Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 05 Απρ. 2020, 19:49

o titus 98ρι flat δεν ειναι να βγάλει ;
https://ibb.co/h8pVt42
Στην Αμερική πάντως ο flat max της kafatek πουλάει σαν ζεστό κουλούρι. (πάλι 98ρι flat).
Αυτοί οι μύλοι είναι καθαρά για light roast καφέδες 1:3 κτλ... Για τα "παραδοσιακά" καφεδάκια έχεις φτιάξει μύλο :)
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Απρ. 2020, 21:12

jf12 έγραψε:o titus 98ρι flat δεν ειναι να βγάλει ;
https://ibb.co/h8pVt42

Απο αυτη τη φωτο που εβαλες, μου φαινεται υλοποιηση τυπου ΕΚ43 οπου το μαχαιρι ειναι καθετα τοποθετημενο.Αλλη φιλοσοφια εντελως.
jf12 έγραψε:Στην Αμερική πάντως ο flat max της kafatek πουλάει σαν ζεστό κουλούρι. (πάλι 98ρι flat).

Και αυτος ειναι κλασσικης φιλοσοφιας.Θαλαμος αλεσης με φτερωτη προωθησης απλα πλαγιασμενος τυπου mythos για τους γνωστους λογους.Δεν ειμαι ουτε αντιθετος ουτε πολεμιος αυτης της τοπολογιας.Αντιθετως μου αρεσει απλα δεν με καλυπτει.Εχω αλλους στοχους.
Το μεγεθος στα μαχαιρια δεν με εντυπωσιαζει πια.Στα κωνικα τουλαχιστον η απογοητευση απο το 83αρι ηταν μεγαλη.Στα επιπεδα στη δικη μου φιλοσοφια θελει ψαξιμο το πραμα.Γι αυτο ξεκινω με το 75αρι που ειναι εγγυημενη και δοκιμασμενη λυση και πολυ πιθανως να μου κανει το μοτερ το υπαρχον οποτε δεν αλλαζει και το μεγεθος του μυλου. ;)
jf12 έγραψε:Αυτοί οι μύλοι είναι καθαρά για light roast καφέδες 1:3 κτλ... Για τα "παραδοσιακά" καφεδάκια έχεις φτιάξει μύλο :)

Και οι light roast εχουν ψυχη... :) Αν και πιστευω οτι θα εχω και με τα medium πολυ ενδιαφερουσες γευστικες παλλετες.
Ευχαριστω για τα σχολια :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Απρ. 2020, 21:19

Αυριο θα κανω το πρωτο καφεδακι.Χρειαστηκε αυξηση στροφων του μαχαιριου.Σε πρωτη φαση αλεθω on-demand και μετα βλεπουμε για κατανομη.Το μοτερ δεν μασησε.Το παει χαλαρα το μαχαιρι.Ξεκινα με κοκκους μεσα κανονικα σχεδον αψητους.Πραγματικα δεν βλεπω το λογο για μεγαλυτερο μαχαιρι απο αυτο.Βγαινει σε μεταλλικο σε τιτανιου και σε ssp οποτε καλυπτει ολα τα γουστα.
Δυσκολευομαι πολυ λογω υλικων αυτη τη στιγμη.Δεν μπορω να το φτιαξω οπως το θελω.Πρεπει και να περασει ολο αυτο αλλα και να επιβιωσουμε οικονομικα......
Θα δουμε....Εχουμε και συνεχεια.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 09 Απρ. 2020, 21:43

Περιμενουμε εντυπώσεις από το καφεδακι :coffee:
Γιατι μηπως είναι μικρο το 75mm? Ασε που ο mythos που φοραει το μαχαιρι αυτό, θεωρείται από πολλους ότι καλυτερο σε αλεση για εσπρεσσο με επίπεδα μαχαιρια.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 11 Απρ. 2020, 19:27

Κατι δεν παει καλα.Εβγαλε καφεδαρες.Πρεπει να βαλω κι ενα mytho διπλα του για να το επιβεβαιωσω.
Κατα τυχη εγινε;
Λες να φταιει το συστημα ευθηγραμμισης του μαχαιριου με ρεγουλατορους που εφτιαξα; :think:
Μπααα δεν νομιζω.Λογω καραντινας θα μου φανηκε :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 11 Απρ. 2020, 20:49

woodsman43 έγραψε:Δεν μπορω να το φτιαξω οπως το θελω


Που να τον φτιαξεις κι όπως θελεις δηλαδή... :priest:

Κατι μου λεει ότι στο τελος, παλι ολοι ετσι θα κοιταμε :new_shocked:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Φεβ. 2021, 21:32

Λοιπον εχω φαει μια ητα την οποια θελω να μοιραστω.Αφορα τα κωνικα ,οχι τα επιπεδα.
Κοντολογης ,το καλοκαιρι ,λογω επαγγελματικης σχεσης με Ιταλο προμηθευτη καφε που ειχα γνωρισει στην Host του μιλανου, πηρα την πληροφορια απο που προμηθευεται κωνικα mazzer 63mm ο γνωστος αγγλικος μυλος που πουλαει καργα.
Την πληροφορια αυτη την εψαχνα καιρο τωρα μιας και τα mazzer κανουν κοντα στα 150 ευρω και ειναι πασιφανες οτι αποκλειεται να τα παιρνουν τοσο οι μαγκες εκει περα.
Εκανα την επαφη και παρηγγειλα τελικως τρια ζευγαρια να τα δοκιμασω στην οχι και πολυ καλη τιμη των 50 ευρω το ενα.Λεω οχι και πολυ καλη τιμη γιατι ειναι προφανες οτι δεν μπορω να παρω ιδια τιμη με καποιον που κανει πολυ μεγαλη καταναλωση μαχαιριων.
Εστω ομως τρεις φορες κατω ειναι σημαντικο ποσον και με χαρα παρελαβα και κατευθειαν κεντραρω εναν αξονα στο μηδεν και τα βαζω επανω του να δω εαν εχουν runout και που και ποσο.
Αυτο που ειδα με σοκαρε.Στραβα mazzer εχω ξαναπαρει αρκετες φορες αλλα στραβα τροχισμενα ποτε.
Στο βιντεο που τραβηξα στο ποδι, εβαλα ενα βελακι να δειχνει την εδρα που αλεθεται ο εσπρεσσο για να δειτε στην περιστροφη της οτι αλλου λεπταινει και αλλου χοντραινει.
Το runout φαινεται και αυτο στο οργανο και στις δυο πλευρες που μας ενδιαφερουν αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το στραβο τροχισμα που ανεφερα παραπανω.Μην δινετε σημασια στην παρακεντρη περιστροφη της βιδας.Δεν εχει σχεση με το μαχαιρι αυτη.

Τζιφος,Οπως καταλαβαινετε τα εφαγα στη μαπα,Εβγαλα μερικα καφεδακια αλλα η φλαταδουρα και το chanelling δεν μαζευονταν με τιποτα.Εαν εκανα ολες τις διαδικασιες που ξερουμε wdt βελονες κ.λ.π. συνερχονταν η κατασταση αλλα ειναι μη αποδεκτη απο εμενα για τον δικο μου μυλο.
Απογοητευτηκα πολυ γιατι η τιμη ηταν απαιχτη.
Το γιατι ειναι ετσι αυτα τα μαχαιρια μπορουμε να το σχολιασουμε βεβαια εαν το επιθυμουμε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 14 Φεβ. 2021, 23:13

Δημήτρη ίσως ο προμηθευτής διαλέγει τα μαχαίρια τα οποία προορίζονται για μεγάλες παραγγελίες (1000+ κομμάτια) και να τα περνάει πιο ενδελεχή έλεγχο όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους, σε σχέση με κάποιον ιδιώτη ο οποίος δυστυχώς μπορεί να παραγγείλει αμελητέες ποσότητες;

Μήπως έπεσες σε τέτοια περίπτωση και τα 3 σετ μαχαιρια που σου έδωσαν ανήκουν σε μια υποδεέστερη φουρνιά παραγωγής τους;
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Φεβ. 2021, 08:08

Μπορω να σε διαβεβαιωσω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν υπαρχει ενδελεχης ελεγχος σε καμμια εταιρια στα μαχαιρια.Μονο στους κατασκευαστες μαχαιριων γινεται αυτο.
Υπαρχουν δυο σεναρια που γνωριζω εγω για αυτο το θεμα.
Πρωτον η mazzer εδω και μερικα χρονια εχει κανει δικια της μοναδα παραγωγης μαχαιριων μιας και πρωτα τα επαιρνε απο αλλο κατασκευαστη στην ιταλια.
Στην αγορα λοιπον κυκλοφορουσαν μεχρι καποια στιγμη μαχαιρια στοκ απο τον κατασκευαστη αυτον (ITALMILL) παραλληλα με τα γνησια και ολοιδια με αυτα σε χαμηλοτερη τιμη.Εχω παρει απο αυτα με 90 ευρω συν φπα και στα δεκα μου εκαναν τα 6 αφου τα ευθηγραμμισα ελαφρα με ρεκτιφιε.
Δευτερο σεναριο ειναι οτι σε καθε μοναδα παραγωγης οποιουδηποτε προιοντος υπαρχουν παρτιδες με διαφορετικο ποσοστο επιτυχιας
ή αλλιως δευτερα και τριτα προιοντα τα οποια οπως ευκολα καταλαβαινουμε δεν ειναι ειναι δυνατον να πεταχτουν.Προφανως προωθουνται στην αγορα σε χαμηλοτερες εως χωμα τιμες και σιγα μην παρει χαμπαρι κανεις τι παιζει.Ποιος μουρλος θα κανει ολοκληρη διαδικασια για να διαπιστωσει εαν ειναι ισια τα μαχαιρια στην αγορα παρα μονο εαν εχει λογο να το κανει.
Επισης να πω οτι τα φαινομενα αυτα ειναι εντονα στα κωνικα μαχαιρια και με καθοριστικη επιδραση στο αποτελεσμα στην παραγωγη ανομοιομορφιας και fines απο οτι στα επιπεδα τα οποια και λιγο στραβα να ειναι απο κατασκευης δεν βλεπεις ευκολα κατι ασχημο στην εκχυλιση.
Βεβαια υπαρχει και το στρωσιμο που λεμε που καποια στιγμη και ως ενα σημειο διορθωνει το προβλημα στην ποιοτητα της αλεσης εφοσον στην ουσια τροχιζονται απο τον καφε τα μαχαιρια και ισιωνουν αναγκαστικα εφοσον τριβονται συνεχως εκεντρα.Απλα θα χρειαστουν πολυ περισσοτερα κιλα καφε για να γινει αυτο.Ομως ουτε ειναι το ιδιο με ενα σωστο μαχαιρι εξαρχης ουτε ο χρονος αλεσης θα ειναι ιδιος με το σωστο μαχαιρι.
Εαν βεβαια ειναι comercial ο καφες δεν θα φανει τιποτε και σε κανεναν.
Καλημερα σε ολους.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nkout » 15 Φεβ. 2021, 14:12

Εγω που εχω τον γνωστο αγγλικο μυλο, τα μαχαιρια γραφουν mazzer αν παιζει καποιο ρολο αυτο. Δεν εχω εργαλεια να διαπιστωσω την ποιοτητα τους (αν κ εχω συγγενη με πληρες μηχανουργειο κ ισως το δοκιμαζα), αλλα οντως ενδεχεται να ειναι 2η κατηγοριας προιοντα που η mazzer σπρωχνει αλλου. Παντως με το συγκεκριμενο μυλο, πρεπει να κανω καποια κατανομη καφε, συνηθως wdt.
nkout
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Δεκ. 2020, 11:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Γαλατσι
Μηχανη: Bezzera Unica
Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]