Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό denial » 28 Νοέμ. 2018, 12:23

Γεια χαρα σε ολους .

Προκειται να παρω μια Rocket Mozzafiato και επειδη δεν θελω να να κανω τσιγκουνιες με τον μυλο γιατι χωρις καλο μυλο καφε δεν πινεις το γνωριζω απο παλια που ειχα Sylvia & Anfim θελω την γνωμη σας.

Επειδη εχω μεινει πολυ καιρο χωρις εξοπλισμο και τωρα αποφασισα παλι να ασχοληθω διαβασα πολλα καλα για τον Sette 270 και η εικονα που μου αφησε ειναι πως προκειται για εναν μυλο που για τα λεφτα του ειναι αρκετα καλος για espresso και για σπιτι.
Παρολα αυτα εχω στο ματι και τον Fausto θες γιατι ειναι και ομορφος θες γιατι ταιριαζει και με τη μηχανη , ασχημα δεν εχω διαβασει στο λιγο ψαξιμο που εκανα αλλα αξιζει την διαφορα τιμης με τον Sette εαν εξαιρεσουμε το οπτικο κομματι ;
Σημαντικο για την αγορα ειναι ο καθαρισμος και η ευκολια χρησης σε περιορισμενο χρονο γιαυτο πηγα σε δυο ηλεκτρονικους και οχι σε παραδοσιακους ισως μεταχειρισμενους καλυτερους "επαγγελματικους" μυλους που βρηκα λιγο που κοιταξα .

Αν καποιος γνωριζει ή ετυχε να εχει δει και τους δυο μυλους θα με βοηθουσε πολυ στην αποφαση.

Ευχαριστω !!!
denial
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2018, 11:59
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κορινθος
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 28 Νοέμ. 2018, 20:18

Οι δυο μύλοι που παραθέτεις είναι τελείως ανόμοιοι μεταξύ τους .
Ο ένας είναι μικρός σε διαστάσεις με κωνικά μαχαίρια ο άλλος μεγάλος με επίπεδα μαχαίρια , ο ένας καθαρίζει σε 1 λεπτό ο άλλος έχει διαδικασία λυσίματος ,
Ο ένας έχει κάθετη άλεση ( με σχεδόν μηδενική κατακράτηση ) απευθείας στο καλαθάκι ο άλλος όχι .
Ο ένας έχει περίπου 600 ευρώ ο άλλος περίπου 1000 .
Πρέπει πρώτα να καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις τουλάχιστον ανάμεσα σε κωνικά η επίπεδα και μετά να κάνεις έρευνα για ιδίου τύπου μύλους .
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό denial » 28 Νοέμ. 2018, 21:38

Παλιοτερα ειχα μυλο με επιπεδα, με κωνικα δεν εχω δοκιμασει καφε ποτε και ακριβως γιαυτο ρωτησα.
Για να ειμαι και πιο σωστος προτιμω βραζιλιανικους καφεδες και commersial και δεν εχω αποψη αν επηρεαζονται απο το αν εχω κωνικα ή επιπεδα ειχα την εντυπωση οτι μονο οι καφεδες που εχουν να δωσουν πολλα εχουν διαφορα στο κωνικο σε σχεση με το επιπεδο.
Επισης παρουσιαστηκε μια ευκαιρια για εναν Ceado E37S σε πολυ καλη τιμη ελαφρως μεταχειρισμενο γυρω στα 800 ευρω απο γνωστο μου οποτε παιζει και αυτος πλεον σαν επιλογη.

Εμενα με ενδιαφερει να παρω εναν μυλο και να μην τον αλλαξω ευκολα να ειναι στιβαρος να μην παρουσιαζει προβληματα και να ειναι στο κοψιμο αψογος να μην εχω αγχος, το ηλεκτρονικο κομματι (κουμπι ρυθμισμενο για την δοση ) ειναι MUST για μενα , το να κανει παρακρατηση ελαφρως λιγο με νοιαζει οπως και το "λυσιμο" αν εννοεις τις 3 βιδες στον Rocket Και τις 6 στον Ceado που προανεφερα δεν το θεωρω κοπο , σιγουρα καμια σχεση με τον Sette και τα κωνικα που ειδα λυσιμο και καθαρισμα σε χρονο dt ...
ΑΡκει που και στον rocket και στον Ceado παρολο οτι λυνεις δεν χανεις την ρυθμιση.

Με γνωμονα λοιπον την ποιοτητα κατασκευης/οσο ποιο αψογο κοψιμο του καφε/ηλεκτρονικη ρυθμιση χωρις προβληματα και αντοχη στο χρονο μεχρι και 1300 ευρω θα τα δωσω οταν μπορεσω γιατι η μηχανη ειναι αχρηστη χωρις μυλο.

Οποιαδηποτε προταση σας δεκτη μονο μην με κυνηγατε γιατι δεν γνωριζω διαφορά κωνικων και επιπεδων στην αποδοση καφε και δεν εχω δοκιμασει παρα μονο απο μυλους με επιπεδα .


Αυτα και ευχαριστω και παλι !
denial
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2018, 11:59
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κορινθος
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 29 Νοέμ. 2018, 09:01

Νομίζω πρέπει να κινηθείς προς την σίγουρη και δοκιμασμένη λύση του rocket fausto. Ο μύλος είναι ο κλασσικος 65αρις eureka/Simonelli σε άλλο κουστούμι. Νομίζω με 1 βασικό πλεονεκτήματα: Πιο όμορφος!

Θα σου αρέσει πολύ το μικρό μετρικό που αλλάζει την άλεση. Ειναι πολύ βολικό ειδικά όταν θες να κανείς πολύ μικρά βήματα αλλά και στα μεγάλα βήματα όταν πας από εσπρέσο άλεση σε φίλτρου.

Επίσης είναι από του λίγους μύλου που κόβουν καλά και για άλλες μεθόδους, Chemex και v60.

Σε σχέση με το ceado? Και αυτός είναι πολύ καλός ίσως με ελάχιστα λιγότερο clumping. Το θέμα είναι ότι θα πάρεις λίγο πιο βαρετό φλιτζάνι από τον ceado.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό denial » 29 Νοέμ. 2018, 11:49

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας θα κοιταξω λοιπον για τον Rocket αν τον βρω καλη τιμη να τον προτιμησω.
denial
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2018, 11:59
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κορινθος
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 29 Νοέμ. 2018, 12:05

Και γιατί βρε συμφορουμιτη δε περιμένεις λίγακι να μαζέψεις τα χρήματα να πάρεις τον Τάλως να ξεμπερδέψεις για πάντα από μύλο;;;
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket Fausto ή Baratza Sette 270Wi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 29 Νοέμ. 2018, 20:20

Ναι αν υπάρχει η δυνατότητα να πας σε κάτι στην κατηγορια exotic όπως ο Τάλως μην το σκέφτεσαι!
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη