Κατασκευή conical μυλου

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Μάιος 2017, 21:06

Βαγγελη για τα παντα μιλαμε.Και για τα υλικα και για το κουστουμι.Προσωπικα δεν θα πηγαινα ποτε σε μια σχεδιαση σαν του παραπανω μυλου γιατι δεν εγκρινω την σχεδιαστικη του φιλοσοφια οσο αναφορα την αλεση-ριξιμο κοκκων-κατανομη.
Η δικη μου η υλοποιηση αποτελειται απο δυο μερη που πρεπει να ντυθουν.Το πισω μερος που φιλοξενει το μοτερ και το εμπρος που φιλοξενει ρουλεμαν,χωρος αλεσης ,βαση εξωτερικου μαχαιριου,Φανταστειτε κατι σαν τον HG ONE με πολυ μικροτερο υψος και χωρις να φαινεται ο χωρος φορτωσης των κοκκων και το αλουμινιο που κρατα το εξωτερικο μαχαιρι.
Ο λογος που δεν θελω να φαινεται ο χωρος φορτωσης των κοκκων ειναι οτι η τροφοδοτηση με κοκκους θελω να γινεται απο το πανω μερος του μυλου με εσωτερικη κρυμμενη διαδρομη για να μην εχω τα καραγκιοζιλικα του titus με τα τεραστια εξωτερικα συρταρια.
Εδω δεν θα εχουμε συρταρι γιατι ο μυλος ειναι ναι μεν καθετης αλεσης αλλα on demand χωρις κουμπωμα κλειστρου.Ναι μεν με το κουμπωμα ειναι καλυτερος αλλα σαν on demand ειναι πολυ πιο ευχρηστος για ολους τους χρηστες.
Ετσι κι αλλιως αλεθει και χωρις να δουλευει ο μυλος και να πεσουν μεσα οι κοκκοι.Εχει αρκετη ροπη για να ξεκινησει με κοκκους μεσα οποτε μπορει σαν extra να μπει hopper και timer για συενεχες αλεσεις με βαση το χρονο αλεσης.
Βεβσαια με προζυγισμενη δοση ειναι πιο εγγυημενο το αποτελεσμα αλλα με timer πιο tech.
1)Θα ριχνεις την ζυγισμενη σου δοαη απο πανω σε ενα χωνακι, θα ακους τους κοκκους που τσουλανε σε μεταλλο, θα βαζεις το κλειστρο στην δυχαλα και θα πατας το κουμπι να αλεσει μεχρι να τελειωσει η αλεση οποτε και το κλεινεις.
2)Εναλλακτικα με timer μπορεις να το ρυθμισεις να αλεσει για 11 δευτερα π.χ να ριξεις την προζυγισμενη δοση να βαλεις το κλειστρο στη δυχαλα πιεζωντας με αυτο μια φορα τον διακοπη που θα βρισκεται πισω του και θα ξεκινισει να αλεθει μονος του για 11 δευτερα ενω η δοση σου θα τελειωσει στα 10.
3)Ειδαλως φορτωνεις το hopper με κοκκους και ρυθμιζεις timer να δουλεψει ο μυλος οσο χρονο χρειαζεται για την δοση που επιθυμεις.
Ειμαι φαν του 1) για οικιακη χρηση παντως.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }conical burrs, μύλος καφέ, μύλος άλεσης, coffee grinder, κατασκευή μύλου

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 15 Μάιος 2017, 22:22

Καλησπέρα Δημήτρη! Καταλαβαίνεις μας έχει φάει η αγωνία με αυτές τις περιγραφές! :2funny:

Έχεις κάποιο χρονοδιάγραμμα για το τελείωμα; Είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ ωραίος αισθητικά, όσον αφορά το on demand θα είναι δηλαδή με κουμπί εκέι που θα ακουμπάει το κλείστρο ή θα αράζει το κλείστρο σε μια διχάλα και θα πατιέται κάποιο κουμπί?

Η αλήθεια είναι ότι ο παραπάνω μύλος φαίνεται εντυπωσιακός αλλά με μια πιο προσεκτική ματιά νομίζω φαίνεται άσχημα το άσπρο μοτερ γιατί δεν ταιρίαζει με τη λοξή γραμμή του Ζ αλλά φυσικά η αισθητική είναι υποκειμενικό κομμάτι..

ΥΓ νομίζω όλοι προτιμούμε το 1 τρόπο που περιγράφεις εδω μέσα
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Μάιος 2017, 21:48

Βαγγελη καλησπερα.Δεν εχω χρονοδιαγραμμα αλλα αυτη ειναι η τριτη φορα που ανακοινωνω παραγωγη μυλου σε αυτο το νημα και αν δεν το κανω μαυρο φιδι που με εφαγε :lol:
Ειδικα απο θεσσαλονικη μερια κατι τεχνικοι που περιφερονται ασκοπως στα τσιπουραδικα της περιοχης θα με σκισουν.Ουτε ανασα δεν θα μπορω να παρω απο την καζουρα τους :lol:
Παλευω με τον στατικο οπως ο ηρακλης με την λερναια υδρα. Κοβω ενα κεφαλι μου ξεφυτρωνουν δυο την τυχη μου μεσα :lol:
Σημερα να φανταστεις προσθεσα λιγο στατικο γυρω απο το μαχαιρι και αφαιρεθηκε απο το κλειστρο κατα 90%.
Μου κανει αυτο.Μια χαρα ειναι να μεινει ετσι.Κατακρατηση με καθαρο μυλο απο 0.85 εως 1 γραμμαριο.Το 80% αυτης της κατακρατησης ειναι πανω και γυρω απο την κατω πλευρα του μαχαιριου.Το υπολοιπο 20% ειναι μεσα στις εγκοπες και των δυο μαχαιριων,
Δε λέω.Καλα ειναι..... αλλα θα προσπαθησω να το ρετουσαρω κι αλλο.
Μετα σειρα εχουν οι εκχυλισεις και επειτα επανασχεδιασμος ολης της κατασκευης με εφαρμογη των βελτιωσεων και ο μεγαλος πονοκεφαλος που ειναι το φινιρισμα. :killmyself:
Οσο για την δυχαλα ....δεν εχω αποφασισει ακομη.Θα δουμε οταν ερθει αυτη η ωρα.
Ενα βιντεακι μολις τελειωσω με τον στατικο θα δειξω εννοειται.Αν προλαβαινα θα τραβαγα και σημερα αλλα με πηρε η ωρα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 17 Μάιος 2017, 08:31

Σαν πρόταση πάντως προς το Δημήτρη θα ήταν να εξετάσει να παρουσιάσει μια εκδοχή του μύλου με λίγο καλύτερο φινίρισμα και φυσικά μεγαλύτερη τιμή για την αγορά της Αμερικης, στην οποία το χρήμα ρέει αφθονο. Μέσω PayPal θα δέχεσαι τις πληρωμές σου και δεν θα έχεις κανένα θεμα, μιας και όποιος φόρος εισαγωγής θα πληρώνεται από τον αγοραστη.
Όπως και να το κάνουμε είμαστε πολύ περιορισμένη αγορά στην Ελλαδα.
Επειδή το τελικό αποτέλεσμα είναι σίγουρο ότι θα είναι πολύ καλό, θα εκτιμηθεί δεόντως από τους coffee geeks, αρκεί να κάνεις μια παρουσίαση της δουλειάς σου στα ξένα φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 17 Μάιος 2017, 16:02

Επισης θα υπάρξουν σιγουρα καποια αξιόλογα σχόλια απο τα φορούμ του εξωτερικού, που μπορούν να καταλήξουν σε κάποιες νέες ιδέες! :idea:
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 17 Μάιος 2017, 19:38

Ασε τις φλυαριες στο φορουμ και τελειωνε με το μυλαρακι γιατι βλεπω να σε τρελαινουν στην καζουρα οχι μονο οι ασκοπως περιφερομενοι στα τσιπουραδικα τεχνικοι της Θεσσαλονικης αλλα και ο τελευταιος επισκεπτης του coffeheat!!!Καλη επιτυχια,αν και ειναι σιγουρη,και κρατα το πρωτο κομματι για μενα με προσωπικη υπογραφη στο σασι του. :yourock:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 17 Μάιος 2017, 22:46

Πρέπει να είναι limited edition με αρίθμηση η πρώτη παραγωγή :D
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Μάιος 2017, 22:13

Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος.Αυτα ειναι που θελω να αποφυγω σε μια τετοια υλοποιηση και για τα οποια "φλυαρω" οπως λεει και ο φιλος μας ο Στελλαρας.
Φυσικα οταν λεω αυτα αναφερομαι στον στατικο και στη διανομη του αλεσμενου μεσα στο κλειστρο.
Υπαρχουν καμμια δεκαρια τετοιες προσπαθειες, αλλες λιγο καλυτερες και αλλες λιγο χειροτερες αλλα καμμια τοσο οικονομικη για τους περισσοτερους χομπιστες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Μάιος 2017, 22:41

Η χαρα του να εχει καποιος στο οπλοστασιο του εναν τορνο CNC REVOLVER.
Οτι φτιαχνει αυτος ο τορνος σε μιση ωρα εμενα μου παιρνει δυο οχταωρα εργασιας τουλαχιστον πανω στο μηχανημα για να εχω τις ιδιες ακριβειες :mad:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }https://www.youtube.com/watch?v=-SgZs_vXhTw

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Μάιος 2017, 22:12

Μαχη με τα στοιχεια της φυσης δινω αυτες τις μερες. :lol: Εγω και ο στατικος παλευουμε.Μια τον βαζω κατω και του πινω το αιμα και κει που δεν το περιμενω παιρνει το αιμα του πισω ο κερατας :lol:
Ολο το ζητημα ειναι το τι θα γινει μεσα στο καλαθι.Με χρηση δαχτυλιδιου το οποιο εφτιαξα απο αντιστατικο υλικο εχω μεχρι στιγμης τα καλυτερα αποτελεσματα.Το ψαχνω κι αλλο βεβαια αλλα ενα βιντεακι σας το χρωσταω.
Η μουσικη επενδυση ειναι για να παω λιγο κοντρα στους ροκαδες στου φορουμ :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron