Kinu χειροκινητοι μυλοι

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 30 Μαρ. 2017, 22:58

Χαιρεται και καλως σας βρηκα! Για κάποιο λογο αυτο το forum ειχε περασει κατω απο το ρανταρ μου και τις τελευταιες μερες διαβαζω διαφορα.. Κατι που μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ειναι το επιπεδο του εξοπλισμου των μελων!
Και παμε στο θεμα μας τωρα. Βλεπω οτι παρα πολλοι εδω μεσα εχουν διαφορους high end χειροκινητους μυλους(hg one, monolith κτλ) αλλα δεν βρηκα κάτι για τους kinu. Ενω ειχα καταενθουσιαστει με τον hg one η αληθεια ειναι οτι παραπηγαινε ακριβα συνυπολογιζοντας και το ενδεχομενο του τελωνειου(1400€ περιπου συνολο!!). Οταν διαβασα και τα προβληματα που αντιμετωπισε καποιος εδω ,αποκλειστηκε... Και ερχομαστε στους kinu και πιο συγκεκριμενα στον m68 με τα 68αρια(προφανως) μαχαιρια. Περιπου στα 700€ και με ιδιαιτερη προσοχη στη μηχανολογικη ακριβεια,κατι που δεν καταφερε ο hg one(αν εχει αλλαξει κατι διορθωστε με). Αυτο το ποσο παροτι παλι αρκετα υψηλο μου φαινεται αρκετα πιο λογικο. Τον εχει κανεις? Ποια η γνωμη σας γενικα?
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters

Re: Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 31 Μαρ. 2017, 01:02

Δεν νομιζω να τον εχει κανεις φιλε μου εδω μεσα αυτον τον μυλο.Γενικα φαινονται καλες και προσεγμενες κατασκευες αλλα μην γελιομαστε.Και ο hgone τον πρωτο καιρο ηταν κορυφη στις διαφορες συζητησεις.Η ποιοτητα του η κατασκευαστικη ειναι κορυφη και μου ειναι ευκολο να κανω ενα βιντεο που να δειχνει τον αξονα του να γυρναει στο μηδεν οπως κυκλοφορει και ενα του Μ68 και καλα μηδεν runout με ηλεκτρικη κινηση χωρις να ακουγεται μοτερ :think:
Μηδεν runout δεν εχουν ουτε τα ρουλεμαν καλα καλα και το επιασε ο Kinu: :jerking:
Καμμια μα καμμια σημασια δεν εχει εαν εχει runout 0.02 ή 0 στην αλεση.Σε τετοιες υλοποιησεις αυτοκεντραρονται τα κωνικα την ωρα της αλεσης (το εχω αναλυσει το πως γινεται αυτο σε παλιοτερο ποστ)τα οποια παρεπιμπτοντος τα περισσοτερα ειναι στραβα απο την κατασκευη τους.
Εμενα μου φαινεται βαρυ να εδινα τοσα λεφτα για χειροκινητο μυλο.Αποψη μου βεβαια.Φαντασου να τον παρεις ,να ειναι τελειος και μετα απο καμμια 10αρια κιλα να αρχισουν τιποτε τζογοι και να κλαις μαυρο δακρυ.Οχι οτι ξερω οτι θα γινει κατι τετοιο αλλα την πιθανοτητα συζητω οπως το ειχα δει και στον ΟΝΕ.
Τελικως απο οσα βλεπω στις φωτο φαινεται εξαιρετικη κατασκευη και ντιζαινατη τοσο-οσο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 31 Μαρ. 2017, 13:50

Απο τη μια ο τυπος εμμενει στα 10 χρονια εγγυηση,αλλα ποσο ισχυουν αυτα απο μια εταιρεια που μπορεις να τη βρεις μονο μεσω facebook ειναι αλλο θεμα...
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters

Re: Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Απρ. 2017, 06:17

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Είχα την ευκαιρία και τον δοκίμασα σε ένα σύντομο ταξίδι που έκανα. Μου αρέσει ο μύλος με αντίστοιχη ευκολία περιστροφής (ανάλογα το ψήσιμο του καφέ βέβαια) όπως του HG One και με πολύ καλή άλεση.
https://www.youtube.com/watch?v=DDV-cP1_0aA

Υποφέρει και αυτός με στατικό όπως και οι περισσότεροι! Αν θες όμως να είσαι κατασκευαστής με Α@#δια τότε πρέπει να βρεις τρόπο να εξαλείψεις τον στατικό! Όπως έγραψε ο Δημήτρης, όλα κρίνονται στο χρόνο!

Αν θες συμπλήρωσε το όνομα στο προφίλ σου, να μάθουμε το όνομα σου και ακόμα καλύτερα να γνωριστούμε από κοντά σε καμιά συνάντηση αν είσαι Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Απρ. 2017, 16:34

Gaggia BC έγραψε:Απο τη μια ο τυπος εμμενει στα 10 χρονια εγγυηση,αλλα ποσο ισχυουν αυτα απο μια εταιρεια που μπορεις να τη βρεις μονο μεσω facebook ειναι αλλο θεμα...

To του facebook εμενα δεν μου φαινεται ανησυχητικο ουτε με φοβιζει.Μεσω fecebook υπαρχουν εξαιρετικες δουλειες που κανουν καποιοι ταλαντουχοι τεχνιτες.
Τα 10 χρονια παλι δεν μου λενε τιποτε γιατι ειναι εκ του ασφαλους εγγυηση.Εννοω οτι ανετα μιλας για 10 χρονια εγγυηση οταν εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθουν τιποτε τα λιγα μερη που κινδυνευουν.Δηλ σε εναν χειροκινητο μυλο δεν υπαρχει τιποτε που να καταπονειται ετσι ωστε να χαλασει.Εννοειται οτι τα μαχαιρια και τα γυαλια δεν περιλαμβανονται στις εγγυησεις.
Τα ρουλεμαν που ειναι φτιαγμενα για κατι χιλιαδες στροφες δεν θα παθουν ποτε τιποτε στις 100 στροφες που θα φερει ενα γρηγορο χερι.Το χερουλι μονο απο πεσιμο κινδυνευει οποτε τι να φοβηθει ο πωλητης?Καλυμενος ειναι απο παντου και εσυ ευχαριστημενος οτι πηρες 10χρονη εγγυηση και ανοιγεις το πορτοφολι σου με χαρα και ικανοποιηση :lol:
Η καλυτερη εγγυηση ειναι η καλή μελετη της φιλοσοφιας και της ποιοτητας αυτου που πας να παρεις στο μετρο του δυνατου.
Αυτα στα λεω απο εμπειρια κατασκευαστικη φιλε μου γιατι εχω περασει απο το σταδιο του χειροκινητου μυλου πριν καποια χρονια.
Ειχα μαλιστα φτιαξει τον παρακατω (πριν 5 χρονια αν θυμαμαι καλα) με ατσαλινο αξονα και ρουλεμαν δυο σημειων ,κωνικα απο ascaso
βαζακι γυαλινο για συλλογη του καφε (οτι καλυτερο για τον στατικο) το οποιο κουμπωνε ακριβως στο καλαθακι και εκανε την μεταγγιση παιχνιδι ,ευκολη και stepless ρυθμιση απο πανω με τον αξονα να κινειται πανω-κατω ,μασιφ σωμα απο αλουμινιο ,ποδια για σταθεροτητα και δωσε πονο και καημο μετα στο γυρισμα :lol:
IMG_20170401_153801.jpg
IMG_20170401_153815.jpg
IMG_20170401_153843.jpg

Φυσικα το κατασκευαστικο επιπεδο ειναι τυπου hand made μακραν του εργοστασιακου που δειχνει ο kinu αλλα για τοτε που τον εφτιαξα μια χαρα ηταν.Μεχρι και με μοτερ τον δουλεψα στις διακοπες και δεν επαθε ποτε τιποτα ουτε οταν μου επεσε απο σκαλες δυο οροφους κατω.Μονο το βαζακι εσπαγε απο τις πτωσεις.Ευτηχως ειχε η γυναικα μου αποθεμα :lol:
Φυσικα δεν τον δουλευω πια παρα μονο σε περιπτωσεις εξαιρετικα μεγαλης αναγκης.Με κουραζει.. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Kinu χειροκινητοι μυλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gaggia BC » 03 Απρ. 2017, 11:10

Καλημερα!
Θα πρεπει να βαλετε ενα μεγαλο banner στην αρχικη σελιδα του forum που να λεει:
"AYTO EINAI TO FORUM ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟΡΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΥΛΟ"
:yourock: Ατελειωτο respect! :yourock:
Αυτο λοιπον που κανεις εσυ για hobby οι τυποι το εκαναν σε "μαζικη" κλιμακα. Οι τιμες και για τα 3 μοντελα τους δεν μου φαινονται ιδιαιτερα υψηλες αν συνυπολογισεις οτι (θεωρητικα) ειναι δουλεια ακριβειας. Αυτο που με φρεναρει απο την αγορα δεν ειναι τοσο το κοστος οσο το WAF(wife acceptance factor). Ειχα σκοπο να παρω τον 47αρη με 270€ οταν την επεισα οτι "χρειαζομαστε" εναν δευτερο μυλο για το brew της καθως ειναι πολυ μεγαλος κοπος να γυριζω τον lelit :jerking: .Καπου εκει με μυριστηκε και πηγε και μου εφερε τον hario. Τωρα ψαχνω πως θα της δικαιολογησω τον 68αρη και που θα τον χωρεσω στον παγκο. Αν λυσω αυτα τα θεματα παω για γενναια αναβαθμιση και review. Εκτος φυσικα αν μου ξεφευγει καμμια αλλη λυση με κωνικα κατω απο χιλιαρικι και χωρις doser.Μετα θα μου φταιει η μηχανη και παει λεγοντας...
Gaggia BC
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2017, 10:34
Ονομα: Μακης
Τοποθεσια:
Μηχανη: Gaggia Baby
Μυλος: Lelit Fred
2ος Μυλος: Kinu M47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ελληνες roasters


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη