Κατασκευή conical μυλου

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 20 Μάιος 2017, 22:43

Εντάξει Δημητρη ξεκάθαρα έχασε ο στατικός. Κρατατον εκει!
Απο κατανομή σωματίδιων πως παμε;; ενα βιντεάκι με γυμνό θελει ο κόσμος σου! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }conical burrs, μύλος καφέ, μύλος άλεσης, coffee grinder, κατασκευή μύλου

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 20 Μάιος 2017, 23:22

:respect: Περιμένουμε το επόμενο επεισόδιο! :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 21 Μάιος 2017, 14:09

Δημήτρη η έξοδος του μύλου που πέφτει ο καφες θα είναι με αυτό το αντιστατικο υλικο σαν και το δακτυλιδι ή είναι κάτι προσωρινό?

Πάντως αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής φαίνεται πολύ καλύτερο από το κόψιμο του sette.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μάιος 2017, 15:23

psycho έγραψε:Απο κατανομή σωματίδιων πως παμε;; ενα βιντεάκι με γυμνό θελει ο κόσμος σου! :mrgreen:



woodsman43 έγραψε:Εδω θελω να πω και για εναν αλλον ορο που τον βλεπω λανθασμενα και πολυ συχνα να αναφερεται σε πολλες περιπτωσεις on demand μυλων οπως ειναι ο sette.
Αυτος ειναι ο ορος κατανομη.Μεγαλο λαθος φιλοι μου αυτος ο ορος σε απολυτα επιπεδα.Κανενας μυλος απο αυτους οπως και ο υποφαινομενος δεν κανει κατανομη.Το να πεφτει ο καφες μεσα στο καλαθακι χωρις clumbing αφρατος και να το γεμιζει με βουναλακι στο κεντρο ΑΥΤΟ δεν ειναι κατανομη.Τελεια.
Η κατανομη ειναι μια αλλη ιστορια και προυποθετει κλειστρο κουμπωμενο στο funel.

Εννοειται πως θα βγαλω βιντεο με γυμνο οταν εμφανισιακα με ικανοποιει η εκχυλιση γιατι τωρα δεν με ικανοποιει εμφανισιακα και μονο.
Ηπια yirga heilroom grade 1 washed σημερα και ενω οι ροες αργισαν να ενωθουν δεν ειχα chanelling και η γευση ηταν απιστετυτη.Ισορροπημενο φλυτζανι με διακριτικη οξυτητα ξεκαθαρες γευσεις και μια γλυκητητα στο βαθος η οποια εμενε στο τελος με διαρκεια.
Αυτα Βασιλη με την silvia σου.Αστη μου λιγο ακομα pleaseeee. :lol:
To funel κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι με αυτο το υλικο καθως και το δαχτυλιδι.Εχω καλα αποτελεσματα με αυτο.Το αν αλλαξει το σχημα του ή το βαψω εξωτερικα αυτο δεν το ξερω ακομα.
Γι αυτο τα λεμε ομως εδω για να ακουω γνωμες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 21 Μάιος 2017, 15:38

Όσο θελεις στην αφήνω μάστορα, εχε στο νου σου μήπως βρεθεί κανένας καλό γαμπρός, να την αποκαταστήσουμε ;)

Όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, θα προτιμούσα η έξοδος του funnel να ειναι σίγουρα βαμμένη, ίσως στο χρωμα του σώματος του μύλου.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μάιος 2017, 15:48

Δεν ηξερα οτι θες να την παντρεψεις.Οι αγγελιες μας στην διαθεση σου.Ειμαι σιγουρος οτι θα πουληθει αμεσως.
Το κακο με το βαψιμο ειναι οτι μπορει ευκολα να αρχισει να ξεφλουδιζει εαν κανει την αρχη απο καποια γρατζουνια.Επειδη εοναι λευκο σκεφτομαι να γινει και ο μυλος λευκος με πινελιες δευτερου χρωματος.Απο βδομαδα θα παρω προσφορα για κουστουμι απο corian λευκο.Απο παλια ηθελα να ντυσω κατασκευη μου με corian.Το φτιαχνω και μονος μου αλλα δεν εχω χρονο.Ειχα κανει σεμιναρια πριν απο 15 χρονια στην corian και εβαζα παγκους σε κουζινες καργα.Εχω σχεδον ολα τα εργαλεια για την κατεργασια του.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 21 Μάιος 2017, 16:09

Δημητρη δεν εννοώ αυτο σαν κατανομή σωματιδίων. Αυτο που ηθελα να πω ειναι: ποιο ειναι το ποσοστό των σωματιδίων σε μια άλεση που εινια 200mircon 250, 300, 400, 450 και πανω απο 500 micron; Δηλαδή Ποσο ομοιόμορφο ειναι το αποτέλεσμα και ποιο ειναι το ποσοστό των fines που παράγει σε μια σταθερή δωση πχ 20 γρ.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 21 Μάιος 2017, 16:24

Άντε και να σου πει κάποιος οτι ο μύλος κόβει με μέσο όρο πχ στα 300micron και αυτό ανάλογα το ψήσιμο, είδος, υγρασία κλπ του καφε. Αν έρθει κάποιος με έναν άλλο μύλο και βάλει τον ίδιο καφε, με το ίδιο ψήσιμο, υγρασία κλπ και κόβει τον καφε με μέσο όρο στα 250 micron, πιστεύεις οτι μπορεί κάποιος να διακρίνει διάφορες και αν ναι, μπορεί να τις εκφράσει όταν μπαίνει η υποκειμενικότητα της γεύσης του καθενός μας;

Όλη αυτή η ανάλυση με τα micron νομίζω οτι εχει να κάνει με ένα γενικό κανόνα, όπου μπορεί να δεις οτι κάποιος μύλος δεν παράγει πολλά μεγάλα σωματίδια ανα δόση καφε, τίποτα παραπάνω.

Όσο για το χρωμα του μύλου νομίζω το λευκό αποτελεί ένα παρά πολύ ωραίο χρωμα, αρκετά ουδέτερο για να ταιριάζει με τον υπόλοιπο χώρο σε μια κουζίνα.

Σίγουρα δεν θα ήθελα να ειναι σε κάτι το οποίο αφήνει δακτυλιες, κατά προτίμηση δηλαδή ματ επιστρώσεις.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Μάιος 2017, 16:34

Αααα εσυ το πας πολυ μακρυααα το πραμα.Δεν εχω ιδεα. :lol:
Αν θεωρεις οτι εχει σημασια τοτε θα πω στο γειτονα και φιλο μου τον Γιωργο να φερει το Kruve Sieves και να παρουμε τις μετρησεις.
Θεωρω δεδομενο οτι θα μου δωσει οτι μπορει το μαχαιρι να κανει απο την στιγμη που μηχανολογικα ειμαι ενταξει.
Περισσοτερο ακριβειας μετρηση οπως ειχα πει και παλιοτερα ουτε εχω τον εξοπλισμο να κανω ουτε και προτιθεμαι να την κανω.Μου ειναι ανευ σημασιας κατι τετοιο.
Οτι θελει ο λαος ομως εγω θα το κανω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2175
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 21 Μάιος 2017, 17:20

Αμα έχουμε έτοιμο το Kruve είμαστε θεοί!! :geek:
Σίγουρα το οπτικό αποτέλεσμα άλλα και το γευστικό είναι το πιο σημαντικό.

Εμπιστεύομαι το δημιουργό Δημήτρη μιας γνωρίζει από γεύση και από εκχύλιση. Έχει κιόλας τον Anfim που είναι σημείο αναφοράς όποτε μια γευστική/οπτική σύγκριση με αυτόν θα είναι υπεραρκετή!

Βασίλη είναι τεράστια συζήτηση και εγώ έχω εκφράσει κάποιες αμφιβολίες λόγω του διαφορετικού σχήματος των σωματιδίων από μύλο σε μύλο. Αυτό που έχει σημασία είναι απλά να μην έχουμε τεράστιες αποκλείσεις. Αν το πχ το 65% και πάνω από τα σωματίδια αυτά είναι το ίδιο μέγεθος το είμαστε παραπάνω καλά.

Οπότε ο λαός ζητά απεγνωσμένα γυμνά βιντεάκιααααα (ντροπή μου) :oops: :lol:
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη