Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Re: Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 19 Μάιος 2017, 21:27

Καλα θα χρειαστείς 3 μερες για να το πετύχεις. Αν τα καταφέρεις δεν θα ξαναλλαξεις μαχαίρια ποτε..
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τασος » 19 Μάιος 2017, 23:07

gsisr έγραψε:Δες εδώ https://youtu.be/5-cf0Iack5Q
psycho έγραψε:Καλα θα χρειαστείς 3 μερες για να το πετύχεις. Αν τα καταφέρεις δεν θα ξαναλλαξεις μαχαίρια ποτε..


Το εχω δει αυτο το βιντεάκι αλλα έλεγα μηπως υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος με περισσότερη ακρίβεια.. πχ με κανένα παχύμετρο ή με κανένα feeler.. Τον δοκίμασα αυτόν τον τρόπο που περιγράφει το βίντεο.. έβαλα αλουμινόχαρτο και στο κάτω και στο πανω μαχαίρι αν κ εχω τις αμφιβολίες μου καθώς ο μαρκαδόρος μου δείχνε αχνά και όχι πολυ καθαρα σε ποια σημεία το μαχαίρι ακουμπάει πιο πολυ.. - αυτοί οι μαρκαδόροι του πίνακα εν τω μεταξύ ξεβαφουν με το παραμικρό - οποτε εγω υπέθετα στο περίπου.. Βέβαια απ οτι φαίνεται τα κατάφερα ως ενα μεγάλο βαθμό καθώς ο καφές μου επιτέλους πλέον εχει βελτιωθεί αρκετά και πίνεται :dancing: και μαλλον οφείλεται σ αυτο περισσότερο κ όχι στη ρύθμιση της μηχανής μου στα 9 bar.. Ίσως να ξανα προσπαθήσω να τον ρυθμίσω με τον τρόπο αυτο αν και το ιστορικό μου με φρενάρει καθώς οτι πήγα να βελτιώσω περισσότερο στο παρελθόν το κανα χειρότερο! :P

2 απορίες; 1) Τα ελατήρια χάνουν με τον καιρο τη δύναμη τους και ειναι καλό να τα αλλάζουμε ή σπάνια ευθύνονται για τα προβλήματα του μύλου;; και

2) Στο σπείρωμα που βιδώνει το πανω μαχαίρι μπορω να βάλω γράσο για να γυρνάει πιο εύκολα ε;;
Τασος
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Νοέμ. 2015, 12:22
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Κοζάνη
Μηχανη: Lelit PL41 plusT PID
Μυλος: Mazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 20 Μάιος 2017, 00:19

Η σωστή ευθυγράμμιση ειναι το Α και το Ω. Μπορεις να δεις μεγαλη διαφορα στο αποτέλεσμα.
Τσέκαρε και τον τρόπο που προτείνει η Titus. Χρησιμοποιούν κρεμαστό μικρόμετρο. Αλλα στο μάζερ δεν ξερω αν θα βοηθήσει το κόλπο και για το πανω μαχαιρι...
Εγω θα ελεγα να μην βαλεις γράσο η καποιο λιπαντικό. Καλυτερα να ειναι δύσκολη η μετατόπιση.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τασος » 20 Μάιος 2017, 01:13

psycho έγραψε:Η σωστή ευθυγράμμιση ειναι το Α και το Ω. Μπορεις να δεις μεγαλη διαφορα στο αποτέλεσμα.
Τσέκαρε και τον τρόπο που προτείνει η Titus. Χρησιμοποιούν κρεμαστό μικρόμετρο. Αλλα στο μάζερ δεν ξερω αν θα βοηθήσει το κόλπο και για το πανω μαχαιρι...
Εγω θα ελεγα να μην βαλεις γράσο η καποιο λιπαντικό. Καλυτερα να ειναι δύσκολη η μετατόπιση.


Κρεμαστό μικρόμετρο;; Τί είναι αυτό;; Μπορείς να δωσεις link για τον τρόπο αυτό;;; Έχει καμια σχέση με αυτό;;
Τασος
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 24 Νοέμ. 2015, 12:22
Ονομα: Τάσος
Τοποθεσια: Κοζάνη
Μηχανη: Lelit PL41 plusT PID
Μυλος: Mazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Burrs SJ Mazzer to Mini E type A Mazzer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 20 Μάιος 2017, 09:46

Αυτο ακριβως. Εσυ ομως θα το κρεμάσεις απο καπου αλλου γιατι στον μαζερ το σταθερό μαχαίρι ειναι το πανω!
Δεν το εχω κανει ποτε αλλα ειναι η πιο ακριβής μέθοδος. Μαρκαδόρος και αυτί μεχρι τωρα.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]