Βλαβη σε ariete combi 1353

Έπαθε κάτι η μηχανή σας ? Πείτε μας το πρόβλημα

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 04 Σεπ. 2015, 08:47

Μπορείς να βάλεις υγρό τεφλον

http://www.allwater.gr/eshop/ydravlika- ... ekwGSJdarU
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 04 Σεπ. 2015, 10:09

το υγρο τεφλον που προτεινει ο φιλος πανος δηλαδη το 55-14 της loxeal δεν εχει εγκριση για ποσιμο νερο, απλα για νερο και μονο.
εγκριση για ποσιμο νερο εχει το 58-11 της loxeal το οποιο ειναι μεσης δυναμης και θελει καποια δυναμη
ωστε να το ξεβιδωσεις οποτε το θελησεις.
η μπορεις να βαλεις το 18-10 της loxeal που ειναι πιο ευκολο στο ξεβιδωμα και επισης εχει εγκριση για ποσιμο νερο.
εγω εχω χρησιμοποισει το 18-10 της loxeal στην δικη μου μηχανη και ειναι μια χαρα.
πληροφοριες για τα loxeal μπορειτε να δειτε εδω http://www.loxeal.com/pipe_sealing.html
καλα καφεδακια ευχομαι.


ΥΓ: και το 18-10 αλλα και το 58-11 οταν ανοιξεις και διαβασεις τις οδηγειες για το καθενα απο
την loxeal στο λινκ που εδωσα πιο πανω, γραφει για χρηση σε μεταλικα σπειρωματα και μονο για το 58-11.
και κατοπιν συνενοησης με το τεχνικο τμημα της εταιριας για χρηση σε μη μεταλικα σπειρωματα για το 18-10.
οποτε για πλαστικα σπειρωματα το κλασσικο τεφλον ειναι μια χαρα.
αυτα για να αποφυγουμε λαθος χρηση του προιοντος.
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 10:51

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας, πλεον τα εχω ολα στα χερια μου, μανομετρο τελικα δεν πηρα γιατι δεν βρηκα κατι φτηνο διαθεσιμο, ισως αργοτερα. Ο πωλητης απο εκει που πηρα τα ρακορ μου εδωσε απλο τεφλον να βαλω και μου ειπε οτι ολοι αυτο χρησιμοποιουν για καφετιερες. Εγω παλι εχω τις αμφιβολιες μου. Υπαρχει περιπτωση να μην εχω διαροες αν δεν χρησιμοποιησω καθολου τεφλον και απλα τα σφιξω? Απλα σημερα ηθελα να την κλεισω την καφετιερα και απ'οτι ειδα δεν μπορω να βρω το 18-10 καπου κοντα μου χωρις παραγγελια.

Και μια εικονα με μια προχειρη συναρμολογιση:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GKLTDKV » 04 Σεπ. 2015, 11:52

Χωρις τεφλον δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις διαρροη.
για τις συνδεσεις που θελεις να κανεις, στην αντλια κτλ οπου δεν υπαρχει ουτε θερμοκρασια
το απλο τεφλον ειναι μια χαρα.
ολες οι συνδεσεις για νερο στα σπιτια τεφλον χρησιμοποιουνε,οι περισοτερες τουλαχιστον.
βαλε τεφλον και μην ανησυχεις,και αυτο που γραφεις σε προηγουμενο ποστ, για τοξικες ουσιες σε υψηλες θερμοκρασιες.
οντως ισχυει αλλα μιλαμε για θερμοκρασιες ανω των 300 βαθμων.
εγω στην δικια μου μηχανη εβαλα τεφλον για κρυες συνδεσεις αντλια κτλ και 18-10 στο μποιλερ ατμο κτλ.
GKLTDKV
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 30 Μαρ. 2014, 16:17
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Χανια
Μηχανη: G.B Modified By GK
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Porlex Mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 12:03

Οποτε θα βαλω το απλο τεφλον-ταινια που αγορασα, απλα θα κοιταξω στην ενωση με το boiler να το βαλω ετσι ωστε να μην προεξεχει και εχει επαφη με το νερο. Αντε να δουμε, ελπιζω να δουλεψει :)
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Σεπ. 2015, 15:45

Το σωληνακι που εβαλες για να στειλει νερο απο την αντλια στο μποιλερ δεν κανει.Ειναι σιλικονης και εκει χρειαζεσαι υψηλης πιεσεως.100% θα φουσκωσει αμεσως και θα σκασει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 16:04

Δηλαδη λες να μην το δοκιμασω καν ε? Παντως ειναι 2,5 mm τοιχωμα απο τα πιο χοντρα που ειχε. Αλλιως τι επιλογες εχω? Σωλινακι τεφλον μονο? Τετοιο ειχε παντως στην αρχη. Αλλα αυτο πως συνδεεται γιατι ειναι λιγο ακαμπτο.

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 19:52

Λοιπον παιδια, εντυσα το σωληνακι απο πανω με ενα κοματι δευτερο λεπτο σωληνα και το περασα 3 στρωσεις ταινια. Τα εβαλα ολα τα δοκιμασα και δουλεψε χωρις διαροες. Αφου αδιασα 2 τανκ περιπου νερο λεω θα κανω τον πρωτο μου καφε. Εβαλα τον καφε, παταω το κουμπι, λειτουργει η αντλια αλλα πουθενα καφες... Δεν ετρεχε καθολου. Κοιταω την οπβ μηπως εχει ανοιξει τιποτα.. Η αντλια λειτουργουσε κανονικα αλλα καφες δεν εβγαινε, κοιταω για τοιχον διαροες μηπως χανει το νερο καπου μεσα αλλα τιποτα... Ειναι λογικα ολα αυτα?? Τι μπορει να φταιει Τωρα??:(
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Σεπ. 2015, 20:36

Δηλ νερο εβγαινε κανονικα;
Αν εβγαινε κανονικα νερο τοτε πρεπει να ρυθμισεις την βαλβιδα για να εχεις τουλαχιστον 9 bar.Σφιξε την βιδα της μερικες βολτες και ξαναδοκιμασε.Αυτη η βαλβιδα στο τερμα της σφιγμενη φτανει μεχρι τα 12 bar το πολυ.Πρεπει να την βαλεις κανα δυο βολτες πριν το τερμα της.
Οσο για την πατεντα με το σωληνακι που εκανες τυπου gaggia ειναι καθαρα δικη σου εμπνευση και το φορουμ δεν εχει καμμια σχεση με αυτη την πατεντα.Το ξεκαθαριζω μιας και αυτα τα πραγματα μπορουν να αποβουν επικυνδινα για την σωματικη μας ακεραιοτητα ,πραγμα που απευχομαστε ολοι και δεν προτεπουμε στα μελη μας πατεντες αμφιβολου ασφαλειας.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 04 Σεπ. 2015, 21:01

Οταν το δοκιμασα την πρωτη φορα με καφε δεν εβγαζε καθολου για καποιο λογο. Νομιζα οτι δεν δουλευε η οπβ αλλα τελικα δουλευε γιατι ειδα μπουρμπουλιθρες στο σωλινακι της. Λογικα ειχα πατησει πολυ τον καφε και και ανοιγε η οπβ. Τωρα λειτουργει κανονικα. Την πατεντα προφανως την εκανα προσωρινα και καθαρα με δικη μου ευθυνη, καλα κανεις και το αναφερεις παντως καθως προεχει το θεμα ασφαλειας. Την καφετιερα την εχω κλεισει προσωρινα χωρις βιδωμα και περιμενω οταν βρω χρονο να ψαξω για μανομετρο και κανονικα σωλινακια τεφλον που να κλεινουν με ασφαλεια. Ξερεις μηπως αν εχει καποια στανταρ ονομασια αυτο το αρσενικο ρακορ που παει και παταει πανω του το σωλινακι τεφλον και ασφαλιζει με κατι σαν συνδετηρα? για να μην ψαχνω αοριστα. Ευχαριστω για την πολιτιμη βοηθεια ολους σας :) Καλα καφεδακια να εχουμε :)
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βλάβες Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη