Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 16 Ιουν. 2014, 02:50

Παιδιά συνέβη το εξής περίεργο, όπως σας είχα πει αγόρασα μια μεταχειρισμένη silvia μαζί με ένα rocky πριν προβώ σε συμφέρουσα αγορά λοιπόν έβλεπα τα διάφορα mods και δεν έβλεπα την ώρα να ασχοληθώ. Όποτε έκανα τοποθέτηση για αρχή ενός μανομετρου γλυκερινης. Λοιπόν το περίεργο είναι πως περίμενα να είναι ρυθμισμένη στα 10 με 11 bar η opv απο τι διαβάζω και με το τυφλό εχω 9 bar . Ο τύπος που την αγόρασα δεν είχε ασχοληθεί καθόλου με τη μηχανή απ ότι μου είπε.υπαρχει περίπτωση να εχω κάνει κάτι λάθος στη σύνδεση; Αλλά και βγάζοντας νερό απο το ακροφύσιο όταν είναι κλειστό μου δείχνει πίεση 11 με 11,5. Να αναφέρω ότι στο μανομετρο τη βαλβίδα του την εχω στο close μήπως παίζει κάποιο ρόλο; Απλά δεν την άφησα ανοιχτοί γιατί έσταξε κανά δυο φορές στης πρώτες δοκιμες.
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad
{ TAGS }Μανόμετρο σε Rancilio Silvia, μπαρομετρο Rancilio Silvia, barομετρο καφετιέρας

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Ιουν. 2014, 15:49

Fiesta82 έγραψε:Όποτε έκανα τοποθέτηση για αρχή ενός μανομετρου γλυκερινης.
.
Που και πως το εβαλες;
Fiesta82 έγραψε:Λοιπόν το περίεργο είναι πως περίμενα να είναι ρυθμισμένη στα 10 με 11 bar η opv απο τι διαβάζω και με το τυφλό εχω 9 bar .
.
Οταν κανεις καφε τι δειχνει;
Fiesta82 έγραψε:Ο τύπος που την αγόρασα δεν είχε ασχοληθεί καθόλου με τη μηχανή απ ότι μου είπε.υπαρχει περίπτωση να εχω κάνει κάτι λάθος στη σύνδεση;
.
Tιποτα δεν αποκλειεται αρκει να απαντησεις τα προηγουμενα ερωτηματα και θα βρουμε την ακρη.Δεν νομιζω ομως.
Fiesta82 έγραψε:Αλλά και βγάζοντας νερό απο το ακροφύσιο όταν είναι κλειστό μου δείχνει πίεση 11 με 11,5.
.
Βγαζεις νερο απο το ακροφυσιο ενω ειναι κλειστο :think: Τι εννοει ο ποιητης εδω;Κατι μου διαφευγει μαλλον.
Fiesta82 έγραψε:Να αναφέρω ότι στο μανομετρο τη βαλβίδα του την εχω στο close μήπως παίζει κάποιο ρόλο; Απλά δεν την άφησα ανοιχτοί γιατί έσταξε κανά δυο φορές στης πρώτες δοκιμες.

Καλα εκανε και εσταξε γιατι μαλλον ειχε πολυ γλυκερινη.Πρεπει να ειναι στο on για να μην σκασει και πεταξει γλυκερινη εν καιρω.
Κανονικα πρεπει να βλεπεις την σταθμη της γλυκερινης μεσα απο το γυαλι.Μια μεγαλη φουσκαλα ειναι αρκετη.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 16 Ιουν. 2014, 21:12

Το έβαλα στην πρόσοψη ,με σωληνακι 3mm μήκος 1 μετρό σε σύνδεση με τάφ πρώτα η αντλία μετά το boiler και τελευταίο το μανομετρο.οταν κάνω καφε δείχνει 9 bar,για το ακροφύσιο εννοώ ότι ανοίγοντας τον διακόπτη για να βγάλει νερό έχοντας κλειστή την κάνουλα δημιουργητε πίεση και ανοίγει η opv δείχνοντας το μανομετρο πίεση 10 bar.
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 16 Ιουν. 2014, 21:16

Μέσα στο σωληνακι υπάρχουν φυσαλιδες και σε μερικά σημεία λίγο αέρας δεν μπόρεσα να τον βγάλω εντελώς δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπου στην λειτουργία του αλλά η βελόνα απο το μανομετρο δεν τρεμοπαιζει.
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 16 Ιουν. 2014, 22:40

Άνοιξα τη βαλβίδα στο μανομετρο μετά τη συμβουλή του doctor έκανα δυο καφεδακια δοκιμαστικά και η ένδειξη στο μανομετρο στο πρώτο 8bar και στο δεύτερο 8,5 bar , δοκιμή με το τυφλό 9 bar και ελάχιστο τρεμούλιασμα στη βελόνα. :killmyself:
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Ιουν. 2014, 23:15

Λες τελευταιο το μανομετρο μετα το μποιλερ.Δηλ εντελει που το εχεις συνδεσει;H πιεση ειτε με τυφλο ειτε με ακροφυσιο κλειστο και ανοιχτο το κουμπι του νερου πρεπει να ειναι η ιδια.Γι αυτο σε ρωταω που εχεις κανει την συνδεση.Σε ποιο σημειο ακριβως;
Τρεμοπαιγμα μπορει να εχεις ελαφρο που με τον καιρο θα αυξηθει λιγο εξαρταται και την μαρκα του μανομετρου.
Παντως οταν κανεις καφε απο οσο λες σου δειχνει 9 bar εκτος απο τις δυο περιπτωσεις που μπορει να εφταιγε και η ροη σου.Μαλλον εισαι ενταξει.Κοιτα οταν κανεις τυφλο την εκτονωση της solenoid μηπως εχει καμμια μικρη διαροη και γι αυτο βλεπεις μικροτερη πιεση απο οταν εχεις κλειστο ακροφυσιο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 16 Ιουν. 2014, 23:44

Η συνδεσμολογια είναι Τρομπα boiler μανομετρο,το μανομετρο είναι wika 63φ . Απο όσο εχω προσέξει δεν έχω κάποια διαρροή στη σωληνοιδη . Οι μετρήσεις που προανέφερα στην αρχή του νηματος ήταν με κλειστή τη βαλβίδα θα το ξαναδώ τώρα που την άνοιξα.
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Ιουν. 2014, 00:17

Fiesta82 έγραψε:Η συνδεσμολογια είναι Τρομπα boiler μανομετρο.

Aυτο Κυριακο δεν ειναι συνδεσμολογια αλλα σειρα.Η συνδεσμολογια θα ηταν να μου πεις που στο καλο εχεις συνδεσει το μανομετρο μιας και το εχω ρωτησει τρεις φορες και απαντηση δεν πηρα.Συνεχως μου λες μετα απο το μποιλερ αλλα δεν μου λες που; και πως;
Μετα απο το μποιλερ ειναι το γκρουπ και η solenoid.Σε ποιο σημειο λοιπον;
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiesta82 » 17 Ιουν. 2014, 01:07

Συγνώμη Δημήτρη :oops: λοιπόν χρησιμοποίησα αυτά με διαφορετικό τάφ http://postimg.org/image/n1r90yf4n/
Και τα σύνδεσα έτσι http://www.pidsilvia.com/pgaugehowto%20T2.htm.
Άβαταρ μέλους
Fiesta82
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 24 Απρ. 2014, 03:11
Ονομα: Κυριακος
Τοποθεσια: Βριλήσσια
Μηχανη: Silvia v3
Μυλος: Mazzer Major
2ος Μυλος: Rancilio Rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Nomad

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Ιουν. 2014, 01:14

Aμμ ειδες που τα ελεγες λαθος.Ακριβως στην αντλια το συνδεσες και οχι μετα το μποιλερ οπως ελεγες.Τεσπα ολα καλα δειχνουν απο αποψη συνδεσεων συμφωνα παντα νε τις περιγραφες σου οποτε μενει να δεις γιατι βλεπεις διαφορετικη πιεση με τυφλο σε σχεση με κλειστο ακροφυσιο και ενεργοποιημενο κουμπι νερου.Δες και αν υπαρχει η διαρροη που σου ελεγα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron