silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Έπαθε κάτι η μηχανή σας ? Πείτε μας το πρόβλημα

silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 24 Ιούλ. 2016, 12:50

Καλημέρα,

Ξαφνικά από εχθές το απόγευμα έχω ένα πρόβλημα με την silvia (6 χρονών v3). Συμβαίνει είτε κάνω backflush είτε κάνω brew.

Η αντλία ξεκινάει κανονικά και ακούγεται όπως πάντα. Μετά από 3 δευτερόλεπτα ο ήχος της αντλίας χαμηλώνει (σαν να ακούγεται από το βάθος), και στην περίπτωση του brew έχει μια διακύμανση (σαν να προσπαθεί περισσότερο για λίγο). Η ροή του νερού από το portafilter δείχνει κανονική, και το καφεδάκι που βγαίνει, δεν έχει κάποια αισθητή διαφορά. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος θόρυβος.

Τράβηξα και δύο videos ένα για το backflushing και ένα για το brew:
1. backflushing: https://youtu.be/U49y93g0ssM
2. brew: https://youtu.be/fAcSAPhOfew

Στην 17 Ιουλίου (μία εβδομάδα πριν) έκανα descale μετά από έναν χρόνο και όλα έδειχναν φυσιολογικά (με την ροή του νερού κτλ).

Αυτήν την εβδομάδα κάθε πρωί μετά από ένα πρωινό διπλό καφεδάκι έκανα ένα backflushing (ΧΩΡΙΣ cafiza, με νερό): Έβαζα το τυφλό φίλτρο και έβαζα την μηχανή να λειτουργήσει για 7 seconds. Στο ταψάκι έβλεπα νερό να βγαίνει και ήταν μια χαρά.

Εχθές Σάββατο 23 Ιουλίου, έκανα backflushing με cafiza. 5 φορές με την cafiza στο τυφλό και 5 φορές με νερό για να καθαρίσει (7 seconds λειτουργούσα την αντλία και μετά περίμενα 10 seconds). Στα ενδιάμεσα αυτής της διαδικασίας μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα. Σήμερα Κυριακή 24 Ιουλίου το πρόβλημα συνεχίζει. Έφτιαξα τρία διπλά το πρωί και ο ήχος ήταν ο ίδιος.

Κάποια ιδέα για το πως μπορώ να βρω το πρόβλημα?


Ευχαριστώ
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 24 Ιούλ. 2016, 16:13

Κάτι ακόμα που παρατήρησα τώρα.

Εάν έχω το knob της μηχανής γυρισμένο τέρμα δεξιά (κλειστό) και ανοίξω το διακόπτη για το ζεστό νερό ακούω και πάλι την αντλία με πολύ χαμηλή ένταση.

Δεν ξέρω αν βοηθάει.

Ευχαριστώ και πάλι
Παναγιώτης
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό djvaggelis » 24 Ιούλ. 2016, 19:47

Για αρχή θα σε συμβουλευα να μην κανείς τόσο συχνά backflush μετά από κάθε καφέ και πόσο μάλλον χωρίς να ξεκουράζεται η αντλία κανένα τριλεπτο.5 Δευτέρα μπακ 2 λεπτά αναμονή.
Φιλικά.
djvaggelis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 05 Σεπ. 2014, 16:40
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Λάρισα
Μηχανη: Χαλασμένη
Μυλος: Compak K3 Touch
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 26 Ιούλ. 2016, 11:58

Καλημέρα,

Μίλησα με την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι η συμπεριφορά αυτή δείχνει ότι η αντλία είναι στα τελευταία της.

Επίσης μία ακόμα παρατήρηση είναι ότι όταν αλλάξει ο ήχος βγαίνει νερό στο σωληνάκι της επιστροφής στο δοχείο νερού.

Τέλος μου είπαν στο τηλέφωνο να μην αφήνω για το backflushing τόσο χρόνο με το τυφλό φίλτρο αλλά 2-3 seconds.

Ευχαριστώ και πάλι
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 31 Ιούλ. 2016, 10:43

Καλημέρα

οι παλμικές αντλίες έχουν κάποια oring μέσα τους, που με τον καιρό ή και με την χρήση , μαλακώνουν και πέφτει η συμπίεση στο έμβολο. Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει και φθορά στα μέταλλα. Έτσι υποθέτω ότι η αντλία σου δεν χάλασε από κακή χρήση , αλλά από διάφορους παράγοντες που έχουν να κάνουν και με τον χρόνο.

Η αντλία εάν υπάρχει στο κύκλωμα και βαλβίδα διαφυγής στα 9 bar δεν πιέζετε ιδιαίτερα.

Σε αυτόματες μηχανές που χρησιμοποιούν την ulka ep5 και που μπορούμε να βλέπουμε πόσους καφέδες έχει φτιάξει , πόσα λίτρα νερού έχουν περάσει κλπ, βλέπουμε ότι μηχανές που λειτουργού σε κυλικεία , ταβέρνες κλπ. έχουν περίπου κατανάλωση 40 καφέδες το 24ωρο.


Επίσης πολλά μηχανήματα αυτόματης πώλησης χρησιμοποιούν αυτή την αντλία για όλα τα ροφήματα. Σε αυτά έχουμε καταναλώσεις και πάνω από 100 ροφήματα ανά 24ωρο, με τις αντλίες να λειτουργούν για μεγάλο χρονικό διάστημα απροβλημάτιστα. Ένας από τους λόγους που χρησιμοποιείτε σε αυτά τα μηχανήματα είναι ότι η ικανότητα παραγωγής του μηχανήματος σε ροφήματα ανά ώρα όσο αφορά το νερό είναι μικρότερη από την ικανότητα της αντλία σε ποσότητα νερού ανά ώρα.


Τέλος μια και που κάπου έχει γίνει κουβέντα οι αντλίες γράφουν και την ώρα λειτουργίας - στάσης. πχ η ulka ep5 γράφει 2 λεπτά λειτουργίας 1 λεπτό στάσης. Αυτό έχει να κάνει με την υπερθέρμανση του πηνίου από το μαγνητικό πεδίο σε σχέση με την ταλάντωση του εμβόλου.

Όμως σε αυτό υπάρχει σχετικότητα με τον τρόπο λειτουργίας της αντλίας και φυσικά υπάρχει και η ανοχή. πχ. Διαφορετικές είναι οι συνθήκες όταν λειτουργεί η αντλία για 1 λεπτό στα 16 bar , διαφορετικά όταν λειτουργεί για 1 λεπτό στα 9bar ή σε ελεύθερη ροή. Επίσης υπάρχει η θερμοκρασία περιβάλλοντος που λειτουργεί η μηχανή που μπορεί να ειναι 35 βαθμούς Κελσίου ή 8 βαθμούς Κελσίου κλπ, τέλος υπάρχουν και άλλοι παράγοντες τεχνικής φύσεως.

Νομίζω ότι τελικά η πολυλογία είναι ένα από τα αδιόρθωτα χαρακτηριστικά μου.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakoula » 01 Αύγ. 2016, 10:44

Καλημέρα,

manosp σε ευχαριστώ πολύ για ανάλυση!!!

Το σαββατοκύριακο έκανα κάποια πειράματα για να δω τι μπορεί να φταίει. Λοιπόν ανακεφαλαιόνοντας το πρόβλημα:

Σύμπτωμα: Εδώ και περίπου ένα μήνα μετά από descale με dezcal και backflushing με cafiza (αν και δεν νομίζω ότι σχετίζεται άμεσα), η αντλία ακούγεται σε πιο χαμηλή ένταση. Ειδικά κάποιες φορές που κάνω brew καφέ ακούγεται σαν να προσπαθεί (η ένταση του ήχου αλλάζει).

Παρατήρηση 1: Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Κάποιες φορές συμβαίνει και κάποιες όχι.

Παρατήρηση 2: Δοκίμασα 2 πειράματα. Έβαλα ένα τυφλό φίλτρο το portafilter και δοκίμασα να κάνω backflush με νερό. Κάποιες φορές έβλεπα νερό στον σωλήνα της επιστροφής και κάποιες όχι. Στις περιπτώσεις που δεν έβλεπα νερό τότε ο ήχος της αντλίας ακουγόταν σε πιο χαμηλή ένταση. (Ανάμεσα στις δοκιμές άφησα την μηχανή για περίπου 1 λεπτό χωρίς να λειτουργεί η αντλία)

Παρατήρηση 3: Έκλεισα το knob του steam wand και άνοιξα το νερό (μεσαίος διακόπτης). Επίσης κάποιες φορές έβλεπα νερό στον σωλήνα της επιστροφής και κάποιες όχι. Όταν δεν έβλεπα νερό τότε χαμήλωνε η ένταση της αντλίας.

Παρατήρηση 4: Ήθελα να μετρήσω και την πίεση της αντλίας και ακολούθησα αυτήν την μέθοδο που περιγράφεται εδώ. Παρατήρησα ότι το νερό που έβγαλε από το σωληνάκι επιστροφής ήταν 170cc ή ml σε 30 sec που είναι παραπάνω από το 130 που θα έπρεπε να βγάλει αν η αντλία λειτουργούσε στα 9bar. Πράγμα που σημαίνει ότι η πίεση είναι πιο χαμηλή.


Καταλαβαίνω ότι προφανώς η αντλία μου είναι παλιά και σε κάποια φάση μάλλον θα χρειαστεί αλλαγή. Αλλά το πρόβλημα που έχω με τα πολύ λίγα που ξέρω δείχνει να είναι η OPV βαλβίδα που φαντάζομαι είναι το 3-way valve

Σκέφτομαι να στείλω την μηχανή στην αντιπροσωπεία για έλεγχο. Τι λέτε;

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Παναγιώτης
sakoula
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 18 Ιούλ. 2016, 10:48
Ονομα: panagiotis
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: rancilio silvia
Μυλος: andim best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 01 Αύγ. 2016, 19:43

Καλησπέρα sakoula

Θα πω τι γνώμη μου για ότι ρωτάς. Από τις περιγραφές σου πιθανών να έχει πρόβλημα η αντλία , και ταυτόχρονα η βαλβίδα διαφυγής να χρειάζεται καθάρισμα ή ρύθμιση . Την μηχανή που έχεις δεν την έχω δει από κοντά αλλά θα κοιτάξω να βρώ φωτογραφίες απο το εσωτερικό της.

Θα σχολιάσω τις παρατηρήσεις σου.
Όταν έβαλες το τυφλό και έβλεπες νερό στον σωλήνα της επιστροφής είναι η σωστή αντίδραση. Όμως δεν γνωρίζουμε τα bar στα οποία άνοιξε η βαλβίδα και κινήθηκε το νερό προς το δοχείο.
Αν υποθέσουμε ότι δεν ανοίξει η βαλβίδα διαφυγής και δεν υπάρχει ούτε βαλβίδα ασφαλείας επάνω στην αντλία ,τότε αν η αντλία λειτουργεί σωστά, υπάρχει δηλαδή στεγανότητα, αυτό που ακούγετε είναι αλλαγή της ταχύτητας των ταλαντώσεων ( θα πω λόγο παρακάτω) μέχρι που μπορεί να σταματήσει τελείως η αντλία. Όσο τα bar μεγαλώνουν τόσο η κίνηση στην αντλία περιορίζετε γιατί η κίνηση του εμβόλου προς τα εμπρός γίνετε με ελατήριο. Όταν τα bar φτάσουν στο μέγιστο της δύναμης του ελατηρίου που κινεί το έμβολο τότε δεν υπάρχει κίνηση.

Ο τρόπος που μέτρησες την αντλία σου έχει πολλούς παραμέτρους που μεγαλώνουν τα σφάλματα.

Φυσικά το ότι μπορεί η βαλβίδα σου να ανοίγει πχ. στα 8 η 7 bar δεν είναι περίεργο.
Θα συνεχίσω σε λίγο....
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 01 Αύγ. 2016, 20:56

( Η λειτουργία της αντλίας βασίζετε στο μαγνητικό πεδίο που παράγετε από το πηνίο και λόγο του εναλλασσόμενου ρεύματος που έχουμε και με βάση τα 50 herz υπάρχει και η συγκεκριμένη ταλάντωση,
Πιο απλά ηλεκτρομαγνήτης τραβάει εσωτερικά το έμβολο πιέζοντας το ελατήριο που υπάρχει. Στην συνέχεια σταματάει ο ηλεκτρομαγνήτης λόγο της αναστροφής του εναλλασσόμενου ρεύματος και το ελατήριο πιέζει το έμβολο προς την αντίθετη φορά. Με αυτήν την κίνηση πιέζετε χοντρικά το νερό από το έμβολο προς την έξοδο της αντλίας. Μαζί με έμβολο κινούνται αντίστοιχα και βαλβιδάκια τα οποία κλείνουν την έξοδο της αντλίας κατά την επιστροφή του εμβόλου έτσι ώστε να μην γυρίσει το νερό προς τα πίσω κλπ.
Η κίνηση του εμβόλου βασίζετε στα 50 herz του ρεύματος που σημαίνει ότι το πεδίο ταλαντώνει 50 φορές το δευτερόλεπτο. Καλή απόδοση της αντλίας έχουμε όταν υπάρχει συντονισμός των ταλαντώσεων του εμβόλου με τα αντίστοιχα hz του ρεύματος. Η δίοδος που υπάρχει στις αντλίες ενσωματωμένη κόβει της αρνητικές περιόδους της τάσης.
Έχουμε μία τάση κυμαινόμενη με θετικό πρόσημο που αυξομειώνετε τις μισές φορές το δευτερόλεπτο.
Έτσι έχουμε καλύτερο συντονισμό του εμβόλου με την συχνότητα της τάσης.
Πρακτικά με την δίοδο έχουμε μεγαλύτερη ροή νερού στον ίδιο χρόνο λόγο καλύτερου συντονισμού.
Δεν ξέρω αν η περιγραφή είναι κατανοητή αλλά η αντλία είναι απλή στην λειτουργία της.)


Η αυξομείωση της ροής του νερού στον καφέ που βλέπεις με την συμμετρική αλλαγή του ήχου της αντλίας, δείχνει ότι (αφού έχουμε φυσικά μικρή ροή νερού - καφέ ) από κάπου υπάρχει απότομη διαφυγή νερού. Μπορεί θεωρητικά να ανοίγει απότομα πολύ η βαλβίδα διαφυγής ή σε κάποια πίεση να υποχωρεί στεγανότητα της αντλίας και να φεύγει η πίεση από την ίδια την αντλία.

Η αντλίες αυτές στην πράξη μας έχουν δείξει ότι είναι αναλώσιμες , έχουν μικρό χρόνο ζωής σε σχέση με άλλες , της επηρεάζει πολύ ο χρόνος , και οι πιέσεις που της φτάνουν στα όριά τους κλπ. Είναι γενικά ένα εξάρτημα που δεν απορεί κανείς ούτε το πως , ούτε το γιατί χάλασε. Έχω ακόμη λίγα να γράψω (πιο μετά γιατί κουράστηκα) αλλά επειδή και

δεν ξέρω πότε η απάντηση λέγετε σεντόνι......
ελπίζω ότι θα μου το πει ευγενικά ο admin.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 02 Αύγ. 2016, 19:52

Καλησπέρα

θα σου πρότεινα ότι αφού δεν έχεις διάθεση να κοιτάξεις την μηχανή μόνος σου, να την πας για επισκευή.
Αν έχεις κάποιον γνωστό που μπορεί να στην φτιάξει και να βοηθήσεις και εσύ θα είναι καλό, μια και οι σκέψεις σου και η παρατηρητικότητα σου δείχνουν ότι δεν σου είναι αδιάφορο το τεχνικό κομμάτι.

Επειδή κάνεις αυτά που πρέπει στην μηχανή σου (αφαλάτωση , καθαρισμό κλπ. ) λιγοστεύουν οι περιπτώσεις να μην είναι βλάβη.

Όταν χρησιμοποίησες το τυφλό είδες ότι το νερό μέσο της βαλβίδας επέστρεφε στο δοχείο. Θεωρητικά πάνω από τα 9 bar ανοίγει η βαλβίδα. Η αντλία λειτουργεί χωρίς ιδιαίτερη πίεση , μια και πίεση αυτή είναι στο πλαίσιο της λειτουργίας της και μάλιστα πολύ κάτω από το μέγιστο. Έτσι ο χρόνος που δείχνεις στο βίντεο , τα 7 δεύτερα δεν είναι και τόσο κρίσιμα , έτσι ώστε να προκληθεί βλάβη.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: silvia αλλαγή στον ήχο της αντλίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jlo » 25 Ιαν. 2017, 12:56

Καλημέρα σε όλους.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον ήχο μάλλον να δείχνει οτι η αντλία δεν είχε δύναμη να κινησει το πιστόνι της.
Μου το έκανε 2 φορές.
Την δεύτερη που ειχα καλεσμένους την έκλεισα για 20 λεπτά και δούλεψε ξανά αλλα με τρόμαξε λίγο.(τι θα πούν οι mutual?)
Οπότε και παράγγειλα μια καινούργια αντλία αν και θα προτιμούσα μια καινούργια καφετιέρα...
Ωστόσο εδώ και 2 περίπου μήνες δεν το έχει ξανακάνει .
Το ερώτημα είναι: υπάρχει λόγος να την αλλάξω; θα δώ κάποια βελτίωση κάπου;

ευχαριστώ προκαταβολικά
γιάννης
Άβαταρ μέλους
jlo
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2014, 13:32
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: silvia
Μυλος: rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Βλάβες Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron