Βλαβη σε ariete combi 1353

Έπαθε κάτι η μηχανή σας ? Πείτε μας το πρόβλημα

Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 31 Αύγ. 2015, 19:17

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ και κατοχος μιας ariete 1353 που εκτελουσε χρεη του προσωπικου μου καφετζη :P Πριν καποιο καιρο, οταν εβαζα την μηχανη να δουλεψει για εσπρεσο μου εβγαζε το νερο απο κατω (απο τη βαση της), μη εχοντας εγγυηση αποφασισα να την ανοιξω να δω τι γινεται. Μετα απο καμποση ωρα γιατι ειχε 500 βιδες και βαζοντας να δουλεψει ανοιχτη αυτη τη φορα, ειδα πως το νερο το πεταει απο τη συνδεση που εχει η αντλια με το σωλινακι που μεταφερει το νερο στην κεφαλη. Απο εδω συγκεκριμενα : Εικόνα
Το σωλινακι ειναι συνδεδεμενο ως εξης: πανω στο σωλινακι υπαρχει "σφινωμενο" ενα μεταλικο oring, στη συνεχια υπαρχουν 2 πλαστικα oring (τα οποια μαλιστα κολλουσαν -λογο θερμοκρασιας? ποιος ξερει) και ολο αυτο παει σφινωτο εδω:
Εικόνα
και στη συνεχεια "ασφαλιζει"(σε παρα πολλα εισαγωγικα :P) με 2 μεταλικες καρφιτσες οι οποιες μπενουν καθετα στο τετραγωνο : Εικόνα
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, υπαρχει περιπτωση να βρω καποιο ανταλλακτικο? Δεν ξερω ποια ειναι η ονομασια του και ετσι δεν μπορω να το ψαξω, λογικα αν αλλαξω τα orings δεν θα μου πεταει νερα σωστα? Το ιδανικο θα ηταν να εβρισκα κατι τετοιο σε μεταλικο ωστε να μην ξαναντιμετωπισω αυτο το προβλημα και απότι ειδα το μοτερ αυτο που εχω υπαρχει και σε αλλες καφετιερες, οποτε με λιγο ψαξιμο και με τη βοηθεια σας ισως βρω κατι.

Θα μου πειτε γιατι τα κανω ολα αυτα και δεν αγοραζω μια αλλη ( ουτως η αλλως ειναι μια απλη πολυκαφετιερα των 80 ευρω) , παρολο που εχει βγαλει και τα λεφτα της μαρεσει να ασχολουμε και να επισκευαζω πραγματα μονος μου, οποτε θα το ψαξω αρκετα πριν την ξεφορτωθω :)

Επισης για να σας προλαβω να πω οτι η κεφαλη δεν εχει βουλωσει καθως οταν φυσαω απο το σωλινακι βγαινει ο αερας χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.


Σας ευχαριστω για το χρονο σας
Γιωργος.
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 31 Αύγ. 2015, 21:26

Πετα ολο αυτο το συστημα μετα την αντλια στα σκουπιδια και βαλε μονο αυτο.Η μια του ακρη μπαινει στην αντλια με το σχετικο fitting και η αλλη παιρνει το σωληνακι σιλικονης που επιστρεφει νερο πισω στην αντλια ξανα.
Πριν ομως κανεις την επομενη ερωτηση καλο θα ηταν να ψαξεις τι σημαινει opv και πως αυτη λειτουργει για να αποφυγουμε περριτες συζητησεις και να κανεις καλυτερα την δουλεια σου.
Υπαρχουν πολλα θεματα σχετικα στο διαδυκτιο για την opv.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 01 Σεπ. 2015, 00:24

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου, διαβασα για την λειτουργεια της opv απλα αυτη που μου εδειξες δεν θα χρειαζοταν ενα ακομα σωλινακι που θα μεταφερει το νερο στην κεφαλη για να βγει ο καφες? η εχει και αλλη εξοδο και απλα δεν φαινεται στην φωτο?
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Σεπ. 2015, 10:30

woodsman43 έγραψε:Η μια του ακρη μπαινει στην αντλια με το σχετικο fitting και η αλλη παιρνει το σωληνακι σιλικονης που επιστρεφει νερο πισω στην αντλια ξανα.

Οπως ειπα.Με το σχετικο fitting.Το ποιο θα ειναι αυτο εξαρταται απο το τι συνδεσεις θες να κανεις εσυ.
Π.χ. αυτο με αυτο.
Η μια ακρη του πρωτου μπαινει στην αντλια.Στην μια ελευθερη σκρη του μπαινει η βαλβιδα και στην αλλη ακρη του το αλλο fitting.Απο την δευτερη ακρη της βαλβιδας φευγει το σωληνακι επιστροφης.Απο την ελευθερη ακρη του δευτερου fitting φευγει το σωληνακι που παει στο μποιλερ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 01 Σεπ. 2015, 12:24

Τωρα καταλαβα :) να σαι καλα φιλε μου. Ηδη εχω αρχισει το ψαξιμο για τα ανταλλακτικα. Τωρα μου ηρθε στο μυαλο μηπως εβαζα και ενα μανομετρακι που να δειχνει τα bar, το οποιο θα μπει με αυτοκολιτακι καπου μπροστα. Το μανομετρο λογικα θα μπει αναμεσα στο ταφακι που μου δειξες και την opv με ενα δευτερο ταφακι. Εχω κανει ενα προχειρο σχημα για να μου πεις και εσυ τη γνωμη σου, και αν ολα ειναι σωστα να προχωρησω στην αγορα. Μια τελευταια ερωτηση, ολα τα παραπανω, η opv, οι συνδεσεις (ρακορ κλπ) και το μανομετρο ενδεικνυνται για χρηση με ποσιμο νερο η μπορει και να σκουριασουν με τον καιρο πχ?

Το σχημα ειναι το παρακατω:

Εικόνα

Η μηπως θα ηταν καλυτερα να το κανω με τη σειρα αντλια-μανομετρο-boiler-opv?

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 01 Σεπ. 2015, 13:16

Και κατι αλλο, επειδη την συγκεκριμενη βαλβιδα την βρισκω στα 35-40 ευρω, μηπως θα εκανε την ιδια δουλεια κατι σαν και αυτο?

http://racor.gr/1096-thickbox_default/% ... -watts.jpg

Λεει οτι ειναι βαλβιδα εκτονωσης νερου 10 bar.
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Σεπ. 2015, 13:29

Το σχεδιο σου ειναι σωστο.Απο το λινκ που σου εδωσα η βαλβιδα εχει 17 + φπα.Εσυ τωρα που την βρηκες 40 δεν ξερω. :think:
Η βαλβιδα που δειχνεις δεν κανει για την δουλεια που την θες.Μεινε στα στανταρτ και δοκιμασμενα. ;)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 01 Σεπ. 2015, 14:05

hmm, ισως να μπερδευτικε η κοπελα στο τηλεφωνο, επισης ειναι και τα μεταφορικα. 38 την βρηκα σε ενα μαγαζι στον πειραια. Θα ξαναεπικοινωνησω με μαιλ με το συγκεκριμενο μαγαζι για να το διευκρινισω .

Οταν μαζεψω ολα τα παρτς με το καλο θα βγαλω και φωτο με την τοποθετηση.

Ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 02 Σεπ. 2015, 02:31

Μετα απο επικοινωνια μου μεσω mail αυτη τη φορα η τελικη τιμη της βαλβιδας με μεταφορικα ειναι στα 33 ευρω. Για σωληνακια τωρα υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ των 3ων ως προς την καταλληλοτητα για τη χρηση που το θελω(απο opv σε δοχειο νερου, απο βαλβιδα σε boiler και απο βαλβιδα σε μανομετρο)?

http://www.doikas.com/coffee-machines/e ... 4-7-5.html
http://www.doikas.com/coffee-machines/e ... s/8-4.html
http://www.doikas.com/coffee-machines/e ... x8-mm.html

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Re: Βλαβη σε ariete combi 1353

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgos90 » 03 Σεπ. 2015, 19:17

Καλησπερα και παλι, οι σωληνες και οι βαλβιδα εφτασαν στα χερια μου σημερα. Αυριο θα παρω τα ρακορ και το μανομετρο απο τα λινκ που εστειλε ο φιλος πιο πανω. Η ερωτηση μου τωρα ειναι τι να χρησιμοποιησω για τη στεγανοποιηση των συνδεσεων, νομιζα τεφλον αλλα διαβασα οτι στις υψηλες θερμοκρασιες ειναι επικυνδινο και απελευθερωνει τοξινες. Τα απλα λαστιχακια θα κανουν δουλεια η δεν θα αντεξουν την πιεση? Επισης καπου διαβασα οτι επειδη ανοιξα το κυκλωμα μπορει να πηρε αερα και να μην λειτουργει καλα, σε περιπτωση που γινει αυτο πως θα το καταλαβω? Και πως αφαιρειται ο αερας?


Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
giorgos90
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 31 Αύγ. 2015, 16:59
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Κερατσινι
Μηχανη: Ariete 1353
2η μηχανη: Krups piccolo
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Espressακια

Επόμενο

Επιστροφή στο Βλάβες Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]