Refractometer.

Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Μάιος 2017, 19:37

Οποτε υψηλα tds μηπως δεν σημαινει και καλος καφες απαραιτητα;
Μπορει να ειναι (λεω εγω) ενα εργαλειο το οποιο θα βοηθησει μονο εναν επαγγελματια να βρει σημεια αναφορας;
Aν και στο αναλογο νημα ο μυλος εβγαλε 22% οπως λεει ο φιλος μας , ο τελευταιος μεγαλος μου μυλος δεν εχει μετρησει πανω απο 20 και τα φλυτζανια του ειναι πιο ισσοροπημενα γευστικα με πιο ξεκαθαρες γευσεις και πιο γλυκοπιοτα.Τροφη για σκεψη ;)
Επειδη σε αλλες μετρησεις γνωστου μου ο παλιος μου εβγαλε εως 25% ,αναρωτιεμαι κιολας τι κανω μιας και δεν μπορω να ξεπερασω ουτε την καψουλιερα :lol:
Παντως ανοιξατε ωραια συζητηση παιδια και με πολλα στοιχεια.Ευχαριστουμε πολυ γι αυτο. :headbang3:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 10 Μάιος 2017, 23:13

Το apk vst coffee tool και το atago οντως καταριπτουν πολλους απο τους μυθους που γνωρίζουμε...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 10 Μάιος 2017, 23:48

Υψηλά tds προφανώς και δεν σημαινουν απαραίτητα καλός καφές!
Τα tds είναι τα ''συστατικά'' του καφέ.Με δεδομένα όλα τα υπόλοιπα , όσο περισσοτερο χρόνο εκχυλίζεις τόσο περισσοτερα tds τραβάς απο τον καφέ στο φλυτζάνι σου.Με αυτη την έννοια δεν ειναι δύσκολο να τραβήξεις και 20 και 25 και 30 στερεά του καφέ .Δεν εξαρτάται απο το μύλο αλλα απο το χρόνο (ποσότητα νερού) της εκχύλισης.Αυτό δεν σημαίνει οτι ο καφές με τα 30 εκχυλισμένα στερεά θα πίνεται!Ούτε το γεγονός οτι εγώ πίνω καφέ στο σπίτι μου με 25 στερεά λέει απο μόνο του κάτι.Τα tds τα εξετάζουμε πάντα σε συνδυασμό με τη γεύση-είναι δεκανίκι της γεύσης / ενα σημείο ποσοτικής αναφοράς και μέχρι εκεί.
Η εκχύλιση του καφέ είναι ενα βουνό που όσο προχωράει η εκχύλιση - ανεβαίνει και η γεύση .Αν σταματήσεις νωρίς την εκχύλιση-ανάβαση τότε έχεις υποεκχυλίσει με τα γνωστά όξινα αποτελέσματα.Συνεχίζοντας την εκχύλιση φτάνεις στην κορυφή της γεύσης (πάντα με κριτήριο τον ουρανίσκο μας) και αν συνεχίσεις την εκχύλιση ξεκινάει η κατηφόρα της υπερεκχύλισης με τα γνωστά πικρά αποτελέσματα.Ο σκοπός μας ειναι να μείνουμε κοντά στην κορυφή της γεύσης.Αυτή με δεδομένο καφέ ,με το δικό μου μύλο και την δική μου μηχανή μπορεί να ειναι στο 20% .Με την επαγγελματική μηχανή του KostasBarista και τον εξαιρετικής κατασκευής και απόδοσης μύλο του woodsman η κορυφή μπορεί να ειναι στο 23% ! :Yeah: Κι εγώ μπορώ να φτάσω την εκχύλιση στα 23% αλλά δεν θα πίνεται ο καφές-ενώ του KostasBarista θα είναι ο ορισμός του εσπρέσσο!

Ο μύλος δεν βγάζει tds απο μονος του.Ο (καλός) μύλος παράγει ομοιογενές αποτέλεσμα με περιορισμένη διασπορά στην κοκκομετρία του αλεσμένου καφέ και με τα λιγότερα δυνατά fines.Οσο περισσοτερα fines τόσο νωρίτερα κατα την εκχύλιση θα χαλάσει η γεύση του καφέ.Οσο πιο ομοιογενή άλεση έχουμε , τόσο πιο ξεκάθαρη γεύση θα απολαμβάνουμε καθότι ολοι οι κόκκοι θα εκχυλιστούν το ίδιο και όχι άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο.
Με τον ίδιο μύλο , τον ίδιο καφέ κτλ αν με καινούρια μαχαίρια η καλύτερη εκχύλιση είναι στο 20% , μετά απο καιρό που θα φαγωθούν τα μαχαίρια και θα βγάζουν περισσοτερα fines η καλύτερη εκχύλιση μπορεί να ειναι στο 18% .

Αρα λοιπόν αυτό που καταλαβαίνω εγώ (και αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με) είναι οτι όταν ο KostasBarista λέει οτι πέτυχε 22,5% εκχύλιση σε tds εννοεί οτι ήταν το καλύτερο γευστικά αποτέλεσμά του σε εκείνο το σημείο λόγω του καλού μύλου.Δεν είχε καλύτερη γεύση στα 20% αλλά εκείνος το τράβηξε μέχρι τα 22,5% απο βίτσιο.

Αρα με το διαθλασίμετρο και τη γεύση μας έχουμε μια ποσοτικοποίηση του πόσο καλός είναι ο εξοπλισμός μας , ο μύλος μας , η εκχύλιση μας.Αν ότι κι αν κάνουμε με το μύλο μας η καλύτερη γευση είναι στην εκχύλιση με 16% tds και αν ανέβουμε πιο πάνω απλά χαλάει η γεύση , τότε καταλαβαίνουμε οτι κατι δεν πάει καλά με τον μύλο μας και δεν παράγει ομοιογενές αποτέλεσμα.

Προσοχή:Αν έχουμε χάλια άλεση , χάλια κατανομή , channeling κτλ και για κάποιο λόγο εκχυλιστεί ο μισός καφές με ποσοστό 25% (το πολύ νερό περάσει απο εκεί) και ο άλλος μισός καφές με 15% (το νερό δεν περάσει αρκετά απο εκεί) , θα έχουμε στο σύνολο και κατα μέσο όρο εκχύλιση 20%-τέλεια?
Προφανώς όχι και δεν θα πίνεται ο καφές καθότι θα ειναι ενα μείγμα υποεκχύλισης και υπερεκχύλισης.Αρα απο μόνο του ενα ποσοστό tds δεν λέει απολύτως τίποτα.Το εξετάζουμε πάντα σε συνάρτηση με τη γεύση.

@mymenhir1971
εσύ σε τι ποσοστά επιτυγχάνεις τον καλύτερο σου καφέ με τον HG-1?
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 11 Μάιος 2017, 01:09

Λοιπόν, για να αποσαφηνίσω κάποιες ορολογίες πρώτα απ΄όλα.
TDS δε σημαίνει extraction yield.
Τα όργανα αυτά μετράνε στερεά διαλυτά σε μία σταγόνα. Δε μπορούν να δώσουν το ποσοστό εκχύλισης (extraction yield).
Για να βγει ο ακριβής αριθμός extraction yield, πρέπει όλα τα δεδομένα, γραμμάρια αλεσμένου καφέ, γραμμάρια ροφήματος, TDS μέτρηση και μέθοδο παρασκευής να περαστούν στην ειδική εφαρμογή για καφέ της VST, γιατί λαμβάνει υπόψιν επίσης κατακράτηση, διοξείδιο και ίσως τίποτα άλλο που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή και βγάζουν αυτό το ποσοστό. Το screenshot όπου είχα ανεβάσει, δείχνει ακριβώς αυτή την εφαρμογή. Επίσης η σταγόνα μέτρησης πρέπει να φιλτραριστεί από το ειδικό φίλτρο της VST, για να καθαρίσει τα στερεά ΜΗ διαλυτά και να γίνει σωστά η μέτρηση.
Το TDS δε λέει τίποτα για τη ποιότητα του καφέ, ή τη ποιότητα του μύλου. Λέει μόνο πόσο "πηχτή" είναι η σταγόνα που "διαβάστηκε" από το οργανάκι μας. Τα υπόλοιπα είναι που θα μας πουν και το ποσοστό εκχύλισης. Πχ αν κάνω εκχύλιση 10 γραμμαρίων εσπρέσσο, το TDS θα είναι στα ουράνια, ενώ το ποσοστό συνολικής εκχύλισης, ελάχιστο...

Οι συγκεκριμένες μετρήσεις και οι συγκεκριμένες τιμές που ανέβασα, δεν έγιναν με ακραίες εκχυλίσεις. Φαίνονται και πόσα γραμμάρια ροφήματος έβγαλα και θυμάμαι καλά ότι δεν ξεπέρασα τα 40 δευτερόλεπτα εκχύλισης συνολικά, μαζί με προεκχύλιση και δεδομένης της πολύ αργής ροής που έχω, λόγω της αλλαγής του ζιγκλέρ σε 0,5χιλ. Άρα καταλαβαίνετε ότι η ροή δεν ήταν και η πιο αργή του κόσμου...

Τι δείχνει τώρα ένα πολύ υψηλό extraction yield σε τέτοιες περιπτώσεις; Πολύ καλό μύλο πρώτα απ΄όλα! Για να πετύχεις τόσο μεγάλο ποσοστό εκχύλισης, πρέπει η κοκκομετρία να είναι όσο το δυνατόν πιο ομοιόμορφη. Ο συγκεκριμένος μύλος το πέτυχε!

Άλλο κεφάλαιο τώρα της γεύσης. Αν σε τέτοιους χρόνους εκχύλισης και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη χημεία του νερού και ο εσπρέσσο δεν είναι εύγευστος σε τόσο υψηλά ποσοστά εκχύλισης, συγνώμη, η ποιότητα του καφέ δεν είναι η καλύτερη ή το καβούρδισμά του δεν είναι σωστό. Στα υψηλά ποσοστά εκχύλισης φαίνονται όλα τα ελαττώματα ενός καφέ. Η συγκεκριμένη Κένυα που ανέβασα εδώ στο φόρουμ, "κελαηδούσε"! Σε κάποια άλλα καβουρδιστικά μου πειράματα, αυτά τα ποσοστά εκχύλισης ήταν οικτρά...!

ΥΓ: Μην δαιμονοποιείτε τα fines. Κυρίως σε ελαφρά καβουρδίσματα πολύ καλής ποιότητα καφέ, προσφέρουν στη γεύση. Ο ΕΚ43 πχ είναι ο πιο "γενναιόδωρος" μύλος στα fines και χρησιμοποιείται κατά κόρον τα τελευταία 3-4 χρόνια στους διαγωνισμούς!
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη