Nouva Simonelli Oscar Mods

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Re: Nouva Simonelli Oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό charkyriak » 08 Οκτ. 2020, 13:52

Χαίρετε,
Δεν είναι mod αλλά λέω να κάνω εδώ την ερώτηση μιας και δε νομίζω να αξίζει ξεχωριστό θέμα.
Στην Oscar μου έχω τοποθετήσει opv μετά την αντλία. Παράλληλα υπάρχει βαλβίδα εκτόνωσης (NS code 73012002)
στο grouphead. Αυτή από όσο έχω διαβάσει παρέχει ασφάλεια σε περίπτωση δημιουργίας υψηλής πίεσης μέσα στο ΗΧ κύκλωμα
κατά τη θέρμανση του νερού.Με τυφλό μετράω 10.5 BAR και τρέχει νεράκι από την έξοδό της στο drip tray.Αν κλείσω την έξοδο
με το χέρι πάει στα 11 BAR. Αυτό μου λέει πως η opv στην αντλία είναι ρυθμισμένη στα 11 και η εκτόνωσης στα 10.5
Έψαξα για τις προδιαγραφές της αλλά ακόμα και στο Δοικα που ρώτησα απάντηση δεν πήρα. Έχει κανείς υπόψιν
που θα έπρεπε να ανοίγει;;; Μπας και καταλάβω αν είναι ελαττωματική και θέλει αλλαγή.
Στο Δοικα υπάρχει και μία της Aurelia (NS code 98120005) η οποία αναφέρει 12 BAR.
Μήπως να την αλλάξω με αυτήν;
Ευχαριστώ
charkyriak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Δεκ. 2014, 12:56
Ονομα: Χαράλαμπος
Τοποθεσια: Βριλησσια
Μηχανη: NS Oscar
2η μηχανη: Gaggia Baby+OPV+PID+
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Nouva Simonelli Oscar, βελτίωση καφετιέρας, μετατροπή εσπρεσσιέρας,

Re: Nouva Simonelli Oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Οκτ. 2020, 06:48

Γιατι τρωγεσαι εχω απορια.Σου εγινε καποια βλαβη ή παρουσιαστηκε κατι περιεργο και θελεις να την πειραξεις;
Δεν ειναι opv αυτη.Ασφαλιστικο ειναι.Αστο εκει που βρισκεται το αμοιρο.Κανονικα θελει πεταμα και αλλαγη στο υδραυλικο κυκλωμα.Εαν βαλεις opv θα σου εκτονωνει ζεστο νερο κατα την διαρκεια της εκχυλισης.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva Simonelli Oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό charkyriak » 09 Οκτ. 2020, 10:05

Καλημέρα
Τρωγομαι γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα στο φλυτζανι. Κι αυτο σε συγκριση με την πειραγμενη
baby που ειχα παλιοτερα.Το καλοκαιρι την εκανα βιδες,την καθαρισα και την επανασυναρμολογησα με προθεση
να βαλω και μανομετρα αλλα λογω ελλειψης χρονου την εκλεισα χωρις. Τωρα θελω να παρω απο Δοικα και
να το κανω και αυτο για να βλεπω πιεσεις (φοβαμαι και τον πιεσοστατη μην εχει παλιωσει κι εχει ανοιξει
πολυ το deadband γιατι κανα 2 φορες δουλεψε το ασφαλιστικο του boiler).
H βαλβίδα εκτόνωσης στο grouphead μου διώχνει νερό προς το drip tray κατα τη διαρκεια της εκχυλισης.
Οποτε και επειδη εχω ηδη την ρυθμιζομενη στο κρύο για τη ρυθμιση της πιεσης κατα την εκχυλιση
θα ηθελα η αλλη να δουλευει σαν ασφαλεια οπως λες και οχι στα 10 bar που μου δουλευει τωρα.
charkyriak
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 10 Δεκ. 2014, 12:56
Ονομα: Χαράλαμπος
Τοποθεσια: Βριλησσια
Μηχανη: NS Oscar
2η μηχανη: Gaggia Baby+OPV+PID+
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron