La san marco 95 practical PID

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 17 Μαρ. 2016, 02:04

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την αποψη σας. Αξιζει να τοποθετηθει PID στην εν λογω μηχανη? Ποια τα οφελη απο μια εγκατασταση αν φυσικα εχει οφελη. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να εχω ελεγχο θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της εκχυλισης καφε και να εχω παντα την ιδια θερμοκρασια σε καθε εκχυλιση.. Η χρηση του ατμου δεν με ενδιαφερει πολυ μιας και η αναλογια ειναι 9 εσπρεσακια 1 καπουτσινο.

Θα καταφερω με τη χρηση PID να το κανω να κραταει τη θερμοκρασια σταθερη οπως στις single boiler ή στις HX δεν δουλευει ετσι?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 17 Μαρ. 2016, 10:07

Θεωρητικά πάντα είναι καλύτερο ένα pid από έναν πρεσοστατη, όμως ειδικά στην μηχανή σου, commercial hx , πιστεύω δεν είναι και τόσο αναγκαίο

Δες αν μπορεί να λειτουργήσει όπως έχω εγώ την δικιά μου
Άρχισε να κατεβαίνεις σε ρύθμιση τον πρεσοστατη ανα 0.05 bar, και αστην εκεί που θα σου αρέσει γευστικά χωρίς να χρειάζεται φλας
Την ρύθμιση την κάνουμε στο σημείο που ο πρεσοστατης κλείνει το στοιχείο στο πάνω όριο

Αν είχες σπιτική e61 hx θα σου έλεγα μην το δοκιμάσεις καν αυτό γιατί με τα μικρά μποιλερ που έχουν δεν θα είχες καθόλου ατμό από ένα σημείο και κάτω
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 17 Μαρ. 2016, 10:38

Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση σου,

Θα δοκιμασω αυτο που προτεινεις και θα δω..

Παντως αν δεν βαλω το PID σκεφτομαι να βαλω ενα βιομηχανικο θερμομετρο με αισθητηρα ωστε τουλαχιστον να εχω καλυτερη εποπτεια της θερμοκρασιας.

Τωρα σε αυτο το θεμα ποια θα ειναι η καλυτερη και ακριβεστερη θεση να τοποθετησω τον αισθητηρα για να εχω οσο το δυνατον ακριβεστερη μετρηση θερμοκρασια εκχυλισης?

Ειδα σε καποιο ξενο φορουμ αν θυμαμαι καλα καποιον που ειχε βαλει το αιθητηριο πανω στο μποιλερ. Αν το τοποθετησω εκει θα εχω ναι μεν ενα μετρο ενδειξης θερμοκρασιας αλλα οχι την ακριβη θερμοκρασια εκχυλισης.
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 17 Μαρ. 2016, 10:51

Μπα δεν θα καταφέρεις να δεις κάτι με το θερμόμετρο, εδώ ακόμα και σε e61 που έχει ειδική υποδοχή μπροστά, δείχνει ότι να'ναι
Περισσότερο θα σε μπερδέψει

Trust your taste θα ελεγα και μην Μην φοβάσαι αν δεις ότι το νερό θα πέφτει ψιλοβραστο, εμένα έτσι πέφτει και παρόλα αυτά πάλι κάτω είμαι σε θερμοκρασία αλλά το αφήνω εκεί γιατί κάνει super bright τους καφέδες και τονιζει τον φρουτενιο χαρακτήρα τους
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 17 Μαρ. 2016, 20:13

Ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα καπου ενα θεμα που συζητουσαν για pre infusion σε la san marco μηχανη και το βρηκα ακρως ενδιαφερον ..

Θα ηθελα να ρωτησω ο παρακατω χρονοδιακοπτης ειναι καταλληλος να κανει αυτη τη δουλεια?

http://www.cronos-electronics.gr/xronika_en.htm

Αν ειναι εναλλακτικα ποιο αλλο εξαρτημα κανει τη δουλεια που θελω που μπορω να βρω σε καταστημα εδω χαλκιδα (π.χ καυκας?)

Το σκεπτικο ειναι να ορισω τη πιεση πριν την αντλια στα 3 μπαρ και ενεργοποιοντας τη μηχανη απλα να ανοιγει η παροχη νερου αλλα με τη πιεση στα 3 μπαρ και στη συνεχεια μολις περασει το προκαθορισμενο χρονικο διαστημα να ενεργοποιειται η βαλβδια και η πιεση να επανερχεται στην προκαθορισμενη πιεση που εχω ορισει.

Σημερα εγκατασταθηκε ρυθμιστης πιεσης στη παροχη του νερου και το σεταρισα στα 3 μπαρ. Εκτος απο αυτο το ρυθμιστη πρεπει να εγκαταστησω και ακομη ενα πριν την αντλια ακριβως?
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 18 Μαρ. 2016, 16:26

Update..

Διαβαζοντας το φορουμ μπηκα στη διαδικασια να δοκιμασω να κανω ενα χειροκινητο για αρχη pre infusion..

Χρειαστηκα ενα διακοπτακι καλωδιο και μερικα φυσακια..

Βρηκα το καλωδιο που δινει εντολη απο το διακοπτη και ενεργοποιειται η αντλια και παρεμβαλα το διακοπτακι. Ετσι ξεκινωντας τη μηχανη περναει νερο με τη πιεση που εχω προκαθορισει απο το ρυθμιστη πιεσης νερου στη παροχη.. Ετσι καθ ολη τη διαρκεια που εχω απενεργοποιημενη την αντλια εχω πιεση 3 μπαρ που ειναι αρκετη για να μουσκεψει επαρκως το puck.. Μολις περασει ο χρονος που θελουμε τοτε παταω το διακοπτακι και επανερχεται η αντλια σε λειτουργια..

Παραθετω ενα βιντεακι για να τπ δειτε.. Στη συνεχεια θα ανεβασω και με καφε.

Παρακαλω πολυ θα ηθελα τη γνωμη σας



υγ. Αν μπορει καποιος να αλλαξει τον τιτλο και να διαγραφει το pid ωστε να γινει μια συζητηση γενικα με μοντες της μηχανης αυτης.
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 18 Μαρ. 2016, 18:35

Δοκίμασε να κάνεις και τελείωμα εκχύλισης με 3bar, κλείνοντας την αντλία


...ζηλεύω γιατί εγώ έχω παλμικη αντλία από δοχείο :? , πάντως το mod το έχω δει και σε epoca s1 με περιστροφική, μόνο που εκείνος είχε ρυθμίσει την παροχή για 4bar
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La san marco 95 practical PID

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 18 Μαρ. 2016, 19:19

Ειμαι σε πειραματικο σταδιο.. Απλα το ξεκινησα απο 3 μπαρ θα κανω και αλλες δοκιμες κι θα καταληξω καπου.. Αφου δουλευει σωστα θα βαλω χρονικο ωστε να γινεται αυτοματα η δουλεια και θ πρπσθεσω ενα μπουτον που θα ενεργοποιω και θα απενεργοποιω το pre infusion.

Παραθετω ενα βιντεο με καφε αυτη τη φορα..

Στοιχεια εκχυλισης:
Πιεση μποιλερ 1,10 περιπου
Πιεση pre infusion 3 bar
Πιεση εκχυλισης 9bar
20gr coffee lab kenya coffee rd 1-3-16
30gr coffee

turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean


Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron