη νερου και δυνατοτερο ατμο(εχει βεβαια μεγαλυτερο μποιλερ κατα 1,8 lt)
leon68
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Φεβ. 2016, 18:07
Ονομα: Λεωνιδας
Τοποθεσια: Τρικαλα
Μηχανη: wega mininova
2η μηχανη: gaggia evolution
Μυλος: mazzer sj aut.
2ος Μυλος: mazzer sj man.
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: οτι βρεθει!

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 27 Μάιος 2016, 08:05

Η μεγαλύτερη ροή και ο μειωμένος θόρυβος είναι λόγω της rotary, όμως δεν έχει σχέση αν θα σου κάνει ΑΥΤΌ καλύτερα φλυτζανια

Η ποιότητα κατασκευής είναι υποκειμενικό θέμα και για τον ατμό λογικό, αν και η mininova δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει για οικιακή χρήση

Εγώ όμως ρωτάω αν σου έκανε καλύτερο φλυτζάνι εσπρεσο
Εκεί είδες κάποια διαφορά και αν ναι, τι;
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leon68 » 27 Μάιος 2016, 10:45

Οσον αφορα το φλυτζανι ηταν σιγουρα καλυτερο!(Ο καφες κοπηκε την ιδια στιγμη,στα ιδια γρ,απο τον ιδιο μυλο,με το ιδιο νερο και βγηκαν ταυτοχρονα).Οι πιεσεις στα οργανακια τους ηταν 9,5 στην ecm και 9 στην wega και το νερο μετρημενο ψηφιακα πριν το shot 95 kai 92 αντιστοιχα.Ο καφες στην ecm εδωσε πιο καλο σωμα,ηταν πιο δεμενος(δεν μπορω να στο εκφρασω αλλιως) και στην δικη μου γλωσσα ηταν πιο γλυκοπιοτος.(Για επιγευσεις και το τι αφηνει στο τελος δεν μπορω να σου πω γιατι λογω ηλικιας και 35 χρονια τσιγαρου η γευση αρχιζει και παει περιπατο!!)
Για το θεμα της ποιοτητας Γιωργο,καποιες διαφορες φαινονται και ειναι το μονο που δεν ειναι υποκειμενικο.Μπορεις να το δεις ακομη και απο το παχος των πλαινων κλπ.Ειναι σαν να βλεπεις ενα μυλο mazzer και εναν sm παραδειγμα.και οι δυο ειναι καλοι,παραπλησιοι στα χρηματα,ο mazzer ομως λεμε οτι ειναι τανκς!
Για τον ατμο συμφωνω οτι για οικιακη χρηση ειναι υπερ αρκετος και απο τις δυο,απλα ανεφερα οτι στην ecm ηταν απιστευτα δυνατος.
leon68
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Φεβ. 2016, 18:07
Ονομα: Λεωνιδας
Τοποθεσια: Τρικαλα
Μηχανη: wega mininova
2η μηχανη: gaggia evolution
Μυλος: mazzer sj aut.
2ος Μυλος: mazzer sj man.
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: οτι βρεθει!

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 27 Μάιος 2016, 13:21

Χωρίς scase βέβαια είναι αδύνατο να έχεις σωστή μέτρηση αλλά πιστεύω σου άρεσε καλύτερα γιατί είχε κόψει οξύτητα και είχε ανεβάσει σώμα λόγω υψηλής θερμοκρασίας

Αν έκανες πολλές δοκιμές με διάφορους καφέδες και είδες το ίδιο πράγμα, μήπως να ανέβαζες λίγο την πίεση του μποιλερ της wega, κάπου 0.1 bar και βλέπεις
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Μάιος 2016, 21:11

Ρε συ After οταν βλεπεις ΗΧ νομιζεις οτι ολες ειναι ιδιες.Ψυχολογικο προβλημα εχεις αποκτησει με τις ΗΧ βρε αδελφε.Να πας να το κοιταξεις ρε συ φιλε :lol: :lol:
Η συγκεκριμενη ειναι πολυ καλυτερη απο την epoca οχι για την ποιοτητα κατασκευης η οποια δεν ειναι και τιποτα το τραγικο. αλλα για το ειδος του γκρουπ που φοραει με την ηλεκτροβαλβιδα να εδραζεται απο πανω του και μια πολυ καλη σχεδιαση καρτουτσου .
Ειναι γρηγορη στο ζεσταμα ,οικονομικοτερη των περισσοτερων και παιρνει και πειραγματα ;)
Δεν θελει μεγαλο φλας και το καζανι ειναι χαλκινο επινικελωμενο ΟΧΙ ΙΝΟΧ οπως ειπωθηκε παραπανω.
Τι εχετε παθει ολοι με το ΙΝΟΧ.Οτι γυαλιζει δεν ειναι χρυσος βρε παιδια :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: ECM raffaello s1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 27 Μάιος 2016, 23:32

Εγώ μην στεναχωριέσαι μια χαρά ευχαριστημένος είμαι με epoca και δεν μασάω στα καλύτερα χειρότερα,καφεδαρες παίρνω απλά ήθελε λίγο fine tuning, έλα από το σπίτι να σε κεράσω καφεΐνη υπό την υπόκρουση τριχορδου, έλα να κάνουμε μοντες και σε αυτό :tooth:

Για την αύξηση της πίεσης εννοούσα για την wega
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη