Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Σεπ. 2014, 08:24

Για τους φίλους που ενδιαφέρονται να πάνε σε λύση bestmax. Προτείνεται η αγορά τους από εξωτερικό λόγω σημαντικής διαφοράς τιμής (απλά θέλει λίγο υπομονή μέχρι να βρεθεί το φίλτρο που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες).

http://www.ebay.de/itm/Bestmax-M-Filter ... TM:DE:1123

Με αρκετούς πωλητές μπορεί να κανονιστεί η αποστολή μέσω απλού ταχυδρομείου προκειμένου η συνολική τιμή του φίλτρου (προμήθεια φίλτρου + έξοδα αποστολής) να είναι σημαντικά χαμηλότερη από την αντίστοιχη τιμή στην Ελλάδα. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 28 Φεβ. 2015, 18:55

Γιώργο έχεις δίκιο ειναι πολυ καλύτερη η τιμή ,αλλά αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις , ειναι αυτό που λες πιο πάνω ,δηλαδή σύμφωνα με τις ανάγκες μας .
Δηλαδή εγώ για παράδειγμα έχω φίλτρο κάτω πάγκου το οποίο το έχω συνδεμενο με την παροχή του ψυγείου .
Το φίλτρο ειναι

http://www.multipure.gr/filtra-nerou/si ... gory_id=82

Το φίλτρο που έχει μέσα ειναι αυτό

http://www.multipure.gr/index.php?dispa ... uct_id=690
Θα ήθελα να ξέρω αν μελόντικα μπορώ να το συνδέσω και με μηχανή και πως θα γνωρίζω αν προστατεύει την μηχανή από άλατα και αν θα έχω καλη γεύση .
Αν ειμαι off topic ,παρακαλώ να διαγραφεί .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Φεβ. 2015, 23:36

Δεν γνωρίζω να σου πω για το φίλτρο ψυγείου...
Έτσι όπως το έχω καταλάβει (μάλλον λανθασμένα) διατηρώ επιφυλάξεις... (τι φίλτρο είναι, τι φιλτράρει, συνδεσμολογία, σταθεροποιητή πίεσης κ.α.).

Καλό είναι να καταθέσουν την άποψη τους οι υπόλοιποι που μπορεί να γνωρίζουν.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Φεβ. 2015, 23:50

Η καλυτερη προστασια της μηχανης μας απο αλατα ειναι η σωστη και συχνη συντηρηση της με αφαλατωση.Εαν φτασουμε να διοχετευουμε αποσταγμενο νερο για να γλυτωσουμε απο τα αλατα και να καταστρεφουμε την γευση τοτε εχουμε χασει το νοημα.
Τα αλατα χρειαζονται οπως πολλες φορες εχουμε τονισει.Εαν εχουμε υψηλη σκληροτητα τοτε βαζουμε φιλτρο συμφωνα με αυτη.Εαν εχουμε πολυ μαλακο νερο τοτε το φιλτρο μας μπαινει για προστασια απο χημικα κλπ.
Το φιλτρο του ψυγειου σου ειναι για το ποσιμο νερο και δεν βλεπω γιατι να μην κανει για την μηχανη σου.Εαν κανει αποσκλυρηνση αυτο θα το λεει στα χαρακτηριστικα του.Δεν νομιζω ομως να εχεις τετοιο προβλημα στην περιοχη σου.Κανε ενα τεστ σκληροτητος για να δεις που βρισκεσαι.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 01 Μαρ. 2015, 07:04

Το συγκεκριμένο φίλτρο δεν ειναι αποκλειστικά για το ψυγείο , το ψυγείο έχει δικό του φίλτρο νερού αλλά επειδή στοιχίζουν και ήδη είχα κατω από τον πάγκο το παραπάνω φίλτρο με δικό του Βρυσακίου στο νεροχύτη το έστειλα με διακλάδωση φιλτραρισμένο στο ψυγείο ,μιας και το ψυγείο μου δίνει δυνατότητα αν θελω να μην έχω φίλτρο με μια τάπα που το μπλοκάρει .το φίλτρο έχει ένα σωρό έγγραφα αλλά χημικός δεν ειμαι για να βγάλω άκρη . Το μόνο σίγουρο ειναι οτι το νερό που πίνω από. Αυτό ειναι άοσμο και δεν μυρίζει χλώριο η κατι άλλο . Τώρα αν χρειαστεί μπορει να βάλει στην δεύτερη παροχή ένα φίλτρο σαν αυτό που λέει ο ΓΙΩΡΓΟΣ για να δίνω μόνο και μόνο στην μηχανή αν την αποκτήσω κάποια στιγμή .
Ίσως κάνω πολλές ερωτήσεις εδώ ,χωρίς ακόμα να έχω τον εξοπλισμό που θα μου χρειαστούν όλα αυτά , αλλά στην δουλειά η πρόληψη ειναι ο καλύτερος γιατρός .
Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Μαρ. 2015, 09:48

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβό για τα χρήματα του και διατηρώ επιφυλάξεις και για την αποτελεσματικότητα του.
Σίγουρα υπάρχουν άλλα φίλτρα τα οποία παρέχουν αποτελεσματικότερη προστασία και είναι φτηνότερα (διάβασε τα σχετικά topic).

Πριν από ένα μήνα άνοιξα το e61 (όλο) και διαπίστωσα πόσο καθαρό είναι αλλά το αποτέλεσμα οφείλεται τόσο στις αφαλατώσεις όσο και στο νερό της περιοχής μου.

Αυτό που ισχυρίζονται οι εκάστοτε αντιπροσωπείες ότι με φίλτρο νερού δεν χρειάζεται να κάνεις αφαλάτωση μου φαίνεται τελείως ανυπόστατο.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 01 Μαρ. 2015, 10:27

Καλημερα Γιωργο και καλο μηνα.
Το φιλτρο το οποιο εχω βαλει απο οτι μου εχει πει ο θειος μου που ειναι μιας και αυτος μου το εστειλε απο Αμερικη ,το θεωρει απο τα καλυτερα σε παγκοσμια κλοιμακα μιας και κατακρατει αυτα που πρεπει .
Απο την αλλη βεβαια σωστο ειναι και αυτο που ειπε ο Δημητρης μιασ και θα ηταν καλο να γινει αναλυση.
Και αυτο που με προβληματιζει και σκεφτομαι και την επιλογη την δικη σου Γιωργο μονο για την μηχανη γιατι ισως αυτη η εταιρια να εχει περισσοτερη εξιδεικευση στο κομματι του καφε και απο οτι καταλαβαινω στο κομματι της εστιασης.
Ολα αυτα λοιπον προσπαθω μαζι με εσας να τα αναλυσουμε εδω μπας και βγαλω και εγω μια ακρη αλλα και οποιος αλλος χρειαζεται, γιατι ειναι κριμα απο το να αλλαζω ενα φιλτρο με 100 ευρω για 750γαλλονια και αλλο να αλλαζω δυο ,μιας και σκεφτομαι και το κομματι του μαρκετινκ.
Καλο μηνα και παλι σε ολα τα παιδια.
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Μαρ. 2015, 14:58

Σωστά απλά λάβε υπόψη σου ότι ανεξάρτητα της δυνατότητας φιλτραρίσματος του νερού, κάθε 6 μήνες θα πρέπει να το αλλάζεις το φίλτρο! (αναφέρεται και στο manual).

Συνεπώς δεν ισχύει το σκεπτικό θα πάρω μεγαλύτερο φίλτρο άρα θα το κρατήσω και περισσότερο καιρό! Τα bestmax είναι πανάκριβα!!!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Φίλτρου Νερού Bestmax M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 06 Μαρ. 2015, 12:00

Έχεις δίκιο Γιώργο σε σχέση με το μέγεθος ,αλλά στο υπάρχον φίλτρο που έχω , ο κατασκευαστής λέει ,αλλαγή μετά από ένα χρόνο η μετά από 750 γαλόνια .. Απλά αυτό που σκέφτομαι ειναι να βάλω ένα φίλτρο ακόμα το οποίο θα φιλτράρει μόνο το νερό που θα παει στην μηχανή . Το θέμα ειναι ποιο να βάλω το οποίο και θα την προστατεύει αλλά θα έχω και γευστικό αποτέλεσμα στον καφέ. Κατι το οποίο ισχυρίζεται το bestmax , αλλά όπως λες και εσυ ειναι πανάκριβο .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς Λοιπών Αξεσουάρ Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron