Decent Espresso DE1PRO v1.1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 26 Φεβ. 2019, 14:32

:new_shocked:

Φώτη θες να γίνουμε φίλοι; :tooth:
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 26 Φεβ. 2019, 17:51

Χαχα φυσικά! θα μου ψήσεις όμως και τίποτα special για την μηχανή , έτσι;

Επι της ευκαιρίας θέλω να σου πω οτι το σχόλιο σου στο review του James Hoffmann δεν πέρασε απαρατήρητο στο decent forum.

δες το screenshot , εσύ είσαι στο κάτω βελάκι :)
https://ibb.co/WG5529F
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 26 Φεβ. 2019, 22:41

;)
Ο ίδιος ο Χόφμαν έκανε λάϊκ στο σχόλιό μου....

Τέσπα, οσονούπω θα αρχίσω πάλι το καβούρδισμα και θα σου πω.

Είμαι φαν της μηχανής, η καθυστέρηση της CAFE έκδοσης έγινε μετά από δικό μου σχόλιο στον Τζον και αναγκάστηκε να αλλάξει το σύστημα του ατμού γιατί είχε αποφασίσει (λανθασμένα) να μη γίνεται ταυτόχρονα εκχύλιση και αφρόγαλο(!). Του εξήγησα ότι αυτό εν ώρα εργασίας δεν είναι καθόλου πρακτικό... Ευτυχώς συμφώνησε αν και πάει αρκετά πίσω η ημερομηνία κυκλοφορίας της...

Εσύ φυσικά έχεις πάρει το κορυφαίο μοντέλο για σπιτική χρήση και το απόλυτο εργαλείο για έρευνα πάνω στον εσπρέσσο!
:respect: :respect:
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 27 Φεβ. 2019, 08:08

Εξαιρετική επιλογή μηχανής!
Αναμφισβήτητα η μηχανή με τις περισσότερες δυνατότητες σήμερα ,αρκεί να τις αξιοποιήσεις και να μας μεταφέρεις βέβαια και αν αποδίδουν γευστικά το αναμενόμενο! :lol:
Πόσο καιρό έκανες να παραλάβεις απο όταν έκανες την παραγγελία σου?Ηρθε χωρίς τελωνείο?Το plumbing kit και το catering kit περιλαμβάνονται σε αυτά που παρέλαβες ή τα χρεώνει έξτρα?

Σε κάθε περίπτωση ο εξοπλισμός σου μηχανή-μύλος ειναι κορυφαίος και σαφώς για μερακλήδες του καφέ!Σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους! :Yeah:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 27 Φεβ. 2019, 09:20

Η μηχανή από την ημέρα της παραγγελίας έκανε 3 μήνες για να παραδοθεί. Σύντομα θα υπάρχει stock για άμεσες αποστολές.
Περνάει από τελωνείο και το συνολικό κόστος με τα μεταφορικά είναι γύρω στα 3.300 euro , χωρίς το catering kit.
Δεν είχα σκοπό σε αυτή την φάση να την συνδέσω σε παροχή , αν κάποια στιγμή ανακαινίσω την κουζίνα μου θα περάσω σωλήνες και θα το αγοράσω.
Να μείνεις από νερό την ώρα της εκχύλισης είναι μάλλον απίθανο καθώς σου δείχνει πόσα ml νερού βρίσκονται στο ντεπόζιτο και σε ειδοποιεί όταν πέσει κάτω από xxx ml , ορίζεις εσύ πόσα.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 27 Φεβ. 2019, 13:26

Rallakias έγραψε:Εξαιρετική επιλογή μηχανής!
Αναμφισβήτητα η μηχανή με τις περισσότερες δυνατότητες σήμερα ,αρκεί να τις αξιοποιήσεις και να μας μεταφέρεις βέβαια και αν αποδίδουν γευστικά το αναμενόμενο! :lol:


Βασίλη το αν θα αποδώσει γευστικά η μηχανή, δεν εξαρτάται από τη μηχανή. Η μηχανή είναι ένα εργαλείο που παρέχει στο χειριστή δυνατότητες. Το αν θα αξιοποιηθούν οι δυνατότητες, εξαρτάται λοιπόν από το χειριστή!

Αυτό ισχύει γενικότερα σε θέματα εξοπλισμού (μηχανή, μύλο, καλαθάκια, ακόμα και τάμπερ!) και γι'αυτό το λόγο έχω φτάσει σε σημείο να μην ακούω προσωπικές εντυπώσεις/γνώμες για εξοπλισμό και αρκούμαι στη προσωπική μου εμπειρία.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 27 Φεβ. 2019, 18:08

Η μηχανή αν μπείς να την παραγγείλεις με παράδοση στην Ελλάδα ,βγάζει κόστος σήμερα 3372€.Αν εχω καταλάβει σωστά το τελωνείο ειναι μέσα σε αυτή την τιμή και το αναλαμβάνει ο πωλητής ,δηλώνοντας μικρότερη αξία.Αν ειναι όπως το λέει το site εσυ μια που πληρώνεις και μια που παραλαμβάνεις - δεν ασχολείσαι ενδιάμεσα!
Νομίζω πάντως οτι σε αυτή την τιμή μέχρι λίγο καιρό πρίν είχε και τα catering/plumbing kit...

Γενικά η μηχανή αυτή μπορεί να κάνει πολλά ,να ελέγξει τη ροή της εκχύλισης , τη θερμοκρασία κατα τη διάρκεια της εκχύλισης (πρωτοφανές αν δεν κανω λάθος) ,την πίεση εννοείται ,να γίνει gravimetric και διάφορα άλλα.Ακούγεται τουλάχιστον εντυπωσιακό όλο αυτό αλλά δεν ξέρω αν αντικατοπτρίζεται στο φλυτζάνι.
Τι εννοώ:
Η θερμοκρασιακή ακρίβεια μιας μηχανής που όπως αναφέρει ο κατασκευαστής της έχει 7 αισθητηρες θερμοκρασίας σε ολη τη διαδρομή του νερού και τυχαίνει όλοι να δείχνουν διαφορετική θερμοκρασία τη δεδομένη στιγμή,είναι ενα θέμα.Ειναι θέμα το ποια ειναι η πραγματική θερμοκρασία και επειδή ούτε ο κατασκευαστής της δεν μπορεί να το βεβαιώσει ,χρησιμοποιεί scase για το καλιμπράρισμα των αισθητήρων και του software γενικότερα.
  • Η όποια θερμοκρασιακή σταθερότητα λοιπόν ,είναι πράγματι σταθερότητα ή ειναι μόνο στο γράφημα και το φλυτζάνι λέει άλλα?Εχει αντιστοιχη σταθερότητα μιας μηχανής με saturated group ?
  • Οι διαφορετικού τύπου εκχυλίσεις με μεταβαλλόμενες πιέσεις/ροές/θερμοκρασίες για τον ίδιο καφέ ,βγάζουν διαφορετικό αποτέλεσμα στο φλυτζάνι ή τελικα πολύς κόπος για το τίποτα?
Αυτό ειναι το μέγα ζητούμενο για εμένα για να πω οτι ΝΑΙ ΑΞΙΖΕΙ να ρίξεις 3300€ για μια εσπρεσσομηχανή-κομπιούτερ που του χρόνου μπορεί να ειναι ''παλιό'' μοντέλο ,που αν χαλάσει πρέπει να την στείλεις στο hong-kong ,που ειναι γενικά ''αντισυμβατική'' με μια ευρεία έννοια και απαιτεί ιδιαίτερους ιδιοκτήτες.

Γενικά δεν εχω λόγο να αμφιβάλλω για τις ικανότητες του χειριστή-κατόχου μιας τέτοια μηχανής και ενός τέτοιυ μύλου.Δεν ξέρω αν ειναι έτοιμος για το wbc 2020 αλλά δεν μπορεί να ειναι τυχαίος καταναλωτής εσπρέσσο.Οι δυνατότητες της μηχανής ειναι εκεί και είναι πάρα πολλές.Με ενα ''μέσο'' χρήστη που χρησιμοποιεί τις ''μέσες'' δυνατότητες θα πρέπει να φανεί κάποια διαφορά.

Περιμένουμε με αγωνία τις εντυπώσεις ,αφού βρήκαμε έλληνα κάτοχο να μας τις μεταφέρει απο πρώτο χέρι!
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 27 Φεβ. 2019, 22:32

Όχι, αυτή η μηχανή δεν είναι για ένα μέσο χρήστη.
Είναι σαν τις γρήγορες μηχανές ή αυτοκίνητα. Αν δεν είσαι αντίστοιχος οδηγός, δεν έχει κανένα νόημα εώς και επικίνδυνο. Πιο εύκολο είναι να τα θαλασσώσεις με τόσες παραμέτρους, παρά να βγάλεις καλύτερο καφέ.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 28 Φεβ. 2019, 01:33

Kώστα συμφωνώ μαζί σου. Έχω την συνήθεια όταν πηγαίνω στο εξωτερικό να επισκέπτομαι όσα περισσότερα γνωστά καφέ μπορώ τα οποία βρίσκω από το European coffee trip. Οι φορές που έχω πιεί κάτι πραγματικά αξιόλογο είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στην Ελλάδα εννοείται ότι έχω επισκεφθεί τα περισσότερα. Δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου και δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσω τις δεξιότητες ενός επαγγελματία , απλά ο καφές είναι ένα από τα hobby μου. Ο μόνος στόχος μου είναι να πίνω κάτι που με ευχαριστεί δυο φορές την ημέρα και να μοιράζομαι με τους φίλους μου την ευχαρίστηση αυτή.
Ο αδύναμος κρίκος στην πολύ απαιτητική και με πολλούς παραμέτρους διαδικασία παρασκευής ενός καφέ είμαι εγώ , ο χειριστής. Τι μπορώ να κάνω από την μεριά μου για να εξαλείψω αυτό το πρόβλημα; Να βγάλω τον παράγοντα άνθρωπο όσο γίνεται από την διαδικασία. Στο κομμάτι της άλεσης το πρόβλημα το λύνει ο μύλος του Δημήτρη. Το κομμάτι της προετοιμασίας του puck μου το λύνει το OCD και ένα self-leveling + calibrated tamper (συγκεκριμένα της decent). Μπορεί κάποιος οικιακός χρήστης να ετοιμάσει καλύτερο puck από εμένα ; θεωρώ πως όχι. Το ίδιο πιθανότατα να ισχύει και για αρκετούς επαγγελματίες του χώρου.
Πάμε τώρα στο πως μπορεί η συγκεκριμένη μηχανή να βοηθήσει έναν οικιακό χρήστη:
-Έχεις μια οπτική αποτύπωση του τι έχει συμβεί κατά την διάρκεια της εκχύλισης. Με μια ματιά έχεις την απόλυτη εικόνα για την πίεση , θερμοκρασία , ροή , βάρος την εκχύλισης και όλα αυτά ανά δευτερόλεπτο. Το να ερμηνευθούν όμως αυτά τα δεδομένα απαιτεί εμπειρία. Αν τώρα δεν έχεις αυτή την εμπειρία μπορείς να ανεβάσεις τα διαγράμματα στο forum της decent και μέσα σε λίγες ώρες σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει κατευθύνσεις. Συγκεκριμένα εμένα μου απάντησαν μέσα σε μια ώρα 5 διαφορετικά άτομα.
-Κάτι που έρχεται και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα δημόσια εκτός decent forum είναι ότι η μηχανή μετά το τέλος της εκχύλισης θα μπορεί να διαγνώσει τι πήγε στραβά και θα κάνει μόνη της προτάσεις βελτίωσης του προφίλ. Μπορεί να ακούγεται μαύρη μαγεία , αλλά όποιος έχει έστω και λίγο επαφή με την αγορά της πληροφορικής θα έχει ακούσει για εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης και big data analytics σε διάφορους κλάδους από Ιατρική μέχρι αυτοκίνητα που οδηγούν μόνα τους. Θα έβαζα στοίχημα ότι σε 5-10 χρόνια από τώρα τον καλύτερο καφέ θα τον βγάζει η μηχανή με το καλύτερο software. Οι κατασκευαστές που δεν θα ακολουθήσουν αυτή την τάση απλά θα χάσουν μεγάλο μερίδιο της αγοράς τους. Το ότι η decent αυτή την στιγμή φαίνεται να είναι μπροστά στο λογισμικό δεν είναι πρόβλημα για μια μεγάλη εταιρία που απλά θα αποφασίσει να επενδύσει ένα Χ πόσο για να τους αντιγράψει/αγοράσει και να βελτιώσει με αυτό τον τρόπο τα δικά της προϊόντα.
-Την προηγούμενη βδομάδα προστέθηκε δοκιμαστικά η δυνατότητα να καταγράφεται η απόκλιση της εκχύλισης ,με απλά λόγια μπορείς να δεις στο διάγραμμα εκχύλισης και το channeling.

Γιατί να αγοράσει κάποιος αυτή την μηχανή;
Για μένα ο κυριότερος λόγος είναι ότι θα πάρεις ένα μηχάνημα που συνεχώς θα βελτιώνεται. Υπάρχει κάτι άλλο μέσα στην κουζίνα σας που με τον καιρό θα αναβαθμίζεται και θα προσθέτει νέες δυνατότητες και βελτιώσεις; Μάλλον όχι. Στο υπόλοιπο σπίτι π.χ. TV/Hi-Fi/Laptop/Tablet/Κινητό ήδη συμβαίνει.

Βασίλη σχετικά με αυτά που έγραψες:
Η τιμή σήμερα για Ελλάδα είναι 3372 όπως γράφεις με το “portafilter στο χέρι”. Δεν συμπεριλαμβάνεται το catering/plumbing kit. Ο λόγος που βγαίνει χαμηλά στο τελωνείο είναι γιατί το software τιμολογείται ξεχωριστά. Δηλαδή πληρώνεις κάτι λιγότερο από 1000 euro για την μηχανή και τα υπόλοιπα είναι χρέωση για το software το οποίο δεν θα περάσει ποτέ από το Ελληνικό τελωνείο. Για να μην έχω μπλεξίματα προσωπικά ζήτησα δυο παραστατικά. Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα , η μηχανή απλά εμφανίστηκε σπίτι.
Ακρίβεια θερμοκρασίας:
Λογικό είναι στην διαδρομή του νερού και όπως περνάει από τους διάφορους αισθητήρες να έχουμε διαφορετικές τιμές, οι οποίες χρησιμοποιούνται για τον υπολογισμό της μίξης του νερού. Αυτός που έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον νομίζω ότι είναι ο κοντινότερος αισθητήρας στον καφέ , αυτός που βρίσκεται ακριβώς πάνω από την σίτα.
Όταν αγοράζεις από κάποιο εργοστάσιο αισθητήρες λογικό είναι να έχουν κάποια απόκλιση μεταξύ τους. Οι κατασκευαστές των αισθητήρων που χρησιμοποιεί η decent δηλώνουν επίσημα αποκλίσεις ~1.69 κελσίου για θερμοκρασία και ~1.23 bar για πίεση. Για αυτό το λόγο απαιτείται το τελικό calibration με το scace. Υποθέτω ότι αυτό ισχύει για οποιαδήποτε μηχανή της αγοράς , ο Δημήτρης λογικά θα έχει καλύτερη εικόνα για αυτό. Τα παραπάνω τα μεταφέρω από το forum , υπάρχουν σχεδιαγράμματα και μετρήσεις με πάρα πολύ πληροφορία σχετικά με αυτό το θέμα.
Το αν λέει ψέματα το software δεν μπορώ να το ξέρω , αν βάλουμε ένα scace και μετρήσουμε υποθέτω ότι θα το μάθουμε. Τουλάχιστον αυτοί σου δείχνουν τι ακριβώς τι συμβαίνει π.χ. βλέπεις στο διάγραμμα την στιγμιαία πτώση της θερμοκρασίας που προκαλεί η επαφή του καυτού νερού με το portafilter/καφέ. Αν βάλεις ένα κρύο portafilter βλέπεις ότι η καμπύλη μεγαλώνει. Αν βάλεις ζεστό portafilter βλέπεις ότι η καμπύλη μικραίνει.
Δεν ξέρω αν σε άλλες μηχανές μπορείς να δεις κάτι τέτοιο.
-“Πήρα το παλιό μοντέλο”.
Δεν έχω την αίσθηση ότι παλιώνει , το λογισμικό ενημερώνεται συνέχεια και εμφανίζονται καινούρια χαρακτηριστικά. Όπως έγραψα και πριν βρες κάτι άλλο στην κουζίνα σου που μπορεί να κάνει το ίδιο πράγμα.
Έχουν πει ότι αν είναι εφικτό τεχνικά , τα καινούρια εξαρτήματα θα γίνονται retro-fit (με το ανάλογο κόστος). Π.χ. βγαίνει σε μερικές βδομάδες ένα νέο αρκετά μεγαλύτερο σασί για την μηχανή το οποίο θα μπορεί να μπει μέσα σε πάγκο κουζίνας ( Decent Espresso XL αν θυμάμαι καλά). Με 700 euro και 15 λεπτά δουλειάς μπορείς να αλλάξεις το σασί της μηχανής σου.
Το καλοκαίρι θα βγει το χειριστήριο που θα δίνει λειτουργία paddle για χειροκίνητη επέμβαση την ώρα της εκχύλισης , έχουν πει ότι μάλλον θα μπορεί να μπει στις παλιές εκδόσεις. Προσωπικά δεν θα πλήρωνα για αυτή την λειτουργία.
Ό,τι άλλη μηχανή και να είχα αγοράσει , δεν πρόκειται ποτέ να μπορούσα να την αναβαθμίσω σε νεότερο μοντέλο. Θα άρχιζα τις after market μόντες αν ήθελα κάτι να βελτιώσω και ήταν διαθέσιμο στην αγορά. Ό,τι συμβαίνει π.χ. με τα αμάξια.
Αν τώρα χαλάσει , όσο υπάρχει εγγύηση η διαδικασία έχει ως εξής:
Αρχικά η 1.1 έχει αισθητήρες που μπορούν να διαγνώσουν αρκετές βλάβες.
-Αν θέλεις και πιάνουν τα χέρια σου , σου στέλνουν τα όποια ανταλλακτικά χρειάζονται και με βιντεοκλήση σε καθοδηγούν.
-Αν δεν θέλεις , σε 24 ώρες σου στέλνουν μηχανή αντικατάστασης με δικά τους έξοδα αποστολής.
-Από ότι διάβασα κάποιες μηχανές έχουν πάει Αγγλία για επισκευή , μάλλον έχουν κάποιον εκεί.
Εμένα μου αρκούν αυτά.


Δεν θέλω να παρεξηγηθώ , αυτή η μηχανή ΔΕΝ είναι για όλους και δεν είμαι ακόμα σε θέση να απαντήσω στο αν θα πρότεινα σε κάποιον να την αγοράσει.

-Πρέπει να έχεις καταλάβει που πας να μπλέξεις.
-Υπάρχει ρίσκο , δεν ξέρω αν θα υπάρχει decent σε 2 χρόνια από τώρα.
-Δεν θα πατήσεις ένα κουμπί και θα βγάλει μέλια , θα έχεις 20 κουμπιά που πρέπει έχεις καταλάβει καλά τι κάνουν.


Συνολικά μέχρι τώρα έχω κάνει λιγότερες από 10 εκχυλίσεις . Είχα ξεμείνει από καφέ και λόγω δουλειάς γύριζα αργά σπίτι.
Οι πρώτες 2 εκχυλίσεις ήταν για πέταμα. Έστειλα φωτογραφίες στο forum και από τις απαντήσεις διαπίστωσα ότι είχα κάνει 2-3 χαζά λάθη.
Από την τρίτη εκχύλιση άρχισα να βγάζω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που είχα από την Oscar την τελευταία πενταετία. Μην γελιόμαστε η οscar είναι μια μηχανή με αρκετούς περιορισμούς.
Δεν έχω πιει κάτι που να με ικανοποιήσει ακόμα , γενικά δεν ενθουσιάζομαι εύκολα και ούτε έχω κάποιο ψυχολογικό να παραδεχτώ ότι δεν ξέρω πως λειτουργεί ή ότι μπορεί να είναι αποτυχία.

Θα προσπαθήσω σε ότι ανεβάσω εδώ να είμαι όσο πιο ειλικρινής γίνεται , μια παρέα είμαστε και δεν έχω κάποιο λόγο να προμοτάρω οτιδήποτε.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 01 Μαρ. 2019, 00:19

Η μηχανή αυτή δεν είναι για τον μέσο χρήστη. Βασικά πρέπει να είναι πολύ "hardcore coffee nerd" για να μπορέσει να την χρησιμοποιήσει όπως πρέπει. Αλλιώς πάει χαμένη...

*Ρωτάς τι μηχανή θα σε βοηθούσε ως μέσο χρήστη, εφόσον όλα τα άλλα τα έχεις καλύψει; Μία μηχανή με σταθερή θερμοκρασία, μία αργή ροή νερού (ζιγκλέρ) και να κάνει ομοιόμορφη διαβροχή(σίτα, καλαθάκι) και τέλος, όλα τα άλλα τα κανονίζεις με τον μύλο σου. Ούτε καν να παίζεις με χρόνους pre-infusion δε συστήνω, γιατί ενώ φαίνεται απλό, η αλήθεια είναι ότι ο αντίκτυπος του είναι σε πολλές πτυχές της εκχύλισης, που από μόνο του το κάνει πολύπλοκο και απρόβλεπτο (εφόσον ψάχνεις συγκεκριμένο σταθερό αποτέλεσμα και δε "παίζεις" απλά). *[νόμιζα ότι απαντούσα στον Βασίλη, αλλά θα το κρατήσω εδώ ως συμβουλή γενικότερα]

Όσον αφορά αυτό που λες ότι η μηχανή δείχνει τα λάθη, όντως αυτό φαίνεται όταν βλέπεις το γράφημα στη ροή και τη πίεση. Δεν είναι σταθερά, έχουν τα γνωστά spikes ή ακόμα χειρότερα η μηχανή δε μπορεί να εκτελέσει το προφίλ που επέλεξες. Ο κυριότερος λόγος είναι το channeling...
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]