Διαφορα mods σε QM

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Διαφορα mods σε QM

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 06 Σεπ. 2017, 21:06

Σκέφτομαι να κάνω μερικά mod στη μηχανή μου QM SILVANO , σε κάποια έχω σκεφτεί ακριβώς τι θα κάνω (αλλαγή διακοπτών, αλλαγή θέσης solenoid ) σε δυο όμως θα χρειαζόμουν κάποια βοήθεια.
Το ένα mod αφορά την προθέρμανση του νερού , βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται μιας και η μηχανή αποδίδει σταθερή θερμοκρασία σε σύντομο χρόνο αλλά ίσως κάνει ακόμη καλύτερα τα ήδη καλά αυτά στοιχεία. Σε αυτό λοιπόν το mod υπάρχουν 2 τρόποι που σκέφτομαι.
Ο πρώτος είναι σωλήνας γύρω από το μπόιλερ μιας και χώρος υπάρχει , αμέσως μετά την opv και έως την είσοδο στο μπόιλερ . ( περίπου όπως στη φωτο )
Ο δεύτερος τρόπος είναι μιας και η μηχανή διαθέτει θερμομπλοκ για τον ατμό μήπως μπορεί και από εκεί να γίνει κάτι αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο. Επίσης δεν ξέρω εάν πράγματι προσφέρει περισσότερα από τον πρώτο τρόπο ώστε να αξίζει τον κόπο να γίνει καθώς μετά από αυτό το θερμοπλοκ θα λειτουργεί και κατά την παρασκευή καφέ, ( τώρα ανάβει μόνο για την παρασκευή αφρόγαλου ) συν τα επιπλέον εξαρτήματα και τροποποιήσεις χώρου που ενδεχομένως θα χρειαστεί. :think:

Επίσης ένα άλλο mod που σκέπτομαι είναι η χρησιμοποίηση 2 ρελε ένας για pre-infusion 7-8 sec και ένας για έναρξη & διακοπή της εκχύλισης στα 25-30 sec. Και τα δυο ρελε είναι ρυθμιζόμενα κατά βούληση ως προς τους χρόνους.
Για το pre-infusion ο κατασκευαστής αναφέρει ότι διαθέτει pre-infusion/aroma αλλά δεν γνωρίζω τι είναι αυτό. :think:
Θα ήθελα τις γνώμες σας εάν πράγματι αξίζει κάτι τέτοιο καθώς και οδηγίες σχετικά με την σύνδεση του θερμομπλοκ ένα αυτό κριθεί απαραίτητο και ως καλύτερη επιλογή.
mod1.jpg
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη