Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 16 Οκτ. 2020, 17:21

Και εμένα μου φαίνεται αρκετά περίεργο που βρίσκει ο Αντώνης τους single dosing μύλους κουραστικους.

Μια φορά τη βδομάδα, έχεις 10 βαζακια όπου μετράς τις αντίστοιχες δόσεις του καφέ σου και όποτε θέλεις απλά αδειάζεις το βαζακι στο μύλο. Ούτε hopper λερώνονται και αμέσως με ένα πανακι καθαρίζεις ότι υπόλειμμα έχει μείνει και είσαι άρχοντας.

Δεν χρειάζεται κάθε μέρα να μετράς τις δόσεις, εν το μεταξύ έχουν και κατακράτηση πάρα πολύ μικρή.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 25 Απρ. 2021, 22:37

Καλησπερα,κ απο μενα θα ηθελα την συμβουλη-αποψη σας για την αγορα ενος μυλου
ANFIM SUPER CAIMAMO DOSER ,χωριςTimer,με διακοπτη οn off,
(Κ εχουν τοποθετηθει τιτανιου μαχαιρια 142 ευρω χωρις να ξερω την ακριβη φθορα τους κ ποτε χρειαζονται αλλαγη) ,υποθετω οτι ειναι με τα 75 mm μαχαιρια,διοτι δ θυμοταν κ ιδιοκτητης ακριβως το μεγεθος
4 ετων ,και χρησιμοποιημενος σε καφετερια.Τιμη 260 ευρω.

Τα αρνητικα που βρισκω,η νομιζω οτι μονο αυτα βρισκω ειναι το προβλημα οτι δ εχει
timer (και η μονη λυση που βρηκα στο φορουμ αλλα ακριβη ειναι η προταση απο ενα timer στην αμερικη που χωρις μεταφορικα-τελωνειο εχει 122 δολλαρια.

Επισης το αλλο μειονεκτημα που διαβαζω ειναι η μεγαλη κατακρατηση που σε ξενα φορουμ λεει ισως επιπεδου mazzer rubur.
Υπαρχει καποια λυση -συμβιβασμος για καποιο απο αυτα τα δυο?? Εστω κ αν ειναι λιγο χρονοβορο(αναφερομαι στην κατακαρτηση).
Ο λογος που το λεω ειναι γιατι θεωρω την τιμη καλη κ οσον φορα την αλεση διαβαζω απο τα καλυτερα γευστικα αποτελεσματα.

Υ.γ.η ποιοτητα αλεσης αν τοποθετηθουν τα απλα μαχαιρια το γευστικο αποτελεσμα αλλαζει- η αλεση γινεται χειροτερη?? Η τα burr τιτανιου απλα εχουν περισσοτερη αντοχη στον χρονο σε κοψιμο καφε??
Οσον αφορα τον καθαρισμο ο γνωστος-κατστηματαρχης καφε μου ανεφερε ειναι πολυ ευκολος κ θελει μια φορα τον μηνα κ λιγο με πινελο η σκουπακι,λογικο μου ακουγεται αν θελει να τον σμπρωξει.
Η χρηση που προκειται να κανω θα ειναι οικιακη-4 καφεδες την ημερα.
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Απρ. 2021, 20:43

Μπααααα.Μονο εαν θελεις να ανοιξεις μαγαζι στο μελλον να τον παρεις.
Για ποια κατακρατηση μιλανε.Για 20 με 25 γραμμαριακια του τουνελ και του θαλαμου αλεσης;Πταισματα..... :lol: Οσο για ποιοτητα αλεσης μην μασαμε.Γνωστος εγινε για το puring του ντοσερ.Με μαχαιρια timer και τιμη αγορας αυτου του μυλου καλυτερα παιρνεις εναν Eureka Mignon Specialita και κανεις πολυ καλυτερα την ιδια δουλεα με λιγο ή καθολου κοπο μηδαμινη κατακρατηση μικρο μεγεθος ωραια χρωματακια ησυχο και μουρατο λουκ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 28 Απρ. 2021, 08:24

Καλημερα κ σευχαριστω δημητρη για την απαντηση.
Μια κ ξεκινησαμε την συζητηση θα ηθελα να ξερω τι προτεινεις για "σπιτι" μια και τα πραγματα στο μυαλο μου ειναι κουβαρι.
Μπατζετ 800 ευρω.

Sette 270 wi (καθε φορα ολοφρεσκος καφες, μετρια αλεση ,πολυς δορυβος(αυτο δ μ πολυ αρεσει),νορμαλ τιμη καινουργιου-πολυ καλη σαν μεταχειρισμενου.

Eureka xl???65 mm με επιστρωση(τωρα αν ειναι αντιγραφη- καλυτερος-πιο δυνατος απο τον atom 65 αυτο δ το ξερω κ πιθανον μπορει να βοηθησεις εσυ)

Eureka atom 75??(πιθανον κ μεταχειρισμενος)

Eureka atom 65 και diamond burrs (εκτος οτι αντεχουν περισσοτερο βγαζουν καλυτερο φλυτζανι απο τα απλα burrs πιστευεις??

Μεταχειρισμενο απο μαγαζι καφε fiorenzato f83.(τελευταιο μοντελο,θεωρω η αλεση εδω παει σε τοπ λεβελ(τουλαχ ετσι νομιζω),ο ογκος δ με πολυ καιει τοσο οσο οτι δ θα εχω γεματο το hooper.
Κατακρατηση εδω δ εχω ακριβη εικονα,οσον αφορα τον καθαρισμο μου λεει ο "καταστηματαρχης" αα μην ανησυχεις κ γω μια φορα τον μηνα τον καθαριζω, δεκα λεπτα δουλεια ειναι το πολυ.(φαντασου τι τρωμε χαχα)
Σε αυτην την επιλογη θεωρω πολυ πιθανο οτι στα 18γρ καφε καθε δοσης θα τρωω π.χ. κ 2γρ μπαγιατικα.
Ποσο μπορουν αυτα τα 2 γρ να επηρεασουν τον υπολοιπο καφε αυτο δεν το ξερω.

Τωρα μπορεις να μου απαντησεις κ με ενα Zero Νiche και δ θα χρειαστει να γραψεις ενα καρο απαντησεις.
Οπως κ να εχει σευχαριστω.
Καλο πασχα να εχουμε ολοι,παντα με υγεια.
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μάιος 2021, 01:21

Eυκολα και με ελαφρια την καρδια θα πω οτι αναμεσα σε αυτα που αναφερεις ψηφιζω δαγκωτο eureka οποιον και να διαλεξεις.
Αποριπτω κατηγορηματικα sette niche fiorenzato .Τον πρωτο τον θεωρω σκουπιδι τον δευτερο μετριοτατη υλοποιηση κωνικων μαχαιριων και τιμια προταση εαν εκανε 400 ευρω και τον τριτο καταλληλο μονο για κακη επαγγελματικη χρηση.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μάιος 2021, 08:35

Διορθωση-συμπληρωση.Σε eureka μονο Atom ή specialita μοντελο να πας.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hatori » 02 Μάιος 2021, 12:25

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη. Κύριε Σπύρο σαν φρέσκος χρήστης του Atom 75 , σου προτείνω αν έχεις την δυνατότητα να τον πάρεις παρτον με κλειστά μάτια. Εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος σε όλα. Αθόρυβη λειτουργία, στιβαρός πολύ, ακριβής σε δόσεις και το καλύτερο είναι η άλεση του πόσο αφράτη βγαίνει. Οι καφέδες μου πλέον έχουν γεύση. Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου
Άβαταρ μέλους
Hatori
Member
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 20 Ιαν. 2020, 07:39
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: ΔΡΑΜΑ
Μηχανη: Lelit pl41 plust pid
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Eureka atom 75 titan
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 02 Μάιος 2021, 15:53

Καλησπερα ,αληθως ο κυριος,και του χρονου με υγεια,να ειμαστε ολοι καλα...

Σευχαριστω κ.γιωργο για την απαντηση σου..να εισαι καλα..ειχα διαβασει τα σχολεια σου για τον μυλο κ χαιρομαι που σταθηκες τυχερος κ μπραβο για την επιλογη σου...
Ειδη κανω οικονομιες και κοβω κ γω σε λιγο καιρο να στειλνω email,δ το γλιτωνω, (να ρωτησω αν υπαρχει κατι σε μεταχειρισμενο μηχανη-μυλος καθως κ αν υπαρχει μεγαλη διαφορα).
Specialita xl(65 mm diamond) με τον atom 65,
Η ακομη κ ο spec xl με atom 75 (μεταχειρισμενο αν μπορεσω να βρω).

Αν παω σε τοσο καλο-ακριβο μυλο να φανταστεις με το ζορι παω σε Η.Χ και Ν.S oscar 2,κ αυτο με δοσεις στην πιστωτικη.
Παλιοτερα ντρεπομουν κ να ρωτησω , πιστευα κιολας οτι γνωριζα κ 2-3 πραγματα,βρεθηκα ενα βημα πριν απο sette κ μια E61 DB(μεταχειρισμενα κ τα 2) κ πιστευα κιολας οτι θα ειμαι κ αριστος-τελειος.

Ετσι οπως το κοβω τωρα :
Eureka xl με ranclilio pro (2b)
Ή
Atom 65 με oscar 2.
Υ.Γ.σας ευχαριαστω πολυ κ.δημητρη(με ενδιαφερε ιδιατερα η γνωμη σας)ειδικα οταν πιστευα οτι με anfim η f 83 θα εχω ξεμπερδεψει.
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Μάιος 2021, 23:08

Αναμεσα σε αυτα που βαζεις θα πηγαινα σε Atom 75 και rancilio silvia pro.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αναζήτησή μύλου για οικιακή χρήση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros12 » 24 Μάιος 2021, 22:33

Κυριε δημητρη την καλησπερα μου
,το θεμα της μηχανης τελικα εκλεισε με την αγορα της oscar 2 ,σε πολυ καλη τιμη που την θεωρουσα ευκαιρια.
Στο θεμα του μυλου εχει προκυψει ενας eureka mignon xl.Υπολοιπεται σε σχεση με τον Αtom 65?
Εχετε να μου πειτε κατι γιαυτον τον μυλο??γιατι το σκεφτομαι σοβαρα...παλαιοτερα μου ειχατε πει σε specialita κ atom να παω αφοβα.
Αυτος ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του σπεσιαλιτα??
Η βοηθεια σας πολυτιμη....κ παλι ευχαριστω...
Καλο βραδυ...
spyros12
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Απρ. 2021, 19:11
Ονομα: Σπυριδων
Τοποθεσια: Chios
Μηχανη: Oscar 2
2η μηχανη: Gaggia brera
Μυλος: MACAP MXD
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf-area 51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]