Αγορα Μυλου

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 14 Απρ. 2015, 20:01

Manyjobs23 έγραψε:Ακόμα καλύτερη λύση ειναι έλεγχος μέσω Ίντερνετ με διακόπτη που υποστηρίζει δίκτυο wi-fi.Το θέμα ειναι πρώτον ότι ο πιο φθηνός διακόπτης τέτοιου τύπου ειναι στα 40€ αλλα και οτι παραμένει ερωτηματικό η διάρκεια ζωής του.



για οποιον ενδιαφερει ο τηλεχειρισμος μεσω κινητου και οχι μονο, εδω εχει καποιες ενδιαφερουσες προτασεις.
http://www.mikra.gr/index.php?cPath=172_1967
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xarris32 » 19 Αύγ. 2019, 19:58

καλησπερα σας
μετα την αγορα μηχανης απαραιτητος ειναι και ο μυλος διοτι ακομα καφεδακι δεν εχω πιει.
εχω κατασταλαξει σε μυλο με κωνικα μαχαιρια αμεσα τωρα δε μπορω να διαθεσω μεγαλο ποσο και καιταω κατι για να κανω την δουλεια μου για μικρο
διαστημα μεχρι να καταφερω να παρω κατι καλυτερο(δηλαδη ο μυλος θα ειναι αναλωσημο)ς κοιταζα των ascaso i2 αλλα τελικα δε με επεισε πλαστικουρια κατακρατηση δε με καλυπτει και σκεφτομαι να παρω η των graef 702 η να παω σε χειροκινητο στων porlex δηλαδη τη λιγοτερη χασουρα αλλα να μπορω να κοψω ενα καφεδακι να πινω
δεν με ενδιαφερει φορυβος υψος τετοια πραματα απλα σε αυτα τα χρηματα οσο γινεται καλυτερο αποτελεσμα
ο graef i o porlex εχουν μεγαλη διαφορα σε σχεση με των ascaso ωστε να δικαιολογει τη τοση διαφορα χρηματων ;;;
ολες οι προτασεις δεκτες
xarris32
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ. 2018, 14:30
Ονομα: xarris
Τοποθεσια: αττικη
Μηχανη: bezzera unica
Μυλος: ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 25 Αύγ. 2019, 21:47

Φιλε μου, επειδη ο μυλος αλεσης καφε ειναι μεγαλη επενδυσης, μην λυπηθεις τα χρηματα. Οχι απαραιττα να παρεις τον πιο ακριβο αλλα σιγουρα να παρεις εναν καλο! Κοιτα και σε μεταχειρισμενα, οπως και απο μαγαζια που κλεινουν κ πουλανε τον εξοπλισμο.
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xarris32 » 27 Αύγ. 2019, 14:41

Έχω δει κάτι στις αγγελίες αν έχετε καμμία πρόταση ευπρόσδεκτη η κάνα λινκ από μαγαζιά που λέτε
xarris32
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ. 2018, 14:30
Ονομα: xarris
Τοποθεσια: αττικη
Μηχανη: bezzera unica
Μυλος: ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 12 Σεπ. 2019, 00:30

Οk πηρα την απαντηση μου απο αυτα που διαβασα οσο αναφορα τον sette 270wi. Θα ηθελα λοιπον λιγη βοηθεια για την αγορα μυλου για αρχαριους , καλυτερα να το παμε ετσι και μεχρι 400 ευρω
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 12 Σεπ. 2019, 20:39

Καλησπερα σε ολους και ολες θα ηθελα να ακούσω την άποψη σας για τον μυλο rocket Faustino;Ειχα πει για αρχη να παω στο sette 270wi αλλα απο αυτα που διαβασα εδω μεσα καλυτερα μακρια και αγαπημένοι.Τον Rocket Faustino τον βρισκω απο γερμανια στα 489 ευρώ τελικη τιμη μιας που εδω απο οτι βλεπω μονο ο fausto κυκλοφορεί. Αξίζει τον κοπο τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 13 Σεπ. 2019, 11:20

Θοδωρή καλημέρα,

Έχεις σκεφτεί προκειμένου να αρχίσεις να μαθαίνεις σιγά σιγά, να κινηθείς προς την αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού?

Έτσι θα αρχίσεις να μαθαίνεις για τις παραμέτρους που μπορείς να ''παίζεις'', προκειμένου να φέρνεις τον καφέ εκεί που θέλεις.

Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις προς μεταχειρισμένους mazzer super jolly, οι οποίοι και καλά κόβουν καφέ και οικονομικοί είναι παράλληλα (περίπου 250-300 ευρώ).

Οπότε θα αρχίσεις να μπαίνεις στα μονοπάτια του καφέ και στη χειρότερη, αν βαρεθείς με τη διαδικασία, μπορείς και σχετικά εύκολα να τους πουλήσεις, μειώνοντας στο ελάχιστο την όποια ζημία σου.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 13 Σεπ. 2019, 12:16

Καλημερα Βασίλη και σε ευχαριστω για την βοήθεια.Δεν ειναι κακη ιδεα η αγορα μεταχειρισμένου μυλου αρκει να εχεις ιδεα απο το αντικείμενο και να μπορεις να το δεις απο κοντα σε λειτουργία για να δεις οτι ολα δουλευουν οπως πρέπει.Στην περιπτωση μου θα σου εξηγήσω τι ακριβως φοβαμαι στο μεταχειρισμενο και δεν εχω κανει καποια αναζητηση σε μεταχειρισμένο. Παραδειγμα: Αγοραζω ενα μεταχειρισμενο μυλο απο Αθηνα που απο τα λεγομενα αυτου που τον πουλαει ειναι άψογος και ερχεται στην Κρητη που μενω και ανακαλύπτω οτι εχει κάποιο ελάττωμα (το να το ανακαλύψω μπορει και να μην γινει και ποτέ για δεν εχω εμπειρία ) αντε να τον στελνω παλι πισω κι αν θελει να τον παρει πισω αυτος που μου τον πούλησε και αλλα σενάρια. Τωρα στην αγορα του καινουργιου ελαχιστοποιεις καποια απο τα παραπάνω αλλα ακομα και στην περιπτωση του ελλατωματικου να πεσεις το επιστρεφεις παιρνεις παλι καινουργιο. Αν ξερεις βεβαια πως να αποφύγω ολα τα παραπανω και να παω σε αγορα μεταχειρισμένου ειμαι εδω και περιμενω. Δεν ξερω ποια μαγαζια μπορει να εχουν τον μυλο που μου ειπες σε μεταχειρισμενο και να σου δινουν και μια εγγύηση σε αυτο που σου πουλάνε
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pidiktak » 13 Σεπ. 2019, 12:18

Βρε θηρίο στο Βέλγιο μένεις; Οι πατριωτες οπου κι αν μενουν το μυαλο τους ειναι πισω
(Ο μύλος ειναι σαν την γυναικα αν σου την δωσουν μεταχειρισμενη το σιγουρο ειναι οτι θα την επιστρέψεις πισω)
Καταρχήν ο μυλος που μου ειπες ειναι αυτος; https://www.barista.gr/el/mazzer-super- ... ectronic-4
Άβαταρ μέλους
pidiktak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 04 Σεπ. 2019, 23:37
Ονομα: θοδωρης
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΑΡΒΗ
Μηχανη: illy fnancis 7.1
Μυλος: ψαχνω
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: ακουω γνωμες

Re: Αγορα Μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 13 Σεπ. 2019, 14:43

Όχι ο μύλος που βλέπεις είναι ο super jolly electronic, κοίταξε στο νήμα:

viewforum.php?f=40

Εδώ θα βρεις αγγελίες από παλιά και νέα μέλη, που έχουν το συγκεκριμένο μύλο, όπου μπορούν να σε διαβεβαιώσουν για τη κατάσταση του αλλά και να σου δώσουν κατάλληλες πληροφορίες.

οff topic: όντως το μυαλό είναι πάντα εκεί που έχουμε τους δικούς μας ανθρώπους :)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη