Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Οδηγός Αγοράς Μύλων Άλεσης

Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 02 Σεπ. 2015, 12:51

Καλησπέρα είμαι σε δίλημμα, έχω βρει έναν Mazzer Super Jolly doserless (και με doser spare) και έναν
Anfim Super Caimano Titanium σε μέτρια κατάσταση που για να γίνει doserless και να τον κάνω σαν καινούργιο
θέλει μπόλικα ανταλλακτικά (εκτός μαχαιριών ίσως γιατί κόβει άψογα, θα αγοραστούν τα ατσαλινα βέβαια)
με κόστος γύρω στα 110-150€.
Και οι δύο μύλοι βγαίνουν περίπου στα ίδια χρήματα αλλα ο Anfim θέλει μπόλικη προσωπική δουλειά, ποιον θα επιλέγατε;
Μιλάμε πάντα για οικιακή χρήση και για μια αγορά που θα είναι για "εφ'όρου ζωής" χρήση.
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Σεπ. 2015, 14:25

Για οικιακη χρηση ειναι ευκολη η απαντηση.MAZZER.
O anfim χωρις το ντοσερ ειναι ακαταλληλος για οποιαδηποτε χρηση.Clumbing που δεν σπαει χωρις ντοσερ και μεγαλο τουνελ που κατακρατει τουλαχιστον μια δοση καφε.
Πολυ καλυτερη η αλεση του βεβαια απο του mazzer αλλα μονο με τα τιτανιου.Με τα απλα σιδερενια ειναι απλα ενα κλικ καλυτερος.
Ειχα ταυτοχρονα και τους δυο και το ξερω καλα.Εχω πουλησει τον mazzer και εχω κρατησει τον anfim μπας και ανοιξω κανα μαγαζι στο μελλον.Λεμε τωρα :lol:
Η μικρη κατακρατηση του mazzer ειναι μονοδρομος για οικιακη χρηση καθως και τα οικονομικοτερα μαχαιρια του παροτι η αλεση ειναι ελαφρως υποδυεστερη.
Καμμια σημασια δεν δινω υπερ του mazzer λογω στιβαροτερης κατασκευης.Αυτο απλα δεν εχει καμμια σημασια παρα μονο στο μυαλο που θελει να νοιωθει οτι το δικο του εργαλειο ειναι στιβαροτερο απο ολα και αθανατο. :jerking:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 05 Σεπ. 2015, 13:50

:D
IMG_20150903_221257_zpsqh5gq8gm.jpg


Θα αλλαχθούν μαχαίρια, hopper (θα μπει το mini) και η πλάτη του μοτέρ που φαίνεται κάτω
στην οποία έχει γίνει προχειροδουλειά.
Επειδή χρειάζεται να τρυπηθεί το σώμα του μύλου για να μπουν 2 βίδες για τη πλάτη
μάλλον θα προχωρήσω στη παρακάτω λύση που βρήκα σε ένα forum
4482706.jpg
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Σεπ. 2015, 14:45

Αντε μεγειες.Καλοδουλευτος.Ωραια αγορα.Ειμαι σιγουρος οτι θα σε συντροφευει για πολλα χρονια αξιοπρεπως :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mazzer Jolly ή Super Caimano Ti

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό petridis nikos » 07 Οκτ. 2015, 02:39

Αγαπητοί συμφορουμίστες καλημέρα σας. Διαβάζω τα δρώμενα γύρω από τις απορίες για αγορά όσο δυνατόν καλύτερου μύλου, σε αντιστοιχία βέβαια με τα διαθέσιμα χρήματα, και μέσα σε όλα διακρίνω ως νέο μέλος να σας δίνει συμβουλές κάποιος σεβαστός κύριος που ακούει στο όνομα woodsman (αν γράφω σωστά το ψευδώνυμό του). Κουβέντα δεν σας κάνει όμως ο εν λόγω κύριος για κάτι χειροποίητους μύλους δικούς του! Εντέλει ποιός μπορεί νάναι αυτός ο κύριος?
Λοιπόν για να σοβαρευωμαι κάποτε. Εχω μύλο woodsman εδώ και λίγο καιρό. ΟΛΑ, ΑΛΛΑ.Αδέλφια κοιμάμαι ξυπνάω και πάντα είναι στο μυαλό μου. Τέτοιους καφέδες που παίρνω στην ΑSTORIA RAPALLO LEVER 2GROYP, που διαθέτω, δεν έχω ξαναπάρει στην ζωή μου. Αυτός ο άνθρωπος (επιτρέψτε μου ''τύπος'') πρέπει νάναι παρανοϊκός. Αν δείτε την κατανομή των κόκκων στο basket filter, θα σας ''κουνήσει'' κυριολεκτικά. Τάδε έφη woodsman. Yπόσχωμαι πως θα μάθω να ανεβάζω βίντεο από το κινητό μου στο φόρουμ,και θα το κάνω το γρηγορότερο για να διακρίνετε του λόγου το αληθές. Μέχρι τότε ας βρεθεί κάποιος χριστιανός να με βοηθήσει πως γίνεται αυτή η διαδικασία μέσω φόρουμ. Αϊντε ντες!!
petridis nikos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 04 Μαρ. 2015, 22:39
Ονομα: petridis nikos
Τοποθεσια: koridallos
Μηχανη: astoria rapallo
Μυλος: fiorezzato
Coffee Roaster: toper kafemino
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη