Refractometer.

Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 30 Απρ. 2017, 09:31

Το καινουργιο μου παιχνιδακι....εντυπώσεις και συμπερασματα,στο γευστικο και όχι μονο κομματι,προσεχως.Αν και μπορω να αναφερω αρκετα γιατι ''επαιξα"" και με το atago και με το vst σε σεμινάρια πιστοποίησης της SCAE θα περιμενω να ολοκληρωσω την ερευνα μου και θα πουμε αρκετα.....ελπιζω!!!
44.jpg
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 08 Μάιος 2017, 00:13

Ακολουθώ στα χνάρια σου με ενα φθηνότερο οπτικό διαθλασίμετρο με μικροτερη ακρίβεια το οποίο πάντως κάνει την ίδια δουλειά.

123.jpg


Με βάση τα όσα εχω δει μέχρι στιγμής εχω την εντύπωση οτι πολλές φορές έπινα καλό καφέ κατα τύχη ή απλά δεν έπινα τον καλύτερο καφέ που θα μπορούσα... :oops:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannis » 08 Μάιος 2017, 16:53

Ενα ιδιο εχει φιλος μηχανικός αυτοκινήτων για να μετράει το παραφλού.Εσύ τι ακριβώς κάνεις??? τι μετράς??
ioannis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 11 Οκτ. 2015, 01:30
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Σκύδρα
Μηχανη: ECM CIassika pid
Μυλος: Graef CM 800
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: BEAN HAUS Coffee Roasters

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 08 Μάιος 2017, 18:43

Τι ακριβώς κάνει το εργαλείο;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 08 Μάιος 2017, 20:07

Αυτό το πράγμα όπως και το εργαλείο στο πρώτο ποστ λέγεται ''διαθλασίμετρο'' και μετράει την περιεκτικότητα των διαλυμένων στερεών σε ενα διάλυμα (total dissolved solids ).Κοινώς μετράει πόσα πρώην στερεά γίνανε ''υγρά'' και διαλύθηκαν πλήρως στο νερό , έτσι ωστε πλέον να μην μπορούν να διαχωριστούν ακόμα και με φιλτράρισμα.Φανταστείτε τη ζάχαρη ή το αλάτι να διαλύεται στο νερό-προσοχή όχι να μένει αδιάλυτη σαν κόκκος που αιωρείται ή σαν ίζημα που κατακάθεται!
Με τέτοια εργαλεία μετράνε την περιεκτικότητα της ζάχαρης σε σιρόπια , του αλατιού σε νερό για τυροκομεία ,τη συγκέντρωση οινοπνεύματος σε ποτά, την συγκέντρωση βιομηχανικών υγρών όπως το παραφλού στο νερό του ψυγείου , τα σάκχαρα στο μέλι και κατα συνέπεια την υγρασία του και άλλα πολλά.Στην προκειμένη περίπτωση με αυτό μετράμε πόσα διαλυμένα στερεά του καφέ υπάρχουν στο ρόφημά μας ,κοινώς πόσο ''δυνατός'' είναι ο καφές μας.Όσο μεγαλύτερη συγκέντρωση βρούμε τόσο δυνατότερος ειναι ο καφές μας-ενδεικτικά να αναφέρω οτι το brew ιδανικά κυμαίνεται σε ποσοστά 1,5% ενώ ο εσπρεσσο απο 6-7% (lungo) εως και 22-23% (ristretto) !
Με κατάλληλους υπολογισμούς μπορούμε να βρούμε αυτό που μας ενδιαφέρει , δηλαδή τι ποσοστό απο τον καφέ που χρησιμοποιήσαμε μεταφέρθηκε στο φλυντζάνι μας και αν είμαστε εντός των ορίων του αποδεκτού/ιδανικού όπως ορίζεται απο τη βιβλιογραφία και τις διεθνεις ενώσεις scaa/scae κτλ της τάξης του 18-22%.

Το ψηφιακό διαθλασίμετρο (refractometer) του mymenhir1971 είναι ακριβείας 2 δεκαδικών ψηφίων και κάνει περίπου 400-600 ευρώ ,ενω το οπτικό δικό μου κάνει απο 35-100 ευρώ και είναι αναλογικό με ακρίβεια 0,2%.Σε περιπτώσεις που θέλουμε να μετρήσουμε brew και το 1,4 είναι εντελώς διαφορετικό απο το 1,6 % τότε προφανώς και το οπτικό δεν κάνει για τη δουλειά μας.Αντίθετα στην περίπτωση του εσπρέσσο που οι μετρήσεις συνήθως κυμαίνονται στο εύρος του 8-12% μια απόκλιση της τάξης του 0,1-0,2 είναι θα έλεγα ανεκτή-ειδικά όταν η διαφορά τιμής των 2 εργαλείων είναι τόσο μεγάλη.

Χρησιμοποιώντας ενα διαθλασίμετρο και σε συνδυασμό με τη γεύση μας μπορούμε να δούμε αν πρέπει να συνεχίσουμε περισσότερο την εκχύλιση του καφέ μας , αν έχει κι άλλα να μας δώσει ή έχουμε ξεπεράσει τα όρια και απλά απο εκεί και μετά υπερεκχυλίζουμε παίρνοντας χειρότερη γεύση.Είναι μια διαδικασία απλή αν καταλάβεις τι κανεις και γιατί αλλα θα έλεγα απαραίτητη σε κάθε λάτρη του καφέ ή σε κάθε επαγγελματία που δεν αφήνει τα πράγματα στην τύχη.Τέλος με αυτό μπορούμε να καταλάβουμε την ποιότητα άλεσης του μύλου μας καθώς και αν αυτός έχει κάποιο πρόβλημα και δεν αλέθει σωστά.

Ελπίζω να εξήγησα κάπως το τι κάνει το εργαλείο.Οποιαδήποτε παρατήρηση/διόρθωση δεκτή! :)
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannis » 08 Μάιος 2017, 22:54

Θα το πάρω αυριο απο τον φίλο και θα βάλω μια σταγόνα στο γυαλί.Σε ποιά απο τις τρεις στήλες θα ο
θα εχω ενδειξη οταν το βάλω στο μάτι????Ενα ενα γιατί βάζεις δύσκολα. :tooth:
ioannis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 11 Οκτ. 2015, 01:30
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Σκύδρα
Μηχανη: ECM CIassika pid
Μυλος: Graef CM 800
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: BEAN HAUS Coffee Roasters

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 09 Μάιος 2017, 09:26

Κατ αρχήν δεν ξέρουμε σε τι μονάδες μετράει το διαθλασιμετρο του φίλου σου.Σε brix/baume/tds ?
Κατα δεύτερον τι στήλες έχει μέσα του και σε τι εύρος μέτρησης?Αυτό που χρειαζόμαστε εμεις ειναι 0-30 brix ,αλλιώς ισχύει οτι 1 baume = 1.8 brix .
Αυτό που έχω εγώ δείχνει κάπως έτσι:

refract.jpg
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannis » 09 Μάιος 2017, 17:03

Δεν νομίζω να εχει την ενδειξη brix. :mad: Θα πρέπει να βρεθεί απο φίλο που μετραει τα γραδα στο τσίπουρο.
ή τα σακχαρα στα ακτινίδια. :think:
Καλή εξήγηση εκανες και σ΄ευχαριστώ.
ioannis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 11 Οκτ. 2015, 01:30
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Σκύδρα
Μηχανη: ECM CIassika pid
Μυλος: Graef CM 800
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: BEAN HAUS Coffee Roasters

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 09 Μάιος 2017, 22:07

Δεν ειναι καθολου τυχαιο πως για να "περασεις" τις εξετασεις για πιστοποιηση scae professional στις κατηγοριες barista skills & brew το εργαλειο αυτο το παντρευεσαι.Οταν μαλιστα διαπιστωσα τις γευστικες διαφορες σε ΚΑΘΕ αλλαγη των ενδειξεων του τοτε αποφασισα πως πρεπει να δηλωνω πλεον διγαμος.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Refractometer.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 10 Μάιος 2017, 16:14

Περίπτωση απλή και χαρακτηριστική:
Στη δουλειά πίνω κάψουλα illy ipperespresso η οποία απο άγνωστο βάρος καφέ μέσα στην κάψουλα by default απο τον κατασκευαστή εκχυλίζει για 25 δευτερόλεπτα και βγάζει απο 25 μέχρι και 35 γραμμάρια ροφήματος! :new_shocked: Κλασσική περίπτωση υπερκχύλισης με πικρή γεύση.
Μετράω τα στερεά και μου βγάζει 25% ποσοστό εκχύλισης :jerking: με βάση τον καφέ της κάψουλας που ζύγισα και ήταν μόλις 6 γραμμάρια!
Αλλαγή στον εργοστασιακό χρόνο εκχύλισης και μετά απο 2-3 δοκιμές κατέληξα στα μόλις 18'' για να πάρω 20gr ροφήματος εκχυλίζοντας γύρω στα 20% των στερεών διαλυτών του καφέ με αναλογία εκχύλισης 1/3,3 super lungo .
Τώρα πια δεν πίνω τον σούπερ ουάου καφέ αλλά αυτό που μπορεί να μου δώσει ο illy .Σε κάθε περίπτωση όμως δεν πίνω εκείνο το πικρό πράγμα που έπινα μέχρι χθές γιατι έτσι ήθελε ο κατασκευαστής.

Σημ:αυτή τη γεύση του illy που έπινα μέχρι χθές , την έχω πιεί και σε κοντινή καφετέρια απο την οποία πηρα κάποια στιγμή εναν εσπρεσσο για να κάνω benchmark στη γεύση....
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη