Decent Espresso DE1PRO v1.1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό cosini » 01 Μαρ. 2019, 22:18

Φώτη καλορίζικη η μηχανή , συμφωνώντας με τον kostasbarista ελπίζω να σου βγει το ρίσκο και να έχεις σουπερ καφέδες :Yeah:
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό jf12 » 01 Μαρ. 2019, 23:57

Ευχαριστώ Δημήτρη , πραγματικά ήδη έχω αρχίσει νανιώθω οτι ήταν μια εξαιρετική επιλογή. Ακόμα και αν αξιοποιήσω τελικά το 50% των δυνατοτήτων θα είναι 50% περισσότερο απο αυτό που έκανα μέχρι τώρα.


Συνολικά είμαι στους 15-20 καφέδες μέχρι τώρα και έχω πέσει στην παγίδα να κάνω συνεχώς αλλαγές , το οποίο φυσικά είναι εντελώς λάθος αλλά απλά δεν μπορώ να με σταματήσω. :banghead:

Με την περιγραφή του Κώστα συνειδητοποίησα ότι δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να εξομοιώσω αυτό που λέει , αλλά συνεχώς επιλέγω pressure/flow ή advanced profiles. Οπότε πάμε να κάνουμε ακριβώς αυτό.
Έβαλα στην άκρη ένα light roast espresso που έχω και έπιασα μια Costa Rica - Las Lajas που έχω πάρει από Mokka. Ο καφές φαίνεται να είναι ψημένος medium και είναι 10 ημερών.
Δημιούργησα ένα προφίλ λοιπόν με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

-Χωρίς Preinfusion.
-Ανέβασμα της πίεσης στα 6 bar και σταθερό κράτημα για ένα λεπτό ή μέχρι να φτάσει ο καφές στο φλυτζάνι στα 35 γραμμάρια. (gravimetric shot). Έχω λόγο που επέλεξα 6 bar αλλά δεν θα τον αναλύσω τώρα.

-Δεν επέλεξα να μειώσουμε την πίεση προς το τέλος την εκχύλισης (αυτό υπάρχει για την μείωση της οξύτητας από όσο ξέρω).
-Θερμοκρασία εκχύλισης , όρισα τους 89 βαθμούς την οποία επέλεξα να μετρήσω πάνω από το puck. Θα μπορούσα να πάρω εναλλακτικά την θερμοκρασία του boiler αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού μπορώ να το μετρήσω στο puck. Αν επέλεγα από το boiler θα είχα ορίσει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Αυτό είναι το πιο απλό προφίλ που μπορεί να φτιάξει κάποιος και φυσικά μπορούν να το κάνουν όλες οι καλές μηχανές της αγοράς.
Χρησιμοποίησα 17.5gr σε 18ρι VST και ο μύλος του Δημήτρη ήταν ρυθμισμένος στο +3 fine.
Η εκχύλιση διήρκησε συνολικά 38 δευτερόλεπτα μέχρι να σταματήσει αυτόματα στα 35.0 γραμμάρια που έδειξε η ζυγαριά.
Το διάγραμμα της εκχύλισης είχε ως εξής:

https://ibb.co/9Tq0bd2
Η εκχύλιση ξεκίνησε με ροή (μπλε γραμμή) γύρω στα 8ml/sec (η καμπύλη δεν χώρεσε στην οθόνη του tablet επειδή η φωτογραφία που ανέβασα είναι από την ζουμαρισμένη απεικόνιση την οποία επέλεξα για να βλέπουμε με μεγαλύτερη ανάλυση τις αυξομειώσεις).
Αυτό που συνέβη μέχρι περίπου το 8ο δευτερόλεπτο είναι ότι το group γέμιζε με νερό και άρχισε να συμπιέζει το puck με αποτέλεσμα να αρχίσει να ανεβαίνει η πίεση. Στο 9ο δευτερόλεπτο βλέπουμε ότι έχουμε φτάσει τον στόχο μας (ο στόχος απεικονίζεται με την διακεκομμένη γραμμή) και έχουμε πλέον 6 bar πίεσης. Η απόκλιση της πίεσης μέχρι το τέλος της εκχύλισης φαίνεται να είναι της τάξης των -0.2/+0.2 bar.
Στα 9.8 δευτερόλεπτα η πρώτη σταγόνα ακουμπάει το φλυτζάνι (καφέ γραμμή). Το καταλαβαίνουμε από την ζυγαριά που κατέγραψε αλλαγή στο βάρος.
Στα 15 δευτερόλεπτα βλέπουμε ότι το βάρος του καφέ συγκλίνει με την ροή του νερού στο group η οποία βρίσκεται περίπου κάτω από τα 2ml/sec μέχρι το τέλος την εκχύλισης.
Πάμε τώρα να δούμε τι έγινε με την θερμοκρασία
https://ibb.co/KKhtmqt

H διακεκομμένη γραμμή δείχνει τον στόχο που έχουμε ορίσει, 89 βαθμούς στο puck.
Παρατηρούμε ότι όταν ακούμπησε το νερό το puck και το μέταλλο του portafilter , καταγράφουμε πτώση της τάξεως των 2 βαθμών κελσίου. Η θερμοκρασία επανήλθε στα 10 δευτερόλεπτα και βλέπουμε κάποιες μικρές αποκλίσεις. Σημείωση ότι το portfilter δεν ήταν πολύ καυτό , το είχα πλύνει με χλιαρό νερό και έκανα ένα flush 5 δευτερολέπτων για να ζεσταθεί πριν το πάω στον μύλο για να αλέσω τον καφέ.
Η μηχανή κατέγραψε 88.4 βαθμούς κελσίου σαν μέσο όρο εκχύλισης 0,6 βαθμούς κάτω από τον στόχο μας.
Η εκχύλιση ήταν όπως συνήθως , δηλαδή ξεκίνησε ομοιόμορφα από όλη την επιφάνεια της σίτας και δεν υπήρχε καθόλου channeling , πιτσιλίσματα κτλ. Το μόνο που είδα ήταν ένα ελαφρό παίξιμο της ροής δεξιά αριστερά στην αρχή το οποίο κράτησε 2-3 δευτερόλεπτα πριν μείνει καρφωμένη στο κέντρο. Σε ότι έχω βάλει με pre-infusion η ροή ξεκινάει και παραμένει στο κέντρο χωρίς να τρεμοπαίξει καθόλου.
Το αποτέλεσμα ήταν ένας καφές καλύτερος από ότι θα μου σέρβιραν στο 90% των καφέ της Αττικής χωρίς κάποια δυσάρεστη οξύτητα αλλά χωρίς όμως να βγάλει και κάτι γλυκό. Επίσης δεν βγήκε κάτι από το προφίλ του καφέ. Με τον ίδιο καφέ και με χρήση pressure/flow profiles έστω και με τα αποτυχημένα βγαίνει εύκολα ένα γλυκό τίναγμα στην πρώτη γουλιά και μετά σου έρχεται συνήθως μια πίκρα. Άλλες φορές βγήκε αίσθηση φρούτου και άφησε στον ουρανίσκο ελάχιστη σοκολάτα. Στις δοκιμές με flow/pressure παρατήρησα ότι άρχισε να μειώνεται το σώμα αλλά να αρχίζουν να γίνονται διακριτά διάφορα γευστικά χαρακτηριστικά.
Δεν ήταν όμως σε καμία περίπτωση κάτι αξιομνημόνευτο ή κάτι που θα χαιρόμουν να πίνω κάθε ημέρα. Εννοείται ότι με την Oscar όλα αυτά που γράφω δεν είχαν βγει ΠΟΤΕ.
Όλο το παραπάνω κείμενο περιγράφει την εμπειρία από την πιο απλή εκχύλιση που μπορείς να κάνει κάποιος βάση της περιγραφής του Κώστα. Προσπάθησα να τα εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ και με τις γνώσεις που έχω , φυσικά μπορεί να έχω κάνει και κάποιο λάθος στο τι συμβαίνει. Δεν ξέρω αν κάποιος που διάβασε τα παραπάνω ένιωσε ότι χάθηκε από την πληροφορία , πραγματικά αυτό είναι μόνο η αρχή. Αν αρχίσεις να πειράζεις παραμέτρους η πολυπλοκότητα εκτοξεύεται επί δέκα.
Δεν χρησιμοποίησα κανένα μηχανισμό της μηχανής που θα μπορούσε να κατευθύνει το αποτέλεσμα πέρα από το gravimetric για το αυτόματο σταμάτημα της εκχύλισης.
Έκανα μόνο μια εκχύλιση με αυτόν το καφέ , στην επόμενη δοκιμή θα έπαιζα με τον χρόνο αλλάζοντας την άλεση και νιώθω ότι η θερμοκρασία πρέπει να κατέβει λίγο ακόμα.
Τέλος αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως ο roaster έχει ψήσει τον καφέ του δηλαδή που απευθύνεται , που έχει κάνει τις δοκιμές του και με τι μύλο και τι μηχανή. Νομίζω ότι εφεξής αυτές θα πρέπει να είναι οι πρώτες μου ερώτησεις πριν παραγγείλω ένα καφέ. Κώστα νομίζω ότι είσαι ο ειδικός για να απαντήσεις.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό Drevan » 02 Μαρ. 2019, 00:38

Φώτη η περιγραφή σου είναι αρκετά decent... :2funny: Και για να μαι ειλικρινής θα έπινα ένα καφεδάκι τώρα!...

Πιστεύω θα πρέπει να ψαχτεις λίγο με τους καφέδες που παίρνεις γιατί με τέτοιες μηχανές μύλους έχει ανέβει πολύ ο πήχης.. Και πιθανότατα σου είναι πιο εύκολο να αντιληφθείς ότι κάτι δεν είναι σωστό.. Και πολλές φορές τελικά φταίει ο καφές και είσαι σε θέση τώρα να το διακρίνεις...

Συνέχισε τις δοκιμές και κρατά μας ενήμερους, και αν θες πάρε ένα πολύ καλό καφέ έτσι για πειραματισμό και δες τι σου βγάζει σε ένα pressure profile..
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό KostasBarista » 02 Μαρ. 2019, 00:42

Παίξε με τον μύλο να δεις τι μπορείς να κάνεις με αυτόν και άσε τη μηχανή σταθερή. Μόνο κόψιμο, όχι γραμμάρια.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό Drevan » 02 Μαρ. 2019, 00:45

Φίλε Κώστα, ποια ακριβώς παράμετρο δεν είπες να κρατήσει σταθερή!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό KostasBarista » 02 Μαρ. 2019, 01:01

Ο κανόνας όταν θες να δεις τι κάνει η κάθε παράμετρος στο κάθε καφέ, είναι να τις κρατάς όλες σταθερές.
Άρα όλες, πλην ρύθμιση κοψίματος μύλου.
Το καλό με τη Decent, είναι ότι θα επαναλάβει αυτές τις παραμέτρους από μόνη της, εφόσον δεν παρέμβει ο ίδιος και δεν υπάρξει κάποιο θέμα τύπου channeling
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μαρ. 2019, 15:24

Να ευχαριστησω θερμα το Φωτη για την ευκαιρια που μου εδωσε να εχω μια πρωτη επαφη με αυτη τη μηχανη σημερα.Χρειαστηκε γι αυτο βεβαια να τονισω πως για να συνεχισει να ισχυει η εγγυηση του μυλου του θα επρεπε να με καλεσει τελειως εθελοντικα :lol:
Ετσι κι εγινε και τσουπ κατα τις 10 το πρωι μπροστα απο το παιχνιδακι αυτο για να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος.
Σε χρονο d.t. διαλεγω ενα ετοιμο προφιλ προσωμειωσης μιας lever με διπλο ελατηριο και με μικρες διορθωσεις στη θερμοκρασια στη ρυθμιση του μυλου και στα γρ. βγηκε φλυτζανι τουλαχιστον εξαιρετικο.
Εντυπωση μου εκανε η αμεση ανταποκριση στις αλλαγες που κανεις στο μενου.
Η θερμοκρασιακες αλλαγες ειναι αμμεσες και ο αντικτυπος στο φλυτζανι ξεκαθαρος.
Χωρις πολλα πολλα το μηχανημα ειναι χειρουργειο κανονικο.
Θεματακια μονο εργονομικα ειδα οπως το tray που ειναι πολυ μικρο.
Η ζυγιση αψογη και η επαναληψιμοτητα ειναι σχεδον ταβανι.
Τα φλυτζανια ακομα και εαν δεν ενωσουν οι ροες απο την αρχη ειναι εξαιρετικα εφοσον βεβαια εχεις βρει το προφιλ το οποιο αποθηκευεται αυτοματα και μπορεις κατα βουληση να το επαναλαβεις εαν κρατησεις σταθερα τα υπολοιπα.Δηλ γρ. αλεση,πατημα, κλπ.
Θεωρω οτι πιο ωραιο φλυτζανι μονο με μια θερμοκρασιακα σταθερη lever μπορεις να παρεις χωρις καμμια επαναληψιμοτητα ομως και χωρις αμμεση ανταποκριση στις αλλαγες.
Τεσπα χωρις να εχω δει το εσωτερικο της (πραγμα πολυ σημαντικο) εχω να πω οτι βγαζω το καπελο στους σχεδιαστες της και θεωρω οτι στα λεφτα αυτα ειναι τζαμπα γι αυτο που παιρνεις.
Το παντρεμα δε με τον tAlΩs ειναι κατι που αν το ζησουν οι σχεδιαστες της θα δουν οτι εφτιαξαν ενα εργαλειο που το περιοριζει μονο ο μυλος με τον οποιον θα το συνοδεψεις.
Αγωνιω για την επομενη συναντηση μου με την κυρια ,αυτη τη φορα με τα απαραιτητα εργαλεια για να την δω και χωρις τα ρουχα της με τα οποια κρυβει το ωραιο της σωμα.
Τα συγχαρητηρια μου φιλε Φωτη για την τολμηρη επιλογη σου η οποια ειμαι σιγουρος οτι σε εχει ηδη δικαιωσει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό pollux » 03 Μαρ. 2019, 18:30

Συγχαρητήρια Φωτη γιά την εξαιρετική επιλόγή σου!!...μπαίνεις σε "βαθιά νερά" που απαιτούν πολύ καλές γνώσεις των παραμέτρων του καφέ (+νερού) και γευστική εμπειρία, η επιλογή σου θα σε ανταμείψει... Καλότάξιδος λοιπόν !!!...
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό jf12 » 03 Μαρ. 2019, 22:57

Κάθε φορά που συναντιέμαι με τον Δημήτρη μαθαίνω καινούρια πράγματα και πραγματικά σε ευχαριστώ που έχεις την υπομονή και όρεξη να μου εξηγείς. Νομίζω οτι για να μου κάνεις τις αναθαθμίσεις που μου έχεις τάξει στο μύλο θα πρέπει να σου αφήσω την decent για αποσυναρμολόγηση.

Μετά από ένα πρωινό γεμάτο καφεΐνη και με τα αποθέματα του καφέ να μειώνονται επικίνδυνα, καταφέραμε να βγάλουμε όπως είπε και ο Δημήτρης μερικά εξαιρετικά καφεδάκια.
Οι 3 καλύτερες εκχυλίσεις μας είχαν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με μόνη διαφορά την θερμοκρασία. Συγκεκριμένα κάναμε εκχύλιση στους 90 , 92 και 94 βαθμούς. Υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ των εκχυλίσεων και στον καθένα άρεσαν διαφορετικές εκχυλίσεις.
Αυτή που άρεσε σε εμένα είχε ένα ήπια γλυκό ξεκίνημα και μετά από μερικά δευτερόλεπτα άφηνε στον ουρανίσκο την αίσθηση ότι έχεις φάει νουαζέτα ή σοκοφρέτα. Ταίριαζε με την περιγραφή του προφίλ του καφέ που ανέφερε σοκολάτα , φουντούκι και καραμέλα γάλακτος.
Χρησιμοποιήσαμε ένα light roast από το “the barn” στο Βερολίνο. Natural Catuai από Βραζιλία 10 περίπου ημερών.
Θα κρατήσω αυτό το προφίλ ως έχει για να ευχαριστηθώ και λίγο τον καφέ γιατί μέχρι τώρα έχω πετάξει αρκετό.

Με τον Δημήτρη ασχοληθήκαμε αποκλειστικά με το προφίλ της Lever δεν χρησιμοποιήσαμε κάποιο άλλο pressure ή flow προφίλ.
Από τις μέχρι τώρα δικές μου δοκιμές με διάφορα προφίλ δεν κατάφερα να βγάλω 100% ολοκληρωμένη και ισορροπημένη εκχύλιση. Μεμονωμένα όμως βγήκαν χαρακτηριστικά και νότες που δεν έχω συναντήσει ξανά σε καφέ που έχω πιει.
Για παράδειγμα μια αποτυχημένη εκχύλιση με flow profile μου έδωσε ένα δυνατό τίναγμα σαν να έχεις δαγκώσει μια κουταλιά ζεστής ζάχαρης αλλά αυτό άλλαζε αμέσως σε κάτι πικρό που δεν πινόταν ευχάριστα.
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλά που μπορούν να «ξεκλειδωθούν» με άλλα προφίλ , αλλά θα πρέπει να θυσιαστούν αρκετά κιλά καφέ στον βωμό του godshot για να επιτευχθούν.


Το drip tray είναι όντως μικρό και αυτό φαίνεται όταν πας να καθαρίσεις το group με βούρτσα. Μάλλον θα αγοράσω ένα espazzola για να αντικαταστήσω την βούρτσα. Μελλοντικά θα μπορούσα να αλλάξω το σασί της μηχανής με αυτό της DE1 XL και να την εντοιχίσω στην κουζίνα μαζί με παροχή και αποχέτευση.
Ακολουθούν τα video από την προετοιμασία του puck και την εκχύλιση σε 1080 ανάλυση.

https://youtu.be/rqCcoFNpjZY

https://youtu.be/_LHXjkD26b4
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Δημοσίευσηαπό Rallakias » 03 Μαρ. 2019, 23:59

Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρεις ,γιατι ενω πιάνει τον στόχο θερμοκρασίας στα 10'' όπως έδειξες σε προηγούμενο πόστ https://ibb.co/KKhtmqt , μετά δεν συνεχίζει στη σωστή θερμοκρασία αλλά πέφτει και κανει πάνω απο 20'' για να επανέλθει ακριβώς στη θερμοκρασία-στόχο.Είναι θέμα αλγόριθμου του προγραμματιστή ή ειναι κάτι άλλο που απλά έτυχε στη συγκεκριμένη εκχύλιση?
Ρωτάω γιατι το εχω ξαναδεί σε άλλες αναφορές εκχυλίσεων απο άλλους κατόχους.
Σαν ιδέα εμένα με ξετρελαίνει το advanced mode και ειδικότερα η On the fly αλλαγή της θερμοκρασίας του νερού.Για παράδειγμα ο scott rao ξεκινάει την εκχύλιση με σημαντικά ανεβασμένη θερμοκρασια νερου για να φέρει το πάκ γρηγορότερα στη σωστή θερμοκρασία. https://www.scottrao.com/blog/2018/7/18 ... on-the-de1
Συνέχισε να μας δίνεις πληροφορίες ! :Yeah:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη