Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2014, 23:42

Ετσι οπως το θετεις...οχι τιποτα.Ολα ειναι πταισματατακια.Αρνητικο σαν αυτο της dueto παντως με την αναποδη αντλια αν εννοεις (που κι αυτο διορθωνεται ευκολα)..Οχι δεν εχει.
Πιστευω ομως οτι με τις αλλες απαντησεις που σου δωσαμε εχουμε καλυψει το θεμα.Θα ηταν μεγαλο λαθος να σου δωσουμε μια απαντηση χαπι του τυπου ..παρε αυτη.
Ψυχραιμια ηρεμια εν μεσω διακοπων να τα υπολογισεις ολα, διαθεσιμοτητα ,υποστηριξη, τιμη ,δυνατοτητες ,αναγκες ,rewiews και μετα με το καλο προχωρας.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Rocket R58 V2, Double Boiler, PID E61, καφετιέρα, coffee machine, εσπρεσσιέρα, εσπρεσσομηχανή,

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 23:59

ξερεις απο τωρα πως μολις την δεις στο μαγαζι δεν θα την αφησεις ετσι..
θα κανεις τη μοντα με το preinfusion και στη δικη μου και απο μενα οτι θελεις..
και μεις μαστορια ειμαστε αλλα σε κατι που δεν ξερω δεν βαζω χερι ουτε μιλαω..
απο υποστηριξη και ανταλλακτικα δεν ξερω..αυτο μαλλον εσυ το ξερεις καλυτερα..

Υ.Γ. και μια σοβαρη ερωτηση..καπου διαβασα/ακουσα οτι αυτο το e61 δεν ειναι το αυθεντικο πατενταρισμενο συστημα της Faema.. ισχυει? υπαρχουν διαφορες με το original- αν τελικα ειναι διαφορετικο?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 23 Ιούλ. 2014, 00:53

Πάνο, σαν κάτοχος της R58 με τις μικρομετατροπές που έχεις δει θα σου πω και τη δική μου άποψη.

Είναι για μένα η πιο όμορφη απ'όλες.

Έχει απίστευτη θερμική σταθερότητα, ακόμα και με εκχύλιση 500ml! Που δε θα κάνεις ποτέ εκχύλιση τέτοιου όγκου, αλλά για να καταλάβεις πόσο σταθερή είναι. Δεν υφίσταται στο ελάχιστο δηλαδή, temperature surfing. Άρα δεν βάζω καν στα μείον ότι δε προθερμαίνεται στο μπόϊλερ του ατμού εφόσον δεν δημιουργείται πρόβλημα και αν δεν φτιάχνεις γάλα, εξοικονομείς και την ενέργεια του μεγάλου μπόϊλερ, αφήνοντας το κλειστό.

Το εξωτερικό χειριστήριο, δεν είναι PID. Είναι απλά ένα χειριστήριο, έτσι ώστε να κάνεις τις ρυθμίσεις σου και να το αφαιρείς. Συμβάλει στο vintage look της μηχανής να υπάρχουν μόνο μανόμετρα και τίποτα ψηφιακό.

Το offset στο πινακάκι που λες, δυστυχώς δεν ισχύει. Έχει σταθερότατο offset όταν ζεσταθεί η μηχανή, αλλά δεν ισχύουν οι διαφορές του πίνακα. Εμείς βρήκαμε άλλη διαφορά με το scase. Πρέπει όμως να ζεσταθεί για τα καλά η μηχανή. Να τρέξεις κ λίγο νερό, ίσως κ να πετάξεις κανά εσπρεσσάκι για χάρη της ρύθμισης του μύλου κλπ. Αυτό είναι βέβαια καθαρά θέμα Ε61 και όχι R58 συγκεκριμένα.

Δυστυχώς η σχάρα είναι όντως πολύ μικρή, σε σημείο να κάνεις φλας και να πέφτουν λίγα νερά απ΄'εξω, κυρίως από πιτσιλιές.

Pre-infusion, έχει αυτό το στάνταρ που έχουν οι Ε61. Soft-infusion το λέμε συνήθως. Είναι προκαθορισμένο και πολύ συγκεκριμένο. Με τη μετατροπή που έκανε ο Δημήτρης, τώρα είναι full-manual. Έχασα την εγγύηση, αλλά με αλλαγή σίτας και μπασκέτας, μπορώ να περηφανεύομαι ότι μπορώ να φτιάξω εσπρέσσο σπίτι μου, ισάξιο με μηχανής Strada MP.

Συμβουλή μου, χωρίς να έχω δοκιμάσει τις άλλες σου επιλογές. Αξίζει η αναμονή. Δεν το έχω μετανιώσει στο ελάχιστο.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 23 Ιούλ. 2014, 07:55

panoss έγραψε:Υ.Γ. και μια σοβαρη ερωτηση..καπου διαβασα/ακουσα οτι αυτο το e61 δεν ειναι το αυθεντικο πατενταρισμενο συστημα της Faema.. ισχυει? υπαρχουν διαφορες με το original- αν τελικα ειναι διαφορετικο?

Νομιζω πως το γνησιο ειναι μονο της vbm....αν θυμαμαι καλα το διαβασα καπου οταν μπηκα στην διαδικασια να συγκρινω μηχανες..χωρις αυτο να λεει κατι.Μην εισαι βιαστικος....θελει ψαξιμο,πολυ ψαξιμο....αλλωστε ειναι κι αυτο μερος του παιχνιδιου..μαθαινεις πολλα περισσοτερα απο οτι μπορεις να φανταστεις...Θα σου πω πως εγω προσωπικα εψαχνα 2 μηνες!!Και μια αλλη συμβουλη;για οποια μηχανη παρεις τελικα,διαβασε το manual πολλες φορες...!!!!Πιστεψε με βοηθαει παρα πολυ.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Ιούλ. 2014, 09:23

Αν εννοεις Πανο οτι δεν το εχει φτιαξει η faema τοτε εγω προσωπικα δεν μπορω να σου απαντησω.Στην αγορα κυκλοφορουν σε επωνυμες μηχανες τουλαχιστον τρια διαφορετικα Ε61 γκρουπ απο τρεις διαφορετικες εταιριες κατασκευης ανταλλακτικων τα οποια εξωτερικα τουλαχιστον ειναι απολυτως ιδια και δεν μπορει ουτε το εμπειρο ματι να ξεχωρισει κατι.Στην λειτουργια τους δεν εχουν καμμια διαφορα τουλαχιστον απο οσο εχω δει εγω και το ενα απο αυτα το οποιο ειναι τελειως μαιμου κυκλοφορει μονο σαν ανταλλακτικο και δεν το εχω δει σε καμμια επωνυμη μηχανη.
Ομως βρε παιδια δεν χρειαζεται να ανησυχειτε για πραγματα περαν του δικου σας ελεγχου και της δικης σας αντιληψης κυριως γιατι οι υποψηφιες μηχανες προς αγορα ειναι ολες επωνυμες απο καταξιωμενα εργοστασια πληρως δοκιμασμενες απο ξενους ιδιοκτητες εδω και καιρο οποτε η αγορα τους δεν νομιζω να αποτελει κανενα ιδιαιτερο ρισκο ειδικα σε τομεις οπως αυτος των ειδικων parts.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Ιούλ. 2014, 09:52

KostasBarista έγραψε:


Το offset στο πινακάκι που λες, δυστυχώς δεν ισχύει. Έχει σταθερότατο offset όταν ζεσταθεί η μηχανή, αλλά δεν ισχύουν οι διαφορές του πίνακα. Εμείς βρήκαμε άλλη διαφορά με το scase.

Προφανως ο Κωστας εννοει την διαφορα απο το SV με την μετρηση του scase γιατι offset ειναι μια τιμη που βαζει ο χρηστης προκειμενου να δειχνει το οργανο ενα διαφορετικο νουμερο απο αυτο που δειχνει νορμαλ και ειναι αυτο που βλεπει ο αισθητηρας εκει που ειναι τοποθετημενος.Μετα οτι και να δειχνει το οργανο αυτη η τιμη θα εχει μια διαφορα απο την πραγματικη παντα πχ. 5 βαθμους οσο ηταν και το offset που βαλαμε.Ετσι για ψυχολογικους κυριως λογους αντι να βλεπουμε 100 βαθμους βαζωντας για offset το νουμερο 8 θα βλεπουμε στο οργανο 92. Δηλ 100-8=92 και θα νοιωθουμε ομορφα ξεροντας οτι εχουμε 92 :lol:
KostasBarista έγραψε:Έχασα την εγγύηση


:lol: :lol: Το λιγοτερο...
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 23 Ιούλ. 2014, 12:16

Λοιπόν να πω ότι μάλλον έχω αποφασίσει.Είμαι ταγμένος στην r58..
Για μένα όσο το ψάχνω Δεν βρίσκω κάποιο σοβαρό μειονέκτημα..Όπως ξαναείπα μικροπράγματα του τύπου μικρό drip tray ή σχάρα κτλ Δεν με πειράζει..πάντα κάνω flush σε δοχειακι..Το ποστ του ευτυχή κατόχου με επηρέασε μπορώ να πω..κ όντως δίνω σημασία στη λεπτομέρειατης εμφάνισης της..κ μου αρέσει που έχει χειριστήριο εξωτερικό..
Τέλος κρίνω απαραίτητο την μετατροπή για το full pressure profiling το modification του Δημήτρη μιας κ αυτό με ενδιαφέρει άμεσα..να πειραματιστω..
Για την θερμοκρασιακή της σταθερά δν αμιφαβαλω το είδα με τα μάτια μου σε βιντεακι..

Για την εγκατάσταση θα γίνει απ την αρχή σωστά..ρυθμιστής πίεσης κεντρικος αφαλατωτης και αποχέτευση όλο μαζί σε πάγκο ειδικά διαμορφωμένο με κουβά για χτύπημα κ πέταμα του μπισκότου..
οπότε κ να μπορώ να εκεμταλλευτω την μηχανή στο έπακρο..
κ όλα με μελέτη ώστε να προστατέψω το μηχάνημα κ να μπορώ να πίνω πάντα άριστο αποτέλεσμα..

Υ.Γ. όσο για το group e61 δεν το ψαχνω μιλάμε για εταιρία rocket..κ με το διάβασμα του manual βρίσκω αρκετά καλή την φιλοσοφία της ρύθμισης της θερμοκρασίας..με καλύπτει..Δεν υπάρχει κάτι πιο βέβαιο και απόλυτο..τι πίστευε?Ότι ξέρετε πάντα την ακριβή θερμοκρασία.? γιαβαυτη τη δουλειά θα πάρω θερμόμετρο που να κουμπωνει στην τρύπα του e61..τοτε
Θα μιλάμε για πλήρη έλεγχο θερμοκρασίας και πίεσης..

Αυτό θελω..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 23 Ιούλ. 2014, 17:49

Σοφή η επιλογή σου!με το καλό.
Από μύλο;
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 24 Ιούλ. 2014, 22:43

Off Topic
Η Συζητηση για τον μυλο μεταφερθηκε στις "Συμβουλες Αγορας Μυλου" για να βρισκουμε τα θεματα πιο ευκολα Αργοτερα...
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 27 Ιούλ. 2014, 10:39

επανερχομαι λιγο στο θεμα να ρωτησω οσους ειδαν το βιντεο με μετρηση θεμροκρασιας με scaese device που ποσταρα στην προηγουμενη σελιδα..
Πως ειναι δυνατον ενα μποιλερ 0.58 λιτρων χωρις προθερμανση απο το service boiler να δειχνει τοσο σταθερη θερμοκρασια σε 5 λεπτη συνεχη ροη νερου..?
Τι εχουν κανει οι ειδικοι τοσο καλα που δεν χρειαζεται προθερμανση..?
Πως εξηγηται η μικρη κλιση του και η τοποθετηση του σενσορα στο πλαι ωστε να καταφερνει να πετυχει κατι τετοιο..?
Τελος ξερουμε για ποσα φλυτζανια την ωρα προοριζεται αυτη η μηχανη?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron