To mod, to new or what???

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 12 Οκτ. 2016, 22:14

Καλησπέρα σε όλους.
Ανακάλυψα τυχαία αυτό το forum ψάχνοντας απαντήσεις σε κάποια γενικά θέματα που με απασχολούν. Συγχωρέστε με για τυχόν λάθος τοποθέτηση του θέματος μου εδώ.

Τα τελευταία 6 χρόνια έχω στην κατοχή μου μια Gaggia Baby Dose και έναν Gaggia MDF. Καμία μετατροπή, όλα default. Όλο αυτό το διάστημα και λόγο του ότι μου αρέσει η διαδικασία παραγωγής "καλού" καφέ αλλά και ότι δεν είμαι και ειδήμων, πειραματιζόμουν με διάφορες ποικιλίες καφέ (φτηνές/ακριβές, διάφορες προελεύσεις, arabica/robusta/μικτά κλπ), διαφορετικό κόψιμο, διαφορετικό πάτημα. Τελευταία, κάνοντας μια γενική αναδρομή, διαπιστώνω πως ενώ πάντοτε η ποιότητα εκχύλισης είναι ικανοποιητική (ποσότητα "κρέμας", χρόνος εκχύλισης για σωστή ποσότητα espresso κλπ), γευστικά δεν παίρνω (τουλάχιστον το 60%) το αποτέλεσμα που θα ήθελα (ή νομίζω ότι θα ήθελα).
Έτσι, πιστεύοντας ότι η "γευστική ποιότητα"του espresso βασίζεται στη ποιότητα της μηχανής και μύλου, άρχισα να ψάχνω για κάτι διαφορετικό, πιο "επαγγελματικό" που μπορείς να έχεις περισσότερες ρυθμίσεις, ενδείξεις πίεσης-θερμοκρασίας, αλλά ταυτόχρονα όχι και πολύ ακριβό, αποκλείοντας πάντα τις αυτόματες μηχανές ή μηχανές κάψουλας. Ένα παράδειγμα νέας μηχανής που έπεσε στην υπόληψη μου ήταν η Sage Barista Express (η ευρωπαϊκή έκδοση της Breville).
Παρατηρώντας όμως τα τυπικά χαρακτηριστικά της και συγκρίνοντάς τα με της Gaggia Baby Dose διαπίστωσα μικρές διαφορές που δεν γνωρίζω αν θα μου προσφέρουν πρακτικά κάτι καλύτερο με αυτό που έχω ήδη σήμερα. Το παραπάνω σε συνδυασμό με το ότι ανακάλυψα πως υπάρχει πολύς κόσμος που κάνει μετατροπές σε μηχανές σαν την δική μου, αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει να επενδύσω σε μία καλύτερη μηχανή-μύλο, να επενδύσω σε μια μετατροπή της ήδη υπάρχουσας, είτε να μείνω ως έχω.

Τα σχόλια, δικά σας...
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Οκτ. 2016, 22:22

Πολυ ωραια.
Φιλε μου καλως ψαχνεσαι για αναβαθμιση αλλα κατα την γνωμη μου ψαχνεσαι σε λαθος δρομο τον οποιον περπατα πολυς κοσμος χανωντας ετσι λεφτα και χρονο.
Η πρωτη και η σημαντικοτερη αλλαγη που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις τον μυλο σου.Εκει θα δεις διαφορες που δεν θα δεις εαν αλλαξεις την μηχανη,
Οσο για τα mods η γνωμη μου ειναι ξεχνα τα.Μια καλη μηχανουλα αργοτερα οταν θα εχεις αποκτησει τον σωστο μυλο και τις γνωσεις για να τα παντρεψεις σωστα ειναι αυτο που θα σε κανει να βαδισεις τον δρομο σου οικονομικοτερα ησυχα και ομορφα. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 12 Οκτ. 2016, 22:26

Νομίζω σαν πρώτη φάση αν είσαι ικανοποιημένος από τη μηχανή σου, θα σου έλεγα να δώσεις σημασία στο μύλο. Ίσως θα ήταν καλύτερα να πάρεις κάποιον καλύτερο έτσι ώστε δουλεύοντας το νέο μύλο να δεις αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί. Πιστεύω οτι με ένα πιο ικανό μύλο, θα αναθεωρήσεις και θα δεις οτι η μηχανή σου ειναι μια χαρά.

Το φόρουμ ειναι γεμάτο πληροφορία, με μπόλικο διάβασμα θα δεις οτι με λίγα σχετικά χρήματα μπορείς να πιεις καλό καφε στο σπίτι από τα χεράκια σου.

Καλώς ήρθες στη παρέα!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 13 Οκτ. 2016, 00:10

Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις προτάσεις σας και καλώς σας βρήκα.
Από ότι βλέπω, 2 στα 2 για νέο μύλο. θα μπορούσατε να προτείνετε κάτι αξιόλογο? Θα καταλάβω βέβαια αν υπάρχει κανόνας στο forum κατά "διαφήμισης" προϊόντων.
Αν πάλι μιλάγαμε επίσης και για νέα μηχανή, θα υπήρχε κάποια καλή πρόταση?
Θα ήθελα να σημειώσω πως δεν περιορίζομαι στην Ελληνική αγορά γιατί οποιαδήποτε αγορά μπορεί να γίνει και από το εξωτερικό, από την στιγμή που είμαι και εγώ ένας ακόμη Έλληνας του εξωτερικού.
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 13 Οκτ. 2016, 00:11

Εν αρχή ην ο ΜΥΛΟΣ!!!!
Και οπως ειπε ο μαστορας καινουργια μηχανη...
Καλη συνεχεια στις αναζητησεις σου :Yeah:

3 στα 3 :lol:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: To mod, to new or what???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cu19x » 13 Οκτ. 2016, 11:09

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Θα συνεχίζω το θέμα στους μύλους
cu19x
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2016, 09:49
Ονομα: George
Τοποθεσια: Sofia Bulgaria
Μηχανη: Gaggia Baby Dose
Μυλος: Gaggis MDF
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]