Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 12 Μαρ. 2024, 19:21

Έκανα πολλές δοκιμές και μάλλον το μόνο που μένει είναι να αλλάξω την αντεπιστροφής. Με μανόμετρο άλλο στο ίδιο σημείο συνδεδεμένο διαβάζει το ίδιο 7 bar. Το ίδιο ακριβώς μανόμετρο το συνδέω με συστολή στο κλείστρο της μηχανής και μου δείχνει 9bar όσο δηλαδή έχω ρυθμισμένη τη μηχανή με τυφλο.

Έκανα και μια ακόμα δοκιμή για να τεσταρω την αντεπιστροφη αλλά δε ξέρω αν έχει βάση. Ξεβιδωσα το σωληνάκι τεφλόν που κουμπώνει πάνω στην αντεπιστροφη και φυσηξα μέσα στο πάνω μέρος του και βρήκα αντίσταση. Μετά δοκίμασα να ρουφήξω και δεν βρήκα αντίσταση. Με τα λίγα που ξέρω το αντίθετο δε θα πρεπε να συμβαίνει; Μήπως εκεί είναι το θέμα; Και έστω πως έχει θέμα. Δε θα έπρεπε σε κατάσταση idle να βλέπω μεταβολές στο μανόμετρο από την στατική πίεση του θερμοσυφωνισμου; Γιατί εκεί 7 bar και με μανόμετρο στο κλείστρο 9; :killmyself:
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty
{ TAGS }Nuova Simonelli Oscar,electros.it, εσπρεσσιέρα, καφετιέρα, coffee machine,

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 06 Απρ. 2024, 07:52

καλημέρα στο φόρουμ. έχω φτιάξει ένα αυτοσχέδιο μετρητικό(της πλάκας) με εναν φθηνο k που παρόλα αυτά τεστάροντας τον στον βρασμό μου δίνει 99.8 βαθμούς και πάει κοπίο με ένα ακριβό thermapen θερμόμετρο που έχω. δε ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, πολύ πιθανόν και όχι.
στο δια ταύτα για να κάνω τις μετρήσεις, είπα να μιμηθώ τη ροή του scace που είναι 75 ml στα 30 sec. υποθέτω πως υπολογίζει και την απορρόφηση νερού από το πακ. για να πετύχω όμως αυτή τη ροή παρατηρώ πως το μανόμετρο δείχνει 6 bar. αν κλείσω τελείως τη ροή έχω 9 bar όσο είναι μετρημένη δηλαδή η μηχανή με τυφλό.
τι σημαίνει αυτό; σε συνθήκες εκχύλισης εκχυλίζω με 6 bar; και αν ναι γιατί να συμβαίνει αυτό;

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη