Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 27 Αύγ. 2017, 12:42

Καλησπερα σε ολους,
Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και ταυτοχρονα η πρωτη σοβαρη μηχανη του εσπρεσο που ειχα.
Πριν 4 μερες μου ηρθε η μηχανη με τον μυλο κ διαφορα καλουδια απο το elektros.it. Πηρα naked portafilter, Motta coffee distributor, Nuova Simonelli dynamometric tamper, 2 καλαθακια της IMS, blind filter και καθαριστηκα. Παραθετω λινκ με την μηχανη γιατι δεν μπορεσα να ανεβασω φωτο απο εδω. :new_shocked:
https://scontent.fath3-1.fna.fbcdn.net/v/t35.0-12/21147161_10155905427472590_1695258665_o.jpg?oh=cba2e6c672c7e5646ec56ea1170c7d4d&oe=59A423F1&dl=1

Στην μηχανη εχω βαλει OPV απο μηχανες ecm(για να μπορω να τη ρυθμιζω απο κατω χωρις να την ανοιγω), Sirai Pressurestat και διπλο μανομετρο απο το μεγαλυτερο αδερφακι της την Appia II. Ο Gianni απο το elektros ηταν οτι πιο επαγγελματικο εχω συναντησει ποτε μου σε συναλλαγες. Απιστευτα φιλικος,κατατωπιστικοτατος και τερμα επαγγελματιας. Ηταν η πρωτη φορα που εβαλε διπλο μανομετρο' στην oscar ii και η τελευταια οπως μου ειπε. :dancing:

Τωρα στα λειτουργικα. Οταν εφτασε την ανοιξα κατευθειαν κ μπηκα στο ψητο. Ειχα παρει 500γρ tigrato για τις δοκιμες. Πρωτες δοκιμες να βρω που πρεπει να κοβω καφε για εσπρεσο. Ανοιξα τον grinta, τον πηγα στο σημειο "0" (δηλαδη εκει που αρχιζουν να ακουμπανε οι πλακες μεταξυ τους και να κανει ενα θορυβο) και μετα το πηγα 5 κλικ πιο χοντροκομμενο. Πηρα ton coffe distributor και το dynamometric tamper ετσι ωστε στην αρχη να τα βγαλω απο την εξισωση για τα πιθανα λαθη. Επαιξα με 18-20γρ με ολα τα καλαθακια που ειχα σε naked. Παντα ειχα τρελο channeling, νεκρα σημεια που δεν παιρνουσε καφες και νερο να βγαινει με τρελη πιεση. Με τα πολλα τελειωσε ο καφες και πηγα στο exos να παρω καφε να συνεχησω τις δοκιμες.

Να παραθεσω οτι στην συγκεκριμενη μηχανη η solenoid valve ανοιγει να περαςει νερο μετα απο τα 4 δευτερα. Πιο πριν ειναι κλειστη. Και κανει αλλα 10 δευτερα για να ανεβασει πιεση και να βγει καφες απο το καλαθακι. Αν δεν ειχα το μανομετρο δεν θα μπορουσα να καταλαβω τιποτα. Παντου εβλεπα βιντεακια απο αλλες μηχανες να βγανει καφες πολυ πιο συντομα απο αυτο και παντου να λενε για αυτο το προβλημα για την oscar ii. Η συγκεκριμενη μηχανη εχει μονο 1 δευτερο pre infusion. Ειχα ξενερωσει την ζωη μου. Σκευτομουν απο την πρωτη μερα να την στειλω πισω.(ευτυχως που δεν το εκανα)

Ξαναπαω στο exos, μιλαω με τα παιδια που ηταν ακρως φιλικα και αυτη την φορα παιρνω καφε αλεσμενο και σπυρι για να να βρω το κοψιμο στον Grinta. Οταν ανοιγω το σακουλακι με τον αλεσμενο καφε μου εκανε εντυπωση το ποσο αερινος ηταν ο καφες χωρις σβολους. Ο grinta εβγαζε αρκετους σβολους. Βαζω να φτιαξω καφε και μπαμ, κανενα φαινομενο channeling. :headbang3: ευτυχως εκανα αυτη τη συνδεση με τους σβολους και καταλαβα οτι αυτο φταιει για το channeling. Τωρα καθε φορα που κοβω καφε τον ανακουναω σε ενα ποτηρι να σπαςουν οι σβολοι μονοι τους και να αφρατεψει. Τρελη διαφορα!

Τωρα μου εμενε να λυσω το προβλημα με την καθυστερημενη ροη καφε. Τυχαια εκει που εκανα backflushing με νερο παρατηρησα κατι. Την πρωτη φορα το μανομετρο εκανε να ανεβει ~15 δευτερα. Οταν το ξαναεκανα εκανε μονο 7-8!!!! :Yeah: και παλι χωρις μανομετρο δεν θα μπορουσα να το ειχα καταλαβει κατι τετοιο. Και ευτυχως που το παρατηρησα. Τωρα καθε φορα πριν φτιαξω καφε κανω ενα backflush και μετα κανονικα καφεδακι. Η διαφορα ειναι απιστευτη. Σαν αυτα που βλεπω και ανεβαζεται.

Το μονο που θελω τωρα ειναι να κατσω να βρω καπως τις θερμοκρασιες που πρεπει.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και χαρουμενος που εκατσα και βρηκα τις λυσεις στα προβληματα μου και εκανα τον κοπο να γραψω αυτο το ποστ για καποιον μελλοντικο αγοραστη της Oscar ii. Η μηχανη αξιζει κ με το παραπανω τα λευτα της αρκει να κατσεις να αςχοληθεις. Και καταλαβα το ποσο συμαντικος ειναι ενας καλος μυλος αλεσης.

Σε λιγε μερες θα ανεβασω και βιντεακι με την ιεροτελεστια!
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό coolmind » 27 Αύγ. 2017, 20:52

Μεγιες τα καινουργια εργαλεια σου .
Το προβλημα που αναφερεις με το νερο δεν ειναι φυσιολογικο, μπορει να ειναι κατι απλο γιατι η μηχανη ανοιχθηκε και εγιναν μετατροπες,και μπορει στο κλεισιμο να εχουν πατηθει οι σωληνες της αντλιας,αλλα θελει ψαξιμο οπωσδηποτε γιατι σιγουρα ζοριζεται η αντλια σου τωρα.
Κακως αγορασες δυναμομετρικο και distributor απ την αρχη,και αυτο γιατι εχεις παρα πολλα πραγματα τα οποια θελουν ρυθμιση και δεν μπορεις να καταλαβεις ακομη λογο απειριας τι φταιει για το κακο αποτελεσμα που παιρνεις.
Σε εμπορικους καφεδες μην περνας τα 17 γραμμαρια,γιατι δεν θα σου δωσουν κατι παραπανω.
Για αρχη δοκιμαζε και ζυγιζε με ζυγαρια ακριβειας παντα την ιδια ποσοτητα καφε ,και αλλαζε μονο την ρυθμιση της αλεσης ωσπου να ερθει το σωστο αποτελεσμα ,με χρονους απο 25 μεχρι 30 δευτερολεπτα.
coolmind
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Μαρ. 2016, 18:09
Ονομα: Νασος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Unic Stella Mini
Μυλος: Custom Made By Me
2ος Μυλος: Mazzer Mini Manual
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 27 Αύγ. 2017, 23:29

Καταρχάς σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Ξέχασα να γράψω ότι σε κάθε τεστ που έκανα από την αρχή πάντα ζύγιζα το πριν και το μετά καθώς και μετρούσα τον χρόνο για κάθε καφέ να είμαι στα 25-30 δευτέρα. Το ταμπερ και το distributor τα πήρα για να ασχοληθώ με άλλους παραμέτρους όπως είναι ο χρόνος, το κόψιμο του καφε και το ζύγισμα. Δεν ηθελα να βαλω και αλλους παράγοντες.

Τώρα για το θέμα του νερού. Την μηχανή πριν μου την στείλει την τεσταρε ο Gianni για τοιχον προβλήματα. Ψάχνοντας σε άπειρα ποστ βρηκα οτι ειναι κακώς σχεδιασμός της Nuova. Παρα πολλοί εχουν το ιδιο πρόβλημα και προσπαθούν να το φτιάξουν. Απο το εργοστάσιο είναι έτσι. Απλα εγω βρηκα ενα τρόπο να το προσπερναω.
Και τελος δεν θα αγοράζω εμπορικούς καφέδες αν εννοείς απο σουπερ μαρκετ. Πηρα την μηχανή για να παιρνω όσο το δυνατόν specialty καφεδες και blend. Τωρα εχω βρει το κόψιμο που πρέπει για να είμαι στα 25-30 δευτερόλεπτα. Μαλλον αυριο θα ανεβάσω και βίντεο! :headbang3:
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 28 Αύγ. 2017, 11:55

Ορίστε και το πρώτο μου βίντεο όπως υποσχέθηκα. Είναι λίγο σκοτεινό.

Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 28 Αύγ. 2017, 19:40

Ανέβασε και καμία φωτό από το εργαλείο !

Μεγειες!
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 28 Αύγ. 2017, 22:12

Καλοριζικο το σετ! Σου ευχομαι πολλες και καλες στιγμες.
Οπως ηδη θα εχεις παρατηρησει, οσο διατηρεις σταθερες παραμετρους τοσο βελτιωνεται το φλιτζανι σου. Προσπαθουμε στην αρχη να αποκτησουμε τη συνολικη εικονα (ανεση/ευκολια/επαναληψιμοτητα) και μετα προσθετουμε και αλλους παραμετρους (αν χρειαζεται).

Χαιρομαι πολυ που εισαι ευχαριστημενος με την μηχανη σου, ειναι πολυ ομορφη ;).
Δυστυχως δεν μπορω να δω το video σου μαλλον θα φταιει το κινητο μου.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 29 Αύγ. 2017, 00:21

Σας ευχαριστω! Θα προσπαθησω αυριο να ανεβασω φωτογραφιες και απο μεσα και απο εξω.
Ναι τωρα που τον εχω βρει καπως τον μπουσουλα αλλαζω μονο το κοψιμο του καφε. Και παιζω με την ποσοτητα του καφε. Ειτε 18γρ στο διπλο καλαθακι της nuova, ειτε 20γρ στο τριπλο της Ims(b70 ridgeless 28.5).
Με αυτο που θα ηθελα να ξεκινησω να παιξω ειναι την πιεση του νερου. Εχω δει ενα site που μετρωντας με ρεφρακτομετρο της vst εχει δει οτι στα 6-7bar εχει καλυτερο extraction. Παραθετω και το site: http://compoundcoffee.com/experiments/12_Brew-Pressure-Impact-Sidamo-Guji
Επισης ενω οι χρονοι μου και τα γραμμαρια πριν και μετα φαινονται "σωστα" παρατηρω οτι τα φλιτζανια που παιρνω εχουν καπια οξυτητα. Δεν ξερω αν πρεπει να βγαινει αυτο και το αν ειναι σωστο. Δεν ειναι αποκρουστικο. Το ειχα παρατηρησει και με ενα διπλο εσπρεσακι που ηπια στο Exos. Απλα το φανταζομουν αυτο ολο να ειναι πιο ηπιο. Θα μπορουσα να κανω κατι για να το ελλατωσω?
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό coolmind » 29 Αύγ. 2017, 08:48

Η πιεση της εκχειλησης ,καθοριζει την ταχυτητα που θα περασει το νερο μεσα απο τον καφε.Ριχνοντας την πιεση θα μειωσεις την ταχυτητα,και θα αυξηθει ο χρονος εκχειλησης για να παρεις τα ml που θελεις, αρα θα πρεπει να ριξεις και την θερμοκρασια για να μην σου καψει τον καφε.
Αν θελεις την γνωμη μου ρυθμισε την μηχανη σου βαζοντας το τυφλο καλαθακι στα 10.5 bar και αφησε την εκει.
Μαθε πρωτα την ολη διαδικασια του καφε,δοκιμασε διαφορετικους καφεδες(taf,samba,mokka)παιξε με τις αναλογιες και την θερμοκρασια και μετα με τις πιεσεις.
Στο προφιλ του καφε που εχεις σου αναφερει οξυτητες;και τι οξυτητες αναφερει;
Αν βαλεις μισο γραμμαριο περισσοτερο καφε ,μειωνονται η αυξανονται;
coolmind
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Μαρ. 2016, 18:09
Ονομα: Νασος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Unic Stella Mini
Μυλος: Custom Made By Me
2ος Μυλος: Mazzer Mini Manual
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 29 Αύγ. 2017, 10:10

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Οι πρωτες ειναι αυτες που ειχε τραβηξει ο Gianni.
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar II (Mods) + Nuova Simonelli Grinta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 29 Αύγ. 2017, 10:16

Αν βαλω τυφλο καλαθακι μου εμφανιζει την πραγματικη πιεση γιατι το μανομετρο ειναι πανω στην solenoid valve.
Οχι στον καφε δεν μου αναφερει οξυτητες και χαρακτηριστικα. Απλα μου φαινεται πρεπει να κανω διαφορες εκχιλυσεις και να βρω καποια που να μου αρεσει περισσοτερο. Ναι ηδη ξεκινησα και παιρνω καφεδακια. Πηρα χθες απο mokka τον κοστα ρικα ψημενο στις 23/8 αλλα δεν τον εχω ανοιξει ακομα.
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron