Rancilio Epoca ST1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 23 Φεβ. 2015, 14:25

Αυτό το κάνει και στη δική μου, ένα κόμπιασμα στα πρωτα δευτερα. Την έχω αφήσει να τρεχει λιγο παραπάνω απο μισό λεπτό και δεν το ξαναέκανε. Θεώρησα ότι ειναι χαρακτηριστικο του τύπου της αντλίας, η ειναι αγέρας.
Να ρωτήσω επί την ευκαιρία, υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα ροής με παλμική αντλία;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να την αυξήσουμε; Ειχα σκεφτει να τοποθετήσω μια ακόμα αντλία παράλληλα, αλλα δεν έιμουν σίγουρος για την σοβαρότητα αυτης της σκεψης.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Παρουσίαση Review καφετιέρας espresso, Rancilio Epoca ST1,

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 23 Φεβ. 2015, 20:30

Πιστεύω ότι αυτό που αξίζει είναι η αλλαγή σε rotary αλλά η παλμική προσφέρει preinfusion, οπότε όπως μου είπε και ο Δημήτρης θα πρεπει να γίνει κάποια μετατροπή
Προσωπικά μόνο για τον θόρυβο θα έβαζα rotary
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 23 Φεβ. 2015, 22:50

Η Epoca ειναι αισθητικά αξιολάτρευτη και ευχάριστα αποδεκτή σε κάθε κουζίνα. Ενδεχομένως να αξίζει στο μέλλον η αναβάθμιση με rotary, εγω θα την έκανα αν την είχα στην κουζίνα μου.
Προσωπικά η αγορά μιας rotary είναι ασύμφορη γιατί δεν ειναι μόνο η αντλία και το μοτερ που θα αγορασθεί για να γίνει η μετατροπή.
Ούτε πιστευω ότι θα έχω αναβάθμιση στην γευση στη μηχανή μου, που να ανταποκρίνεται στο έξοδο. Αν και δεν ειμαι "σφιχτός" σε οικονομική "επένδυση" σε καφετιέρα (άλλωστε ευθύνομαι για πανδαιμόνιο στους απέναντι, με άποψη μου για τι αξίζει να δώσει κάποιος) δεν πιστευω ότι θα έχει τόση ανταποδοτικότητα. Επίσης τα συμπράγκαλα μου εγω δεν τα έχω στο σπίτι, δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο θόρυβος της παλμικής.
θα προτιμήσω να πάω σε άλλη μηχανή, όταν βρω κάτι να αξίζει, να με καλύπτει, και να ειναι σαφέστατη αναβάθμιση. Σε αντλία, σε μπόιλερ, και σε group, τουλάχιστον. Αυτη τη στιγμή ειμαι στην κατάσταση να πετυχαίνω με συνέπεια αξιοπρεπέστατα φλυτζάνια, χωρίς να με περιορίζει το υλικό. Η διαδικασία αναβάθμισης αφορά τις δεξιότητες μου προς το παρών.
Οπως οι περισσότεροι εδω, κατασταλάζω και εγω στο τι θέλω από μύλο και μηχανη, αναθεωρώντας πολλές εσφαλμένες εντυπώσεις.
Το πλεονέκτημα μου ειναι ότι δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος, η κατανάλωση ρευματος, αν ειναι ματαχειρισμένη, και ειδικά η αισθητική της. Ανάμεσα σε μια ψησταρια και σε ένα χορτοκοπτικό κάνω τον barista.
Μου αρέσει να βλέπω αναρτησεις ανάλογες την δική σου, πιστευω ότι από τέτοιο περίπου επίπεδο πρέπει να ξεκινά κάποιος που δεν θέλει να αρρωστήσει μεχρι να πιει καφε της προκοπής.
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Φεβ. 2015, 23:12

Συμφωνω δαγκωτα για τα περι αναβαθμισης :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 23 Φεβ. 2015, 23:37

Μιμης έγραψε:(άλλωστε ευθύνομαι για πανδαιμόνιο στους απέναντι, με άποψη μου για τι αξίζει να δώσει κάποιος)


:think: μακροοικονομικη προσεγγιση?? :think: :2funny: :2funny:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 24 Φεβ. 2015, 11:42

Μάλιστα.
Αν και δεν ειναι της παρούσης, για την βάφτιση της προσέγγισης δεν διεκδικώ τις δάφνες, σε άλλον οφείλεται η δόξα.
Παρα το ότι διατηρώ ακέραια και ακμαία την ίδια άποψη για την συγκεκριμένη περίπτωση, θεώρησα συνετό να απέχω από τις επάλξεις του θέματος αλλά και γενικά από την κοινότητα αυτή βραχυπρόθεσμα, ωστε να κατακάτσει ο κουρνιαχτός.
Οχι λόγω έλλειψης φιλόμαχου σθένους βέβαια, αλλά από σεβασμό στην αξιοπρέπεια (των άλλων). Το μέλλον άλλωστε δεν θα λείψει, σε περίπτωση που επιθυμήσω επιπλέον σύγχυση.
Μεχρι στιγμής κυριαρχεί γαλήνη (σχετικά).
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 25 Φεβ. 2015, 23:48

ΩΩΩ! Καλορίζικη Γιώργο! :headbang3:
Να την χαίρεσαι, εύχομαι καταπληκτικά καφεδάκια!

Α, και σιγά σιγά με τα mods! :dancing:
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 26 Φεβ. 2015, 08:55

Ωραια η δεσποινιδα!!!!Καλοριζικη και καλαξεμπερδεματα με :waf:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 07 Μαρ. 2015, 14:07

Mετα απο 2-3 βδομαδες χρησης, μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την παραπανω μηχανη

Το αγχος μου για αργη προθερμανση ξεπεραστηκε διοτι δεν διαφερει απο μεγαλες σπιτικες μηχανες
Χρειαζεται 15" για να ανεβασει πιεση το μποιλερ και στην συνεχεια λιγα flush απο τα γκρουπ/ακροφυσια νερου και ατμου και σε λιγοτερο απο 25' ειναι πανετοιμη

Εριξα την μεγιστη πιεση του μποιλερ απο τα 1.1 στα 1 bar(τωρα παιζει 7.5-1) μιας και για σπιτικη χρηση δεν θελει τοσα ''γκαζια''
Αποτελεσμα αυτου το μικροτερο flush για espresso brew και η μεγαλυτερη οικονομια σε ρευμα
Συγκεκριμενα και μετα απο 30' προθερμασης, σε συνθηκη idle, ο πρεσοστατης ανοιγει το στοιχειο για 21" και στην συνεχεια χρειαζεται 5' για να πεσει η πιεση στα 7.5bar ετσι ωστε να χρειαστει να χρειαστει να ξανανοιξει
Διαφορα ουστιαστικη στην πιεση του ατμου δεν ειδα, αντε να χρειαζομαι 2-3" ακομα για να φτασω την θερμοκρασια του γαλακτος εκει που θελω, ολα αυτα με ακροφυσιο 4 τρυπων

Ο χρονος που διαρκει το flush ειναι κατα πολυ μικροτερος και συγκεκριμενα μολις τελειωσει η εξοδος του βρασμενου νερου απο το γκρουπ, χρειαζονται να τρεξει 2-3" ακομα για να ειναι ετοιμο προς εκχυλιση, συνολικος χρονος κατα πολυ λιγοτερος απο 10"

Ενα αλλο θετικο ειναι πως επειδη ολα μεσα ειναι απο χαλκο και συγκεκριμενα επειδη το γκρουπ εφαπτεται με το μποιλερ, το οποιο ειναι και μονωμενο, ακομα και να κλεισω την μηχανη για ωρες, διατηρει την θερμοκρασια το ολο συστημα και οταν την ξανανοιξω πχ μετα απο 3-4 ωρες, χρειαζεται ελαχιστο χρονο για να ερθει στην σωστη θερμοκρασια

Το μονο αρνητικο οτι θελει συχνο γεμισμα το ρεζερβουαρ γιατι αδειαζει γρηγορα σε συχνη χρηση
Ευτυχως υπαρχει βαλβιδα που διακοπτει τα παντα σε περιπτωση αδειασμας του
Επισης το tray γεμιζει και αυτο γρηγορα, πιο πολυ απο τα flush αλλα και την 3way solenoid, παροτι ειναι τεραστιο
Απορω πως την ''βγαζουν'' αλλοι χρηστες HX & Ε61 που συνηθως εχουν μικρο tray, η oscar παντως εχουν μεγαλο
Τελευταία επεξεργασία από Aftergr και 07 Μαρ. 2015, 14:09, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 07 Μαρ. 2015, 16:51

Αυτή τη θολούρα με την θερμοκρασία στην εκχύλιση, την έχω ακόμα και προσπαθώ να την ξεδιαλύνω.
Εχω καταλήξει στην ρύθμιση να κορυφώνεται ο δείκτης στα 0,8-0,9. Γεμίζω το φλιτζανάκι (70-80 ml περίπου) με ζεστό νερό απο την ντουζιέρα και μετα άμεσα περνάω στην παραγωγή, εκεί μου έχει κάτσει καλά για τις ποικιλίες που χρησιμοποιώ. Πόση είναι όμως η θερμοκρασία δεν έχω ιδέα, και αυτό με πληγώνει πολύ. Για το tray και το δοχείο δεν θα αναφερθώ αφου εγω τα εχω χυμα με δοχείο 17λιτρο και αποχέτευση. Για να μην ποσταρω αλλού, ξερετε αν μπορω να δωσω παροχή από το δίκτυο σε παλμική αντλια;
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron