Αγορα Μυλου

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 13 Σεπ. 2019, 15:00

Ευχαριστώ Βασίλη ναι το είδα. Να ρωτησω κατι η μετατροπη που λέει σε loserless εννοεί να βγαλεις το δοχειο που περνεις τον καφε σε δωσεις και να κοβεις στο χωνί απευθείας; Εχεις υπόψιν αν στοιχίζει αρκετα αυτη η μετατροπή; Σε ρωταω γιατι δεν νομιζω να ειναι πρακτικο το δοχειο με τις δοσεις με την μηχανη που εχω τωρα και 7gr περιπου καφε που θα χρειάζομαι.
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos999 » 13 Σεπ. 2019, 20:26

Φίλε πλάκα μας κάνεις;Εσύ έχεις καψουλομηχανή.Τι να τον κάνεις τον μύλο; :think:
nikos999
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 02 Φεβ. 2014, 02:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Gaggia Evo
Μυλος: Ascasoi2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Coffelever

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 14 Σεπ. 2019, 09:53

Νικο διαβασε εδω viewtopic.php?f=83&t=1581
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 15 Σεπ. 2019, 22:18

Καλησπερα παιδιά ηθελα να σας πω ενα προβληματισμο που εχω να μου πειτε την γνωμη σας: Ενα ιδιο μοντελο και μαρκα μυλου στην Αγγλία 899 ευρω και απο ελλαδα 1550 και 1340 δηλαδη 440 ευρω διαφορά τι ακριβως παίζει;;; Ολο αυτο για καποιους ειναι κέρδος;;
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 17 Σεπ. 2019, 09:01

Καλημερα για οποιον ενδιαφέρεται ο μυλος που αναφερω παραπανω ειναι αυτος Fiorenzato F64 EVO XGi Automatic Grinder (NEW) https://ebay.us/FjElft ήδη εχω πει στο παραπανω μήνυμα οτι διαφορα τιμης με Ελλάδα ειναι στα 440 ευρώ και παμε σε πληροφοριες που εχω παρει απο τον πωλητή 1)απο τα 4 κοματια που εχει διαθεσιμους ειναι ολοι το ιδιο χρωμα ασημί οπως στις φωτογραφίες 2) δουλευει με 220 - 240volt 3) εχει εγγύηση απο τον κατασκευαστη 1 χρονο 4) το μονο θεμα που υπαρχει και λυνεται πανεύκολα ειναι οτι η πριζα του ειναι σε uk και θελει ενα ανταπτορα - προσαρμογεα απο UK σε EU και το κοστος ειναι 1 ευρώ στελνω και το ανταπτορα Travel UK to EU Euro Plug AC Power Charger Adapter Converter Socket Black KY https://ebay.us/F8bCw9 για οτι αλλο θελεται ας ρωτήστε και τους ποιο εμπειρους της σελιδας μας οπως και τον πωλητή.
Τελευταία επεξεργασία από pidiktak και 17 Σεπ. 2019, 09:15, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 17 Σεπ. 2019, 09:06

ΥΓ: ξεχασα να πω οτι κοβει την δοση και σε γραμμάρια και εχει ανεμιστηρα για να ψυχονται τα μαχαίρια την ωρα της κοπής
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 17 Σεπ. 2019, 12:27

Θοδωρή μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο πωλητής μπορεί να σου λέει εγγύηση ενός έτους, αλλά δεν σου διευκρινίζει από ποια αντιπροσωπεία, την Αγγλική προφανώς..

Σε περίπτωση βλάβης θα τρέχεις να στέλνεις το μύλο στην Αγγλία?

Καταλαβαίνεις τα έξοδα αποστολής, μπορεί να σου κάνουν την επισκευή ασύμφορη.

Γενικά φαίνεται ότι λίγο τα έχεις μπλέξει τα πράγματα. Η μηχανή που έχεις, δεν ταιριάζει με τους μύλους που κοιτάς.

Ο Νίκος σωστά σου ανέφερε ότι για τη μηχανή που έχεις, δεν αξίζει να κοιτάς τέτοιους μύλους. Χαμήλωσε λίγο τις προσδοκίες σου, διάβασε αρκετά το φόρουμ αλλά και άλλα φόρουμ του εξωτερικού, γιατί ενδέχεται να προβείς σε μεγάλα έξοδα τα οποία δεν θα σε βοηθήσουν στο να πιείς καλύτερο καφέ.

Με πολύ φιλική διάθεση,
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 17 Σεπ. 2019, 13:00

Βασιλη τον μυλο δεν τον εκανα ανάρτηση για μενα αλλα για καποιον ο οποιος θελει να αγορασει σε ποιο συμφερουσα τιμη απο αυτη της Ελλάδας. Οτι ορεξη και να ειχα για να αγορασω μυλο πιστεψε μου μετα απο την ενημερωση που μου κανατε το ξεχναω και ο χρονος θα δειξει αν θα ασχοληθω περαιτέρω η αν το εχω με το σπορ η όχι. Το πρωι έστειλα πμ στους διαχειριστες αν μπορω να βαλω τον μύλο γιατι καποιος απο τα παιδια εδω μεσα μπορει να ενδιαφέρεται και μου ειπαν ναι. :respect: :respect:
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 17 Σεπ. 2019, 13:05

Εγω για αρχη θα την βγαζω με καλο αλεσμενο αφου πρωτα τελειωσω τις καψουλες που μου εκαναν δώρο :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 18 Σεπ. 2019, 00:02

pidiktak έγραψε:Καλησπερα παιδιά ηθελα να σας πω ενα προβληματισμο που εχω να μου πειτε την γνωμη σας: Ενα ιδιο μοντελο και μαρκα μυλου στην Αγγλία 899 ευρω και απο ελλαδα 1550 και 1340 δηλαδη 440 ευρω διαφορά τι ακριβως παίζει;;; Ολο αυτο για καποιους ειναι κέρδος;;


Καλησπέρα Θοδωρή,
Νομίζω πως χρειάζεται να συγκρίνουμε ίδια πράγματα, να πληροφορούμαστε σωστά και να λαμβάνουμε υπόψιν μας όλα τα κριτήρια γενικότερα. Τι εννοώ;
Άλλο η αγορά από ένα φυσικό κατάστημα, άλλο από ένα e-shop και άλλο από ένα e-shop που έχει και φυσικό κατάστημα.

Άλλο η αγορά ενός προϊόντος από μία χώρα με μικρή αγοραστική δύναμη και μικρό κοινό και άλλο η αγορά από μία χώρα με μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη και μεγαλύτερο κοινό.

Άλλο η αγορά από κατάστημα με ελληνικό αφμ, με απόδειξη και πληρωμένο φπα στην χώρα μας και άλλο από το εξωτερικό.

Άλλο η υποστήριξη μέσω e-mail, άλλο μέσω τηλεφώνου και άλλο δια ζώσης.

Όλα αυτά όπως καταλαβαίνουμε έχουν ένα σωρό από πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, σε άλλους ενοχλούν περισσότερο σε άλλους λιγότερο.

Δυστυχώς στην σημερινή εποχή το μόνο που κοιτάμε είναι η τιμή που από μόνη της πολλές φορές δεν λέει κάτι.
Ένα παράδειγμα:
Ενα κατάστημα στην χ χώρα έχει μια χ δυναμική πωλήσεων, λογικό είναι να μπορεί να προσφέρει στον καταναλωτή μια πιο οικονομική τιμή, λόγω οικονομίας κλίμακας. Το αντίστοιχο προϊόν στην ψ μικρή χώρα που έχει μια δυναμική αγοράς χ-50% λογικό είναι να μην έχει τόσο καλή τιμή.
Τι γίνεται με την εγγύηση; Τι γίνεται με την εξυπηρέτηση; Τι γίνεται με τους χρόνους παράδοσης;
Πόσο με ενδιαφέρει η συνολική εμπειρία του προϊόντος και πόσο το προϊόν αυτό καθ αυτό σαν υλικό;
Πχ.
Για εμένα όταν χαλάσει ο μύλος μου, θέλω να βρω ανταλλακτικό μέσα στις επόμενες ώρες ή το πολύ τις επόμενες 1-2 μέρες.
Τι να το κάνω αν πχ φαγωθούν τα μαχαίρια ή χαλάσει κάτι να χρειάζεται να περιμένω 15 μέρες;
Οπότε ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις δυνατότητες και της ανοχές του και επιλέγει τον κατάλληλο πωλητή και προϊόν.

Προσωπικά δεν αγοράζω τίποτα από πωλητές που δεν μπορούν να μου διασφαλίσουν άμεση υποστήριξη και εξυπηρέτηση και μια πολύ καλή εμπειρία πέραν από το ίδιο προϊόν και πληρώνω γι αυτό . Πέραν αυτών προτιμώ να στηρίζω τα ελληνικά καταστήματα γιατί νευριάζω με τα "κατόπιν παραγγελίας" ή παράδοση σε 15 μέρες - 1 μήνα και θέλω να έχω άμεση πρόσβαση οπότε και πάλι θα πληρώσω κάτι παραπάνω, συνολικά όμως με εξυπηρετεί πολύ περισσότερο και νομίζω μου βγαίνει φτηνότερο.

Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και επιχειρήσεις που μόνο φιλικές δεν είναι με τον καταναλωτή και από άποψη εμπειρίας και τιμών.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron