Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Ιούλ. 2014, 15:14

Για μένα προσωπικά εξηγείται με το οτι το βίντεο είναι μουφα. Μην με ρωτήσεις το πως και το γιατί αλλά οι δικές μου μετρήσεις δεν ήταν τόσο εντυπωσιακές . Ηταν ομως τουλάχιστον ένα σκαλι καλυτερες απο οτι σε μια dueto χωρις την προθερμανση της.
Τώρα οσο για τα φλυτζανια που ρωτας πραγματικα δεν καταλαβαινω την ερώτηση την στιγμη που τέτοιες τοποθετήσεις αφορουν επαγγελματικες μηχανες και ειναι θεωρω μια ηλιθια μαρκετιστικη παραμετρος η οποια δεν μπορει να πει απολυτως τιποτα για το πόσο καλό καφέ κάνει η μηχανή που ειναι και το ζητούμενο εδω.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }Rocket R58 V2, Double Boiler, PID E61, καφετιέρα, coffee machine, εσπρεσσιέρα, εσπρεσσομηχανή,

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 27 Ιούλ. 2014, 21:39

Δεν ήταν για να κρίνω την ποιότητα αυτή η ερώτηση ήταν καθαρά να δω αυτό που Ρωτούσα..Ποια η μέση χρήση της την ημέρα..?
Υπάρχει περιορισμός στην χρήση της και στην παραγωγή καφέ?
Πάντως δεν μπορώ να δεχτώ την απάντηση σου περί μουφας του βιντεο..Δεν γίνεται να το λες αυτό..Μπορεί απλά να έχουν κάνει κάποιο mod κ αυτοί Όπως εσύ..Κ αν όχι τότε τι?? Δεν ξέρω για την δική σ μέτρηση αλλά δώσω Περισσότερες πληροφορίες αν θες..Πόση ώρα προθέρμανση και τα 2μποιλερ ανοιχτά..?
Επίσης στο συγκεκριμένο βίντεο μιλάμε για το πραγματικό scaese κ με fluke device χωρίς να Θέλω να θειξω τα εργαλεία σου ειλικρινά..
Κουβέντα κάνω..Γτ ακριβώς όπως εσύ δεν μασάω ότι βλέπω..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Ιούλ. 2014, 00:04

panoss έγραψε:Δεν ήταν για να κρίνω την ποιότητα αυτή η ερώτηση ήταν καθαρά να δω αυτό που Ρωτούσα..Ποια η μέση χρήση της την ημέρα..?
Υπάρχει περιορισμός στην χρήση της και στην παραγωγή καφέ?

Oπως και σε ολες τις υπολοιιπες του ανταγωνισμου θεωρω οτι δεν υπαρχει περιορισμος οσο αναφορα τον εσπρεσσο εαν και εφοσον σπαταλας καποιο ελαχιστο χρονο για να αλεσεις να φορτωσεις και να πατησεις.
panoss έγραψε:Πάντως δεν μπορώ να δεχτώ την απάντηση σου περί μουφας του βιντεο..Δεν γίνεται να το λες αυτό..

Πραγματικα ειναι δικαιωμα σου οπως ειναι και δικο μου να λεω την αποψη μου οπως θελω εγω και οπως νομιζω καλυτερα οτι εκφραζομαι εγω.Γινεται και παραγινεται.Τιποτα σε αυτο το βιντεο δεν μου λεει οτι υπαρχει αντικειμενικοτητα μετρησης.Φυσικα θα μπορουσα να πεταξω απο τη χαρα μου με αυτο το βιντεο οντας υπαλληλος του αντιπροσωπου της μηχανης για την ελλαδα και να κραυγαζω δυθιραμβικα για τις επιδοσεις της προς το συμφερον του εργοδοτη μου αλλα ευτηχως για την συνειδηση μου καθως και την φιλοσοφια της εργοδοσιας μου αυτο δεν θα γινει ποτε.Δηλ τι ειναι αυτο που σε χαλαει;To oτι σου λεω μην μασας με υπερβολες αλλα δες το πιο προσγειωμενα γιατι ετοιμαζεσαι να ξοδεψεις χιλιαρικα;Συγνωμη κιολας δηλαδη.
panoss έγραψε:Μπορεί απλά να έχουν κάνει κάποιο mod κ αυτοί Όπως εσύ..

Αυτο που το πας;Kαι βεβαια θα μπορουσε να εχει μικροτερο μπεκ το scase η να υπαρχει μικροτερο μπεκ στην εισοδο του κρυου νερου(κολπακια που μπορει να αναλυσουμε στο μελλον) η να αλλαχτηκε ελαφρα ο θερμοσυφωνισμος και η μιξη κρυου ζεστου μια καθημερινοτητα στη δουλεια ενος τεχνικου που σεβεται την δουλεια του και τον εαυτο του.Εγω παντως πριν πω προσεκτικα τη λεξη μουφα αυτα τα ειχα ηδη στο μυαλο μου.Εσυ;
panoss έγραψε:Κ αν όχι τότε τι?? Δεν ξέρω για την δική σ μέτρηση αλλά δώσω Περισσότερες πληροφορίες αν θες..Πόση ώρα προθέρμανση και τα 2μποιλερ ανοιχτά..?

Για να σου θυμισω δεν εχει σημασια ποση ωρα ειναι και τα δυο ανοιχτα γιατι δεν υπαρχει προθερμανση. ;)
panoss έγραψε:Επίσης στο συγκεκριμένο βίντεο μιλάμε για το πραγματικό scaese κ με fluke device χωρίς να Θέλω να θειξω τα εργαλεία σου ειλικρινά..

Μην ανυσηχεις.Εχουν ηδη θιχτει τα εργαλεια μου απο πραγματικες μουφες ειδιμονες και δεν συγκινουμαι πια.Διαθετουμε και το γνησιο scase για να γνωριζω πολυ καλα τις επιδοσεις του δικου μου και εχω αποφασισει να χρησιμοποιω το δικο μου ξερωντας την διαφορα ενος βαθμου που εχει απο το γνησιο η οποια μου ειναι αδιαφορη.Οσο για το fluke τι νομιζεις δηλ οτι κανει που δεν κανει και ενα κινεζικο της πλακας.Να σου πω εγω.Καταρχην δεχεται αισθητηρα τυπου τ που εχει το scase και ειναι και ο βασικοτερος λογος που δεν το πηρα γιατι χρησιμοποιω τυπου κ εξαιρετικης ποιοτητας και ταχυτητας αλλα ελαφρως πιο αργο απο αυτον που χρησιμοποιει το scase oποτε γλυτωσα εναν σκασμο λεφτα.Πιο μεγαλη δειγματοληψια ανα δευτερολεπτο με αποτελεσμα πιο γρηγορη αποκριση με λιγοτερες αποκλισεις στην μετρηση.Εεε και;Δηλ αργει το δικο να δειξει μερικα δεκατα του δευτερολεπτου παραπανω την ενδειξη και μαλιστα με αποκλιση ενος βαθμου;Σιγα τα αυγα.Αυτο ειναι και σε οποιον αρεσει.Ουτε εκρυψα ποτε την ακριβεια του ουτε υπαινιχθικα ποτε οτι κατατροποσα τον κ.scase τον οποιον αντιγραψαμε ολοι οσοι φτιαξαμε μετρητικο.
Ασε που εχουμε δωσει μεγαλη βαρυτητα σε αυτου του ειδους τις μετρησεις σαν να προκειται για το απολυτο μηδεν.Προσωπικα θεωρω μια μεγαλη :jerking: ολη αυτη τη παραφιλολογια με το scase και δηλωνω οτι η μετρηση θερμοκρασιας σε θερμοσυφωνικη μηχανη χωρις τη χρηση πολαπλων θερμοκαμερων ειναι καραμελα για πιπιλισμα.
panoss έγραψε:Κουβέντα κάνω..Γτ ακριβώς όπως εσύ δεν μασάω ότι βλέπω..

Αντιθετως δεν αποτελεις εξαιρεση και μασας οτι βλεπεις κι εσυ οπως και ολοι μας.Αν δεν μασαγες θα ειχες ηδη κανει την επιλογη σου και δεν θα ασχολιοσουν με πραγματικα μακρινες απο την αληθεια της αποδοσης της μηχανης θεωριες περι φλυτζανιων scase fluke και δεν ξερω και εγω τι αλλο .
Εκτος αν πραγματι τελικα δεν μασας και εχεις λογους που μου απαντησες ετσι :think:
Τεσπα ελπιζω να αναγνωριστει εστω και στο ελαχιστο οτι δεν προσπαθησα να σε πεισω για την αγορα της εν λογω μηχανης αλλα να σε προτρεψω να αποκτησεις ιδιαν αντικειμενικη γνωση και αν στην προσπαθεια μου αυτη χρησιμοποιησα λεξεις και υφος που σε ενοχλησαν θα ζητησω χιλια ειλικρινα συγνωμη γι αυτο και μονο γι αυτο και θεωρω για μενα τουλαχιστον το θεμα ληξαν.
Καλες αγορες σου ευχομαι και καλες επενδυσεις στον εξοπλισμο σου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 28 Ιούλ. 2014, 08:39

Κοιταξε τις περισσοτερες φορες οταν γραφω σε φορουμ φοβαμαι λιγο τον γραπτο λογο γτ αυτο που διαβαζει καποιος δεν εχει υφος και μπορει να κριθει λαθος..
Σεβομαι την εμπειρια σου το μερακι σου το χρονο που εχεις σπαταλησει για την δουλεια σου κ επ ουδενί τα αμφισβητώ αυτα..
Το ποστ μου και οι ερωτησεις μου ισως να φανηκαν καπως αλλα ειχαν καθαρα ερευνητικο υφος και χαρακτηρα..
Στα λογια μου δεν ηθελα να κρινω αυτο που εγραψες περι μουφας βιντεο - λεγωντας οτι δεν μπορεις να λες το βιντεο μουφα ετσι απλα, εννοουσα οτι το δικο μας το μυαλο δεν αντιλαμβανεται αυτη τη κουβεντα χωρις μια αιτιολογηση.
Επισης δεν ηξερα κατα ποσο εχεις ψαξει το θεμα scase και πραγματικα χαιρομαι που μου εδωσες να το αντιληφθω γτ και εγω ακολουθησα τις δικες σου οδηγιες για κατι τετοιο..
Ειμαι περισσοτερο ανοιχτομυαλος παρα επιμονος και ξεροκεφαλος..Απλα το μυαλο μου επεξεργαζεται καλυτερα μια τεκμηριωση παρα μια λεξη..
Οποτε δεν υπαρχει θεμα, α και να πω οτι τωρα που μιλαμε η αγορα μου εχει ηδη γινει εχω ηδη καταληξει σε αυτη τη μηχανη απλα απορουσα πως μπορει να βλεπουμε κατι τετοιο σε βιντεο..
Επισης ποτε κανεις δεν σε κατηγορησε ή ποτε κανεις δεν θα πει οτι με επεισες να προβω στην αγορα της συγκεκριμενης μηχανης γτ πολυ απλα δεν το εκανες..
Για μενα και τετοιο επικριτικο υφος να ειχες σε οτι ειπα και στον τροπο που απαντησες καλα εκανες..
Γιατι εφοσον γνωριζεις και εισαι σιγουρος πρεπει να επιμενεις..
:respect: και :jerking: μου αν φανηκα ο πολυξερος και ο εξυπνακιας στην υποθεση δεν ειμαι.. :banghead:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 28 Ιούλ. 2014, 09:25

Συγχαρητηρια για την αγορα σου και περιμενουμε πως και πως να δουμε φωτογραφια απο τον παγκο σου οταν παραλαβεις...
Μην αγχωνεσαι , ο γραπτος λογος τα εχει αυτα , αλλα εμεις ειμαστε εδω μονο για να βοηθαμε οσο και οπου μπορουμε...η καλυτερη βοηθεια και τα καλυτερα συμπερασματα παμτως βγαινουν μεσα απο τον διαλογο , τον αντιλογο και τη συζητηση ;)
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 28 Ιούλ. 2014, 10:38

Καλως να σου ερθει το εργαλειο.....μην κουραζεις το μυαλο σου με τιποτα αλλο..γιατι θα πρεπει να "εξημερωσεις" το θηρειο...κατι που θα δεις οτι θελει χρονο και καθαρο μυαλο...χαλαρωσε και απολαυσε το..
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Ιούλ. 2014, 15:24

panoss έγραψε:Κοιταξε τις περισσοτερες φορες οταν γραφω σε φορουμ φοβαμαι λιγο τον γραπτο λογο γτ αυτο που διαβαζει καποιος δεν εχει υφος και μπορει να κριθει λαθος..

Συμφωνουμε απολυτα και γι αυτο επιδιωκουμε να συναντιομαστε και να γνωριζομαστε μεταξυ μας για να αποδιδουμε και το υφος σε ενα γραπτο λογο εφοσον εχουμε γνωρισει το ατομο που γραφει.
panoss έγραψε:Στα λογια μου δεν ηθελα να κρινω αυτο που εγραψες περι μουφας βιντεο - λεγωντας οτι δεν μπορεις να λες το βιντεο μουφα ετσι απλα, εννοουσα οτι το δικο μας το μυαλο δεν αντιλαμβανεται αυτη τη κουβεντα χωρις μια αιτιολογηση.

Εδω εχεις δικιο γιατι συνηθιζω να ανακοινωνω μια αποψη θεωρωντας περιττο να καθομαι και να την αιτιολογω συνεχως.
panoss έγραψε:Επισης δεν ηξερα κατα ποσο εχεις ψαξει το θεμα scase και πραγματικα χαιρομαι που μου εδωσες να το αντιληφθω γτ και εγω ακολουθησα τις δικες σου οδηγιες για κατι τετοιο..

Εδω εχω αναλυσει την κατασκευη μου και ολα οσα πιστευω οτι πρεπει να ξερουμε γυρω απο το θεμα.

panoss έγραψε:Ειμαι περισσοτερο ανοιχτομυαλος παρα επιμονος και ξεροκεφαλος..Απλα το μυαλο μου επεξεργαζεται καλυτερα μια τεκμηριωση παρα μια λεξη..

Δυστηχως εδω εχασες.Η δυσκολια μου να τεκμηριωνω πραγματα εχει αποδειχτει κατα καιρους περιτρανα.Μερικοι ......εχουν κιολας εκμεταλευτει αυτη μου την αδυναμια προκειμενου να μου επιτεθουν με γκουκλικες θεωριες ετσι ωστε να θιξουν την αξιοπιστια των κατασκευων μου και την βαση των οποιων γνωσεων εχω αποκτησει.
panoss έγραψε:Οποτε δεν υπαρχει θεμα, α και να πω οτι τωρα που μιλαμε η αγορα μου εχει ηδη γινει εχω ηδη καταληξει σε αυτη τη μηχανη απλα απορουσα πως μπορει να βλεπουμε κατι τετοιο σε βιντεο..

Καλοριζικη σου ευχομαι και να εισαι σιγουρος οτι θα την απολαυσεις οσο δεν παιρνει.Εφοσον τελικα εκανες την αγορα σου θελω να σου πω με αλλα λογια οτι ειναι τερας σταθεροτητας για εντονη οικιακη χρηση ακριβως οπως ειναι και οι υπολοιπες του ανταγωνισμου.Σε καμμια μα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει με ροη 60ml σε 25 δευτερα στο scase να βλεπεις ακινητη ενδειξη στο οργανο για απειρο χρονο οπως δεν συμβαινει σε καμμια του ανταγωνισμου τουλαχιστον οπως ειναι απο τη μαμα τους.
Απο οσους τεχνικους εχω γνωρισει κανενας μα κανενας δεν κανει τετοιες παρατεταμενες μετρησεις για να δει την σταθεροτητα της μηχανης.Ειναι τεχνικως ηλιθιο αυτο.Ουτε εχει καμμια σημασια γιατι μεσολαβει μικρος χρονος απο τη μια εγχυλιση στην αλλη και με ολα τα μεταλλα να καινε η αναρωση ερχεται σχεδον ακαριαια.
panoss έγραψε:Επισης ποτε κανεις δεν σε κατηγορησε ή ποτε κανεις δεν θα πει οτι με επεισες να προβω στην αγορα της συγκεκριμενης μηχανης γτ πολυ απλα δεν το εκανες..

Εσυ οχι Πανο ασφαλως ,αλλα παραμονευουν κατι λεαιενες..... :lol:
panoss έγραψε:Για μενα και τετοιο επικριτικο υφος να ειχες σε οτι ειπα και στον τροπο που απαντησες καλα εκανες..
Γιατι εφοσον γνωριζεις και εισαι σιγουρος πρεπει να επιμενεις..
:respect: και :jerking: μου αν φανηκα ο πολυξερος και ο εξυπνακιας στην υποθεση δεν ειμαι.. :banghead:

Δεν σε ειδα για πολυξερο ουτε με ενοχλει να μου μιλανε πολυξεροι.Ισα ισα που ολο και κατι εχουμε να μαθουμε απο τον καθεναν.Απλα οπως το ειπες και μονος σου ενοιωσα την αναγκη να υπερασπιστω την φραση μου και το νοημα της.
Θα περιμενουμε με το καλο οταν την παραλαβεις την δικη σου παρουσιαση και γιατι οχι τις δικες σου μετρησεις για να δουμε τι διαπιστωνεις :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 10 Αύγ. 2014, 00:03

Λιγες μερες πριν ξεκινησει και μενα η αδεια μου εφτασε πρωτη η Rocket r58 v2 :headbang3: (ερχεται και ο μυλος) :dancing: ..
Δεν εχω λογια..Ειναι ενα στολιδι..σκετο κοσμημα..Ωραια στιβαρη κατασκευη γυαλιζει οπου και να κοιταξεις..μεγαλα ευδιακριτα μανομετρα πιεσης.. τπτ δεν χαλαει την γενικοτερη αρμονια της μηχανουλας..Ωραια επιφανεια cup warming με τα καγκελα της..
Εχουν κανει τελεια δουλεια στο design αλλα και στη λειτουργια της..
Δεν εχω μετρησει επακριβως τον χρονο που χρειαζεται να ζεσταθει αλλα την αφηνω τουλαχιστον 45 λεπτα..Νομιζω ειναι καλα..
Τα δοσομετρικα φλυτζανακια κυριολεκτικα καινε οσο την αφηνεις να ζεσταθει..
Δεν θες να την βλεπεις λερωμενη αυτο εχω να πω..

Στο δια ταυτα τωρα..
IMG_20140807_182401.jpg

Τοποθετηθηκε στο παγκο την λειτουργω προσωρινα με το δοχειο νερου (οταν επιστρεψω απο διακοπες η συνδεση στο δικτυο)
Μολις την γεμισα νερο και ακολουθησα τις οδηγιες που ελεγε για να πληρωθουν σωστα τα μποιλερ με νερο ετρεξα 2 λιτρα νερο απο το γκρουπ και απο το ακροφυσιο νερου για να πεταξω το πρωτο νερο..
Διαπιστωθηκε ενα μικρο θεματακι ειχε στη συναρμογη το οποιο λυθηκε πανευκολα..
Κουνιοταν στο κουμπωμα του κλειστρου η αριστερη πανω γωνια του μπροστινου πανελ λογω ξεσφιχτης βιδας που ενωνει το αριστερο πλαϊνό με το μπροστινο πανελ..Βιδα ηταν και σφιχτηκε..τωρα δεν κανει κιχ.. :D

Δεν πειραξα ακομα ρυθμισεις μεσω του χειριστηριου αλλα το εχω συνδεδεμενο..(δεν θα το κρατησω ομως δεν χρειαζεται)
Φτιαχτηκαν μεχρι τωρα καμια δεκαρια καφεδακια..Δοκιμασα τον Fazenda Romelia (δεν με τρελανε-παρολου που το αποτελεσμα κριθηκε αρκετα καλο στα 16gr
Ιδου! :)
IMG_20140808_105916.jpg

IMG_20140808_105926.jpg

Ο θορυβος της αντλιας δεν κρινεται τοσο ισυχος και ηρεμος..Δεν ειναι αυτο το σφυροκοπημα με την δονητικη αλλα εχει κ η περιστροφικη το δικο της θορυβο(αυτο ειναι γ μενα λεπτομερεια..ας εχει οτι θορυβο θελει)
Παρατηρήθηκε επισης οτι πιτσιλαει λιγακι περισσοτερο απο οσο πρεπει οταν κατεβαζεις τον μοχλο και αποτονωνει την πιεση του γκρουπ και λερωνει με σταγονες το drip tray(οχι και τοσο τραγικα- αλλα αν υπαρχει τροπος να το γλυτωσω θα το ηθελα)
Να πω επισης οτι αλλαξα το ρουξουνι του ακροφυσιου ατμου με το δευτερο παρεχομενο(τρυπες 1.2mm) εναντι 1.5mm αυτου που φορουσε απο το εργοστασιο..
Μενει να δοκιμαστει πλεον με τον νεο σαφως καλυτερο μυλο γιατι με τον ascaso ειναι φανερα τα θεματα αλεσης(σπρει στο γυμνο) ακομα κ με ψιλη αλεση)
Ξεχασα εγκαταστηθηκε κατευθειαν και η κουρτινα ims και τοποθετηθηκε και το φιλτρο προληψης αλατων της rocket μεσα στο δοχειο νερου..

Αυτα..Περισσοτερα μολις γυρισω απο διακοπες κ οταν θα εχω αρκετο χρονο μαζι της..
κλεινω με αλλη μια φωτογραφια κλειστη και καθαρη..
IMAG0180.jpg
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 10 Αύγ. 2014, 11:11

τελικα σημερα βρηκα πως να μην πιτσιλαει η 3οδη βαλβιδα στο κατεβασμα του μοχλου..
το εκανα αποτομα κατω και λογικο ηταν να αποτονωνει 9 μπαρ και να πιτσιλαει..
τωρα το κατεβαζω μεχρι τη μεση στην ουδετερη θεση κ απο εκει πολυ σιγα και απλα τρεχει νερο..
ουτε σταγονα εξω..
ωραιο αυτο.. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Αύγ. 2014, 15:08

Καλοριζικη και καλα καφεδακια να εχεις πανο.Ειναι κουκλα η ατιμη οντως.Εχεις παγκο πολυτελειας τωρα. :tooth:
Τα 16 γρ. για την costa rica που εβαλες μου φαινονται πολυ λιγα για αυτο το καλαθακι.Ισως και γι αυτο να μην σου αρεσε.Ξαναδοκιμασε αν εχεις κι αλλη με 19 γρ. για να δεις τι θα σου δωσει και αναλογη αλεση βεβαια.Μπορεις να βγεις και στα 40 δευτερα για 55 ml μην το φοβηθεις.
Η αντλια ειναι αθορυβη τλειεως.Κανονικα ακουγεται ενα γουργουρητο.Μηπως συντονιζει καμμια λαμαρινα;Εχει σημασια να ειναι αλφαδιασμενη η μηχανη για να μην πετσικαρει το σασι και υπαρχουν τριγμοι.Με την συνδεση στο δικτυο ειναι πιο ησυχη παντως.
Καλες διακοπες να εχεις ειδικα τωρα που θα υπαρχει το μωρο σπιτι και θα σε περιμενει :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron