Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 16 Οκτ. 2017, 12:41

Χαιρετώ την espressoπαρέα θέλοντας να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία σχετική με τον νέο μου μύλο.
Αγόρασα λοιπόν πρόσφατα έναν ascaso i1 για να έχω κάτι απλό και αξιόπιστο ώστε να ενισχύσω τις εμπειρίες μου όντας νέος στον χώρο.
Άψογος ο μυλαράκος και αφού βρήκα το σωστό κόψιμο μετά από μερικές δοκιμές απολάμβανα τα δικά μου espressάκια!!!
Κάποια στιγμή παρατήρησα πως το λαμπάκι του κεντρικού διακόπτη έπαψε να ανάβει χωρίς κάποιο πρόβλημα στην γενική λειτουργία.
Ο διακόπτης δούλευε κανονικά απλά κάηκε το λαμπάκι που είχε μέσα του.
Αρχικά σκέφτηκα, δεν βαριέσαι, αφού ο μύλος δουλεύει, πες πως δεν είχε λαμπάκι.
Όμως θες το "καινούργιο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω",
θες ότι είμαι τελειομανής και με έτρωγε το μαμούνι, λέω θα μπω στο διαδίκτυο να βρω διακόπτη.
Διακόπτες λοιπόν βρήκα σε πολλά σημεία με διάφορες τιμές απο 8,40 έως 10 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά φυσικά!
Όμως κοιτώντας τις φωτογραφίες και λόγω δουλειάς (ηλεκτρονικός γαρ), οι φωτογραφίες των διακοπτών κάτι μου θύμιζαν!
Έτσι λοιπόν μπήκα στην διαδικασία να ανοίξω τον μύλο,
πράγμα εύκολο αφού απλά ξεβιδώνεις 4 βίδες στην βάση για να βγει το πλαστικό κάλυμα και να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό του μύλου.
1.jpg
Ο μύλος ανοιγμένος. Προβολή του διακόπτη με τα φισάκια του

Έβγαλα τον διακόπτη και παρατήρησα πως είχε δυο ελασματα για να κουμπώνει στην οπή του σώματος του μύλου
και ένα οδηγό που μπαίνει σε αντίστοιχο αυλάκι για να μην στροφογυρνάει.
2.jpg
Ο διακόπτης εκτός μύλου

Έχει δε τρεις ακροδέκτες συγκεκριμένου πάχους, δυο για τον διακόπτη και έναν για την τροφοδοσία της λυχνίας του.
3.jpg

Αφού μετρήθηκε και η διάμετρός του με παχύμετρο, πήγα σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων στο κεντρο για αναζήτηση παρόμοιου διακόπτη.
Ο διακόπτης που βρέθηκε είχε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικα!!!!
220 volt στα 6 ampers, την ίδια ακριβώς διάμετρο, τα ίδια ακριβώς ελάσματα και ίδιου πάχους ακροδέκτες και μάλιστα στο ίδιο σημείο,
ακόμα και τον οδηγό για το αυλάκι!!!
4.jpg
Ο νέος διακόπτης

Ήταν δε, κατά την υποκειμενική μου άποψη, ομορφότερος αφου φωτιζόταν όλο του το σώμα και όχι μόνο μια μικρή κουκίδα!
5.jpg
Πάνω στον μύλο
7.jpg
8.jpg

Η τοποθέτηση ήταν τόσο απλή και απροβλημάτιστη, αφού όλα κούμπωναν στην ίδια θέση και τέλεια σαν να επανατοποθετούσα τον παλιό διακόπτη!
Το αποτέλεσμα άψογο και λειτουργικά και αισθητικά και το καλύτερο σας το άφησα για το τέλος!!!
Κόστος διακόπτη, 1,40 ευρώ!!!!!!
Πήρα και δυο spare!
9.jpg
Οι δύο διακόπτες δίπλα δίπλα από πίσω
10.jpg
Και από μπροστά

Καλή συνέχεια και καλά καφεδάκια!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 18 Οκτ. 2017, 16:41

Στον δικό μου I2 χάλασε το φωτάκι μετά από 1 βδομάδα, ο Byer της Ascaso πρέπει να έχει απολυθεί :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manospresso » 19 Οκτ. 2017, 11:06

Aftergr έγραψε:Στον δικό μου Α2 χάλασε το φωτάκι μετά από 1 βδομάδα, ο Byer της Ascaso πρέπει να έχει απολυθεί :tooth:

Σολωμού 39 Αθήνα, Φανός, Ηλεκτρονικά εξαρτήματα, ανοιχτό και τα Σάββατα. Πάρε ένα διακοπτάκι και άλλαξέ το.
1,40 ευρώ. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι 220V και όχι 12V. Οι επαφές όσον αφορά τα amperes είναι ίδιες απλά το λαμπάκι μέσα αλλάζει.
Το μόνο που θέλω τώρα είναι να βρω μια πατέντα για να καθαρίζω την κατακράτηση του καφέ.
Με την αντικατάσταση του στομίου από ίσιο διάφανο που ήταν παλιά σε μεταλλικό χρώμιο σαν το ράμφος του παπαγάλου, δεν έχεις εύκολη πρόσβαση. Προσπάθησα να βγάλω το στόμιο λύνοντας την μέσα βίδα αλλά ενώ κουνιέται, δεν βγαίνει το άτιμο!!!! :mad: :mad:Λες και είναι κολλημένο!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
manospresso
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 02 Σεπ. 2017, 14:47
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: ECM Classika pid
Μυλος: Baratza Sette 270
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf - sweet blue

Re: Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 19 Οκτ. 2017, 11:30

Αfter εχεις σιγουρα Ascaso ? γιατι στο προφιλ σου βλεπω Mazzer...μηπως εισαι βαλτος της Mazzer για προπαγανδα ? :tooth: :tooth:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 19 Οκτ. 2017, 17:30

Ωραία στον Φανό πηγαίνω συχνά για λογαριασμού φίλου, οπότε θα κοιτάξω να βρω το ίδιο με τον δικό σου

ArroW έγραψε:Αfter εχεις σιγουρα Ascaso ? γιατι στο προφιλ σου βλεπω Mazzer...μηπως εισαι βαλτος της Mazzer για προπαγανδα ? :tooth: :tooth:



Ο mazzer χαίρει σε νέο κάτοχο, πλέον κωνικός :tooth:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αλλαγή διακόπτη σε ascaso i1 μετά από βλάβη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 23 Οκτ. 2017, 13:01

Αλλαξε το προφιλ σου βρε παλιοπαιδο ..μπερδευεις τον κοσμο οτι εχεις Mazzer :tooth:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted


Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron