Decent Espresso DE1PRO v1.1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Μαρ. 2019, 12:10

Rallakias έγραψε:
Απλα μου κάνει εντύπωση οτι αφού πιάνει τη θερμοκρασία-στόχο στα πρώτα 10'' ,γιατι μετά τη χάνει και κάνει αλλα 20'' για να την πετύχει ακριβώς?


Ουτε πιανει ουτε ομως χανει καμμια θερμοκρασια.Ο αισθητηρας που δειχνει την θερμοκρασια αυτη ειναι μεσα στη σιτα του γκρουπ.Με καφε μεσα στο κλειστρο το νερο που υπαρχει αναμεσα στην επιφανεια του πακ και τον αισθητηρα ειναι πολυ λιγο.
Οταν ξεκιναμε εκχυλιση το πρωτο νερακι που ειναι στην ορισμενη θερμοκρασια αγγιζει τον αισθητηρα και δειχνει οσο εχουμε ορισει για λιγο ομως γιατι η αποροφηση θερμοκρασιας απο την σιτα το κλειστρο και το πακ ειναι οσο δειχνει και η βουτια που βλεπουμε στο διαγραμμα.Αργει να επανελθει η ενδειξη γιατι η ροη νερου τωρα πια ειναι οση μας επιτρεπει η εκχυλιση που κανουμε.Δεν ειναι δηλ ελευθερη.
Τεσπα απολυτα φυσιολογικα πραγματα τα οποια συμβαινουν σε ολες τις μηχανες του πλανητη με την διαφορα οτι αυτη ειναι η μονη που σου δινει την δυνατοτητα να το δεις ζωντανα.Τελος παραθεσης.
Το πως θα το διαχειριστει ο καθε χρηστης αυτο που βλεπει ειναι το μεγαλο προβλημα εδω.
Επειδη λοιπον εδω εχουμε να κανουμε με ενα μηχανημα εργαστηριου ο καλυτερος χρηστης μιας τετοιας μηχανης θα ειναι ενας που ξερει πολυ καλα απο ψησιμο καφε απο παρασκευαστικη τελετουργια και πολυ καλος γευσιγνωστης cupping.
Οι υπολοιποι θα αναμοχλευουμε τις γκουκλικες μας θεωριες με το αποτελεσμα που παιρνουμε και θα βγαζουμε συνεχως συμπερασματα κατα την γνωμη μου λανθασμενα.Δεν εννοω εσενα τωρα....το λεω για να το ακουμε ολοι μας.
Επισης επειδη ειμαι σιγουρος οτι, δεν μπορει, καποιος θα καρπωθει την ευκαιρια να δηλωσει αποκλειστικος αντιπροσωπος για την ελλαδα της decent θα σας πω οτι δεν εχω υποψιν μου κανενα τεχνικο που θα μπορουσε να επισκευασει ή να διαγνωσει αυτο το μηχανημα.
Κατα την ταπεινη μου αποψη η υποστηριξη που μπορει να εχει οποιος θα την παρει ειναι αποκλειστικα και μονο απο τους κατασκευαστες της.Αυτο πρεπει να ληφθει σοβαρα υποψιν του υποψηφιου αγοραστη.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 05 Μαρ. 2019, 16:20

Δημήτρη ξέρεις καλύτερα ότι οτιδήποτε μπορεί να χαλάσει, ανα πάσα ώρα και στιγμή.

Αυτό που θα είχε ενδιαφέρον για εμένα, είναι να γνώριζαμε λίγα πράγματα περισσότερα για την ποιότητα των εξαρτημάτων που χρησιμοποιεί.

Μιλάμε π.χ. για ''κοινές'' αντλίες που χρησιμοποιούνται στο εμπόριο από την πλειοψηφία κατασκευαστών, οι οποίες είναι μονταρισμένες με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο ή μιλάμε για κάτι διαφορετικό και νέο, ως εκ τούτου μόνο εξειδικευμένος τεχνικός μπορεί να ακουμπήσει?

Μιας και έχει τόσο compact μέγεθος, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί όσον αφορά την πιθανή μακροζωία των εξαρτημάτων που φέρει? Αν ναι, το πιθανό κόστος των ανταλλακτικών, θα μπορούσε να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα?

Προσωπικά αν η εταιρία είναι ικανή να μου αποστείλει μηχανή αντικατάστασης σε εύλογο χρονικό διάστημα, μου είναι από μόνο του αρκετό και δεν θα με ανησυχούσε η αγορά της, άλλωστε πλέον δεν υπάρχουν σύνορα, αγοράζουμε μηχανήματα από Κίνες, Αμερική κλπ.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Decent Espresso DE1PRO v1.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 05 Μαρ. 2019, 18:32

Michalis_cy -> όχι η DE1 δεν κυκλοφόρησε ποτέ, μαζί της πέθανε και η τιμή των 1000$ .Όσοι είχαν προπληρώσει την φτηνή έκδοση είχαν 2 επιλογές να πάρουν τα χρήματα τους πίσω ή να πληρώσουν την αναβάθμιση σε +.
Η φθηνότερη έκδοση που μπορεί να αγοράσει κάποιος αυτή την στιγμή είναι η DE1+

ioannisz -> Ο Χειροκίνητος έλεγχος θα κάνει ακόμα πιο πολύπλοκα τα πράγματα. Ήδη οι παράμετροι που πρέπει να ρυθμιστούν είναι πάρα πολλές , αμφιβάλω αν κάποιος με το χέρι του θα κάνει μια διόρθωση την ώρα της εκχύλισης που θα «σώσει» το αποτέλεσμα.
Η πληροφορία που βλέπεις στο Internet (forums/facebook/instagram) για την μηχανή είναι το 5% της πληροφορίας που υπάρχει στο ιδιωτικό forum. Μου πήρε περίπου 2 μήνες για να διαβάσω τα πάντα εκεί. Ο λόγος που δεν βλέπεις περισσότερη πληροφορία/reviews έξω είναι γιατί οι ιδιοκτήτες δεν ασχολούνται με τα δημόσια forums. Θεωρώ ότι και αυτά που μεταφέρω εδώ είναι ήδη περισσότερα από όσα μπορεί να βρει κάποιος στα υπόλοιπα forums.

Δημήτρη-> Η εταιρία δεν πρόκειται να συνεργαστεί με τοπικούς αντιπροσώπους, το έχουν ξεκαθαρίσει από την αρχή, δεν υπάρχει σε καμία χώρα reseller της decent espresso.
Σωστά ,η θερμοκρασία που βλέπαμε είναι η θερμοκρασία στην επιφάνεια του καφέ. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου στείλω σε ΠΜ το διάγραμμα με το μονοπάτι του νερού και μια λεπτομερή περιγραφή για το πώς γίνεται ο έλεγχος της θερμοκρασίας του νερού. Λέω σε ΠΜ γιατί είναι πληροφορία από το ιδιωτικό forum και δεν ξέρω αν έχω την άδεια να το εμφανίσω σε δημόσιο χώρο.

Gataros-> Η εγγύηση έχει να κάνει με το μοντέλο που θα επιλέξεις DE1+ ή DE1PRO έχουν διαφορετικής ποιότητας εξαρτήματα. Υπάρχουν εξαρτήματα που είναι φτιαγμένα από αυτούς και εξαρτήματα του εμπορίου. Π.χ. οι αντλίες είναι ODE P500-120A-AAB-20 , αλλά θα αλλάξουν στην v1.3 με custom αντλίες. Η μηχανή αντικατάστασης θα είναι refurbished, δεν θα ξαναπάρεις πίσω την δική σου. Υπάρχει και η λύση της απομακρυσμένης επισκευής με video-call. Από την v1.1 υπάρχουν sensors που μπορούν να διαγνώσουν βλάβες , όπως περίπου γίνεται στα αυτοκίνητα.
Δεν υπάρχουν σύνορα για σένα, εμείς παραλίγο να γίνουμε σοσιαλιστικός παράδεισος το 15. Όχι Decent , θα ψάχναμε για ληγμένο nescafe… (συγνώμη για το Off-topic)
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη