Gaggia Classic 2004

Ένας καλός Barista φαίνεται και στην καθαριότητα

Gaggia Classic 2004

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jimbean » 21 Απρ. 2017, 12:37

Χαιρετώ όλη την παρέα και εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να εκθέσω κάποιους προβληματισμούς μου σχετικά με την εν λόγω μηχανή. Με δεδομένο την παλαιότητά της σκέφτομαι καιρό τώρα να λυθεί κάποια στιγμή το μπόιλερ να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται . Το πρώτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος με τόσο παλιά μηχανή που επιχείρησε να την ανοίξει , αξίζει το καθάρισμα του μπόιλερ ή να αρχίσω να κοιτώ για καινούργιο; Επίσης στην καθιερωμένη συντήρηση που έκανα πρόσφατα έλυσα shower screen , άλλαξα το shower holder plate και στην βάση του γκρουπ παρατήρησα πως το χρώμιο έχει φύγει λίγο σε κάποια σημεία με αποτέλεσμα να φαίνεται ο ορείχαλκος , δείτε και στη φωτό .. Το θέμα μου είναι αν υπάρχει κίνδυνος να σκουριάσει ο ορείχαλκος και αν αξίζει να μπω στην διαδικασία να κάνω χρωμίωση το γκρουπ . Να επισημάνω πως η μηχανή δουλεύει άψογα , δεν έχει μπουκώσει ποτέ απο άλατα και δεν έχω σημάδια φθοράς στο φλιτζάνι , όπως σκόνη γκρι κτλ. Κάθε σκέψη καλοδεχούμενη !
18015495_1383047091788165_514774077_o.jpg
Jimbean
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Απρ. 2017, 16:33
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia classic old
Μυλος: ascaso i1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Classic 2004

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Απρ. 2017, 10:44

Αν είσαι ευχαριστημένος από την μηχανή σου δε βλέπω τον λόγο να την αντικαταστήσεις. Είναι μια πολύ καλή μηχανή.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Classic 2004

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jimbean » 22 Απρ. 2017, 19:14

G.F. έγραψε:Αν είσαι ευχαριστημένος από την μηχανή σου δε βλέπω τον λόγο να την αντικαταστήσεις. Είναι μια πολύ καλή μηχανή.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. .. Σκοπός μου δεν είναι να την αλλάξω και ναι για τα κυβικά κάνει πολύ καλή δουλεία. Το θέμα μου είναι να μπορέσω να της κάνω μια συντήρηση για να είναι εντάξει από θέμα υγιεινής.
Jimbean
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Απρ. 2017, 16:33
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia classic old
Μυλος: ascaso i1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Classic 2004

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Απρ. 2017, 07:29

Επικοινώνησε με τον Δημήτρη ( woodsman43) μήπως και μπορέσει να σε βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Gaggia Classic 2004

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jimbean » 16 Μάιος 2017, 02:01

https://imageshack.us/my/images
Θα ήθελα ολοκληρωμένα πλέον να κλείσω αυτό το θέμα με μια μάτια στο εσωτερικό του μποιλερ της gaggia για το οποίο το μόνο που γνωρίζω είναι πως είναι σε λειτουργία από το 2010... Πριν από το 2010 ήταν σε χέρια ξένα και δεν έχω καμία πληροφορία για την χρήση που είχε! Αν δείτε το εσωτερικό του μποιλερ θα δείτε πως είναι πεντακάθαρο και χωρίς ίχνος διάβρωση . Βέβαια για να είμαι σίγουρος αγόρασα ένα καινούριο μποιλερ από barista και ο doctor - Woodsman43 έκανε αυτή την επέμβαση ρουτίνας ( αυτή την εντύπωση μου άφησε , είναι απολαυστικός όταν δουλεύει! ) . Επίσης το γκρουπ το οποίο θεωρητικά αυτό σίγουρα δεν έχει αλλαχτεί ήταν σε άριστη κατάσταση . Λάσπες και πετραδάκια ψιλά που βλέπω σε άλλες gaggia στο κάτω μέρος του γκρουπ σε αυτήν δεν υπήρχαν και μάλλον αυτό σημαίνει καθαρό νερό σε όλα τα χρόνια λειτουργίας.
Ευχαριστώ το φόρουμ για την βοήθεια και κυρίως τον Woodsman για την πολύτιμη βοήθεια. Καλά καφεδάκια σε όλους!

.
Jimbean
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Απρ. 2017, 16:33
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Gaggia classic old
Μυλος: ascaso i1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Συντήρηση Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]