Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό john_88 » 06 Φεβ. 2017, 17:16

Ριξε μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=145&t=245#p1438
john_88
Member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2014, 16:22
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Ρόδο
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Μazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Nuova Simonelli Oscar,electros.it, εσπρεσσιέρα, καφετιέρα, coffee machine,

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spyros210 » 06 Φεβ. 2017, 17:30

Οκ οκ ευχαριστώ πολύ!
spyros210
Member
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 28 Ιαν. 2017, 03:13
Ονομα: Σπύρος
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Μηχανη: NS Oscar
Μυλος: Mazzer Major Aut.
2ος Μυλος: Porlex Tall
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 20 Δεκ. 2023, 23:17

Μετά από 10 χρόνια συμβίωσης με την oscar μπορώ να πω πως ήταν μια απο τις πιο value αγορές που έχω κάνει. Το μόνο που ζήτησε ήταν μια αντλία και φλάντζες. Ήπια και πινω τρομερά καφεδάκια. Μετά από τόσο καιρό της έβαλα χέρι και η σχέση μας ανανεώθηκε. με τη βοήθεια του woodsman και άλλων μελών μπήκαν μανόμετρα και φωτισμός. Έχω στο νου και ακόμα ένα mod μεsynesso zigleur στην 3οδη.
Μερικές φώτο εδώ https://photos.app.goo.gl/7zY4beicJCExLrFU7

Να ευχαριστήσω για άλλη μια φορα το φόρουμ που μας έμαθε πως να πιούμε σωστό καφέ και να εκφράσω και τη θλίψη μου που φαίνεται πως οι παλιοί καλοί καιροί, που ήταν ολο το φόρουμ ένα ωραίο παρεάκι, έχουν τελειώσει.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Δεκ. 2023, 08:19

Η παγκοσμιοποίηση μόνο άσχημα πράγματα μπορεί να φέρει. Η ψυχολογία η υγεία και η τσέπη των ανθρώπων έχουν επηρεαστεί ανεπανόρθωτα.
Μπορεί να χρειαστεί να πληρώνουμε και πρόστιμο όσοι έχουμε εξοπλισμό στο σπίτι γιατί κάνουμε κακό στον πλανήτη. :jerking:
Μπορούμε όσοι έχουν μια όρεξη ακόμα να μοιραζόμαστε πράγματα έστω και μια φορά στο τόσο.Εγώ πάντως θα βρίσκομαι εδώ κρατώντας επάλξεις για όσο αντέχει η τσέπη μου να συντηρώ το φόρουμ γιατί απλά έτσι ......γουστάρω να την βρίσκω.
Μου δίνει κουράγιο πάντως να διαβάζω τοποθετήσεις σαν την δικιά σου.Ευχαριστώ από καρδιάς.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 21 Δεκ. 2023, 10:58

εμεις ολοι ευχαριστουμε για οτι εχετε προσφερει και προσφερετε ολα αυτα τα χρονια στον χωρο.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 22 Δεκ. 2023, 00:27

Εδώ γύρω τριγυρίζουμε Αντώνη, απλώς η καθημερινότητα και οι προτεραιότητες μας καπελώνουν και κάπου χάνεται η διάθεση να γράφουμε στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 02 Μαρ. 2024, 09:31

καλημέρα σε όλους. θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω και δεν μπορώ και να εξηγήσω.
πριν τοποθετήσω το ruby της synesso στην 3οδη είχα τοποθετήσει το μανόμετρο για την πίεση της εκχύλισης στο group παρεμβάλλοντας και ένα snubber όπως φαίνεται στη φώτο και έδειχνε να δουλεύει σωστά.

Εικόνα

αφότου έβαλα το ruby το μανόμετρο κατά την διάρκεια του θερμοσιφωνισμού έδειχνες τρελές τιμές κοντά στα 16 bar μέχρι που την "άκουσε" και δεν ξαναδούλεψε. να σημειώσω πως πριν το ruby σε κατάσταση idle κατά την διάρκεια του θερμοσιφωνισμού έδειχνε κοντά στα 8 bar.
πήρα ένα καινούριο μανόμετρο και είπα να το τοποθετήσω στα κρύα νερά οπότε το παρέμβαλα με ταφ ανάμεσα στη θέση 2 και 3 που φαίνεται στη φώτο με το κύκλωμα της oscar. η θέση 3 είναι η αντεπίστροφη. από το 1 έρχεται νερό από την αντλία.

Εικόνα

όταν πατάω κουμπί για εκχύλιση με τυφλό το μανόμετρο δείχνει 6bar, ενώ ένα μανόμετρο κλείστρου που έχω κουμπωμένο στο pf δείχνει 9.
οι διαπιστώσεις μου είναι(χωρίς να σημαίνει πως είναι και σωστές) πως βάζοντας το ζιγκλερ στη 3οδη το κύκλωμα είναι πάντα υπό πίεση. έβαλα πίσω το ασφαλιστικό στο group(neplax valve που εκτονώνει στα 16.5 bar) και παρατηρώ πως στάζει από καμιά σταγόνα πολύ αραιά στο tray.
την opv την έχω ρυθμίσει με βάση την ένδειξη του μανόμετρου που έχω πάνω στο κλείστρο.
υπάρχει περίπτωση η opv να έχει ρυθμιστεί στα 6bar και στο γκρουπ η πίεση να καταλήγει μεγαλύτερη;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μαρ. 2024, 09:59

gsisr έγραψε:καλημέρα σε όλους. θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω και δεν μπορώ και να εξηγήσω.
πριν τοποθετήσω το ruby της synesso στην 3οδη είχα τοποθετήσει το μανόμετρο για την πίεση της εκχύλισης στο group παρεμβάλλοντας και ένα snubber όπως φαίνεται στη φώτο και έδειχνε να δουλεύει σωστά.

Δεν βλεπω τετοια συνδεση στη φωτο που ανεβασες αλλα για να το λες ετσι θα ειναι.



gsisr έγραψε:αφότου έβαλα το ruby το μανόμετρο κατά την διάρκεια του θερμοσιφωνισμού έδειχνες τρελές τιμές κοντά στα 16 bar μέχρι που την "άκουσε" και δεν ξαναδούλεψε. να σημειώσω πως πριν το ruby σε κατάσταση idle κατά την διάρκεια του θερμοσιφωνισμού έδειχνε κοντά στα 8 bar.

Δεν υπαρχει θερμοσυφωνικη κυκλοφορια στην τριοδη οποτε δεν μπορει να επηρεαστει η κυκλοφορια απο ενα ζιγλερακι στην τριοδη.Κατι δεν μας λες καλα εδω.
gsisr έγραψε:πήρα ένα καινούριο μανόμετρο και είπα να το τοποθετήσω στα κρύα νερά οπότε το παρέμβαλα με ταφ ανάμεσα στη θέση 2 και 3 που φαίνεται στη φώτο με το κύκλωμα της oscar. η θέση 3 είναι η αντεπίστροφη. από το 1 έρχεται νερό από την αντλία.όταν πατάω κουμπί για εκχύλιση με τυφλό το μανόμετρο δείχνει 6bar, ενώ ένα μανόμετρο κλείστρου που έχω κουμπωμένο στο pf δείχνει 9.
Ανοιχτο κυκλωμα ειναι επρεπε να δειχνουν τα ιδια.Καποιο μανομετρο δεν δειχνει καλα.Η αντεπιστροφη εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα;Υπαρχει περιπτωση να την εβαλες αναποδα;
gsisr έγραψε:οι διαπιστώσεις μου είναι(χωρίς να σημαίνει πως είναι και σωστές) πως βάζοντας το ζιγκλερ στη 3οδη το κύκλωμα είναι πάντα υπό πίεση. έβαλα πίσω το ασφαλιστικό στο group(neplax valve που εκτονώνει στα 16.5 bar) και παρατηρώ πως στάζει από καμιά σταγόνα πολύ αραιά στο tray.την opv την έχω ρυθμίσει με βάση την ένδειξη του μανόμετρου που έχω πάνω στο κλείστρο.
Δεν εχει σχεση η πιεση του θερμοσυφωνισμου με την τριοδη.Για να σταζει η εκτονωτικη ή εχεις πολυ υψηλη πιεση (λαθος ρυθμιση στην opv ή αναποδη αντεπιστροφη) ή ειναι χαλασμενη.

gsisr έγραψε:υπάρχει περίπτωση η opv να έχει ρυθμιστεί στα 6bar και στο γκρουπ η πίεση να καταλήγει μεγαλύτερη;

Η δυναμικη πιεση οταν πατας την αντλια οχι.Η στατικη που αναπτυσεται κατα την διαρκεια του θερμοσυφωνισμοι ναι εαν η opv ειναι πριν την αντεπιστροφη.
Ξαναελεγξε την αντεπιστροφη.Συγκρινε τα μανομετρα συνδεδεμενα στο ιδιο σημειο ταυτοχρονα .Βεβαιωσου με το σωστο μανομετρο για την ρυθμιση της opv και αν πιω κανα καφε να μου ανοιξει το ματι κυριακατικα μπορει να σκεφτω και τιποτε αλλο :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 03 Μαρ. 2024, 12:00

καλημέρα Δημήτρη! ευχαριστώ για τις απαντήσεις! βέβαια όπου να ναι πλησιάζει η ώρα για τσίπουρο :lol:

woodsman43 έγραψε:Δεν βλεπω τετοια συνδεση στη φωτο που ανεβασες αλλα για να το λες ετσι θα ειναι.


δίπλα στο λαιμό(;;;) του γκρουπ αριστερά από την 3οδη είχα κουμπώσει το snubber(με το φτωχό μου το μυαλό) και πάνω του το μανόμετρο.


woodsman43 έγραψε:Ανοιχτο κυκλωμα ειναι επρεπε να δειχνουν τα ιδια.Καποιο μανομετρο δεν δειχνει καλα.Η αντεπιστροφη εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα;Υπαρχει περιπτωση να την εβαλες αναποδα;


η τοποθέτηση έγινε όπως φαίνεται στη φώτο παρακάτω. αντικατέστησα την πλαστική που είχε πριν με τη μεταλλική. τώρα αν δουλεύει σωστά δεν ξέρω πως να το τεστάρω. προσπάθησα να βγάλω και κάποιες φώτο με τη σύνδεση του ταφ αλλά με τα πλαστικά πάνω είναι λίγο δύσκολο.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

woodsman43 έγραψε:Δεν εχει σχεση η πιεση του θερμοσυφωνισμου με την τριοδη.Για να σταζει η εκτονωτικη ή εχεις πολυ υψηλη πιεση (λαθος ρυθμιση στην opv ή αναποδη αντεπιστροφη) ή ειναι χαλασμενη.


η εκτονωτική στάζει και σε κατάσταση idle χωρίς να έχω πατήσει το κουμπί για εκχύλιση αλλά μια σταγόνα στη χάση και στη φέξη. απ ότι δείχνει πρέπει να δοκιμάσω καινούρια αντεπίστροφη.

καλό υπόλοιπο κυριακής μάστορα κι αν δεις καμιά στραβή από αυτά που ανέβασα διαφώτισέ με :lol:
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Nuova Simonelli Oscar από electros.it

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 05 Μαρ. 2024, 07:48

Σε κατασταση idle ειναι φυσικο να σταζει επειδη κατα την διαρκεια που ανεβοκατεβαινει η θερμοκρασια αναπτυσεται μεσα στο κυκλωμα υψηλη πιεση και για αυτο βαζουμε εκτονωτικη βαλβιδα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη