Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Έπαθε κάτι η μηχανή σας ? Πείτε μας το πρόβλημα

Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 03 Ιουν. 2014, 23:57

Καλησπέρα παιδιά το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζω είναι αυτό που αναφέρω και στον τίτλο. Το θέμα έχει ως εξής. Η μηχανή μου η οποία πλέον έχει 4 και μισό έτη ζωής με καθημερινή συνεχή και αδιάληπτη κατασκευή καφέδων εσπρέσσο, αποφάσισα λοιπόν να της αλλάξω τις τσιμούχες της για να γίνει ωραία και πάλι όχι οτι είχα κάποιο πρόβλημα στην εκχύλιση, δεν έχαναν καθόλου απλά είχαν μαυρίσει και ολίγον τι σκληρύνει απο την χρήση. έτσι λοιπόν εφόσον ο κυρ ι-μπέης μου έκανε τη χάρη και βρήκα την φλάτζα της καφετιέρας μου (πήρα δύο να έχω ποτέ δεν ξέρεις) τις τοποθέτησα. Σαφώς πλέον το κλείστο κλείδωνε πιο μαλακά επάνω στο γκρούπ αλλά με το που ξεκινά η εκχύλιση το νερό βρίσκει δίοδο εκτός του κλείστρου, διαπερνά την φλάτζα, και η δημιουργούμενη πίεση κουνάει το κλείστο προς τα αριστερά (θεση ξεκλειδώματος). Το πρόβλημα φαινόταν εντονότερο όταν άφηνα την μηχανή να προθερμανθεί 15-20 λεπτά όπου πύρωνε το μποιλερ (μαζι και η φλάτζα αφου το γκρουπ έχει καπέλο το μποιλερ saturated νομιζω το λένε...!!!) και η φλάτζα μαλάκωνε περισσότερο και το κλείστρο με καλάθι γεμάτο καφε έφτανε ανετότατα στην τέρμα δεξιά θέση κλειδώματος και κατα την εκχύλιση είχα τα ολέθρια αποτελέσματα. Βέβαια αν άφηνα το κλειστο να κινηθεί αριστερά θα έφτανε σε μια θέση κάπου στο ενδιάμεσο της διαδρομής όπου θα σταμάταγε η διαρροή αλλά τι να το κάνεις που η πλημμύρα είχε ήδη γίνει. Η λύση στο περόβλημα απλή...επανεγκατέστησα την παλιά φλάτζα και όλα ρολόι. Βέβαια την κίνηση του κλείστου δεν τη γλύτωσα αλλά δεν έχω διαροές και το κλείστο ζορίζεται περισσότερο να κουμπώσει...
Ερώτηση τί μπορώ να κάνω για να "σκληρήνω" τις καινούριες φλάτζες...?
Πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι στο κούμπωμα του κλείστρου μιας που με τόσα χρόνια χρήσης τα "αυτάκια" του κλείστρου που μπαίνουν στις εγκοπές του γκρούπ οι οποίες μάλλον "φαγώθηκαν" και δεν υπάρχει γυρισμός. Μπορεί να ισχύσει κάτι τέτοιο..? Διορθώνεται..?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την βοήθειά σας αν και κούρασα..
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Ιουν. 2014, 20:58

Δημητρη καλησπερα.Την μηχανη σου δεν την γνωριζω ουτε την εχω δει ποτε ζωντανα παρα μονο στο you tube οποτε θα προσπαθησω να σου πω δυο πραγματα εμπειρικα και universal.
Καταρχην το προβλημα ξεκινα απο την διαρροη που δεν θα επρεπε να υπαρχει.Εδω αναρωτιεμαι εαν πηρες τις γνησιες φλαντζες πρωτον και δευτερον αν τις εβαλες σωστα.Ολες οι φλαντζες εχουν επανω και κατω πλευρα.Σε πολλες περιπτωσεις εχουν και σχισμες στο πλαι τους οι οποιες εχουν το λογο τους.
Το οτι το κλειστρο πηγαινει τελειως δεξια αυτο μπορει να σημαινει δυο πραγματα.Πρωτον οτι τα αυτακια του ειναι φαγωμενα οπως ειπες και δευτερον οτι οι φλαντζες που πηρες ειναι πιο λεπτες απο τις προηγουμενες.
Ειτε ετσι ειτε αλλιως η λυση που μπορεις να δωσεις εδω και τωρα στο προβλημα σου ειναι να πας και να παρεις ενα κομματι φλαντζοχαρτο για καρτερ αυτοκινητου η μοτο και να κοψεις ενα κομματι με πατρον τη φλαντζα σου.Αυτο θα πρεπει να εχει παχος κατω του 1 χιλιοστου.Θα βαλεις στο γκρουπ πρωτα το χαρτι και μετα θα βαλεις το λαστιχο.Τωρα το κλειστρο θα κουμπωνει πριν το κεντρο και θα χρειαστει να σφιγγεις δυνατα για λιγο καιρο μεχρι να πατησει καλα στο καινουργιο λαστιχο μιας και πατουσε στραβα στο προηγουμενο λογω φθορας των αυτιων του η λογω φθορας του ιδιου του γκρουπ η λογω φθορας των γλυστρων του γρουπ εαν εχει τετοιες(οπως μια krups πχ) :think: δεν γνωριζω.
Εναλλακτικα μπορεις να μετρησεις το παχος του προηγουμενου λαστιχου και αν εχει διαφορα με το καινουργιο να ψαξεις για το ιδιο.
Αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σε αυτα που σου λεω το ξαναβλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 04 Ιουν. 2014, 21:16

Εισαι σιγουρος πως πηρες τις σωστες φλαντζες???Κατι μου λεει πως....οχι!!!Να ξερεις πως οι μαλακες φλαντζες θα επρεπε και να περιοριζουν την διαρροη(...γιατι "βεντουζαρουν" καλυτερα)και να μην επιτρεπουν το "γλυστριμα" του portafiler αλλα αντιθετα να το φρεναρουν.Μέτρα με ενα παχυμετρο το παχος για να σιγουρευτεις και δες μηπως παιζει κατι και με το υλικο της καινουργιας φλαντζας...τα ημιτασιον εχουν γεμισει την αγορα.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 04 Ιουν. 2014, 21:25

mymenhir1971 έγραψε:Εισαι σιγουρος πως πηρες τις σωστες φλαντζες???Κατι μου λεει πως....οχι!!!Να ξερεις πως οι μαλακες φλαντζες θα επρεπε και να περιοριζουν την διαρροη(...γιατι "βεντουζαρουν" καλυτερα)και να μην επιτρεπουν το "γλυστριμα" του portafiler αλλα αντιθετα να το φρεναρουν.Μέτρα με ενα παχυμετρο το παχος για να σιγουρευτεις και δες μηπως παιζει κατι και με το υλικο της καινουργιας φλαντζας...τα ημιτασιον εχουν γεμισει την αγορα.

Γραφαμε ταυτοχρονα με τον μαστροΔημητρη και ειδα με διαφορα dt την απαντηση του...χαχα!!!Η απαντηση μου εχει να κανει με την εμπειρια μου ως τεχνικος σε αλλο τομεα(αυτοκινητα)...αλλα σε αυτο με οδηγησε η κοινη λογικη.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Μετακίνηση κλείστρου κατα την εκχύλιση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 04 Ιουν. 2014, 23:20

ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά το θέμα είναι οτι με την ονομασία της μηχανής μόνο απο το κατάστημα που βρήκα είχανε τις αντίστοιχες φλάτζες. Δεν έψαξα το πάχος τους η αλήθεια είναι ούτε το ανέφεραν και στο διαδίκτυο για να μετρήσω απλά τώρα έχω στα χέρια μου την παλιά η οποία είναι σκληρότερη (λόγω χρήσης πιθανά δεν ξέρω πως ήταν πριν 4 χρόνια δεν την είχα βγάλει) και τις καινούριες σαφώς μαλακότερες. Θα δοκιμάσω την πατέντα με το φλατζόχαρτο να δώ αν θα έχω επιτυχία και θα επανέλθω αν υπάρξουν νεότερα. Σας ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Βλάβες Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη