Μανόμετρο σε Ε61 group

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 02 Νοέμ. 2017, 21:32

Θα ήθελα να τοποθετήσω μανόμετρο/πιεσόμετρο στη μπροστινή βίδα του Ε61 -όπως έχετε κάνει μερικοί εδώ μέσα- αλλά το πρόβλημα ειναι οτι δεν βρίσκω κάποια έτοιμη λύση στο εμπόριο.Δηλαδή ενώ τα μανόμετρα έχουν σπείρωμα σε ίντσες - το σπείρωμα στο Ε61 είναι Μ6 και δεν υπάρχει τέτοιος μετατροπέας στο εμπόριο.

(Δανείζομαι τη φωτό απο το φόρουμ)
Εικόνα

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα?
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Νοέμ. 2017, 16:24

Πρεπει να τον φτιαξεις μονος σου.Δεν υπαρχει στο εμποριο ουτε με υλικα που τα μονταρεις και γινεται.Σε τορνο μονο με ορειχαλκο.Θυληκο 1/8 απο τη μια και αρσενικο Μ6 απο την αλλη.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 05 Νοέμ. 2017, 21:40

Βασίλη,
η La Pavoni έχει βγάλει μία μηχανή με γκρουπ E61 (GIOTTO EVOLUZIONE την λέει )

https://www.lapavoni.com/en/product/gio ... zione-gev/

το μανόμετρο που φοράει επάνω το δίνει κάτω από 30 ευρώ + μεταφορικά. Νομίζω είναι «κομπλέ» και μπαίνει κατ´ευθείαν πάνω στα περισσότερα γκρουπ Ε61 έχει δε κωδικό item code no :5530011.
Στείλε τους email γιά τα περαιτέρω...

Κοίτα και εδώ :
http://kostverlorenvaart.blogspot.fr/20 ... ge-on.html
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 06 Νοέμ. 2017, 00:00

Και πάνω που πιστευα κι εγω οτι θα έπρεπε να απευθυνθώ σε μηχανουργείο για την πατέντα (όπως είπε και ο woodsman), μετά το ποστ του Pollux βρήκα αυτό που έψαχνα στο ebay (και δεν καταλαβαίνω τόσο καιρό γιατι δεν το έβρισκα!!!).

http://www.ebay.co.uk/itm/Isomac-e61-pump-manometer-gauge-5530011-DN40/253053254555?epid=20005709981&hash=item3aeb263b9b:g:XbYAAOSwjyxZb2AV

Με 50 λίρες παίρνει κανεις έτοιμο μπαρόμετρο με σπείρωμα Μ6 για να ταιριάξει κατευθείαν σε ολα τα Ε61 groups.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :Yeah:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 06 Νοέμ. 2017, 00:11

Και αυτο πως γινεται?
Ξεβιδωνεις αυτην τη βιδα allen που εχει πανω το Ε61 και βιδωνεις το μπαρομετρο και τελος? Ειναι τοσο απλο?
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 06 Νοέμ. 2017, 00:23

Ετσι δειχνει-τόσο απλό!
Ισως όμως να υπάρξει ενα θέμα απο το γεγονός οτι για να στεγανοποιήσει πλήρως η βίδα πρέπει να βιδώσει τέρμα για να πατήσει ενα ''λαστιχάκι'' και στο τέρμα της βίδας δεν ξέρεις πώς θα κάτσει το μανόμετρο-αν θα είναι ίσιο δηλαδή.Αν στεγανοποιεί σωστά ακομα και αν δεν βιδωθεί τέρμα η βίδα , τότε ολα καλά.Αλλιώς ταινία τεφλόν(δεν θα το προτιμούσα).
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Νοέμ. 2017, 08:35

Rallakias έγραψε:Με 50 λίρες παίρνει κανεις έτοιμο μπαρόμετρο με σπείρωμα Μ6 για να ταιριάξει κατευθείαν σε ολα τα Ε61 groups.

Αφου ειπε ο Σολων οτι η la pavoni το δινει 30 ευρω συν μεταφορικα εσυ γιατι θες να δωσεις σχεδον τα διπλασια;
Εαν ειναι ετσι τοτε να μπω κι εγω στο παιχνιδι καπου αναμεσα και να σου πω οτι σου δινω αυτο της φωτο που εβαλες εσυ με 50 ευρω. :dancing:
Θα ειναι και γλυκερινης και θα ειναι και με τεφλον. :Yeah:
Αληθεια για ποιο λογο δεν θα προτιμουσες το τεφλον. :think: Ποιο ειναι το προβλημα με αυτο ,για να το μαθω κι εγω, μιας και αυτο της φωτο που εβαλες οπως και καμμια δεκαρια ακομα που εχω φτιαξει δεν ειχαν ποτε κανα θεμα και βιδωνουν και μεχρι εκει που τα θες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 06 Νοέμ. 2017, 12:25

Το μανόμετρο κάνει max 5 ευρω και το ανταπτοράκι αν πουλιόταν στα μαγαζιά δεν θα έκανε πάνω απο 1-2 ευρω.Τα υπόλοιπα ειναι υπερκέρδος αυτού που σκέφτηκε να το φτιάξει.
Γιατί αλλιώς πρέπει να βρείς μηχανουργείο , να του φίλησεις τον .... για να ασχοληθεί με κάτι τόσο μικρό και ΑΝ θα το κανει και ΠΟΣΟ θα σε χρεώσει για μια δουλειά once off κατα παραγγελία.Βέβαια εσύ που έχεις μηχανήματα μπορείς να το κατασκευάσεις όποτε θέλεις με μηδαμινό (για εσένα) κόστος.
Κατα τα άλλα (εντελώς υποκειμενικά) κατα φθίνουσα σειρά προτίμησης , προτιμώ πρώτα να το αγοράσω απο την Ελλάδα ακόμα και ελαφρώς ακριβότερα ,μετά προτιμώ να το αγοράσω απο eshop εξωτερικού με λίγα κλικ και με σαφή τιμή αγοράς+μεταφορικών.Τελευταία μου επιλογή θα είναι το να ανταλλάξω emails με μια μεγάλη εταιρεία για να ασχοληθεί για ενα μανόμετρο και αν υπάρξει πρόβλημα να μην βρώ ακρη και όλα αυτά με άγνωστο κόστος μεταφορικών.
Τελευταία θα έλεγα (όπως έγραψα και στο προηγούμενο μου πόστ) οτι προσωπικά δεν θα προτιμούσα να βάλω τεφλόν όταν μπορώ να το αποφύγω να έρθει σε επαφή με καυτά νερά ή ατμούς που μετά θα τα πιώ.Δεν είπα οτι θα έχει κάποιο θέμα , δεν απέτρεψα κανέναν απο το να το βάλει και καλά κανεις και το βάζεις αφού το έχεις επιλέξει.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Νοέμ. 2017, 13:07

Προφανως και αστειευτηκα για την χρεωση μιας και δεν εχω κανει σε κανεναν τετοια εργασια επι πληρωμη και ουτε προτιθεμαι να την κανω και προφανως δεν πιανεις το χιουμορ αλλα δεν πειραζει.
Μανομετρο μεταλλικο Φ40 που να αντεχει στις θερμοκρασιες ενος Ε61 με κατω απο 15 ευρω +ΦΠΑ και γλυκερινης κιολας εγω προσωπικα δεν εχω βρει και εαν εσυ εχεις βρει καπου τοτε ενα λινκ θα μας ηταν πολυ χρησιμο.
Το οτι εγω εχω μηχανηματα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι κινεζος και θα δουλευω για ψιχουλα ουτε οτι τα βρηκα στο δρομο οποτε θεωρω την τοποθετηση σου το λιγοτερο ατυχή και καθολου μελετημενη.
Επειδη ποτε δεν στερησα πληροφοριες και γνωσεις σε τετοια πραγματα ,εαν βεβαια ηξερα κατι, ενημερωνω τα μελη που ενδιαφερονται οτι ενας τετοιος ανταπτορας σε ενα μηχανουργειο σαν αυτο το οποιο ασχολειται με ψιλοδουλειες δεν κοστιζει πανω απο 10 ευρω.
Εαν φυσικα ενδιαφεροσουν για μια τετοια πληροφορια και το ειχες ρωτησει ευχαριστως θα στην ειχα δωσει.
ΤΕΦΛΟΝ με ολες τις πιστοποιησεις απο τον παγκοσμιο οργανισμο υγειας χρησιμοποιουν το 99% των κατασκευαστων μηχανων εσπρεσσο οι εγκαταστασεις υδρευσης και καθε λογης μηχανηματα που ερχονται σε επαφη με τροφιμα.Εαν αυτο ειναι επικινδυνο για την υγεια μας και εχεις καποια πιστοποιημενη ενημερωση γι αυτο θα ηθελα σε παρακαλω να μας την παραθεσεις.
Οι φοβιες γενικοτερα απο εμενα παντως ειναι πληρως κατανοητες και τις ασπαζομαι μιας κι εγω εχω πολλες απο δαυτες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανόμετρο σε Ε61 group

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 06 Νοέμ. 2017, 20:17

Διαβάζοντας την απάντησή σου καταλαβαίνω μια ''ένταση'' την οποία αποδίδω σε παρεξήγηση-κι εξηγούμαι:
δεν σχολίασα ποτέ τη δουλειά σου και την αμοιβή σου και το οτι έχεις τα μηχανήματα να φτιάξεις εναν αντάπτορα δεν είπα ποτέ οτι πρέπει να το κάνεις τσάμπα ή με αμοιβή κινέζου εργάτη.Δεν ξέρω αν το έχεις ξαναφτιάξει (επ'αμοιβή ή δωρεάν) και δεν με αφορά.Σχολίασα το κόστος των αντικειμένων έναντι του υπερκέρδους αυτού που σκέφτηκε να φτιάξει το έτοιμο μανόμετρο για το οποίο συζητάμε(siomac/La Pavoni).Το αν έχει 5 ή 15 ευρώ το μανόμετρο είναι το λιγότερο , επι του παρόντος.Υπο αυτήν την έννοια θεωρώ τη φράση '' θεωρω την τοποθετηση σου το λιγοτερο ατυχή και καθολου μελετημενη'' προιόν παρεξήγησης.
Κατα δεύτερον θεωρώ το φόρουμ οτι ανήκει σε όλους και ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ σήμερα , αύριο θα απασχολήσει και κάποιον άλλον και το φόρουμ θα ειναι εδώ για να του δώσει την λύση ετεροχρονισμένα.Με αυτό το πρίσμα η πληροφορία που παρέθεσες για το προτεινόμενο μηχανουργείο είναι πολύ χρήσιμη για κάποιον που θα θελήσει δι αυτού του τρόπου να λύσει το πρόβλημά του.Προσωπικά δεν ρώτησα για μηχανουργείο γιατι δεν το χρειάζομαι μιας και συνεργάζομαι επαγγελματικά με ενα και γι αυτό γνωρίζω πάρα πολύ καλά το κόστος μιας τέτοιας εργασίας ,αλλά και γιατι έχω επιλέξει να καταλήξω εκεί μόνο αν δεν βρώ κατι ετοιμο στο εμπόριο.
Δεν αμφιβάλλει κάποιος εδω μέσα οτι παρέχεις απλόχερα τις γνώσεις σου και προσπαθώ το ίδιο να κάνω μοιραζόμενος τις όποιες εμπειρίες μου.

Με αυτα και με εκείνα ,είμαστε λίγο offtopic αλλά το θέμα λύθηκε χάρη στη δύναμη του φόρουμ και ο όποιος αναγνώστης θα μπορέσει να βρει την καλύτερη λύση που ταιριάζει στον ίδιο. :Yeah:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron