Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Δεν παίρνει μπροστά ? δεν κόβει ? δεν ανάβει ? Πείτε μας το πρόβλημα σας ...

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Νοέμ. 2014, 01:02

antonisp έγραψε:Btw... ποια η διαφορά του ανταλλακτικού που μου έκανες link με αυτό?

Oτι δεν ειναι διαθεσιμο :D
Για μια ικανοποιηση ηθικη ασχολουμαστε εμεις οι σεσημασμενοι οπως λες φιλε μου οτι βοηθησαμε εστω και λιγο και οταν μας το αναγνωριζουν οπως εκανες μολις τωρα ανεβαινουμε γουσταρουμε συνεχιζουμε και ευχαριστουμε απο βαθος καρδιας.
:respect:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Mazzer Super Jolly, μύλος άλεσης καφέ, μύλος espresso

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 03 Νοέμ. 2014, 15:57

antonisp έγραψε:Θεούλης! :yourock:

Και τι δεν κανείς ποια εσυ και κάτι άλλοι "σεσημασμένοι" για να κάνετε την ζωή μας εύκολη :yourock:

Χίλια ευχαριστώ!


Αυτός είναι ο σκοπός του Site φίλε μου. Δεν ζητάει τίποτε μόνο δίνει!!!

:respect: στην ομάδα διαχείρισης.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 06 Νοέμ. 2014, 12:18

woodsman43 έγραψε:Για μια ικανοποιηση ηθικη ασχολουμαστε εμεις οι σεσημασμενοι οπως λες φιλε μου οτι βοηθησαμε εστω και λιγο και οταν μας το αναγνωριζουν οπως εκανες μολις τωρα ανεβαινουμε γουσταρουμε συνεχιζουμε και ευχαριστουμε απο βαθος καρδιας.

Το καλό να λέγεται... Οι προτάσεις σου και τον υπολοίπων παιδιών, σ' αυτό αλλά και σ' άλλα forum, με βοήθησαν απίστευτα να ξεπεράσω τεχνικά ζητήματα, ζητήματα τεχνικής παρασκευής καφέ και πολλά άλλα...
Γνωρίζοντας δε, πως ασχολείσαι επαγγελματικά με το service των μηχανών αυτών, το να μοιράζεις ένα fraction των γνώσεων σου είναι κάτι πολύ γενναιόδωρο :respect: . Άλλοι στην θέση σου θα κάναν την πάπια, για να μην στερήσουν μια ενδεχόμενη δουλεία από το σινάφι τους (και καλά θα κάναν σε τελική ανάλυση).
Στο θέμα του μύλου τώρα: χθες άλλαξα ρουλεμάν (μπήκαν koyo καθώς είμαι γνωστός γιαπωνεζάκιας) με έξτρα sauce γραφητούχου γράσου στο εσωτερικό τους, για να "τα χεις για μια ζωή" σύμφωνα με τα λεγόμενα του τορναδόρου. Τέλος τοποθετήθηκε ο νέος φορέας και στο test το ρολόι γράφτη έδειξε 0.001 με 0.002 απόκλιση :Yeah: . Τοποθέτησα στο σπίτι τα μαχαίρια με την βοήθεια 3 σετ filler και πιστεύω πως πιο κέντρο δεν γίνεται...
Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη γιατί ξέχασα στο μηχανουργείο ένα ελατηριάκι από τα 3 του πάνω φορέα :banghead:
Το βράδυ πιστεύω πως θα δω αν είμαι οκ :coffee: !

Ευχαριστώ και πάλι
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Νοέμ. 2014, 22:38

antonisp έγραψε:Στο θέμα του μύλου τώρα: χθες άλλαξα ρουλεμάν (μπήκαν koyo καθώς είμαι γνωστός γιαπωνεζάκιας) με έξτρα sauce γραφητούχου γράσου στο εσωτερικό τους, για να "τα χεις για μια ζωή" σύμφωνα με τα λεγόμενα του τορναδόρου.
.
Δε το συζητω.Πολυ καλη επιλογη την οποια εχω ηδη ακολουθησει κι εγω στον νεο μου μυλο λογω πολυ μικρων σχεδον ανυπαρκτων ανοχων που δεν βρηκα σε κανεναν αλλο γιαπωνεζο φιλο μας.

antonisp έγραψε:Τέλος τοποθετήθηκε ο νέος φορέας και στο test το ρολόι γράφτη έδειξε 0.001 με 0.002 απόκλιση :Yeah: .

Ευχαριστώ και πάλι

Εξαιρετικη ακριβεια ζωντανη αποδειξη του ποσο καλα μηχανηματα κατεργαζωνται τα ειδικα εξαρτηματα εκει στην mazzer.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 07 Νοέμ. 2014, 13:53

Τοποθετήθηκε και ο πάνω φορέας με το μαχαίρι του και τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά (στο μέτρου του δυνατού πάντα διότι θυσιάστηκε σπυρί lavazza :) και όχι κάποιος specialty)
Παρά την μανία των ευθυγραμμίσεων, μετρήσεων κτλπ, η άλεση παρουσιάζει κάποιο clumping, πιθανότητα λόγω νεότητας των μαχαιριών, μέτριας ποιότητας καφέ ή και κακής ευθυγράμμισης του πάνω μαχαιριού με την βάση του.
Το τελευταίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει το clumping αν είναι έκκεντρο, μιας και όλη η βάση έχει αρκετά μεγάλο τζόγο, λόγω της απόστασης της από το ring της άλεσης.
Τέλος ο μύλος πλέον έχει αρκετή ομοιομορφία ως προς την κοκομετρία της άλεσης.
Το μοναδικό σημείο προβληματισμού έρχεται από έναν υψηλόσυχνο ήχο, σαν touch and miss των μαχαιριών μεταξύ τους :think: , ο οποίος παρουσιάζεται ξαφνικά.

Το βίντεο που ακολουθεί δεν είναι δικό μου αλλά περιγράφει το φαινόμενο το οποίο παρουσιάζεται, σε μένα τουλάχιστον, σε μικρότερη συχνότητα και διάρκεια.


Forum του εξωτερικού κάνουν λόγο για φυσιολογικό πράγμα, λόγω νεότητας των μαχαιριών, ενώ άλλοι το προσδιορίζουν σε στραβούς άξονες και φορείς. Τώρα στον δικό μου μύλο και με τις μετρήσεις σε εξαιρετικά επίπεδα το μόνο που μπορώ να βρω (και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη) σαν ελάττωμα στην μηχανή είναι κάποια παραμόρφωση στον άνω φορέα...
Τείνω να πιστεύω πως αυτά είναι ψιλά γράμματα, μιας και ο καφές των αγαπημένων μας παιχνιδιών, είναι τόσο ψιλός που και ένα μικρό γρέζι από την επεξεργασία κάποιο εξαρτήματος μπορεί να οδηγήσει τον ασόβαρο και ψυχαναγκαστικό χομπίστα σε παράνοια, αϋπνία και πάει λέγοντας
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Νοέμ. 2014, 18:56

Αν και τα μελη μας ειναι πανω απο 300 με αρκετους που εχουν αυτον τον μυλο η σιγη ιχθυος που υιοθετουν ολοι τους ειναι παριμοιωδης. :mrgreen:
Αναγκαστικα λοιπον θα πω παλι εγω την δικη μου αποψη πανω στο βιντεο που μας εβαλες.Εκτος απο την εντελως εσφαλμενη ρουτινα του χρηστη η οποια οδηγησε φυσικα σε μια μετρια εκχυλιση εγω προσωπικα δεν παρατηρησα κατι που να δειχνει προβληματικη λειτουργια και αποδοση του συγκεκριμενου μυλου.Σαν πρων κατοχος του jolly σε διαβεβαιωνω πως τα μαχαιρια θελουν αρκετα κιλα για να στρωσουν και να ερθουν οι χρονοι αλεσης και η αποδοση στα ισια τους.Clumbing παντως εστω και λιγο παλι θα εχεις οποτε μην τρελαινεσαι.Ξεκινα να αλεθεις και περιμενε μεχρι να εμφανιστει το φως το αληθινο :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonisp » 07 Νοέμ. 2014, 20:20

woodsman43 έγραψε:Αν και τα μελη μας ειναι πανω απο 300 με αρκετους που εχουν αυτον τον μυλο η σιγη ιχθυος που υιοθετουν ολοι τους ειναι παριμοιωδης. :mrgreen:


Είναι που το χει αναλάβει ο doctor το θέμα, γι αυτό!

woodsman43 έγραψε:Εκτος απο την εντελως εσφαλμενη ρουτινα του χρηστη η οποια οδηγησε φυσικα σε μια μετρια εκχυλιση εγω προσωπικα δεν παρατηρησα κατι που να δειχνει προβληματικη λειτουργια και αποδοση του συγκεκριμενου μυλου.


Είπα να διαλέξω ένα ελληνικό βίντεο (πρέπει να τον έχω δει κάπου σε forum του ανταγωνισμού :tooth: ).
Η πολωνική (=?) βερσιόν απλά εστιάζει στον κριτς-κριτς ήχο τον μαχαιριών...


woodsman43 έγραψε:Σαν πρων κατοχος του jolly σε διαβεβαιωνω πως τα μαχαιρια θελουν αρκετα κιλα για να στρωσουν και να ερθουν οι χρονοι αλεσης και η αποδοση στα ισια τους.Clumbing παντως εστω και λιγο παλι θα εχεις οποτε μην τρελαινεσαι.


Είσαι ο ψυχίατρος μου... τελείωσε, προσλαμβάνεσαι!

Υ.Γ. Αν και δημοφιλής ο μύλος κάποια στιγμή, αφού στρώσει το μηχάνημα θα κάτσω να γράψω ένα εκτενές review μαζί με το τι ΔΕΝ πρέπει να κάνει κάποιος στον μύλο του!
antonisp
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 21 Οκτ. 2014, 00:45
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Rancilio Silvia v3
2η μηχανη: Gaggia Color
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-mini 2
Coffee Roaster: Δεν έχω αρρωστήσει τόσο (ακόμα
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mitsos1311 » 07 Νοέμ. 2014, 21:37

woodsman43 έγραψε:Αν και τα μελη μας ειναι πανω απο 300 με αρκετους που εχουν αυτον τον μυλο η σιγη ιχθυος που υιοθετουν ολοι τους ειναι παριμοιωδης.


Μα τι να πούμε ??? " Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω " :tooth:
Έλα παππού να σου δείξω που το 'χει η γιαγιά μου!

Αφού μίλησαν οι ειδικοί ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου!χαχαχα
Κι εγώ όταν τον πήρα και άνοιξα να τον καθαρίσω και άλλαξα μαχαίρια άρχισα να ακούω θορύβους , δοκίμασα τα πάντα ακολούθησα τις συμβουλές του woodsman (respect) (δεν επιτρέπονται παραπάνω εικονίδια γι αυτό τα γράφω,χαχαχα) όσο μπορούσα άλλα χοχονες παδρε , ο θόρυβος συνέχισε και αποφάσισα να τον αγνοήσω και να τον πάω κάποια στιγμή να τον φτιάξει ! Έκανα τα πάντα για σένανε μαντάμ και τώρα je suis bossu de clos de Notre Dame :2funny:

Μετά από λίγες μέρες σταμάτησε τώρα τι έγινε δεν ξέρω να σου πω !
Πιθανολογώ ή ότι έπιασε πάλι την μάκα που είχε στα δύσβατα σημεία και σταμάτησε ο θόρυβος
ή ότι φαγώθηκαν μεταξύ τους τα μεταλλάκια που ακουμπούσαν ή απλά τον συνήθισα και δεν μου κάνει εντύπωση!
Αμα βάλω και το Hopper και το καπάκι του doser δεν ακούω τίποτα! :2funny:

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή βίντεο να δεις να μου πεις !

Καλά ο άλλος που έβαζε το πινέλο στο βίντεο και καθάριζε ενώ λειτουργούσε :jerking: τι απορεί γιατί κάνει θόρυβο αφού το πινέλο έχουν μείνει μερικές τριχούλες φαγωμένες οι υπόλοιπες είναι κάπου μέσα στον μύλο ή τις έχει πιει στους καφέδες του!
Άβαταρ μέλους
Mitsos1311
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 03 Μάιος 2014, 00:55
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera BZ99s
2η μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-steel I-1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 07 Νοέμ. 2014, 22:37

Εεεε αφου ο υπαινιγμος μου εκανε τον μητσο να σκασει κεφαλι και να πει το κατιτις του τοτε θα τον θεωρησω ακρως επιτυχημενο και θα τον αποσυρω :lol:
:respect:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πρόβλημα μετα από λύσιμο super jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 08 Νοέμ. 2014, 11:31

Mitsos1311 έγραψε:Μα τι να πούμε ??? " Αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω " :tooth:
Έλα παππού να σου δείξω που το 'χει η γιαγιά μου!

Αφού μίλησαν οι ειδικοί ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου!χαχαχα
Κι εγώ όταν τον πήρα και άνοιξα να τον καθαρίσω και άλλαξα μαχαίρια άρχισα να ακούω θορύβους , δοκίμασα τα πάντα ακολούθησα τις συμβουλές του woodsman (respect) (δεν επιτρέπονται παραπάνω εικονίδια γι αυτό τα γράφω,χαχαχα) όσο μπορούσα άλλα χοχονες παδρε , ο θόρυβος συνέχισε και αποφάσισα να τον αγνοήσω και να τον πάω κάποια στιγμή να τον φτιάξει ! Έκανα τα πάντα για σένανε μαντάμ και τώρα je suis bossu de clos de Notre Dame :2funny:

αχαχαχα :tooth:
Καλημέρες Μήτσο! Πόσο δίκιο έχεις, κι εγώ μερικές φορές περιμένω πως και πως την απάντηση του woodsman43
Έκαστος στο είδος του και ο woodsman43 αβοήθητος στις μυλοκαφετιέρες :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βλάβες Μύλων

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη