Vario Grinder

Περισσότερη καθαριότητα , περισσότερη ζωή στο μύλο μας

Vario Grinder

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mrkaza » 11 Δεκ. 2018, 08:45

Τον έχω από Γενάρη του 2012 :D από τότε έχω φτιάξει αρκετούς καφέδες πάντα χρησιμοποιώ το κουβαδάκι γιατί κουνώ τον καφέ και τον βάζω στο pf λερώνω λιγότερο και εχω καλλίτερο αποτέλεσμα χωρίς να ξέρω το γιατί για καθάρισμα βγάζω Hoper μαχαίρι πινελάκι ανάποδα … κάθε φορά παιρνει 3-4 καφεδάκια να στρωσει κοβει ότι νάνε μετά από κάθε καθάρισμα αλλα κατά τα αλλα άψογος (οσο μπορώ να καταλάβω εγω)

Ενόψει Naked PF ξεκίνησα καθαρισμα και να τον καλιμπράρω το είχα ξανακάνει αλλά τότε είχα στην ουσία σφίξει μια ιδέα … τώρα λεω θα τον ξανα ρυθμίσω από την αρχή βγάζω το λαστιχάκι ξεβιδώνω την βίδα βάζω στο 2 από πάνω το δεξιο μοχλό στο 10 από κάτω τον αριστερό αρχίζω να σφίγω ακούω μαχαιρια οκ λεω .

Βγάζω καφέ σχεδόν δεν βγήκε τελικά ειμαι 3 από δεξιά και σχεδόν τέρμα κάτω αριστερά (Micro) και βάζω 60-65 ml @30 sec αλλα ο καφές είναι όξινος ξαφνικά ^$%#% ξαναρυθμίζω ή εκει είναι το σωστό οπότε κατεβαίνω ακόμα μια βαθμίδα δεξιά να φτιαξω το φλυτζανι μου ?

Ευχαριστώ
mrkaza
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2018, 23:43
Ονομα: Panagiotis
Τοποθεσια: Zefiry
Μηχανη: Rancilio Silvia
Μυλος: Vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Vario Grinder

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 14 Δεκ. 2018, 20:02

Θα σου πρότεινα να βάλεις τον αριστερό μοχλό στην μέση και να προσπαθήσεις να βρεις την καλύτερη άλεση με τον δεξί μοχλό. Όταν καταλήξεις στην καλύτερη δεξιά σκάλα τότε κάνε την υπόλοιπη ρύθμιση με τον αριστερό μοχλό. Λόγω του ότι ο vario έχει περίπου 30% επικάλυψη στα δυο άκρα των αριστερών ρυθμίσεων , συμβαίνει να έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα απο αυτό που θα περίμενες.
Για το calibration υπάρχει αναλυτικό video από την baratza στο youtube.
Θαύματα δεν γίνονται , είναι ένας αξιοπρεπής μύλος αλλά έχει και αυτός τα κουσούρια του.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe


Επιστροφή στο Συντήρηση Μύλων

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron