Nouva Simonelli Oscar Mods

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 07 Οκτ. 2014, 06:46

Είμαι ένα κλικ πριν παραγγείλω τη μηχανή, από site που προσθέτει τα εξής mod σύμφωνα με την περιγραφή..

Although not strictly necessary, we propose the Oscar with already installed the anti-vacuum valve and over pressure valve OPV

The OPV over pressure valve makes constant the extraction of coffee at 10 Bar, improves the extraction of coffee and the machine "forgive" errors attributed to incorrect grinding. The pump will have more long time
The calibration of the valve 10 Bars OPV is made in our laboratory following a standard procedure.
This calibration can change depending on the age of the pump or other factors.
it is advisable to buy this small gauge code 9V03265 that although not classifiable as a professional product is quite reliable in the pressure reading


The anti-vacuum valve prevents opening the steam valve in the heating phase, it is recommended that if we wanted to turn on the machine with a timer


Διάβασα πως οι δύο παραπάνω επεμβάσεις "ολοκληρώνουν" αρκετά τη μηχανή. Θα μου πεις αφου δεν γνωρίζεις γιατί να τη πάρεις με Mod? γιατί όλοι απο χαμηλά ξεκινάμε στο καφέ αλλά ποτέ δεν ειμαστε ευχαριστημένοι, οπότε είμαι διατεθιμένος να διαθέσω ένα εύλογο budget εξαρχής και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
Όταν αναφέρει πως πλέον με την βαλβίδα υποπίεσης δεν χρειάζεται να ανοίγεις τον ατμο για να ανεβάσει πίεση η μηχανή, πως ακριβώς θα έρχεται σε θερμοκρασία λειτουργίας και όταν λέει χρονόμετρο(χρονοδιακόπτη;) τι εννοει; θα ανοίγω τη μηχανή και απλά θα περιμένω μέχρι να σβήσει το λαμπάκι με την αντίσταση;

Τέλος αν χρειαστεί σέρβις θα μπορέσω να βγάλω καμία άκρη εδώ Ελλάδα η έστω επί πληρωμής να τη στείλω σε κάποιο κατάστημα για να την αναλάβουν;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty
{ TAGS }Nouva Simonelli Oscar, βελτίωση καφετιέρας, μετατροπή εσπρεσσιέρας,

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2014, 09:21

Θα ζεσταινει ακριβως με τον ιδιο τροπο που ζεσταινονται μονα τους ολα τα μποιλερ ατμου της αγορας επαγγελματικων και μη μηχανων και εχει να κανει με την αρχη λειτουργιας ενος μποιλερ ατμου.
Στην περιπτωση της oscar την δουλεια της βαλβιδας καλουνταν να την κανει ο χρηστης χρησιμοποιωντας το ακροφυσιο ατμου σαν βαλβιδα χειροκινητα.
Τωρα με αυτην την βαλβιδα θα μπορεις οπως λεει να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη εναρξης στην μηχανη με ανοιχτο το power το πρωι μια ωρα πριν ανοιξεις τα ματακια σου και να την βρεις ετοιμη για να κανεις καφε.Ουαααουουουου. :lol:
Απαραιτητα τα mods και αν τα υλοποιουν και σωστα η τιμη δεν ειναι τιποτα μπροστα στην ευκολια και την αναβαθμιση που θα εχει η μηχανη.
Σερβις ηξερα οτι εκανε ο διακουμακος στην ελλαδα αλλα και αλλοι (επι πληρωμη φυσικα) μπορουν να την αναλαβουν οπως το τεχνικο τμημα της taresso :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 07 Οκτ. 2014, 11:58

ευχαριστώ για την απάντηση..ο διακουμάκος δεν ειναι πλέον επίσημος αντιπρόσωπος αλλά αναλαμβάνει σερβις...τέλος απορία πάνω στον χρονοδιακόπτη πάλι...θα χρειαστεί να τον εγκαταστήσω εγώ; δηλαδή με λίγα μου έρχεται η μηχανούλα, και παω να την χρησιμοποιήσω πρώτη φορά. παταω το on περιμένω χωρις να ανοιξω το ακροφυσιο μέχρι να σβήσει το λαμπάκι της αντιστασης και ειμαι ετοιμος; θα πρεπει με καποιο τροπο να μπει το timer ετσι ωστε η μηχανή να ανοιγει μόνη της;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2014, 17:13

Αντωνη αν ειναι να παρεις μηχανη ΗΧ πρεπει οπωσδηποτε και επειγοντως να μελετησεις τι σημαινει ΗΧ μηχανη και πως αυτη δουλευει γιατι απο αυτα που ρωτας φαινεται οτι δεν το γνωριζεις το αντικειμενο και θα παιδευτεις πολυ.Η μηχανη αυτη θελει μιση ωρα αναμμενη για να μπορεσεις να κανεις καφε.
Τελος δεν υπαρχει κατι που πρεπει εσυ να εγκαταστησεις ουτε αυτοι που θα στην πουλησουν σε σχεση με τον χρονοδιακοπτη.
Απλα εαν θελεις προαιρετικα βαζεις εναν χρονοδιακοπτη.Μια ιδεα σου λενε τιποτε αλλο.
Αυτος ειναι ενας χρονοδιακοπτης.Δεν πιστευω να μην εχεις δει ποτε σου; :new_shocked:
χρονοδιακοπτης.jpg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 07 Οκτ. 2014, 18:53

Κι όμως δεν έχω δει ούτε έχω χρησιμοποιήσει γι αυτό και οι χαζες ερωτήσεις...τωρα ναι διαφωτίστηκα.
Η αλήθεια είναι πως απλος χρήστης είμαι. Απλά φτιάχνω 4 capuccino μαζί 2 φορες την ημέρα και γενικά ζεστά ροφήματα, σοκολάτα, νές γι αυτο και επέλεξα τη συγκεκριμένη μηχανή. Γνωρίζω πως η μηχανή θέλει ζέσταμα τουλάχιστον ένα μισάωρο αλλά ως εκεί..περαιτέρω δε γνωρίζω πέραν του πως να την κάνω descale η backflush κι αυτό μετά από ψάξιμο.
Η μηχανή θα ανοίγει κυρίως το πρωί και το απόγευμα πέραν από περιστάσεις που θα έχω παρέα σπίτι μου. Σκέφτηκα να παρω κάποια φθηνότερη όπως μια Silvia αλλά γιατί να μην έχω το κάτι παραπάνω και να κάνω συνεχόμενα priming μετά το steam για να κάνω brew.. αν πρέπει να γνωρίζω κάτι περισσότερο για τη σωστή λειτουργία μιας hx μηχανής ένα λινκ είναι καλοδεχούμενοι.
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις...
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Οκτ. 2014, 22:38

Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 08 Οκτ. 2014, 08:14

Προς ενημέρωση σου Αντώνη. Πολύ απλό και άκρως κατανοητό.
http://www.home-barista.com/hx-love.html

Αναφορικά με το χρονοδιακόπτη, τον προμηθεύεσαι (οι απλοί αναλόγικοί λένε ότι είναι καλύτεροι πέρα από το γεγονός ότι είναι και φτηνότεροι) από τα καταστήματα που πωλούν ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.

Τον ρυθμίζεις να ανοίγει π.χ. 07:00 και να κλείνει 08:00 και είσαι έτοιμος!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 08 Οκτ. 2014, 12:48

σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο!
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 09 Οκτ. 2014, 23:29

woodsman43 έγραψε:




Οι ντομάτες, κρύβουν κάποιο συμβολισμό; :tooth:
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Nouva simonelli oscar Mods

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 10 Οκτ. 2014, 20:13

Την παρήγγειλα εν τελει με kit opv στα 10bar + anti vacuum valve + zigleur από τη musica. Όταν με το καλο έρθει θα προσπαθήσω να κάνω μια μίνι παρουσίαση... :Yeah:
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron