descaling silvia, μπλε πράσινο νερό

Ένας καλός Barista φαίνεται και στην καθαριότητα

descaling silvia, μπλε πράσινο νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 18 Ιούλ. 2016, 20:13

Καλησπέρα,

Μόλις τελείωσα ένα descale της silvias που έχω τα τελευταία 6 χρόνια. Είχα να την κάνω descale εδώ και περίπου 12 με 16 μήνες. Μένω στην Αθήνα και χρησιμοποιώ αποκλειστικά νερό βρύσης. Η διαδικασία που έκανα είναι ένα φακελάκι dezcal 28/gr που το έχω 2 χρόνια σε ένα λίτρο νερό και τράβηξα εναλλάξ 330ml από το grouphead, το ακροφύσιο, και από τα δύο μαζί. Το διάλυμα το άφηνα μέσα στο boiler 20 λεπτά (20 + 20 + 20 = 60 λεπτά συνολικά).

1. Κάθε φορά που έβγαζα το διάλυμα από την silvia έβλεπα όπως και στο παρελθόν πάρα πολύ μικρούς κόκκους σκόνης που θεωρώ ότι είναι άλατα. Όμως νομίζω ότι αυτήν την φορά το χρώμα του νερού δεν ήταν λευκό αλλά ένα τυρκουάζ/ανοικτό μπλε πράσινο. Προσπάθησα να το φωτογραφήσω δεν ξέρω αν φαίνεται καλά https://goo.gl/photos/ZVHadADYc9uY23qW9 . Είναι επικίνδυνο για το boiler; Τι έκανα λάθος;

2. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μετά από το descaling η ροή από το portafilter είναι όπως φαίνεται στο video https://goo.gl/photos/UgSVrCsJod8QDwq48 . Πως το βλέπετε;

Ευχαριστώ!
Παναγιώτης
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: descaling silvia, μπλε πράσινο νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 19 Ιούλ. 2016, 09:15

Καλημέρα και πάλι!!!

λοιπόν αυτό που με ανυσηχεί πολύ είναι το μπλε χρώμα. Ψάχνοντας το λίγο παραπάνω βρήκα αυτό το thread http://www.home-barista.com/levers/blue ... 29702.html που ουσιαστικά λέει ότι είναι CuCO3 σε σημεία μέσα στο boiler και με το descale ελευθερώνει πολλά Cu2+ (φαντάζομαι ιόντα χαλκού) τα οποία χρωματίζουν μπλε το νερό. Αυτά τα deposits στο boiler μπορούν να οδηγήσουν μέχρι και σε τρύπα στο boiler :(

Από αυτό που καταλαβαίνω από το thread το αποτέλεσμα του descale δεν θα πρέπει να βγάζει μπλε νερό. Ένα άλλο reference που βρήκα http://www.pidsilvia.com/Descale.htm

Οπότε θα συνεχίσω και θα κάνω κάποια descale ακόμα μέχρι το αποτέλεσμα του νερού από το descale να είναι καθαρό. Τι γνώμη έχετε;

Παναγιώτης
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: descaling silvia, μπλε πράσινο νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Ιούλ. 2016, 22:06

Μην σε ανησυχει τιποτα.Ειναι μια φυσιολογικη αντιδραση του αφαλατικου με τον ορειχαλκο και δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να γινει ζημια.Ξεπλυνε το καλα με νερο και με ενδιαμεσα ζεσταματα της μηχανης και θα καθαρισει.
Επισης δεν ξερω ποσες φορες θα το πω σε αυτη τη ζωη αλλα οταν κανουμε αφαλατωση δεν βγαινουν αλατα εξω στο γκρουπ ουτε υπαρχει περιπτωση να δουμε ποτε αλατα γιατι αυτα διαλυονται τελειως.Αυτα που βλεπουμε ειναι οτιδηποτε αλλο εκτος απο αλατα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: descaling silvia, μπλε πράσινο νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 20 Ιούλ. 2016, 11:21

woodsman43 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θα πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία πάλι μέχρι να το μείγμα να βγαίνει λευκό και διαυγές;

Επίσης πόσο συχνα θα πρέπει να κάνω αφαλάτωση; Πήρα εχθές τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία (TAF) και μίλησα με κάποιον τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι το πόσο συχνα πρέπει να κάνω αφαλάτωση έχει να κάνει με την ποιότητα του νερού στην περιοχή μου (χρησιμοποιώ νερό βρύσης). Στην περιοχή μου Αθήνα/Ίλιον το νερό είναι πολύ καλό. Στην περίπτωση αυτή μου είπε ότι μία φορά τον χρόνο αρκεί να κάνω την αφαλάτωση. Και δεν χρειάζεται παραπάνω.

Ευχαριστώ και πάλι!
Παναγιώτης
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Συντήρηση Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]