Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jlo » 14 Οκτ. 2015, 18:07

καλησπέρα σε ολους,

ξερει κάποιος τι μέγεθος πρέπει να ειναι ο συνδεσμος που θα παρεμβάλω στο κύκλωμα; και ακόμη, βλέπω ο Κυριάκος στην φωτογραφία του χρησιμοποιεί σωληνάκι λαστιχένιο/σιλικόνης αλλα βλέπω σε αλλες υλοποιήσεις βάζουν χάλκινο σωληνακι.

υπάρχει διαφορά;

γιαννης
γιάννης
Άβαταρ μέλους
jlo
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2014, 13:32
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: silvia
Μυλος: rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Μανόμετρο σε Rancilio Silvia, μπαρομετρο Rancilio Silvia, barομετρο καφετιέρας

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jlo » 12 Οκτ. 2016, 15:50

Να απαντήσω στην ερώτησή μου, μιας και το έχω ήδη υλοποιήσει, έβαλα λαστιχένιο/πλαστικό σωληνάκι, αυτο που μου έδωσε αυτός που πήρα και τους σύνδεσμους, μάλλον το χάλκινο θα πάει να μετρήσει την πίεση σε κάποιο άλλο σημείο του κυκλώματος που έχει πιο ψηλές θερμοκρασίες.
Δεν βρήκα μικρής διαμέτρου μανόμετρο λαδιού ηθελα 40mm και έβαλα ενα (κορεάτικο αν θυμάμαι καλά) που πήρα απο τον πειραιά (νομίζω αυτός είναι και ο αντιπρόσωπος της wika) μια χαρά όλα, αν εξαιρέσουμε οτι κουναει πολύ την βελόνα οταν τερματίζει, αλλα ο μέσος όρος ειναι καπου εκει στα 9 οπότε μαλλον ενταξει είμαι. Αλλωστε είχα διαβάσει εδω οτι αυτή η προσαρμογή ειναι για σχεδόν αισθητικους λόγους.
γιάννης
Άβαταρ μέλους
jlo
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2014, 13:32
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: silvia
Μυλος: rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Οκτ. 2016, 22:12

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ αλλα και ταυτοχρονα ντροπιαστικο για εμας.
Αναφερομαι φυσικα στο οτι η αρχικη σου ερωτηση ηταν πριν εναν χρονο και παροτι εμεις σαν γαιδουρια δεν σε βοηθησαμε σε αυτο που ρωτησες(απορω πως μου ξεφυγε η ερωτηση σου :killmyself: ) εσυ μας εδωσες feedback παραυτα.
Καταρχην σε ευχαριστουμε φιλε που δεν μας εβρισες αλλα μας ενημερωσες κι απο πανω :lol:
Μπραβο σου. :Yeah:
Τα μανομετρα λοιπον αυτα που χρησιμοποιουμε εμεις δεν ειναι λαδιου αλλα γλυκερινης η οποια μειωνει εως και εξαλειφει το τρεμουλο της βελονας το οποιο εχεις.
Ο χαλκοσωληνας δεν μπαινει λογω θερμοκρασιων αλλα λογω της πολυ μικρης εσωτερικης διατομης του ετσι ωστε να εξαλειφεται το τρεμουλο σε απλα μανομετρα που δεν εχουν γλυκερινη.
Εαν θελεις να μειωσης το τρεμουλο η και να το σταματησεις εχεις δυο επιλογες.
Πρωτον αλλαζεις το μανομετρο σε γλυκερινης η δευτερον αλλαζεις τα πλαστικα σωληνακια που εβαλες με χαλκοσωληνα ετοιμο με ρακορ και εσωτερικη διατομη κατω απο 0.6 του χιλιοστου.
Υπαρχει και μια τριτη επιλογη η οποια ειναι να βαλεις ενα στραγγαλιστη στο πλαστικο σωληνακι και πισω απο το μανομετρο αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου δουλεψει αυτο.
Αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι προκειμενου νε εξιλεωθω που σε γραψαμε ευχαριστως να το κανω φιλε μου :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jlo » 22 Δεκ. 2016, 14:21

Καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

και γώ σήμερα είδα οτι μου απάντησες, οπότε ισοπαλία :dancing:

(πραγματικά δεν νοιώθω οτι κάποιος υποχρεούται για να μου απαντήσει)

μάλλον και αυτό που πήρα γλυκερίνη έχει μέσα απλά δεν είναι wika. (ήθελα 40mm που δεν κυκλοφορεί πολύ)
Η αλήθεια είναι οτι το συνήθισα και δεν με ενοχλεί πλέον, ωστόσο αρχίζει να χαλάει η αντλία μου, οποτε θα την ανοίξω, ισως να ψάξω προς την κατεύθυνση του χάλκινου σωλήνα.

για την εξιλέωση δεν θα χρειαστεί να κάνεις πολλά, μια παροχή νερού, μια αποχέτευση, μια περιστροφική αντλια και ένα σύστημα pre-infusion(απ'το καλό) :priest:

φιλικά
γιάννης
Άβαταρ μέλους
jlo
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Νοέμ. 2014, 13:32
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: silvia
Μυλος: rocky
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Μανομετρο σε Rancilio Silvia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Δεκ. 2016, 20:20

jlo έγραψε:για την εξιλέωση δεν θα χρειαστεί να κάνεις πολλά, μια παροχή νερού, μια αποχέτευση, μια περιστροφική αντλια και ένα σύστημα pre-infusion(απ'το καλό) :priest:

φιλικά

Αυτα μονοοο;Αααα ενταξει τοτε γαιτι τρομαξα μηπως ζητησεις τιποτε τρελλο.Αυτα τα εχουμε :lol: :lol:
Μονο αν θες να περιμενεις λιγο καιρο να τελειωσω το καινουργιο μου εργαστηριακι που φτιαχνω αυτο το καιρο.Οχι πολυ.Λιγα μηνακια μονο :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Προηγούμενη

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη