Decent Espresso DE1PRO v1.1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Μαρ. 2019, 10:39

Το σχεδιάγραμμα που βλέπεις είναι αρκετά μεγενθύμενο. Όσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση ενός διαγραμματος, είναι φυσιολογικό τα peaks και valleys να είναι πιο απότομα. Αν έβλεπες την ίδια μέτρηση με τον άξονα του χρόνου να είναι με δείγμα ανά δυο δευτερολέπτα αντί του ενός, η γραμμή θα ήταν πολύ πιο ομαλή. Συνολικά ο μέσος όρος της εκχύλισης είχε απόκλιση 0,5 βαθμών κελσίου για το συνολο της εκχύλισης. Δεν γνωρίζω κάποια άλλη μηχανή να συλλέγει metrics με τέτοια ακρίβεια όποτε δεν μπορούμε να την συγκρίνουμε με κάποια άλλη. π.χ ένα pid που εμφανίζει βαθμούς κελσίου ανά 0,5 βαθμούς σε μια οθονίτσα και δεν ξέρουμε κάθε πότε και με τι ακρίβεια
παίρνει samples , δεν μπορεί να συγκριθεί με την πληροφορία που βγάζει η decent.

αν βάλουμε ένα scace με ένα καλό θερμόμετρο που θα καταγράφει με καλό sample rate την διακύμανση της θερμοκρασίας θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε τα δυο διαγράμματα για να είμαστε σίγουροι ότι η μηχανή δεν μας λέει ψέματα.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 04 Μαρ. 2019, 11:27

Πάρα πολύ ωραία κουβέντα έχετε αρχίσει κύριοι, Φώτη η μηχανή δείχνει λες και έχει βγει από το μέλλον.

Όσον αφορά τη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, δεν είναι λίγες οι φορές στη GS3 όπου βλέπω μείωση έως και 1,5-2 βαθμούς. Παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει κυρίως όταν η μηχανή είναι κοντά στο να ζητήσει να συμπληρωθεί νερό (δεν είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο).

Μόνο το γεγονός ότι μπορείς να βάλεις τη μηχανή να εκχυλίσει ως lever κλπ, την κατατάσει σε μια κατηγορία από μόνη της, ίσως πρωτοποριακή αν σκεφτεί κανείς τί μπορεί να κάνει στα χέρια ενός έμπειρου χειριστή.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 04 Μαρ. 2019, 14:30

...Φώτη αναφέρεις προηγουμένως ότι:

"Οι 3 καλύτερες εκχυλίσεις μας είχαν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με μόνη διαφορά την θερμοκρασία. Συγκεκριμένα κάναμε εκχύλιση στους 90 , 92 και 94 βαθμούς. Υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ των εκχυλίσεων και στον καθένα άρεσαν διαφορετικές εκχυλίσεις."

Οι 3 αυτές εκχυλίσεις είχαν την ίδια διάρκεια χρόνου ή όχι ;...
(αν δεν κάνω λάθος και απ´ότι είδα στο βίντεο σου είναι γύρω στο λεπτό ;)
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 04 Μαρ. 2019, 16:26

αυτό που πρέπει να κρατήσουμε, εκτός από το καλό αποτέλεσμα φυσικά, είναι το πολύ μικρό form factor καθώς και ο πολύ μικρός χρόνος προθέρμανσης (4 λεπτά, να με διορθώσει ο Φώτης αν κάνω λάθος) με ότι αυτό συνεπάγεται, ούτε timer, ούτε σπατάλη ρεύματος. Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο κατά τη λειτουργία!

πιστεύω εκτός από το σπίτι, είναι ότι πρέπει και για άλλα μέρη π.χ. δουλεία αν δεν έχει κανείς πού χώρο και σύνδεση στο δίκτυο, καθώς και για το εξοχικό την φορτώνεις μαζί με τις υπόλοιπες βαλίτσες. :Yeah: απλά πρέπει τώρα να φτιαχτεί και μία αντίστοιχη βαλίτσα για τον Τάλως :2funny:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Μαρ. 2019, 22:41

pollux έγραψε:...Φώτη αναφέρεις προηγουμένως ότι:

"Οι 3 καλύτερες εκχυλίσεις μας είχαν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις με μόνη διαφορά την θερμοκρασία. Συγκεκριμένα κάναμε εκχύλιση στους 90 , 92 και 94 βαθμούς. Υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ των εκχυλίσεων και στον καθένα άρεσαν διαφορετικές εκχυλίσεις."

Οι 3 αυτές εκχυλίσεις είχαν την ίδια διάρκεια χρόνου ή όχι ;...
(αν δεν κάνω λάθος και απ´ότι είδα στο βίντεο σου είναι γύρω στο λεπτό ;)


Σόλων αμελήσαμε με τον Δημήτρη να κρατήσουμε σημειώσεις με τις παρατηρήσεις μας, καθώς και τι ώρα βγάλαμε το κάθε shot.
Η Decent αποθηκεύει όλα τα δεδομένα της κάθε εκχύλισης σε αρχείο , γιατί όπως έχουμε πει το επόμενο βήμα για την μηχανή είναι η αυτόματη ανάλυση των δεδομένων.

Ευτυχώς ο Dr Weiss όταν δεν ανακατεύει καφέδες με οδοντογλυφίδες, γράφει scripts σε python με τα οποία πλέον γίνεται αυτόματα η μετατροπή. Προς το παρόν είναι σε πειραματικό στάδιο οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ για την απόλυτη ακρίβεια των δεδομένων.
Έριξα μια ματιά στα αρχεία και νομίζω ότι βρήκα τις τρεις συγκεκριμένες εκχυλίσεις. (Ναι είχαμε φτιάξει πολλούς καφέδες )

Έχω βάλει τα 3 γραφήματα σε μια photo:
https://ibb.co/k2jTT1K

Το δεύτερο είναι αυτό που άρεσε σε έμενα και το τρίτο αυτό που άρεσε στον Δημήτρη.

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι το δικό μου είχε μεγαλύτερο χρόνο εκχύλισης ενώ του Δημήτρη χαμηλότερη πίεση. Επίσης στην πρώτη φαίνεται να έμεινε περισσότερη ώρα γύρω στα 9 bar. Η θερμοκρασία όπως είπαμε ήταν με την σειρά που τις βλέπουμε 90,92,94. Δημήτρη αν θυμάσαι κάτι διαφορετικό με διορθώνεις.

Εγώ κρατάω ότι για να ξαναβρώ την σοκολάτα χρειάζομαι ελαφρώς μεγαλύτερη εκχύλιση. Τα preinfusions μου φαίνονται ίδια , να σημειωθεί εδώ ότι το pre-infusion είχε ρυθμιστεί με συνθήκη.

Το εξηγώ λίγο καλύτερα :Η μηχανή θα ξεκινούσε pre-infusion με ροή 4.5ml/sec και θα προσπαθούσε να το κρατήσει για παραπάνω από 20 δευτερόλεπτα. Εκεί υπήρχε μια συνθήκη εξόδου που όριζε ότι αν η πίεση στο puck ξεπεράσει τα 4 bar τότε αυτό σημαίνει ότι το puck έχει πλήρως εμποτιστεί και θα έδινε την εντολή να προχωρήσει στο επόμενο στάδιο της εκχύλισης.

Σε όλες τις προσπάθειες φαίνεται ότι το puck έφερε αντίσταση 4 bar σε περίπου 9 δευτερόλεπτα. Αυτό μας δείχνει ότι για να έχει την ίδια αντίσταση/συμπεριφορά, υπήρχε συνέπεια στην άλεση/κατανομή.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Μαρ. 2019, 23:09

Drevan έγραψε:αυτό που πρέπει να κρατήσουμε, εκτός από το καλό αποτέλεσμα φυσικά, είναι το πολύ μικρό form factor καθώς και ο πολύ μικρός χρόνος προθέρμανσης (4 λεπτά, να με διορθώσει ο Φώτης αν κάνω λάθος) με ότι αυτό συνεπάγεται, ούτε timer, ούτε σπατάλη ρεύματος. Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο κατά τη λειτουργία!

πιστεύω εκτός από το σπίτι, είναι ότι πρέπει και για άλλα μέρη π.χ. δουλεία αν δεν έχει κανείς πού χώρο και σύνδεση στο δίκτυο, καθώς και για το εξοχικό την φορτώνεις μαζί με τις υπόλοιπες βαλίτσες. :Yeah: απλά πρέπει τώρα να φτιαχτεί και μία αντίστοιχη βαλίτσα για τον Τάλως :2funny:



Σωστά 4 λεπτά είναι το ελάχιστο , αλλά για ψυχολογικούς λόγους εγώ δεν ξεκινάω πριν τα 10.
Μπορεί να προγραμματιστεί να ανοίγει/κλείνει αυτόματα από τα menu της μηχανής , οπότε δεν χρειάζεται χρονοδιακόπτης.
Πριν λίγο ανακάλυψα ότι η μηχανή έχει και έξοδο για ζεστό νερό , κάτι που δεν είχα παρατηρήσει ποτέ.
https://ibb.co/RcX5JG0
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 05 Μαρ. 2019, 08:55

jf12 έγραψε:Το σχεδιάγραμμα που βλέπεις είναι αρκετά μεγενθύμενο. Όσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση ενός διαγραμματος, είναι φυσιολογικό τα peaks και valleys να είναι πιο απότομα. Αν έβλεπες την ίδια μέτρηση με τον άξονα του χρόνου να είναι με δείγμα ανά δυο δευτερολέπτα αντί του ενός, η γραμμή θα ήταν πολύ πιο ομαλή. Συνολικά ο μέσος όρος της εκχύλισης είχε απόκλιση 0,5 βαθμών κελσίου για το συνολο της εκχύλισης. Δεν γνωρίζω κάποια άλλη μηχανή να συλλέγει metrics με τέτοια ακρίβεια όποτε δεν μπορούμε να την συγκρίνουμε με κάποια άλλη. π.χ ένα pid που εμφανίζει βαθμούς κελσίου ανά 0,5 βαθμούς σε μια οθονίτσα και δεν ξέρουμε κάθε πότε και με τι ακρίβεια
παίρνει samples , δεν μπορεί να συγκριθεί με την πληροφορία που βγάζει η decent.

αν βάλουμε ένα scace με ένα καλό θερμόμετρο που θα καταγράφει με καλό sample rate την διακύμανση της θερμοκρασίας θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε τα δυο διαγράμματα για να είμαστε σίγουροι ότι η μηχανή δεν μας λέει ψέματα.


Νομίζω οτι δεν καταλαβες ακριβώς αυτό που ρώτησα.
Ξέρω οτι η μηχανή έχει δειγματοληψία της θερμοκρασίας κάποιες χιλιάδες φορές το δευτερόλεπτό ! (δεν θυμάμαι ακριβώς νούμερο αλλα νομίζω 6000) ,όπως επίσης δεν αμφιβάλω οτι η θερμοκρασία που απεικονίζεται στο διάγραμμα θα επαληθευτεί με ενα scase-το έχει κανει ο κατασκευαστής πριν απο εμάς.
Ξέρω οτι η μηχανή που έχω τώρα μπορεί να εχει θερμοκρασιακή απόκλιση 2 βαθμών και το pid της να μη μου το δείχνει ,ενω εδώ συζητάμε για 0,5 βαθμούς στη decent τους οποίους δεν τους κρύβει!
Ξέρω οτι ειμαστε υπερ-αναλυτικοί και υπερ-απαιτητικοί απο την decent γιατι αφενός μας δίνει την πληροφορία και αφετέρου έχει ανεβάσει τον πήχη ψηλά.

Απλα μου κάνει εντύπωση οτι αφού πιάνει τη θερμοκρασία-στόχο στα πρώτα 10'' ,γιατι μετά τη χάνει και κάνει αλλα 20'' για να την πετύχει ακριβώς?
Το ερώτημά μου είναι περισσότερο ρητορικό παρά απευθύνεται σε εσένα ,εκτός αν συνέβει κάτι σε εκείνη την εκχύλιση που μας έδειξες.

Σημ:απο χθές βλέπω οτι ειναι ετοιμοπαράδοτες οι μηχανές ,διατίθεται πάλι η ''απλή'' de1+ και γενικά υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία επιλογών συνδεσιμότητας και αξεσουάρ. Ψήνομαι άσχημα.... :priest:
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 05 Μαρ. 2019, 10:00

κατάλαβα , θα το κοιτάξω λίγο στο forum μήπως βρω κάτι σχετικό και θα σου πω. Άλλαξαν το site τους και πλέον μπορείς να κάνεις κάποιες επιλογές στο τι θα αγοράσεις. Ο μόνος λόγος να περιμένει κάποιος την επόμενη έκδοση , είναι οτι το καλοκαίρι στην v1.3 θα υπάρχει ο group head controller με τον οποίο θα έχεις χειροκίνητο έλεγχο την ώρα της εκχύλισης και φυσικά κουμπιά για να κάνεις start/stop τις διάφορες λειτουργίες (Κάτι σαν ψηφιακό paddle θα είναι). Νομίζω οτι θα επιβαρύνει την μηχανή με +300-400 euro οπότε δεν ξέρω αν αξίζει, είναι για πολύ hardcore καταστάσεις.

Πέρα απο αυτό θα υπάρχει νεότερο μοντέλο tablet (σιγά τα αβγά, βάζεις εσύ οτι θέλεις όποτε θέλεις) και τέλος θα βάλουν νέες αντλίες με περίπου 10% μεγαλύτερη δύναμη. Έχουν πει οτι θα μπορούν να μπουν και στις προηγούμενες εκδόσεις.
Γενικά η μηχανή με το πέρασμα του χρόνου θα βελτιώνεται συνέχεια , αν μπεις στο τριπάκι να περιμένεις την επόμενη βελτίωση δεν θα την πάρεις ποτέ. Εγώ σκέφτηκα οτι αν π.χ. σε 2 χρόνια η version 2.0 είναι κάτι το οποίο θέλω οπωσδήποτε, την πουλάω και παίρνω την καινούρια.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michalis_cy » 05 Μαρ. 2019, 11:13

Τελικά η απλή DE1 που αρχικάν διαφήμιζαν ότι θα είχε κόστος κάτω από 1000 δολάρια είναι σε παραγωγή; Δεν την βλέπω στην ιστοσελίδα τους παρά μόνο τ αμοντέλα DE1+ και DE1pro.
Michalis_cy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Φεβ. 2015, 13:33
Ονομα:
Τοποθεσια: Cyprus
Μηχανη: QM Silvano Evo
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannisz » 05 Μαρ. 2019, 11:52

Παρακολουθώ την μηχανή από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας της και διαβάζω ότι υπάρχει γύρω από αυτήν γιατί ήταν (και είναι) στις επιλογές μου. Το να έχεις χειροκίνητο έλεγχο την ώρα της εκχύλισης δεν είναι και λίγο πράγμα. Για το δικό μου στυλ ίσως να αξίζει να περιμένω. Χωρίς όμως να είμαι κάτοχος της μηχανής (ακόμα), μπορώ να πω ότι έχω εκτιμήσει κάποια πράγματα που προσφέρει. Βλέποντας το λογισμικό που δίνει για γνωριμία με την συσκευή, πραγματικά κατάλαβα πολλά πράγματα και για τις δυνατότητες της μηχανής αλλά και πολλές πληροφορίες για τα είδη των εκχυλίσεων, τεχνικές, ιδιαιτερότητες κλπ. Το ότι δεν έχω κάποιον να μου δείξει πως κάνει ή ακόμα και να μου εξηγήσει σε βάθος τι συμβαίνει κατά την εκχύλιση σε μια lever μηχανή, δεν είχε καμιά σημασία γιατί ήταν όλα εκεί. Άρχισα να το χρησιμοποιώ και σαν σημειωματάριο αφού σε ελάχιστο χρόνο πέρναγα αρκετή πληροφορία. Μάλιστα λίγους μήνες πριν, εκτίμησα αφάνταστα την δυνατότητα μετάβασης στο επόμενο στάδιο υπό συνθήκη, σε μια δύσκολη στιγμή να μάθω σε άτομο της τρίτης ηλικίας να κάνει το εσπρεσάκι του. Μου έδωσε λοιπόν την εντύπωση η μηχανή ότι όσο καλό εργαλείο είναι για τον ικανό, ίσως μπορεί να γίνει αρκετά φιλική για τον αρχάριο υπό συνθήκες. Με έκανε να σκέφτομαι επίσης λίγο "out of the box". Πάντως τα ερεθίσματα που πήρα και εφάρμοσα (κατά το δυνατόν) με αποζημίωσαν γευστικά.
Τα παραπάνω βέβαια είναι δικές μου εκτιμήσεις χωρίς να είμαι κάτοχος της μηχανής και παρακαλώ να τα δείτε σαν σκέψεις - ερεθίσματα που μένει να διαψευστούν από τις εμπειρίες των κατόχων.
Μια τέτοια φιλική συζήτηση είναι πραγματικά αυτό που ευχαριστιέμαι να έχω στο χόμπυ του καφέ.
Να 'σαι καλά Φώτη, δίνε μας πληροφορία.
ioannisz
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Νοέμ. 2018, 21:15
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Μαρούσι
Μηχανη: ECM Giotto 2001
Μυλος: Mazzer kony
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron