Flow rate

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Flow rate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 17 Φεβ. 2016, 17:20

Καλησπερα σε συνεχεια της συζητησης μας με τον woodsman για το flow rate της μηχανης μου vbm db ανοιγω νεο θεμα μηπως ενδιαφερει και αλλα μελη. Με πιεση λοιπον απο το δικτυο στα 4bar εχω πιεση με τυφλο 9.2 και οταν ανοιγω την αντλια 8bar.
Σε 10 δευτερολεπτα εχω 100 γραμμαρια νερο. Ποσο φυσιολογικο θεωρειται και πως μπορω να το μειωσω? Υπαρχει καποια ρυθμιση ή μονο απο το ζιγκλερ?
Ευχαριστω
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Flow rate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 17 Φεβ. 2016, 17:57

Ήθελα να ανοίξω θέμα για το πού μπορούμε να προμηθευτούμε ζιγκλέρ μικρότερης διατομής για πειραματισμό με το flow rate :tooth:

Στη δικιά μου μηχανή δεν έχω μετρήσει στα 10 δευτερόλεπτα αλλά στα 30 αν θυμάμαι καλά γύρω στα 370 γραμμάρια νερό μου έβγαλε...
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Flow rate

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tasosman » 21 Φεβ. 2016, 15:50

Καλησπερα σας..πηγαινει αναλογα με την μηχανη η καθε εταιρια εχει το δικο της flow rate που το θεωρει σωστο...ειπαρχουν ζιγκλερ για αυτην την δουλεια αλλα πολλες μηχανες δεν εχουν εξτρα θεσει για δευτερο μπεκ και σπανια βρισκεις να αλλαξεις το βασικο μπεκ με πιο μικρο...εγω να σας πω στην gaggia paros εβαλα ζιγκλερ γιατι δεν ειχε καν και πρωτου βαλω μετρουσα 200 ml στα 30 δευτερα αρα 400ml και το κατεβασα στα 150ml sta 30 δευτερα αρα 300μλ στο 1 λεπτο και μπορω να πω πως πια πεινω σκετους χωρις ζαχαρη....
Άβαταρ μέλους
Tasosman
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 05 Δεκ. 2015, 21:58
Ονομα: Τασος
Τοποθεσια: Βολος
Μηχανη: handmade lever
2η μηχανη: gaggia paros custom
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη