Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 17:42

Μολις σημερα πηρα στο μαγαζι να ρωτησω για μια r58 και μ ειπε η κοπελα οτι εχει ερθει μια δεν ξερει αν εχει δωθει..
Που να ηξερα οτι μιλαγε για αυτη τη μηχανη..τυχερος ο ιδιοκτητης της και μπραβο για την επιλογη..
Αναρωτιεμαι ομως αν εχει να ζηλεψει κατι απο τις αλλες 2 αντιπαλους της, την Vibiemme Domobar Super 2011 Double Boiler Pid και την Izzo Alex Duetto Iii Coffee Machine?
Αποψεις σχετικα καλοδεχουμενες μιας και σκεφτομαι αγορα μυλου και μηχανης αμεσα..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made
{ TAGS }Rocket R58 V2, Double Boiler, PID E61, καφετιέρα, coffee machine, εσπρεσσιέρα, εσπρεσσομηχανή,

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Ιούλ. 2014, 20:04

Μια από τις επιλογές μου η R58. (Izzo, GS/3, Dala Corte, VBM), με την προύπόθεση ότι μπορείς να ανέβεις σημαντικά παραπάνω για την gs/3 και Dala Corte.

Η πιο ωραία μηχανή για μένα είναι η R58! με διαφορά από τις άλλες.

Διάβασε, διάβασε για blind test, comparison με πολύ ακριβότερες και φυσικά για μετρήσεις θερμοκρασιακής σταθερότητας όπως και για επάρκεια ανταλλακτικών (εύκολη εύρεση, φτηνότερα), ποιότητα κατασκευής κ.α.

Επίσης θα κοίταζα και την Verona (quick mill)

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 20:08

επειδη αναφερεις σχετικα με θερμοκρασιακη σταθερα στην r58 δες εδω κατι ενδιαφερον..
τι κ αν δεν εχει συστημα θερμοσιφωνισμου? δεν το χρειαζεται καν..


μιλας για την r58 ενω εχεις την Alex Duetto..μπορεις να μου πεις για τα αρνητικα της..Βασικα με τα αρνητικα θα κρινω ποια να παρω..
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Ιούλ. 2014, 20:17

Έγραψα ότι είναι ομορφότερη αυτό δεν σημαίνει ότι την θεωρώ καλύτερη. (για μένα είναι φαουλ το εξωτερικό Pid) για κάποιον άλλο είναι η κάθετη τοποθέτηση της αντλίας και του μοτέρ στη duetto.

Τουλάχιστον σε επίπεδο izzo vs r58 υπάρχει θεμοτολογία όπως και duetto vs με πολύ ακριβότερες μηχανές.

Γαι μένα μονόδρομος ήταν η επιλογή της duetto.

Όλες οι μηχανές είναι εξαιρετικές. Οι διαφορές κρίνονται στις λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 21 Ιούλ. 2014, 22:07

Και οι τρεις μηχανες που αναφερεις panoss στο 80% μοιαζουν.Παιζουν στις λεπτομερειες....αναλογα με τα θελω του χρηστη.Προσωπικα πιστευω οτι δινουν το ιδιο φλυντζανι στο τελος.Παντως θα ηθελα την γνωμη του τεχνικου μας,οχι για να δουμε ποιος την εχει πιο "μεγαλη",προς θεου,αλλα για να δουμε ποιες ειναι αυτες οι διαφορες και που κλεινει η πλαστιγκα τελικα.Ελα Δημητρη,μιας και εχεις εγχειρησει και τις τρεις ασθενεις. :think:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 22:26

μακαρι να απαντησει συντομα ο φιλος @woodsman43 γιατι θελω να αποφασισω να παραγγειλω να την εχω μετα τις διακοπες..
να ξεκινησω χειμωνα βρε παιδι μου..Αλλα πραγματικα εχω μπλεξει.. :think:
Αυτο που θεωρω εγω πολυ σημαντικο ειναι ποια εχει το πιο ευκολο και σιγουρο τροπο για την θερμοκρασια..
Δηλαδη να εξηγηθω..Με ποια απ τις τρεις μπορεις να εισαι σιγουρος τι θερμοκρασια να ρυθμισεις το pid για να παρεις αυτο που θες στη κουρτινα?
Ειδα οτι η r58 το εχει ως εξης: εχει ενα πινακακι που ρυθμιζεις την θερμοκρασια του μποιλερ και εχουν βρει με scaese τη θερμοκρασια θ α παρεις στο group head..
Αν ρυθμισεις το pid στους 105 εχεις 92κελσιου
Αν ρυθμισεις 108 εχεις 95.3
Στις αλλες μηχανες πρεπει να βρεις καποιο offset και τρεχα γυρευε?
Εγω αυτο το βρισκω μια χαρα..και δεν με πειραζει καθολου που δεν ειναι πανω το pid,ισα ισα..ποσες φορες να χρειαστει να το αλλαξεις..
Το preinfusion παρολα αυτα ειναι το θεμα μου στην r58..κανει?δεν κανει? το mod που εκανε ο Δημητρης τι ειναι?
Γιατι εαν αγοραστει τετοια μηχανη θα γινει σωστη εγκατασταση απευθειας στο δικτυο(παροχη - οχι για απονερα) μαζι με φιλτρο αποσκληρυνσης και ρυθμιστη πιεσης..οποτε να εκμεταλευτουμε αυτο το preinfusion του δικτυου εννοω..

Αυτα συγγνωμη αν κουρασα..αλλα το ψαχνω..Θελω να σκασω 3χιλιαρικα σε μηχανη και μυλο..ειναι να μην αγχωνεσαι.. :killmyself:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2014, 22:30

panoss έγραψε:τι κ αν δεν εχει συστημα θερμοσιφωνισμου? δεν το χρειαζεται καν..


Εδω Πανο τα εχεις μπερδεψει λιγο τα πραγματα.Προφανως θα εννοεις οτι δεν ειναι ΗΧ γιατι η βασικη αρχη λειτουργιας του Ε61 ειναι ο θερμοσυφωνισμος.Εκτος αν εννοεις οτι δεν εχει προθερμανση νερου μεσα απο το μποιλερ του ατμου.
Παντως συστημα θερμοσυφωνισμου ειναι ολες αυτες που θελεις να αγορασεις.
Το παρον τοπικ δεν ειναι συγκριτικο αλλα απλη παρουσιαση και ουτε καν rewiew.Aυτο εγινε επιτιδες γιατι πραγματικα δεν θα μπορουσα να κανω συγκριτικο μεταξυ των ανταγωνιστικων μοντελων και να ειμαι αντικειμενικος.Καφε κανουν ολες εξαιρετικο και σε αυτο οι διαφορες τους ειναι καθαρα υποκειμενικες και μαλιστα εξαρτωμενες απο ενα σωρο παραγοντες οπως ο μυλος το roast date ο χρηστης ακομα και η ψυχολογια της ημερας που θα γινει το rewiew.
Aλλες χανουν σε σημεια αλλες κερδιζουν σε σημεια.Η dueto ειναι φαουλ στην τοποθετηση της αντλιας και ειναι χοντρη κ;ι ογκωδης η R58 εχει κοντη σχαρα και εξωτερικο χειριστηριο που παρεπιμπτοντως ακολουθει την ιδια φιλοσοφια και η synesso. ;)αλλα ισως ειναι και η ομορφοτερη η vibiemme χανει ισως λιγο σε αισθητικη
αλλα εχει το ωραιοτερο pid απο ολες.Το πιο αξιοπιστο pid ομως ειναι της R58 :lol: Κολαφος συγκρουσεων :lol:
Μαζι γραφαμε.Ακολουθει απαντηση και γι αυτα που ρωτας τωρα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 22:45

παντως ναι εννουσα την προθερμανση του νερου που περνα μεσα απ το steam boiler,λαθος ο ορος θερμοσυφωνισμος που χρησιμοποιησα..
Εγω πιστευω πως η καλυτερη μηχανη (ισως για μενα) και ας βγαλουμε εκτος οτι εχει να κανει με μυλο χρηματα και αλλα τετοια, ειναι η r58..
μικροθεματα μικρο drip tray οπως ειπα κ τετοια αστεια δεν χαλανε μια ποιοτητα μηχανης..βρισκεις παντα λυση για μικροθεματακια.. :dancing:
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2014, 22:51

panoss έγραψε:μακαρι να απαντησει συντομα ο φιλος @woodsman43 γιατι θελω να αποφασισω να παραγγειλω να την εχω μετα τις διακοπες..

Αλοιμονο αν η αποφαση σου εξαρταται απο το τι θα πει ο woodsman.Πανω απο ολα πρεπει να μπουν οι αναγκες σου φιλε πανο και η ψυχικη σου ευχαριστηση απο τις δικες σου επιλογες.Εμεις μονο υποκειμενικες αποψεις μπορουμε να εκφερουμε.
panoss έγραψε:να ξεκινησω χειμωνα βρε παιδι μου..Αλλα πραγματικα εχω μπλεξει.. :think:

:lol: Εγω να δεις :lol:
panoss έγραψε:Αυτο που θεωρω εγω πολυ σημαντικο ειναι ποια εχει το πιο ευκολο και σιγουρο τροπο για την θερμοκρασια..
Δηλαδη να εξηγηθω..Με ποια απ τις τρεις μπορεις να εισαι σιγουρος τι θερμοκρασια να ρυθμισεις το pid για να παρεις αυτο που θες στη κουρτινα?
Με καμμια και με ολες.Ολες θερμοσυφωνιζουν και το νουμερο που θα μπει στο pid ειναι αυτο που βλεπει ο αισθητηρας εκει που ειναι τοποθετημενος.Λογω θερμοσυφωνισμου λοιπον ολα τεινουν να φτασουν αυτην τη θερμοκρασια.Το γκρουπ λειτουργει σαν ψυκτρα αλλα τελικως αλλη μετρηση θα παρεις σε μιση ωρα αλλη σε μια και αλλη σε τρεις παντα για το ιδιο sv στο pid.MEΓΑΛΗ κουβεντα αυτη.....
panoss έγραψε:Ειδα οτι η r58 το εχει ως εξης: εχει ενα πινακακι που ρυθμιζεις την θερμοκρασια του μποιλερ και εχουν βρει με scaese τη θερμοκρασια θ α παρεις στο group head..
Αν ρυθμισεις το pid στους 105 εχεις 92κελσιου
Αν ρυθμισεις 108 εχεις 95.3
Στις αλλες μηχανες πρεπει να βρεις καποιο offset και τρεχα γυρευε?

Εχουν βρει αλλα σε ποια χωρα με τι σκληροτητα νερου με τι ph και ποια ατμοσφαιρικη πιεση.Ακομα και scase απο scase εχει διαφορα στη μετρηση.Συμβουλη.Μελετησε περισσοτερο τι ειναι το offset γιατι δεν ειναι κατι αρνητικο ετσι οπως το θετεις.
panoss έγραψε:Εγω αυτο το βρισκω μια χαρα..και δεν με πειραζει καθολου που δεν ειναι πανω το pid,ισα ισα..ποσες φορες να χρειαστει να το αλλαξεις..

Δεν θα διαφωνησω.
panoss έγραψε:Το preinfusion παρολα αυτα ειναι το θεμα μου στην r58..κανει?δεν κανει? το mod που εκανε ο Δημητρης τι ειναι?

Ολες κανουν preinfusion.Κατασκευαστικη ευκολια που διαθετουν ολα τα Ε61.Aυτο που εγινε στην R58 το αναλυω αρκετα καλα στο τοπικ με το mod της r58.Διαβασε το καλυτερα.

panoss έγραψε:Αυτα συγγνωμη αν κουρασα..αλλα το ψαχνω..Θελω να σκασω 3χιλιαρικα σε μηχανη και μυλο..ειναι να μην αγχωνεσαι.. :killmyself:

Αν ειναι λεει... :new_shocked:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rocket R58 V2 Double Boiler PID E61.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 21 Ιούλ. 2014, 23:02

Η αποφαση μου δεν θα ειναι το τι θα απαντησεις αλλα η αποψη σου θα βαρυνει την δικη μου κριση λογο των γνωσεων σου στο αντικειμενο..Κατα βαθος θελω μια r58 αλλα κωλύομαι στο αν με καλυπτει..η αγνοια ειναι το κακο στην προκειμενη περιπτωση..
Τελος βρισκουμε κατι σημαντικα αρνητικο σε αυτη τη μηχανη που να μετραει σαν σοβαρο?
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη